|
Әдебиеттік оқу 2-сынып Әдістеме 1 бөлим 2022. Б. Т. абатай, Д.. Тлеулесова, В. А
ҚЫСҚАМЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЛАРЫНЫҢ ҮЛГІСІ
Бөлім:
| Өзім туралы
| Педагогтің аты-жөні
|
| Күні:
|
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №1-сабақтың тақырыбы
| Оқудың пайдасын білемін
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.1.1.1 – шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Кейбір оқушылар шығарма мазмұнын өмірмен байланыстыра алады, өз ойын еркін жеткізеді.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңі/ уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басталуы 5 мин
| Қызығушылықты ояту. М: Осы біздер қандаймыз? О: Талабы биік таудаймыз. Ақылдымыз, парасаттымыз, көңілдіміз.
Үлкенге ізеттіміз, Кішіге қамқормыз. Көп оқимыз, Өнерліміз,
Жанып тұрған шырақпыз!
| Оқушылар алдында жатқан парақшаларда жазылған осы сөздерді іштей оқып, көтеріңкі дауыспен айтуға дайындалады. Мұғалімнің «Осы біздер қандаймыз?» деген сұрағынан кейін хормен айтады.
|
|
|
Ортасы 30 мин
| Мағынаны тану.
Ойқозғау
Мұғалім бірнеше мақал оқиды.
Оқу – білім бұлағы, Білім – өмір шырағы. Күш – білімде, білім – кітапта.
Білу.
Оқулықта берілген мақал- мәтелдердің мағынасын ашайық. 1-тапсырма. Мақал-мәтелдерді түсіндір.
Өнер – бұлақ, білім – шырақ. Оқу түбі – тоқу.
Сабақтың мақсатымен таныстырады.
Мақсатқа сәйкес оқушылармен бірлесе отырып, жетістік критерийін анықтайды.
|
Мұғалім қойған сұраққа жауап береді. – Оқу,білімтуралымақалдар.
Оқушылар мұғалімнің көмегімен мақал-мәтелдердің мағынасын түсінеді.
|
Сабақтыңжетістіккритерийі:
– Ы. Алтынсарин туралы біледі;
− мәтіннің мазмұнын түсінеді;
− мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. (Әр сабақтың мақсатына қарай жетістік критерийін құрып отыру).
Мұғалім оқушылардың оқу техникасына назар аударады: сөздерді анық, сөйлемдердің аражігін ажырата, тыныс белгілеріне қарай отырып оқуларын қадағалайды.
|
Интербелсенді тақта
Оқулық
|
| Автор туралы мәлімет. Есіңе сақта!
Ыбырай Алтынсарин (1841–1889)
Ағартушы ұстаз. Қазақ балаларына арнап мектеп ашқан. Қостанай облысында туған. «Қазақ хрестоматиясы» оқу құралын жазған.
(Қажет жағдайда мұғалім қосымша мәлімет береді).
| Оқушылар іштей оқып танысады. Бірнеше оқушы кезекпен дауыстап оқиды.
| Мұғалім тарапынан кері байланыс (мадақтау).
«Жарайсың!», «Мәнді жауабың үшін ризамыз!»
|
Интербелсенді тақта
|
| Түсіну (Трансляция, Интерпретация, Жорамалдау). Оқылым. 2-тапсырма. Өлеңді түсініп оқу.
«Кел, балалар, оқылық!» Қолдану (ұғымдар мен қағидаларды, теорияларды тәжірибеде нақты жағдайларда қолданады).
Айтылым. Жұптық жұмыс.
3-тапсырма. Берілген сөздер неге еңбек ұғымымен байланысты деп ойлайсыңдар? Талдап көріңдер.
тоқуменен
шоқуменен еңбек оқуменен Сергіту сәті.
Ал, балалар, тұрайық, Алақанды ұрайық.
