|
Әдебиеттік оқу 2-сынып Әдістеме 1 бөлим 2022. Б. Т. абатай, Д.. Тлеулесова, В. А
| Түсіну.
Жұптық жұмыс. «Тыңда, бағала» әдісі 3-тапсырма. Өлеңдегі аяулы сөздерді атаңдар. Осы сөздерді айтатын кім? Тағы қандай сөздермен толықтырар едіңдер?
|
Оқушылар жұпта бір-біріне әңгімелейді. Толықтырған сөздерін дәптерге жазады. Ортаға салады.
| Жұптар бірін-бірі өзара «Шапалақ бұрқасыны» әдісі арқылы бағалайды.
|
| Қолдану.
5-тапсырма. Отбасыңдағы үлкендерге сен де аяулы сөздеріңді арна.
Мысалы, Ардақты анам. Ең сүйікті ... Аса қадірлі ... Ең қымбатты ...
Бұл тапсырманы «Ыстық картоп» әдісі
арқылы ұйымдастыруды ұсыну.
| Шеңбер жасап тұрған оқушылар бір-біріне кезек доп лақтырады. Доп лақтырған оқушы, мысалы,
«ардақты» десе, қағып алған оқушы осы ойды жалғастырып
«әке» деп айтуы керек.
| «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау. Дескриптор:
− сөздерді мағынасына қарай дұрыс қолданады.
| Соңы 5 мин
| Рефлексия. «Алмаағашы» әдісі Оқушыларға сабақ басында екі түсті «алма» беріледі. Сабақ соңында оны алмаағашына ілу керек. Үй тапсырмасы. 4-тапсырма. Бесік жырына лайық әуен таңдап, мәнерлеп айт.
| Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл күйім көтеріңкі.
Қызылтүстіалма– мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ.
|
| Алмаағашы, жасыл, қызыл түсті алмалар
|
Бекітемін: Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу
Бөлім:
| Менің отбасым және достарым
| Педагогтің аты-жөні
| Молдаш Арайлым
| Күні:
| 17.10.2022
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №19-сабақтың тақырыбы
| Менің атам
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.2.6.1 – кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар кейіпкерді сипаттайды.
|
Көптеген оқушылар іс-әрекетіне пікір білдіреді.
Кейбір оқушылар өз аталары туралы толық ақпарат бере алады. Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басталуы 5 мин
| Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Сыныбымыз тап-таза, Бор да дайын, тақта да. Денемізді жинақтап Отырайық партаға.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Топқабөлу.
Геометриялық фигуралар бойынша топқа бөлу.
| Қимылдарды жасайды.
|
|
Топтардың атаулары жазылған қағаздар. Геомет- риялық фигуралар
| Ортасы 30 мин
| Мағынаны тану. Білу.
Жеке жұмыс.
1-тапсырма. Нақыл сөздің мағынасын түсіндір.
Атаңа не қылсаң, алдыңа сол келер.
|
Мұғалімнің көмегімен нақыл сөздің мағынасын түсіндіреді.
|
| Оқулық, дәптер
|
| Міржақып Дулатов (1885–1935) – қазақтың аса көрнекті ағартушысы, қоғам қайраткері, ақын, жазушы, жалынды көсемсөз шебері, либералды-демократияшыл зиялылардың бірі.
|
|
|
| «Миға шабуыл» стратегиясы.
− Кәрісөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер?
Оқылым. 2-тапсырма.
«Күлмеңіздер кәріге» әңгімесі.
|
Оқушылар мәтінді іштей оқиды.
|
| Кейіп- керлер
| Не істеді?
| Қандай адам?
| Сенің пікірің
| Әкесі
|
|
|
| Көрші- лері
|
|
|
| Балалары
|
|
|
|
Соңы 10 мин
| Жаңа сөздер.
Шағымданады – арыз айтып келеді.
Келемеж қылып – күліп, мазақ ету. Түсіну. Жазылым.
тапсырма. Сәйкестендір.
Жеке жұмыс.
тапсырма. Кестені толтыр.
Сергіту сәті.
Ата шалқан егіпті.
Шалқан үп-үлкен болып өседі. Әрі-бері тартып еді, тартылмады. Алақай, тартып, жұлып алдық.
Қолдану. Айтылым.
3-тапсырма. Өзіңнің атаң туралы әңгімеле. Мінезі ... Саған қандай ақыл-кеңес айтады
Кейіпкер орындығы» стратегиясы.
«SMS-хабарлама» әдісі.
Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады.
Үй тапсырмасы. «Күлмеңіздер кәріге» әңгімесін оқу.
|
Оқушылар сәйкестендіру жұмысын орындайды.
Орындап болған соң дәптерлерін өзара ауыстырып, дұрыс жауаппен салыстыра отырып бір-бірін тексереді, дескриптор бойынша бағалайды.
Кестені толтырады.
Балалар отырады, тұрып қолдарын жоғары көтереді, ым арқылы апаның, қыздың, иттің, мысық пен тышқанның келуін көрсетеді, бірін- бірі ұстап тартады.
Қолдарын шапалақтап, секіреді, қуанады.
| Дескриптор:
− кейіпкерлерге қатысты іс- әрекеттерді дұрыс белгілейді. Дескриптор:
кейіпкерге қатысты іс-әрекетті анықтайды; кейіпкерді сипаттайды; кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіреді.
Мұғалім сабақ бойы дескриптор бойынша бағалау жүргізеді.
|
|
Бекітемін: Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу
Бөлім:
| Менің отбасым және достарым
| Педагогтің аты-жөні
|
| Күні:
| 19.10.2022
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №20-сабақтың тақырыбы
| Әжетайым
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.3.2.1 – мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар өлеңнің ұйқасқа құрылатынына мән береді. Көптеген оқушылар ұйқастарды қатыстырып, өлең құрастырады. Кейбір оқушылар тақырыпқа сай өлең құрастырады.
| Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басталуы 5 мин
| Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Аспанымыз ашық болсын, Көк туымыз биік болсын, Ата-анамыз аман болсын,
Деніміз сау, еліміз тыныш болсын! Топқабөлу.
Әжеміз қандай әшекейлер тағады? Сырға,
| Қимылдарды жасайды. Әшекей атаулары жазыл-
|
|
Топтардың атаулары жазылған қағаздар
| |
|
|