Словник готельно-ресторанних термінів
удк 338.488.2(038) ББК 65.431.14 я 2 С 48
Рецензенти:
Мостова Л.М., к.т.н., доцент, завідувач кафедри технології та організації ресторанного бізнесу ХТЕІ КНТЕУ;
Парфіненко А.Ю., к.і.н., доцент, в.о. завідувача кафедри туристичного бізнесу факультету міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу ХНУ імені В. Н. Каразіна.
Затверджено до друку рішенням Науково-методичної ради Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна (протокол № 2 від 14.12.2011 р.)
Словник готельно-ресторанних термінів: С48 посібник для студентів напряму підготовки 6.140103 «Туризм»/ укл. Вишневська О. О. - X.: ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2012. - 80 с.
Словник є додатком до НМКД «Технологія ресторанної справи» та «Технологія готельної справи», містить слова та словосполучення, які найчастіше застосовуються у готельному та ресторанному бізнесі. Він є посібником для студентів і викладачів системи професійної (фахової) освіти, працівників готелів, ресторанів, туристичних фірм, а також для всіх, хто , цікавиться туризмом.
УДК 338.488.2(038) ББК 65.431.14 я 2
© Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2012 © О. О. Вишневська, укл., 2012 © І. М. Дончик, оформлення, 2012
Покорите сердца людей, и тогда в вашем распоряжении будут не только их сердца, но и их кошельки.
Бурлей
Передмова Ідея укладання даного словника професійних термінів, понять та визначень, що використовуються у готельному та ресторанному бізнесі, виникла в укладача під час викладання курсу лекцій з дисципліни «Технологія готельної справи» та «Технологія ресторанної справи».
«Словник готельно-ресторанних термінів» є корисним посібником для вивчення та практичного застосування сучасних понять, що використовуються у даних сферах.
Головною метою та завданням словника укладач:тгоставив відбір найбільш розповсюдженої та® загальновживаної у готельному та ресторанному бізнесі лексики та її тлумачення українською мовою.
Для відбору термінів були взяті до уваги практичні потреби галузі з підготовки кваліфікованих фахівців, які зумовлені професійними стандартами (наприклад, знання термінології, прийнятої в туристській індустрії), а також вимоги сучасних технологій застосування інформаційних систем для міжнародного та внутрішнього туризму.
Для полегшення пошуку необхідних термінів усі вони розподілені за двома розділами:
- Розділ І. Готельні терміни.
- Розділ її. Ресторанні терміни.
Всередині цих розділів заголовні слова розташовані згідно з українським алфавітним порядком.
У роботі над словником були використані офіційні матеріали Всесвітньої туристської організації (ЮНВТО) та нормативні документи, у тому числі:
- Національний стандарт України. Засоби розміщування. (Чинний від 01.07.2004 р.).
- Про курорти. Закон України від 05.10.2002 р. № 2026-ИІ.
-Правила користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затверджені наказом Державної туристичної адміністрації України від 16.03.2004 р. № 19 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 02.04.2004 р. №413/9012.
- ДСТу 4281: 2004. Заклади ресторанного господарства. Класифікація. - К. : Держспожив- стандарт України, 2004. - 11 с. та інші.
Всього словник містить близько 500 заголовних слів та словосполучень, які найчастіше використовують у термінології готельної та ресторанної індустрії, і, таким чином, він є посібником для студентів, які навчаються за напрямком підготовки 6.140103 «Туризм»
Любой святой мог творить чудеса, но лишь немногие из них смогли бы содержать гостиницу.
Марк Твен
Розділ I
Готельні терміни
А
Агентські (конфіденційні) тарифи - ціни на готельні послуги, запропоновані для реалізації турагенту та виражені у вигляді відсоткових знижок від опублікованих тарифів.
Агроготель - готель, розташований на території фермерського (сільського) господарства, має умови для заняття сільськогосподарською діяльністю під час відпочинку.
Акватель - корабель, який вилучено з експлуатації як транспортний засіб і знаходиться на стаціонарній стоянці та використовується як готель.
Альков - велика ніша, заглиблення у стіні готельного житлового номера, що використовується як спальня. Від основної частини номера альков відокремлюється завісою або ширмою.
А ля карт - вид обслуговування, який передбачає вільний вибір клієнтом порційних страв із запропонованого ресторанного меню.
