Главная страница
Навигация по странице:

  • Педагогтің

  • Сабақтың тақырыбы Қайсысы

  • Сабақтың

  • Ресурстар І. Сабақтың

  • ҚБ: «Ауызша

  • Үй тапсырмасын тексеру. «Ыстық

  • ҚБ: «Үш ортасы

  • Динамикалық

  • қмж жаратылыстану 3-т 2а. 18 саба


    Скачать 0.8 Mb.
    Название18 саба
    Дата22.02.2023
    Размер0.8 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлақмж жаратылыстану 3-т 2а.docx
    ТипДокументы
    #949903
    страница5 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8

    24 сабақ


    Бөлім

    Табиғат физикасы

    Педагогтің аты-жөні




    Күні




    Сыныбы

    Қатысушылардың саны:

    Қатыспағандардың саны:

    Сабақтың тақырыбы

    Қайсысы жылдам?

    Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары

          1. түрлі денелердің əртүрлі жылдамдықпен қозғалуына мысал келтіру;

          2. жылдамдықты түсіндіруде сапалық сипаттамаларын қолдану (жылдам, баяу);

    2.1.2.1 «ақпарат көзі» ұғымын жəне оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру.

    Сабақтың мақсаттары

    Құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытынды тұжырымдау.

    Сабақтың барысы

    Сабақтың

    кезеңдері

    Педагогтің іс-əрекеті

    Оқушының іс-əрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    І. Сабақтың басы (10–12 мин)

    Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру.

    Жағымды көңіл күй орнату.

    Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды.

    Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға

    дайынмын» деген деген оймен сабаққа көңілдерін аударады.

    Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.




    Педагог өрнектердің мəндерін азаю ретімен орналастырып, сабақтың тақырыбын білуді

    ұсынады.

    Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз болжамдарын айтады.

    ҚБ: «Ауызша бағалау».


    Оқулық






    Жауабы: жылдамдық.

    1. Жылдамдық дегеніміз не?

    2. Заттың жылдамдығын не үшін білу керек?




    Оқушыларды белсенділігі үшін көтермелейді




    Сабақ тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша оқушылардың жұмысын ұйымдастырады.

    - Жылдамдық ұғымымен танысасыңдар. Заттардың түрлі жылдамдықпен қозғалуы

    туралы білесіңдер.

    Балалар педагогпен бірге Сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді (Оған рефлексия сатысында оралады).

    Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі


    Оқулық

    Үй тапсырмасын тексеру. «Ыстық орындық» əдісі

    1. Күш деген не?

    2. Қандай күштерді білесің?

    3. Күштердің көмегімен не істеуге болады?

    4. Күштер немен ерекшеленуі мүмкін?

    5. Табиғи күштер туралы не білесіңдер?

    Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

    ҚБ: «Ауызша жауапқа пікір».

    Оқушылардың білімін бағалайды.




    II. Сабақтың

    Мұғалім оқушыларға сюжетті суретке қарауды




    ҚБ: «Үш




    ортасы (25–23

    ұсынады. Балалардан жануарлардың қалай

    Оқулықтағы суретті көреді.

    шапалақ».




    мин)

    қозғалатынын, олардың қайсысының мəреге

    Жануарлардың сөреге қандай

    Оқушыларды

    Оқулық




    бірінші келетіні туралы өз сөздерімен

    ретпен келетіні туралы болжам

    белсенділігі үшін







    сипаттауды сұрайды. Балалардың

    жасайды. Өз таңдауын

    көтермелейді.







    болжамдарын тыңдағаннан кейін оқулықтағы

    түсіндіреді.

    Дұрыс оқуын







    мəтінді оқуды ұсынады жəне оқылған




    бақылайды,







    материалдан түсінгендерін тексереді.




    оқылғанды







    1. Қозғалыс қандай шамамен байланысты?




    түсінуін







    2. Кірпінің бірінші келуі қалай мүмкін




    тексереді.







    болды? (Біріжылдамырақ,басқалары













    баяуырақ қозғалды. Олар əртүрлі жылдамдықпен қозғалды).














    Өз болжамдарын практикалық жұмыспен растауды ұсынады.

    Дəлізде (немесе сыныпта қатарлардың арасында) бірнеше метрлік қашықтық өлшеп алып, екі балаға сөреге тұруды ұсыныңыз.

    Уақытты белгілеңіз. Олардың бірі бұл қашықтықты жүріп, екіншісі жүгіріп өтуі тиіс. Мəреге бірдей уақытта кімнің жылдамырақ жеткенін жəне неліктен екенін талқылаңдар.

    Практикалық жұмысты орындайды. Бақылайды. Қорытынды жасайды
    Нəтижені бақылайды, қорытынды жасайды: екінші оқушының жылдамдығы жоғары болады. Жылдам жүрсең, жылдамдығың жоғары болады. Баяу жүрсең, жылдамдығың төмен болады.

    Егжей-тегжейлі нұсқау береді. Қауіпсіздік техникасын қадағалайды.

    Секундомер, рулетка.



    Мұғалім «Жылдамдықты сипаттау үшін қандай сөздерді қолдандыңдар?» дей келе, 3 тапсырмадағы сөздерге назар аударады.

    Жылдамдықты сипаттау үшін пайдалануға болатындарын таңдауды ұсынады. Енді осы сөздерді пайдаланып, түрлі көлік құралдарының жылдамдықтарын салыстырыңдар. Қорытынды жасаңдар.




