|
Әдебиеттік оқу 2-сынып Әдістеме 1 бөлим 2022. Б. Т. абатай, Д.. Тлеулесова, В. А
Бөлім:
| Өзім туралы
| Педагогтің аты-жөні
|
| Күні:
|
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №2-сабақтың тақырыбы
| Оқуға алғаш барған күнім
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.2.8.2 – мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар мұғалімнің көмегімен шығарма үзіндісін иллюстрация нұсқасымен салыстырады. Оқушылардың басым бөлігі мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін иллюстрация нұсқасымен салыстырады, берілген суретке сәйкес шығарма бөлігін анықтайды.
Кейбір оқушылар көркем шығарма үзіндісін иллюстрация нұсқасымен салыстырып, өз ойын дәлелдей алады.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңі/ уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басталуы 5 мин
| Қызығушылықты ояту.
– Бүгінгі сабаққа көңіл күй таңдап алайық!
|
Оқушылар таңдаған смайлик бойынша көңіл күйін қолымен көрсетеді (бас бармақты көтеру, түсіру, екі алақанды жаю).
|
|
Смайликтер суреті
|
| – Біз көңіл күйімізді қалай білдірдік?
– Дұрыс, смайлик, яғни сурет арқылы.Ендешебүгінгісабақтасуретпенжұмысжасаймыз. Мәтін мен суреттіңұқсастығын және айырмашылығынтабамыз.
| Немесе мұғалім әр оқушыға смайлик таратса, таңдаған смайликті көтеру арқылы білдіреді.
|
|
|
Ортасы 30 мин
| Мағынаны тану. Білу.
1-тапсырма. Сөйлемдерді толықтыр. 1 қыргүйек –күні. Бұл күні мен
барамын. Меніқарсы алады. Алғашқысоғылады.
|
Оқушылар жазбаша орындайды. Тақтада берілген дескриптор арқылы өз-өздерін тексереді.
Оқушылар кезекпен дауыстап оқиды.
| Дескриптор:
1-сөйлемді «білім» сөзімен толықтырады; 2-сөйлемді «мектепке» сөзімен толықтырады; 3-сөйлемді «мұғалім» сөзімен толықтырады; 4-сөйлемді «қоңырау» сөзімен толықтырады.
|
Интербелсенді тақта
Оқулық
|
|
|
|
Өзін-өзі бағалау.
«Бас бармақ» әдісі. Бармағы жоғары – бәрі дұрыс.
Бармағы жанында – қате бар.
Бармағы төмен түссе – қате өте көп.
|
Жұмыс дәптері
|
|
2-тапсырма. Суретке қарап, оқуға келген күнің туралы айт.
Мұғалім жетелеуші сұрақтар қояды:
Бұл қандайкүн? Суреттенкімдердікөріптұрсыңдар? Мұғалім мен балалардың көңіл күйітуралынеайтасыңдар?
|
Оқушылар алдымен сурет бойынша мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Содан соң өздерінің
1 қыргүйек күні мектепке қандай сезіммен келетіндерін, білім ордасы мен мұғалім
|
|
|
| – Өзіңніңоқуғакелгенкүніңдіескетүсіріп,әңгімеле.
Автор туралы мәлімет. Есіңе сақта!
Өтебай Тұрманжанов (1905–1978)
Балаларға арнап өлеңдер жазған ақын. Түркістан облысында туған. «Менің кітабым», «Бозша торғай» т.б. шығармалары бар.
Мұғалім автор туралы әңгімелейді.
Түсіну. Оқылым.
3-тапсырма. Өлеңді түсініп оқы.
«Мектеп – біздің анамыз»
| қалай қарсы алатындары туралы әңгімелейді.
Өлеңді іштей оқиды. Тізбектей дауыстап оқиды.
|
«Көк және қызыл шаршы» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. Көк шаршы көтерсе «Иә, келісемін...», қызыл
«Жоқ, келіспеймін ...» деп қарсы пікір айтып, өз сөздеріне аргумент келтіріп, ойларын ортаға салады.
|
| Жаңа сөздерге түсініктеме береді: Күзге сүйеп күн иек – уақыт күзге айналды.
Шөмеле – үйілген шөп.
Қырман – астық бастыратын ашық алаң.
Межелі кез – мөлшерлі уақыт.
|
|
| Қолдану.
Топтық жұмыс. 4-тапсырма. Суреттерге қатысты сұрақтарға жауап бер. Бұл туралы өлеңде не айтылған?
Мұғалім бұл жұмысты келесі ретпен ұйымдастыруына болады. Өлең шумақтарын парақшаларға жазып қояды. Қанша топ болса, сонша нұсқа болу керек. Парақшаларды топтарға таратады.
|
Оқушылар оқулықтағы кестемен танысады. Топ мүшелері ақылдаса отырып, алдарында жатқан парақшадағы өлең шумақтарын тиісті суреттердің жанына қояды. Әр топ өз нұсқасын оқиды.
|
Өлең шумақтары жазылған парақшалар
|
| Суретпен жұмыс. 5-тапсырма. Өлең жолына сәйкес келетін суретті тап.
Талдау. Жұптық жұмыс.
6-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
Мектепке сағат нешеде келдің? Қандай оқу құралдарың бар? Қай сыныпта оқисың?
Сұраққа толық жауап берулеріне баса назар аудару.
|
Өзара диалогке түсу арқылы осы сұрақтарға жауап береді. Бірнеше жұп сынып алдында сөйлейді.
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы.
| Интербелсенді тақта
| Соңы
| Рефлексия.
| Оқушылар смайликтер
|
| Смайликтер
| 5 мин
| – Сабақтан кейінкөңілкүйлеріңқандай
| арқылы көрсетеді.
|
|
| болды?
|
|
|
| (Сабақ басындағы смайликтер арқылы)
|
|
|
Бөлім:
| Өзім туралы
| Педагогтің аты-жөні
|
| Күні:
|
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №3-сабақтың тақырыбы
| Кітап оқи аламын
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.2.6.1 – кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар мәтінді оқиды, түсінеді, кейіпкерлерді ажыратады. Оқушылардың басым бөлігі кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттай алады. Кейбір оқушылар кейіпкердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне баға бере алады.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кееңі/уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басталуы 5 мин
| Қызығушылықты ояту.
Ойқозғау
|
|
| Түрлі көңіл күйдегі
| |
|
|