Американський план - метод розрахунку оплати за номер у готельному комплексі, коли у вартість враховується послуга з надання кімнати та 3-разовє харчування (пансіон) або 2-разове (сніданок + обід або сніданок + вечеря) - напів- пансіон.
Американський сніданок - різновид англійського сніданку, тобто повний сніданок, який зазвичай складається з фруктового соку, кави або чаю, булочки з маслом, джему, тостів та гарячої страви (вівсяної каші, яєчні з шинкою та іншого).
Аналогічні об'єкти розміщення - підприємства будь-якої організаційно-правової форми власності, що складаються з номерів і надають обмежені готельні послуги (включно із щоденним заправлянням ліжок, прибиранням кімнат і санвузлів).
Англійський сніданок - набір страв, який включає, на відміну від легкого континентального сніданку, повний набір страв, що пропонуються мандрівникам у ранковий час у готелях, ресторанах, кафе; зазвичай складається з фруктового соку, чаю або кави, булочки з маслом, джему, грінок та гарячої страви (вівсяної каші, бекону, яєчні, сосиски).
Анімаційна програма - комплекс заходів спортивного та розважального характеру, що входять до сфери рекреаційних і духовних інтерес ів туриста та розробляються для проведення ним вільного часу.
Анкети (або о питу вальний лист) - об'єднана єдиним дослідницьким задумом система питань, спрямованих на виявлення кількісно-якісних характеристик об'єкта та предмета дослідження.
Анулювання - відмова замовника від заброньованих послуг. Анулювання поділяється на три види: своєчасне анулювання, пізнє анулювання, неприбздтя. У разі пізнього анулювання або неприбуття готель стягує штраф із замовника згідно з умовами, викладеними в договорі.
Ануляційний штраф - сума, яку сплачує туроператор об'єкту розміщення у випадку
порушення ануляційних строків незаїзду (неприбуття) або повної ануляції.
Ануляція поїздки - відмова (у письмовій формі) туриста, туроператора або турагента від виконання зобов'язань щодо туристського обслуговування, зазначених у договорі.
Апартаменти - тип номерів у готелях (площею не менше ніж 40 м2), за своїм оформленням наближені до сучасних квартир, що включають місця для готування їжі (зазвичай вартість харчування не включається у вартість номера).
Апартамент-готель - готель квартирного типу з кухонним обладнанням для збереження, переробки та самостійного приготування їжі.
Апарт-готель - готельний комплекс, номери в якому складаються з апартаментів.
Апгрейд - надання послуги розміщення (номера) з підвищенням категорії без додаткової оплати.
Б
Багатомісний номер - номер, призначений для розміщення трьох і більше осіб, оснащений односпальними ліжками за кількістю осіб, які проживають.
База відпочинку - об'єкт розміщення сезонного функціонування, розташований у рекреаційній зоні, з забезпеченням умов для відпочинку з мінімальними зручностями в регламентованому режимі.
База даних клієнтів - банк інформації про відвідувачів. Запис зазвичай проводиться під час продажу. Банк даних може й надалі використовуватися для отримання різних типів довідок.
Бар - найпоширеніший тип закдадів ресторанного господарства при готелі. Залежно від місця розташування бари можуть класифікуватись як вестибюльні (лобі-бар), ресторанні, допоміжні, банкетні, при басейні, фітнес-центрі, сауні, міні-бари в номерах готелю тощо.
Белмен - службовець готелю, що підносить багаж і виконує доручення гостей.
Бермудський план - готельний тариф, що включає вартість розміщення і вартість повного (англійського) сніданку.
Бізнес-отель - готель, який спеціалізується на обслуговуванні ділових людей та підприємців і надає їм максимум зручностей для професійної діяльності: для проведення семінарів, переговорів і т.д.
Бізнес-центр - заклад, який спеціалізується на організації та проведенні конгрес-заходів і надає готельні послуги лише учасникам конгрес- заходів.
Білизна постільна - у готелях та інших об'єктах розміщення до постільної білизни відносять простирала, підодіяльники, наволочки, які підлягають регулярній заміні під час експлуатації житлових номерів.
Блок місць - кількісно та тимчасово обмежена сукупність ліжко-місць у готелі, за продаж яких матеріальну відповідальність перед хотельєром несе туристичний оператор.
