Главная страница
Навигация по странице:

  • Визначення основних принципів віднесення відомостей, що мають конфіденційний характер, до захищуваної інформації

  • Секретну інформацію

  • Власник Вид інформації Захищаєма

  • Патент Авторське право Особа

  • Державна таємниця

  • Законність засекречування інформації

  • Обгрунтованість засекречування інформації

  • Своєчасність засекречування інформації

  • Підпорядкованість відомчих заходів із засекречування інформації загальнодержавним інтересам

  • Барасюк Я. М


    Скачать 3.63 Mb.
    НазваниеБарасюк Я. М
    АнкорISTE.doc
    Дата06.06.2018
    Размер3.63 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаISTE.doc
    ТипДокументы
    #20035
    страница42 из 44
    1   ...   36   37   38   39   40   41   42   43   44

    5.3.2. Організаційно-правове забезпечення інформаційної безпеки


    Простота та велика кількість способів доступу та модифікації інформації, велика кількість кваліфікованих фахівців, широке використання у громадському виробництві спеціальних технічних засобів дозволяють зловмиснику практично в будь-який момент та в будь-якому місці здійснювати дії, що представляють загрозу інформаційній безпеці як в локальному, так і в глобальному масштабах.

    Державна політика у сфері формування інформаційних ресурсів та інформатизації повинна бути направлена на створення умов для ефективного та якісного інформаційного забезпечення розв’язання стратегічних та оперативних задач соціального і економічного розвитку країни. Державні і недержавні організації, а також громадяни мають рівні права на розробку і виробництво інформаційних систем, технологій та засобів їх забезпечення.

    Розвиток комп’ютерної техніки та її широке використання державними органами і приватними закладами привів до виникнення і широкого розповсюдження так званих комп’ютерних злочинів. Невідповідність традиційного кримінального законодавства у застосуванні до цієї форми злочинів стає очевидною, як тільки робиться спроба встановити наявність усіх елементів складу традиційного злочину, здійсненого за допомогою ЕОМ.

    Як показують численні дослідження [164], найчастіше загроза інформаційним системам виходить від самих співробітників підприємства, хоча великої шкоди також завдають „хакери“ та промисловий шпіонаж. У зв’язку з цим, як рекомендують фахівці з безпеки, особливу увагу слід звертати на нових співробітників – фахівців у галузі комп’ютерної техніки, програмування та захисту комп’ютерної інформації.

    Організаційно-правове забезпечення інформаційної безпеки являє собою сукупність рішень, законів, нормативів, що регламентують як загальну організацію робіт із забезпечення інформаційної безпеки, так і створення та функціонування систем захисту інформації на конкретних об’єктах. Організаційно правова база має такі основні функції [Error: Reference source not found]:

    1. Розробка основних принципів віднесення відомостей, що мають конфіденційний характер, до захищуваної інформації.

    2. Визначення системи органів та посадових осіб, що відповідають за забезпечення інформаційної безпеки в країні та порядку регулювання діяльності підприємств і організацій в цій області.

    3. Створення повного комплексу нормативно-правових матеріалів, що регламентують питання забезпечення інформаційної безпеки як у країні в цілому, так і на конкретному об’єкті.

    4. Визначення міри відповідальності за порушення правил захисту.

    5. Визначення порядку вирішення спірних і конфліктних ситуацій з питань захисту інформації.

    Під юридичними аспектами організаційно-правового забезпечення захисту інформації розуміється сукупність законів та інших нормативно-правових актів, за допомогою яких мали б досягатися наступні цілі [Error: Reference source not found]:

    • усі правила захисту інформації є обов’язковими для дотримання усіма особами, що мають відношення до конфіденційної інформації;

    • узаконюються усі міри відповідальності за порушення правил захисту інформації;

    • узаконюються (набувають юридичної сили) техніко-математичні рішення питань організаційно-правового забезпечення захисту інформації;

    • узаконюються процесуальні процедури розв’язування ситуацій, що виникають у процесі функціонування системи захисту.