Оңға қарай иiлiп, Солға қарай иiлiп,
Бiр отырып, бiр тұрып, Бойымызды созайық, Белiмiздi жазайық.
|
Оқушылар «Кел, балалар, оқылық!» өлеңін оқиды.
Іштей оқиды. Дауыстап тізбектей оқиды.
Жұпта жұмыс істейді. Сызба бойынша өз ойларын айтады.
Оқушылар орындарынан тұрып, қимыл-қозғалыс жасайды.
| Тексеру жұмысы:
мұғалім немесе бір оқушы дұрыс жауаптарды оқиды, оқушылар өз жазған- дарымен салыстырып, өздерін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
«Көк және қызыл шаршы» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды.
Көк шаршы көтерсе «Иә, келісемін...», қызыл «Жоқ, келіспеймін...» деп қарсы пікір айтып, өз сөздеріне аргумент келтіріп, ойларын ортаға салады. Дескриптор:
1-суретке қатысты сөздерді тауып жазады; 2-суретке қатысты сөздерді тауып жазады.
|
Оқулық
|
Талдау.
4-тапсырма. Өлеңнің мазмұнына қатысты мақал-мәтелді тап.
Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ. Өнерлінің өрісі ұзақ. Шынықсаң, шымыр боласың.
| Оқушылар алдымен мақал- мәтелдердің барлығын оқып шығып, әрқайсысын қалай түсінгендерін айтады. Өлең мазмұнына сай келетінін анықтап, дәлелдейді. Мысалы,
«Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ» мақалы өлең
|
Дескриптор:
оқу-білімнің пайдасы туралы біледі; сөйлеу барысында тақырыпқа қатысты сөздерді орынды
|
|
|
| мазмұнына сай. Себебі, өлең оқу- білім туралы.
| қолданады;
– өз ойын жүйелі жеткізеді.
|
|
Жазылым.
5-тапсырма. Өлеңнен суреттерге қатысты сөздерді тауып жаз.
Саралау: «Жұмыс қарқыны» әдісі. Көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі.
|
Оқушылар жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындайды.
сурет:Өнер,білім–бәрідеОқуменентабылған. сурет:Сисакөйлекүстіңде,Тоқуменентабылған.
|
|
Жинақтау. Топтық жұмыс.Топ ережесімен таныстыру. Топтық жұмыстың ережесі:
Тыңдай білуі. Тақырыптан ауытқымау. Ойлағанды ортаға салу. Сөйлеушінің сөзін бөлмеу. Бірлесе жұмыс жасап, ортақ бір шешімге келу керек.
6-тапсырма. Оқу-білімнің пайдасын толықтырып айт.
|
Топқа бөліну. Отырғанорындарына сәйкес (жақынотырғаноқушылар)топтасады.Тапсырманы орындайды. Әртоптан бір спикер өзжауаптарыноқиды. Әр топтан бір жауап айтыла- ды. Жауаптар қайталанбауы қажет.
|
| Соңы 10 мин
| Кері байланыс. «Кубик» әдісі
Әр жағына әртүрлі сұрақ жазылған жеңіл кубикті мұғалім оқушыларға лақтырады. Қағып алған оқушы өзіне қарап тұрған жағындағы сұрақ бойынша жауап беріп, кері байланыс жүреді.
| Теорияларды практикалық тұрғыдан нақты ситуацияларда қолданады; қандай да болмасын проблеманы шешу үшін өз білімдерін шығармашылықпен жүзеге асырады.
| Мадақтама.Оқушылар- дың берілген тапсырма бойынша орындаған іс- әрекетін «Тамаша!»,
«Жарайсың!», «Керемет!» сөздерімен бағалау.
| Кубик
|
| – Бүгінгісабақтаналған
3қызықты ақпараттыата.
|
|
|
|
| 2естесақтайтыннәрсеніата. Сенүшінқиындықтудырғанне? Қайтапсырмасағанұнады? Сабаққабайланыстыбірсұрақ. Келесісабақтаннеүйренгіңкеледі?
|
|
|
| |
|
|