Ботель - готель цілорічного функціонування, який розташований у невеликому за розміром плавзасобі та має умови для швартування і технічного обслуговування плавзасобів туристів.
Ботокемпінг - об'єкт розміщення, як правило, сезонного функціонування, розташований
на воді (річка, водоймище) та береговій зоні, має умови для технічного обслуговування плавзасобів.
Бронювання - процес замовлення потенційним користувачем готелю основних і/ або додаткових послуг у певному обсязі, з метою використання послуг в обумовлені терміни конкретним споживачем або групою споживачів.
Будинки відпочинку - це оздоровчі заклади з регламентованим режимом відпочинку. Як правило, харчування входить до вартості проживання. Будинки відпочинку розташовують у місцевостях з привабливими природно-кліматичними умовами. Б основному це заклади розміщення відомчого підпорядкування.
Будинок мисливця (рибалки) - засіб розміщення для мисливців (рибалок), розташований в рекреаційній зоні, поблизу ліцензійних місць мисливства (рибальства).
Букінг - файл групового бронювання, що містить основну інформацію щодо продажу блоку номерів.
Бунгало - невеликий туристичний готель (будівля, зазвичай побудована з легких матеріалів на березі моря, часто пропонується в тропічних та південних країнах).
Бювар - настільна папка, яка містить у собі письмові приладдя (папір для писання, поштові конверти та листівки з фірмовими знаками, авторучки) і розташовується на столі в готельних номерах для користування клієнтами, які в них проживають.
Бюро обслуговування - готельна служба, яка надає різноманітні інформаційні сервісні послуги, здійснює валютно-фінансові операції, забезпечує транспортними квитками й квитками для відвідування культурно-видовищних заходів і організовує необхідну медичну допомогу.
В
Валет-паркінг- послуга, яка надається клієнту готелю або ресторану та полягає у тому, що місцевий службовець забирає від входу автомобіль, на якому тільки що під'їхав клієнт, паркує його на місцевій автостоянці й у необхідний час подає її клієнту, який знову вийшов на вулицю.
Валет-сервіс - загальна назва деяких готельних послуг, які надаються клієнтам додатково за їх замовленням; наприклад, прання, прасування, хімчистка.
Вестибюль готелю (хол, лобі) - просторе, красиво оформлене приміщення, що знаходиться безпосередньо за входом до готелю та призначене для прийому, реєстрації та початкового обслуговування приїжджаючих гостей, виписування та розрахунків із від'їжджаючими гостями.
Вид на море, гори, сад - певне розташування номера, з вікна або балкона якого відкривається вид, що може розглядатися сторонами договору як суттєва властивість номера або групи номерів, що виділяє його серед іннгих та потребує конкретного зазначення при бронюванні, а в деяких випадках додаткової сплати.
Виписування (виїзд) з готелю - процедура припинення дії договору між готелем і клієнтом, яка включає звільнення клієнтом зайнятого ним номера та повернення юпоча від нього, а також остаточні розрахунки за всі надані йому послуги під час проживання.
Вілла - номер, розташований в окремому малоповерховому будинку.
Відмова в бронюванні послуг - відмова готелю в бронюванні основних і додаткових послуг готелю у визначений договором строк.
Вільний продаж послуг об'єктом розміщення - надання об'єктом розміщення своїм партнерам (туроператорам, турагентам та іншим) права самостійно підтверджувати їхнім клієнтам бронювання місць в об'єкті розміщення з одночасним повідомленням останнього стосовно проведеного бронювання.
Все включено (all inclusive) - система обслуговування в готелях, при якій харчування, напої (найчастіше місцевого виробництва) та окремі види послуг не вимагають додаткової оплати.
Різновидом даної системи обслуговування є система max inclusive (ultra inclusive), коли перелік додаткових послуг може бути істотно розширений і включає безкоштовне користування сауною, перукарнею, заняття різними видами спорту тощо.
Гарні-отель - готель, де надається тільки розміщення у номерах, а ресторан відсутній.
Гірський притулок - об'єкт розміщення, розташований у віддаленій гірській місцевості на туристичному маршруті з активними способами пересування, призначений для короткочасного перебування та відпочинку.
Гостинність - повага до гостя та щирість при частуванні. Стала характерною рисою слов'янського народу.
Гостьовий будинок - об'єкт розміщення, де пропонуються мебльовані кімнати з мінімальними зручностями, у більшості випадків пропонується сніданок.