    На рис. 5.19-5.21 представлено варіанти концептуальних моделей безпеки продукції, особистості та інформації. Навіть поверхневий аналіз цих моделей дає представлення про багатогранність дій та заходів із забезпечення інформаційної безпеки.

    Розробка законодавчої бази інформаційної безпеки будь-якої держави є необхідною мірою, що задовольняє першочергову потребу в захисті інформації при розвитку соціально-економічних, політичних, військових напрямків розвитку цієї держави. Особлива увага з боку розвинутих країн до формування такої бази викликана все зростаючими затратами на боротьбу з „інформаційними“ злочинами. Все це заставляє серйозно займатися питаннями законодавства із захисту інформації.



    Рис. 5.19. Концептуальна модель безпеки особи



    Рис. 5.20. Концептуальна модель безпеки продукції



    Рис. 5.21. Концептуальна модель безпеки інформації.

    Визначення основних принципів віднесення відомостей, що мають конфіденційний характер, до захищуваної інформації. Створенням законодавчої бази в області інформаційної безпеки кожна держава прагне захистити свої інформаційні ресурси. Інформаційні ресурси держави у першому наближенні можуть бути розділені на три великі групи [Error: Reference source not found, Error: Reference source not found]:

    • відкрита інформація – на розповсюдження та використання такої інформації немає ніяких обмежень;

    • запатентована інформація– охороняється внутрішньодержавним законодавством чи міжнародними угодами як об’єкт інтелектуальної власності;

    • інформація, що захищається її власником– власник самостійно захищає цю інформацію з використанням відпрацьованих механізмів захисту державної, комерційної чи іншої таємниці; до цього виду зазвичай відносять інформацію, яка не відома іншим особам, яка або не може бути запатентована, або зумисно не патентується з метою уникнення чи зменшення ризику заволодіння нею суперниками та/чи конкурентами.

    Захищають і охороняють, як правило, не всю, чи не всяку інформацію, а найважливішу, цінну для власника, обмеження розповсюдження якої приносить йому якусь користь чи прибуток, можливість ефективно вирішувати поставлені перед ним задачі. До захищуваної відносять наступні види інформації [165]:

    • Секретну інформацію. До секретної інформації відносять відомості, що містять державну таємницю.

    • Конфіденційну інформацію. До цього виду захищуваної інформації зазвичай відносять відомості, що містять комерційну таємницю, а також таємницю, що стосується особистого (не службового) життя та діяльності громадян.

    Таким чином, під захищуваною інформацією розуміють відомості, на використання і розповсюдження яких введено обмеження їх власником і такі, що характеризуються поняттям „таємниця“. Стосовно до органів державної влади та управління, під таємницею розуміють те, що приховується від інших, що відомо певному колу людей. Інакше кажучи, ті відомості, які не підлягають розголошенню, і є таємницею. Головний напрямок використання цього поняття – засекречування державою певних відомостей, приховування яких від суперників, потенційного противника дає їй можливість успішно вирішувати життєво важливі питання в області оборони країни, політичні, науково-технічні та інші проблеми з меншими затратами сил та засобів.

    До подібного виду таємниці відноситься засекречування підприємством відомостей, які допомагають йому ефективно вирішувати задачі виробництва та вигідної реалізації продукції. Сюди ж відносяться і таємниці особистого життя громадян, які зазвичай охороняються державою: таємниця переписки, лікарська таємниця, таємниця грошового вкладу в банку тощо. Класифікацію інформації з точки зору її власника можна представити у вигляді таблиці (табл. 5.9). Курсивом виділена та інформація, захист якої забезпечується державою.