    Жылдамдық сипаттайтын сөздерді іріктейді (анағұрлым баяу, анағұрлым жылдам, жоғары жылдамдық, төмен жылдамдық).
    Оқушылар велосипед, мəшине, қайық жəне ұшақтың жылдамдығын көлік құралының астындағы жолаққа сүйеніп салыстырады.

    Қорытынды жасайды: ұшақтың жылдамдығы жоғары

    болғандықтан, мəшинеден анағұрлым жылдам қозғалады. Қайықтың жылдамдығы төмен

    болғандықтан, велосипедтен баяу қозғалады т.б.

    Тапсырманың дұрыс орындалуын қадағалайды. Белсенділікті бағалайды.
    Топтардың жұмысын бақылайды. Қорытындының дұрыстығын бағалайды.



    Оқулық


    Динамикалық үзіліс







    https://www.yo utube.com/wat







    Өлеңде жазылған қимылдарды. Ойынның жылдамдығы үдей түседі.
    https://www.youtube.com/watch?v

    =ZnZSAx0lFHg&ab_channel=%D 0%A7%D1%83%D0%B4%D0%B

    0%D1%80%D0%B8%D0%BA%D

    0%B8-

    %D0%94%D0%B5%D1%82%D1

    %81%D0%BA%D0%B8%D0%B5

    %D0%BF%D0%B5%D1%81%D0

    %BD%D0%B8




    ch?v=ZnZSAx 0lFHg&ab_cha nnel=%D0%A 7%D1%83%D

    0%B4%D0%B

    0%D1%80%D

    0%B8%D0%B A%D0%B8-

    %D0%94%D0

    %B5%D1%82

    %D1%81%D0

    %BA%D0%B8

    %D0%B5%D0

    %BF%D0%B5

    %D1%81%D0

    %BD%D0%B8

    Алдыңғы тапсырманы орындаған кезде сендер көлік құралының астындағы жолақтың ұзындығына сүйендіңдер. Егер ондай көмек болмаған жағдайда не істеуге болады? Егер екі бірдей мəшине немесе аттылы адам немесе мопед берілсе, қайсысы жылдам қозғалғанын қалай білуге болады?
    1. Жылдамдықты қалай өлшеуге болады? Білгіштектің анықтамасымен танысуды ұсынады:

    Жылдамдық дегеніміз – нысанның уақыт бірлігі кезіндегі жүріп өткен арақашықтығы.

    Егер көлік əр сағат сайын 70 км жол

    жүрсе, онда көліктің жылдамдығы сағатына 70 км деп есептеледі.

    Оны былай жазады: 70 км/сағ.

    Əдетте мынадай өлшем бірліктері қолданылады: секундына метр, минутына метр,


    Ойларын ортаға сала отырып,

    «Жылдамдықты білу керек» деген қорытындыға келеді.


    Практикалық жұмысқа сүйеніп, жылдамдық пен уақытты өлшеу керек деген болжам айтады.


    Негізгі түсініктердің меңгерілуін қадағалайды.

    Оқулық

    сағатына километр. Жылдамдық былай жазылады: м/с, м/мин, км/сағ.

    Жылдамдықты өлшеу үшін арнайы аспап – спидометр қолданылады.

    1. Спидометрді қайдан көруге болады?

    2. Сыныптардың дəліз бойынша қозғалысының жылдамдығын өлшеу үшін қандай аспаптарды

    қолдануға болады?

    Спидометрді көлік құралдарынан (автомобиль, мотоцикл, ұшақ т.б.) көруге болады.
    Адамның жылдамдығын өлшеуге арналған аспапты таңдайды.







    Педагог оқушылардан оқу техникасын қалай тексеретінін еске түсіруді сұрайды. Ол қалай қолданылады? Қанша уақыт белгіленеді?

    Неліктен барлық балалардың оқыған сөздерінің саны əртүрлі? Зерттеу жүргізу үшін əр оқушыға түрлі жəндіктердің ұшу жылдамдығы туралы мəтінді басып шығарыңыз. Балаларға оны бір мезгілде

    «Ызыңдап оқу» тəсілімен оқуды ұсыныңыз. Бір минуттан кейін оларды тоқтатып, оқылған сөздердің санын санауды сұраңыз.
    Бұлқызық
    Инеліктер – ең əдемі жəндіктердің бірі.Оларды шуақты жаз күнінде судың бетіненкөруге болады. Олар түсі алуан түрлі болады:көк, жасыл, қара… Инеліктің төрт қанатыбар. Инеліктің ұшу жылдамдығы – сағатына96 км. Ал жұмысшы ара бір гүлден екіншігүлге 22 км/сағ жылдамдықпен ұшады. Түскіасты сезген бөлме шыбыны оған 6 км/сағжылдамдықпен ұшып келеді. Шегірткелер –ерекше жəндіктер. Олардың есту мүшесіаяқтарындаорналасқан, қанаттарымен


    Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

    Мəтінді уақытқа оқиды. Өз нəтижесін сыныптастарының нəтижесімен салыстырады.

    Мұғалімнің басшылық етуімен зерттеу нəтижелерін кестеге жазады. Алынған білімге сүйеніп, сөздердің саны неге əртүрлі болғанын түсіндіреді.


    Оқу үшін уақытты тіркейді. Жазу тəсілін түсіндіреді. (сөз/мин).

    Болжамның дұрыстығын қадағалайды. Қорытынды жасауға көмектеседі: оқу жылдамдығы жоғары болу үшін жиі оқу қажет.



    Секундомер, сөздердің саны көрсетілген оқуға арналған мəтіндер
    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта