|
қмж жаратылыстану 3-т 2а. 18 саба
№ 26 сабақ Бөлім
| Табиғат физикасы
| Педагогтің аты-жөні
|
| Күні
|
| Сыныбы
| Қатысушылардың саны:
| Қатыспағандардың саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Пілдің салмағы қанша?
| Оқу бағдарламасына сəйкес
оқыту мақсаттары
| 2.5.1.4 массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау жəне пайдалану;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытынды жасау.
| Сабақтың мақсаттары
| Құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытындыны тұжырымдау.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңдері
| Педагогтің іс-əрекеті
| Оқушының іс-əрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| I. Сабақтың басы (10–12 мин)
| Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру. Жағымды көңіл күй орнату.
| Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен
сабаққа көңілдерін аударады.
| Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.
|
|
| Өмірлік тəжірибені белсендіру үшін мұғалім суреттерге қарап, ауыр жəне жеңіл заттарды атауды сұрайды.
|
|
|
|
| Оқушылар өз болжамдарын айтады, оларды түсіндіреді.
| Оқушыларды белсенділігі үшін көтермелейді.
| Оқулық
| Массасы ауыр жəне жеңіл заттарды ата.
Қай заттың ауыр екенін көзмөлшермен айта аласың ба?
|
|
|
|
Зерттеу тақырыбын белгілеуді ұсынады. Сендер нені білгілерің келеді жəне нені үйрену керек?
| Балалар педагогпен бірге Сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді (Оған рефлексия сатысында оралады).
– Құралдардың көмегімен
заттың массасы қалай анықталатынын білеміз.
| Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі.
|
Оқулық
| Үй тапсырмасын тексеру
Адам отырған ең алғашқы көлік түрін ата. Нысанның жылдамдығын қандай сөздермен сипаттауға болады? Неліктен «Асықпаған арбамен қоян алар» деп айтады?
| Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Неліктен біздің уақытымыз
«Жылдамдық уақыты» деп аталатыны жəне мəшинелер əлеміндегі жылдамдық
рекордсмендері туралы əңгімелейді.
| ҚБ: «Ауызша бағалау».
Қорытындының дұрыстығын бағалайды.
| Ғылыми күнделік
| II. Сабақтың
| Жұмыс ынтымақтастық технологиясы
| Оқушылар мəтінді мұқият
| Жұмысты
|
| ортасы (25–23 мин)
| шеңберінде құрылады.
| тыңдайды. Мұғалімнің
| бақылайды.
|
|
| Мұғалім балаларға топта оқу мəтінін
| тапсырмасын орындайды.
| Мəтін бойынша
| Оқулық
|
| алдымен жеке оқиды, одан кейін тізбек
|
| тапсырманы
|
|
| бойынша оқып, тапсырманы ауызша
|
| орындауға
|
|
| орындауды ұсынады.
|
| көмектеседі.
|
|
| Осы мəтінді (тақырып) сипаттайтын ең
|
| Оқушыларды
|
|
| лайықты сөзді мəтіннен табыңдар немесе
|
| дұрыс жауаптары
|
|
| өздерің мысал келтіріңдер.
|
|
|
|
| Мəтіннің басты ойын бір сөз орамымен сипаттаңдар. Қандай да бір құпияны табыңдар. ТАҚЫРЫП – Масса.
Заттарды салыстыру арқылы олардың ауыр не жеңіл екені анықталады.
«Зат жеңіл» дегеннің орнына «заттың массасы кем» деп айтылады. Ал «зат ауыр» дегеннің орнына «заттың массасы артық» деуге болады.
Грек тілінен аударғанда «масса» сөзі
«қамыр бөлігі» дегенді білдіреді.
|
| үшін көтермелейді.
|
| Бұл жұмыста ненің жеңіл, ненің қиын болғанын, жұмыстың мəтінді түсінуге
қалай əсер еткенін сұрау қажет.
|
|
Қандай жағдайларда массаны білу керек? Оқулықтағы суретті көріңдер.
Қорытынды жасаңдар. Ұқсас мысалдар келтіріңдер. Заттың массасын тағы қайда білу керек?
| Оқулықтағы сызбаны көреді. Қорытынды жасайды:
Жидектіңмассасынеғұрлымжеңіл(ауыр)болса,соғұрлымтосапжеңіл(ауыр) болады. Жидектіңмассасынеғұрлымжеңіл(ауыр)болса,соғұрлымтосаптың массасы кем (массасыартық)болады.
Осыған ұқсас мысалдарды келтіреді.
Заттың массасын қандай жағдайда
білу керектігі туралы ойларын ортаға салады.
| ҚБ: «Ауызша жауапқа пікір». Жұптардың жұмысын бақылайды, ауызша бағалайды.
| Оқулық. Пенал (тəжірибе жүргізу үшін)
| Педагог жоспар бойынша тəжірибе жүргізуді ұсынады: «Бірдей – əртүрлі» деген ойша тəжірибе жүргіз. Қай заттың
жеңіл, ал қай заттың ауыр екенін салыстыр. Қорытынды жаса. Ғылыми күнделікке жаз.
| Оқушылар жоспар бойынша ойша тəжірибе жүргізеді. Оқулықтың массасы қаламның массасынан көбірек т.б.
| Тəжірибенің жүргізілуін бақылайды.
Тапсырманы қалай түсінгенін
| Ғылыми күнделік, оқулық, қалам,
|
| Мақсат қой. Нысандарды таңда. Қай заттың жеңіл, қай заттың ауыр екенін ойша анықта. Салыстыр. Қорытынды жаса.
Сенің қателесуің мүмкін бе?
| Кітаптың массасы қаламның
массасынақарағандаартық(кем). Қандай жағдайда? Нəтижелер қорытындысын ғылыми күнделікке жазады.
Заттарды көзмөлшермен салыстырған кезде қателесуге болатыны туралы өз болжамдарын айтады.
| тексеру үшін көмекші сұрақтар қояды.
| өшіргіш, қарындаш
|
|
Өзекті сұрақ - Заттардың қайсысының ауырлау екенін əрқашан көзбен анықтауға бола ма? (Балалардың болжамдары).
«Жаңалық ашу» стратегиясы. Балаларды бірдей екі мөлдір емес құтымен қызықтырыңыз. Олардың бірі бос, екіншісі толы, алайда бұл туралы балалар білмеуі тиіс. Оларды салыстыруды ұсыныңыз. Мұны қандай белгілері бойынша жасауға болады? Заттарды биіктігі, формасы, түсі, материалына қарай салыстыруға болады. Соңынан айрықша белгілерін табуды сұраңыз. Балалар жауап бере алмауы мүмкін. Онда тəжірибе жасауға кеңес беріңіз. Бір оқушыны шақырыңыз, қолдарын алға созып, алақандарын жоғары қаратып тұруды сұраңыз. Сосын баланың алақандарына екі құтыны бір мезетте қойыңыз. Толы құты қойылған қол ауырлықтан төмен түседі.
|
Оқушылар өз болжамдарын ортаға салады.
| ҚБ: «Ду қол шапалақ». Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне көтермелейді.
|
| |
|
|