    Таблиця 5.9

    Класифікація інформації стосовно її власника

    Власник

    Вид інформації

    Захищаєма

    Запатентована

    Відкрита

    Секретна

    Конфі­денційна

    Патент

    Авторське право

    Особа




    – особиста таємниця;

    – персональні дані

    Патент фізичної особи

    Авторське право фізичної особи




    Суспільство




    Комерційна таємниця

    Патент юридичної особи

    Авторське право юридичної особи




    Держава

    Державна таємниця

    Службові відомості

    Державний патент







    Захищають та охороняють, як правило, не всю чи не всяку інформацію, а найважливішу, цінну для власника, обмеження розповсюдження якої приносить йому якусь користь чи прибуток, можливість ефективно вирішувати поставлені перед ним задачі. При цьому розрізняють ознаки захищуваної інформації [Error: Reference source not found]:

    • засекречувати інформацію (обмежувати до неї доступ) може тільки її власник чи вповноважена на це власником особа;

    • чим важливішою для власника є інформація, тим ретельніше він її захищає; а для того щоб усі, хто зіштовхується з цією захищуваною інформацією, знали, що одну інформацію слід зберігати ретельніше, ніж іншу, власник визначає їх різні ступені секретності;

    • захищувана інформація повинна приносити певну користь її власнику і виправдовувати затрачені на її захист сили та засоби;

    • секретна інформація володіє певною генетичною властивістю: якщо ця інформація є джерелом для створення нової інформації (документів, виробів тощо), то створена на її основі нова інформація, як правило, також є секретною.

    Відмінною властивістю інформації, яка захищається, є те, що засекречувати її може тільки її власник чи уповноважені ним на те особи. Власниками захищуваної інформації можуть бути:

    • держава та її структури (органи); в цьому випадку до неї відносяться відомості, які є державною, службовою таємницею, інші види захищуваної інформації, що належить державі чи відомству, до них можуть бути віднесені і відомості, які є комерційною таємницею;

    • підприємства, товариства, акціонерні товариства та ін. – інформація є їх власністю та складає комерційну таємницю;

    • громадяни держави(їх права – таємниця переписки, телефонних та телеграфних розмов, лікарська таємниця, персональні дані та ін. – гарантуються державою. Особисті таємниці – їх особиста справа; слід зазначити, що держава не несе відповідальності за збережуваність особистих таємниць).

    Поняття „державна таємниця“ є одним із найважливіших у системі захисту державних секретів в будь-якій країні. Від його правильного визначення залежить і політика держави в області захисту секретів. Визначення цього поняття дається у Законі України „Про державну таємницю“ [166]:

    Державна таємниця (також – секретна інформація) – вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визначені у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

    Модель визначення державних секретів зазвичай включає в себе наступні суттєві ознаки:

    1. Предмети, явища, події, галузі діяльності, що складають державну таємницю.

    2. Противник (наявний чи потенційний), від якого в основному здійснюється захист державної таємниці.

    3. Вказування в законі, переліку, інструкції відомостей, що складають державну таємницю.

    4. Завдані збитки обороні, зовнішній політиці, економіці, науково-технічному прогресу країни тощо у випадку розголошення відомостей, що складають державну таємницю.

    Цим же Законом про державну таємницю визначено які відомості можуть бути віднесені до державної таємниці. До них відносяться відомості: у сфері оборони; у сфері економіки, науки і техніки; у сфері зовнішніх відносин а також у сфері державної безпеки та охорони правопорядку. Не можна засекречувати інформацію і надавати їй статус державної таємниці [Error: Reference source not found]:

    • якщо її втрата (розголошення та ін.) не приводить до збитків національній безпеці країни, порушення діючих законів;

    • якщо приховування інформації буде порушувати конституційні та законодавчі права громадян;

    • для приховування діяльності, що наносить збитки навколишньому природному середовищу, що загрожує життю та здоров’ю громадян.

    Поняття, види та розмір збитків відрізняються для кожного конкретного об’єкту захисту – змісту відомостей, що складають державну таємницю, сутності відображених у них фактів, подій, явищ дійсності. Залежно від виду, змісту та розмірів збитків можна виділити групи деяких видів збитків при втраті (чи можливій втраті) відомостей, що складають державну таємницю.