Гостьовий двір - об'єкт розміщення для обслуговування віруючих, які подорожують з метою поклоніння святим місцям; розташований поблизу / на території монастирів, церков та інших релігійних організацій.
Гостьові кімнати - частина будинку, де пропонується розміщення у мебльованих кімнатах з мінімальними зручностями, у більшості випадків пропонується сніданок.
Готель - підприємство будь-якої організаційно-правової форми власності, складається з номерів, надає готельні послуги, що не обмежуються щоденним заправлянням ліжок, прибиранням кімнат і санвузлів.
Готелі й аналогічні об'єкти розміщення -
майнові комплекси, що складаються з 7 і більше номерів, підлягають єдиному керівництву та згруповані за категоріями відповідно до переліку наданих послуг і наявного обладнання.
Готель-люкс - готель, який має тільки номери типу «люкс» та (або) «апартамент», «президентський апартамент».
Готель-резиденція - готель-люкс закритого типу, призначений для обслуговування державних посадових осіб.
Готельна індустрія - сукупність готельних комплексів та інших об'єктів розміщення, засобів транспорту, об'єктів громадського харчування, об'єктів і засобів розваг, об'єктів пізнавального, ділового, оздоровчого, спортивного та іншого призначення, організацій, що здійснюють туропе- раторську й турагентську діяльність, а також організацій, іцо надають екскурсійні послуги та послуги гідів-перекладачів.
Готельний комплекс - готель, що складається з двох або більше корпусів, територіально розділених між собою.
Готельна мережа - одна з мережевих, франшизних або інших готельних систем, члени якої користуються особливими привілеями, особливо в національній системі бронювання.
Готельна послуга - дії (операції) підприємства з розміщення споживача шляхом надання номера (місця) для тимчасового проживання в готелі, а також інша діяльність, пов'язана з розміщенням і тимчасовим проживанням. Готельна послуга складається з основних і додаткових послуг, що надаються споживачу при розміщенні та проживанні в готелі.
Готельний ланцюг - одна з ланцюгових, франшизних або інших готельних систем, члени якої користуються особливими привілеями, особливо в національній системі бронювання.
Готельно-офісний центр - готель, частина приміщень якого не є номерним фондом, спеціально обладнана і використовується як офіси.
Грум-сервіс - служба посильних у готелях вищого розряду, яка надає клієнтам незначні послуги, виконує їх доручення. Зазвичай службовці грум-сервісу набираються з підлітків, робота яких часто винагороджується за рахунок добровільної грошової подяки від клієнтів.
Групові тарифи - ціни-нетто для розміщення груп туристів з однаковою програмою перебування. Ціни-нетто формуються з офіційно-опублікованої ціни з груповою знижкою, як правило, без комісії.
Гуртожиток - об'єкт розміщення, як правило, відомчого підпорядкування, з мінімальними зручностями та кухонним обладнанням на поверсі.
Дата виїзду - дата виїзду споживача з готелю.
Дата заїзду - дата прибуття споживача до готелю.
Дата зняття броні - дата, коли заброньована кімната надходить до основного продажу.
Дача - об'єкт розміщення у рекреаційній зоні, що належить приватній особі та використовується нею для відпочинку.
Дворецький - старший служник, службова особа у готелях вищого розряду, до обов'язків якого входить надання приїжджаючим або від'їжджаючим гостям знаків особливої уваги: привітання або побажання щасливої дороги, піднесення келиха шампанського, букета квітів та інше.
Двомісний номер з одним двоспальним ліжком - номер, призначений для розміщення двох осіб, оснащений одним двоспальним ліжком.
Двомісний номер з двома односпальними ліжками - номер, призначений для розміщення двох осіб, оснащений двома односпальними ліжками.
Дитячий оздоровчий комплекс - об'єкт розміщення, що забезпечує у регламентованому режимі надання комплексу послуг розміщення, харчування, оздоровлення та відпочинку для дітей.
Дитячий табір - об'єкт розміщення сезонного характеру з регламентованим режимом відпочинку та оздоровлення дітей, як правило, на канікулах.
Додаткові послуги - обсяг послуг, які не належать до основних послуг готелю, замовляються та сплачуються споживачем додатково за окремим договором.
Доплата за одномісне розміщення - у тих
випадках, коли оголошена вартість турпакета включає розміщення по дві особи у двомісних номерах, установлюється певна сума доплати для туристів, які бажають отримати для себе одномісне розміщення.
Дорожній готель - готель, розташований за межами міста вздовж доріг, має умови для паркування автомобілів без технічного обслуговування автотранспорту.
Е
Експрес-сніданок - найчастіше використовується при організації харчування у номерах готелю.
Елементи фірмового стилю - товарний знак, логотип (спеціально розроблене оригінальне зображення, повне або скорочене найменування фірми чи групи її товарів); фірмовий блок (з'єднані у композицію знак і логотип, а також різноманітного роду пояснювальні надписи); фірмові кольори; фірмовий комплект шрифтів; фірмові константи (формат, система верстки тексту, ілюстрації тощо).
З
Завантаження - коефіцієнт зайнятих готельних номерів відносно загальної кількості номерів готельного комплексу.
Завантаження готелю - співвідношення у відсотковому обчисленні кількості проданих готельних номерів (місць) та загальної місткості готелю за певний період. Коефіцієнт завантаження є показником ефективності роботи готелю.
Завідуючий готельним господарством - службова особа, яка в невеликих готелях відповідає за утримання та експлуатацію всіх житлових номерів.
Завідуючий поверхом - службова особа у великому готелі, яка відповідає за утримання та експлуатацію всіх житлових номерів (місць) на закріплених за нею одним або декількома житловими поверхами.
Зал служби прийому - частина вестибюля готелю, де розташована служба прийому гостей (служба портьє або чергового адміністратора).
Замовлення (резервація) - одноразовий акт бронювання певних послуг на певні терміни для певних туристів.
Замовник - фізична або юридична особа, в тому числі суб'єкт туристичної діяльності, яка укладає відповідний договір з надання готельних послуг від імені та на користь споживача і здійснює оплату за цим договором (надає гарантії щодо оплати за цим договором).
Знижка - зниження початкової продажної ціни від опублікованої, довідкової. Знижки бувають сезонні, групові, вихідного дня, для постійних клієнтів, дітей та інші.
Зустріч-проводи - комплекс послуг (транспортні послуги, послуги носильника, перекладача тощо), що надаються туристам при їх доставці з аеро- або морського порту, залізничного вокзалу або автобусної станції до готелю і назад.
І
Імідж - сприятливе або несприятливе сприйняття споживачем певного готельного комплексу, а також його послуг.
Інтернет-бронювання - бронювання номерів, що здійснюється з інтернет-сайту готельного комплексу з автоматичною перевіркою наявності вільних номерів на зазначені клієнтом дати та автоматичним одержанням підтвердження бронювання.
Караван - об'єкт розміщення в мобільному автопричепі з умовами для розміщення та приготування їжі.
Караван-будиночок - караван, що використовується у стаціонарному режимі; розташований переважно на території кемпінгу; може бути підключеним до інженерної системи забезпечення життєдіяльності.
Картка готельна - спеціальна картка, що видається клієнту, який проживає у готелі, де вказано номер житлової кімнати, наданої клієнту, і яка є документом ідентифікації клієнта всередині готелю.
Категорія готелю - класифікаційне угруповання, що характеризується певним комплексом вимог; класифікація готелів за категоріями заснована на комплексі вимог до будинків, матеріально-технічного обладнання готелю, номенклатури і якості наданих послуг, рівня обслуговування. Категорії позначаються символами (зірками). Кількість зірок збільшується у відповідності до збільшення рівня якості обслуговування, комфортності приміщень та самого будинку.
Категорії номерів:
апартамент - номер «квартирного» типу, що складається з трьох житлових кімнат (спальня, вітальня, кабінет), міні-кухні, одного повного та одного неповного санвузлів; розрахований на проживання 1-2 осіб;
дуплекс - двоповерховий номер категорії «апартамент» з внутрішніми стаціонарними сходами; розрахований на проживання 1-2 осіб;
економ-номер, що складається з однієї житлової кімнати та неповного санвузла; розрахований на проживання 1-2 осіб;
е кодом першої категорії - номер, що складається з однієї житлової кімнати та неповного санвузла; розрахований на проживання трьох і більше осіб, у номері категорій «Економ» і «Економ першої категорії» складовими неповного санвузла є умивальник та унітаз;
|