    Політичні збитки можуть наступати при втраті відомостей політичного та зовнішньополітичного характеру, про розвідувальну діяльність спецслужб держави тощо. Політичні збитки можуть виражатися в тому, що у результаті втрати інформації можуть відбутися серйозні зміни в міжнародній обстановці не на користь України, втрата країною політичних пріоритетів в якихось областях, погіршення відносин з якоюсь країною чи групою країн тощо.

    Економічні збитки можуть наступати при втраті відомостей будь-якого змісту: політичного, економічного, військового, науково-технічного і т.д. Економічні збитки можуть бути виражені в першу чергу в грошовому еквіваленті. Економічні збитки від втрати інформації можуть бути прямими та опосередкованими. Так, прямі втрати можуть наступити в результаті втрати секретної інформації про системи озброєнь, оборону країни, які в результаті цього втратили свою ефективність і потребують значних затрат на їх заміну чи переналагодження. Опосередковані втрати найчастіше виражаються у вигляді розміру втраченої вигоди: зрив переговорів з іноземними фірмами про вигідні угоди, за якими були укладені попередні домовленості; втрата пріоритету в науковому дослідженні, в результаті чого суперник швидше довів свої дослідження до завершення і запатентував їх і т.д.

    Моральні збитки, як правило, нематеріального характеру наступають від втрати інформації, яка викликала чи ініціювала пропагандистську компанію, що підриває репутацію країни, привела до видворення з якихось країн наших дипломатів, розвідників, що діяли під дипломатичним прикриттям тощо.

    Проблема засекречування інформації та визначення міри секретності відомостей, документів, виробів та робіт є однією із стержневих в усій діяльності із захисту інформації. Вона має велике державне значення, визначає методологію та методику захисту інформації, об’єми робіт з її захисту та інші обставини, зв’язані з діяльністю державних органів, підприємств та організацій в цій області. Правила засекречування інформації визначають в кінцевому рахунку політику держави в області захисту секретів. Цим і пояснюється, що переліки відомостей, які складають державну таємницю, затверджуються на найвищому рівні і у них відображається концепція керівництва країни в області захисту державних секретів.

    Засекречувати інформацію мають право органи влади, управління та посадові особи, наділені відповідними повноваженнями [Error: Reference source not found]. Вони:

    • здійснюють політику держави в області захисту інформації;

    • визначають категорії відомостей, що підлягають захисту та засекречуванню, і закріплюють це в законодавчих актах;

    • розробляють переліки відомостей, що підлягають засекречуванню;

    • визначають міру секретності документів, виробів, робіт та відомостей і проставляють на носіях захищаємої інформації відповідні грифи секретності.

    Таким чином,

    засекречування інформації – це сукупність організаційно-правових заходів, регламентованих законами та іншими нормативними актами, по введенню обмежень на розповсюдження і використання інформації в інтересах її власника.

    Окреслимо коротко основні принципи засекречування інформації.

    1. Законність засекречування інформації. Полягає у здійсненні засекречування строго в рамках діючих законів та інших підзаконних нормативних актів. Не виконання цього принципу може нанести серйозні збитки інтересам захисту інформації, інтересам особи, суспільства та держави, зокрема шляхом незаконного приховування від суспільства інформації, що не потребує засекречування чи у зв’язку із розголошенням важливої інформації.

    2. Обгрунтованість засекречування інформації. Полягає у встановленні шляхом експертної оцінки доцільності засекречування конкретних відомостей, ймовірних економічних чи інших наслідків цього акту, виходячи з балансу життєво важливих інтересів особи, суспільства та держави. Невиправдано засекречувати інформацію, ймовірність розкриття якої перевищує ймовірність зберігання її в таємниці.

    3. Своєчасність засекречування інформації. Полягає у встановленні обмежень на розповсюдження цих відомостей з моменту їх отримання (розробки) чи заздалегідь.

    4. Підпорядкованість відомчих заходів із засекречування інформації загальнодержавним інтересам. Це, в першу чергу, відноситься до області захисту державної таємниці. Що ж стосується комерційної таємниці, то підприємства наділені усіма правами засекречування інформації, крім обумовлених у законодавстві випадків.

    Для забезпечення ефективного захисту інформації, що відноситься до державної таємниці, та здійснення єдиної державної політики в області засекречування інформації використовується „Перелік посадових осіб, на яких покладається виконання функцій державного експерта з питань таємниць“ [167], затверджений Указом Президента від 29 травня 2006 року, № 452/2006 та „Звід відомостей, що становлять державну таємницю“ [168], затверджений Службою безпеки України 12 серпня 2005 року, № 440.

    Керівники (державні експерти), наділені повноваженнями із засекречування інформації, утверджують своїми наказами переліки відомостей, що підлягають засекречуванню, відповідно до їх галузевої, відомчої чи програмно-цільової належності. Вони ж наділяються повноваженнями розпоряджатися цими відомостями, перегляду міри їх секретності та розсекречування.

    Міра секретності та конфіденційності інформації, відображеної у документах, виробах тощо не залишається постійною. Вона зазвичай зменшується і рідше (наприклад, документи представляють історичну чи іншу цінність), може збільшуватися. Міра секретності та конфіденційності інформації періодично повинна переглядатися. При цьому вона може бути збільшена, знижена чи взагалі може бути знято гриф секретності.

    Розсекречування конфіденційної та секретної інформації, робіт, документів, виробів – це діяльність підприємств із зняття (частковому чи повному) обмежень на доступ до раніше засекреченої інформації, на доступ до її носіїв, викликана вимогами законодавства та об’єктивними факторами: зміною міжнародної та загальнодержавної обстановки, появою довершеніших видів певної техніки, зняттям виробів з виробництва, передачею (продажем) науково-технічних рішень оборонного характеру в народне господарство, продажем виробів за кордон і т.д., а також взяттям державою на себе міжнародних зобов’язань з відкритого обміну відомостями, які в Україні відносяться до державної таємниці. Інформація повинна залишатися секретною чи конфіденційною до того часу, поки цього вимагають інтереси національної безпеки чи конкурентної та комерційної діяльності підприємства.

    Принципові аспекти розсекречування інформації можуть бути викладені в наступних основних положеннях:

    1. Інформація не підлягає засекречуванню, а засекречена не повинна бути розсекреченою, якщо це зроблено необгрунтовано та в порушення діючих законів, з метою приховування порушень законності, в результаті невмілого керівництва та посадових помилок, порушення конституційних та інших законодавчих прав громадян.

    2. Інформація розсекречується не пізніше термінів, встановлених при її засекречуванні. Раніше цих термінів підлягає розсекречуванню тільки інформація, що підпадає під дію взятих на себе Україною міжнародних зобов’язань з відкритого обміну інформацією. Термін засекречування інформації, віднесеної до державної таємниці не повинен перевищувати 30 років. Правом продовження термінів засекречування інформації наділяються керівники центральних органів виконавчої влади, які здійснили віднесення відповідних відомостей до державної таємниці.

    3. Інформація не підлягає засекречуванню, а засекречена повинна бути розсекреченою, якщо вміщені в неї нові наукові, проектні, технологічні і т.п. розробки перебувають нижче світового технологічного рівня або досить детально висвітлені в зарубіжних чи вітчизняних публікаціях.

    4. Розсекречуванню (розголошенню) не підлягають відомості, що зачіпляють особисте (не службове) життя громадян країни, якщо на протилежне немає згоди самих громадян, а у випадку їх смерті – їх найближчих родичів. Інший порядок такого розсекречування розглядається через суд.


    1   ...   36   37   38   39   40   41   42   43   44


    написать администратору сайта