Главная страница
Навигация по странице:

  • 3.1.Встановить послідовність

  • Білет № 7 Галицько-Волинське князівство – спадкоємець державних і соціокультурних традицій Київської Русі.

  • 3.1.Документ, в якому Україну проголосили УНР, це...

  • Білет № 8 Українські землі у складі Речі Посполитої

  • 3.1.причини роздробленості Київської Русі

  • 3.2.встановити послідовність

  • «Руїна»

  • Гадяцький трактат(16 вересня 1658 р.) Україна в складі Брацлавського, Київського і Чернігівського воєводств під назвою «Велике князівство Руське»

  • 30 тисяч реєстрових козаків

  • 1658 р.

  • Білет № 11 1. Трипільська культура та її наслідки для України.

  • Білет № 12 .1.Боротьба за незалежність України.Історичне значення Акту проголошення незалежності України і Декларації про держ суверенітет"

  • 2.Генеральний секретаріат

  • еорії походження Київської Русі.

  • Норманська та анти норманська теорії

  • норм

  • Хозарська гіпотеза

  • Пантюркська теорія

  • Білет 15 1. Державно-політичний, економічний, культурний і релігійний вплив українських земель на Литву.

  • Ekzamen_vidpovidiсссс. Білет 1 Проаналізуйте діяльність політичних сил української революції 18 ст


    Скачать 120.12 Kb.
    НазваниеБілет 1 Проаналізуйте діяльність політичних сил української революції 18 ст
    АнкорEkzamen_vidpovidiсссс.docx
    Дата06.06.2018
    Размер120.12 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаEkzamen_vidpovidiсссс.docx
    ТипДокументы
    #20067
    страница2 из 6
    1   2   3   4   5   6

    2. Реєстрові козаки - частина українського козацтва, прийнята на воєнну службу польсько-литовською владою і записана в окремий список — реєстр, звідки й назва реєстрові козаки. Військо реєстрових козаків було створене універсалом короля Сигізмунда ІІ Авґуста 2 червня 1572, коли було доручено коронному гетьманові Язловецькому найняти з низових козаків на службу 300 осіб.

    3.1.Встановить послідовність:

    А.Створення реєстрового козацтва. 1524

    Б.створення пересопницького євангелія 1561

    В. Початок правління Д.Многогрішного 1669

    Г.Ліквідація київського удільного князівства.1471

    ГАБВ

    2.Індустріалізація-система заходів,спрямований на прискорений розвиток промисловості з метою технічного переоснащення економіки і зміцнення оборотоздатності країни; процес створення великого чи просто машинного виробництва в усіх галузях народного господарства і перехід на цій основі від аграрного до індустріального суспільства; забезпечила перевагу промисловості над сільськім господарством, важкої індустрії над легкої. Індустріалізація як світовий економічний процес зумовила другий етап науково технічної революції.

    Білет № 7

    Галицько-Волинське князівство – спадкоємець державних і соціокультурних традицій Київської Русі.

    Галицько-Волинське князівство (1199—1349) — південно-західне руське князівство династії Рюриковичів, утворене у результаті об'єднання Галицького і Волинського князівств Р. Мстиславичем.

    Галицько-Волинське князівство було одним з найбільших князівств періоду феодальної роздробленості Русі. До його складу входили Галицькі, Перемишльські, Звенигородські, Теребовльські, Володимирські, Луцькі, Белзькі і Холмські землі, а також території сучасного Поділля і Бессарабії.

    Для протидії агресивним сусідам Галицько-Волинське князівство укладало союзи із католицьким Римом і Тевтонським Орденом.

    Гал-Вол князівство занепало через відсутність міцної централізованої княжої влади і надмірно сильні позиції боярської аристократії у політиці. У зв'язку зі смертю останнього повновладного правителя князівства, н 1349 році Галичина була поступово захоплена Польщею, а Волинь — Литвою. Галицько-Волинське князівство перестало існувати як єдине політичне ціле. Взагалі Галицько-Волинська держава - спадкосмниця Київської Русі. Наприкінці Х — в першій половині XI ст. адміністративним осередком земель Волині Підкарпаття був Володимир — місто, що його заснував і назвав своїм ім'ям князь Володимир Святославич. Він передав управління цим краєм Всеволодові, який був сином Володимира.Місто Володимир стало осередком єпископства і самим головним центром розвитку культури у регіоні. Після смерті Ярослава Мудрого влада на Волині часто переходила з рук в руки. Трохи по-іншому склалась доля Прикарпаття. Тут вже в 1084 р. утворилися три князівства, в яких панували брати Ростиславичі, правнуки Ярослава Мудрого. Найбільшої могутності Галицьке князівство досягло за часу правління синаВолодимира- Ярослава Осмомисла. 2.Індустріалізація – це система заходів,спрямований на прискорений розвиток промисловості з метою технічного переоснащення економіки і зміцнення оборотоздатності країни; процес створення великого чи просто машинного виробництва в усіх галузях народного господарства і перехід на цій основі від аграрного до індустріального суспільства; забезпечила перевагу промисловості над сільськім господарством, важкої індустрії над легкої. Індустріалізація як світовий економічний процес зумовила другий етап науково технічної революції.

    3.1.Документ, в якому Україну проголосили УНР, це...3 універсал

    3.2. З яких подій розпочалось намагання Литви на чолі з Вітовтом зберегти свою незалежність

    наступ Литовської держави на Придніпров'я


    Білет № 8

    Українські землі у складі Речі Посполитої

    Після Люблінської унії 1569 року Велике князівство Литовське втратило не лише свої землі, а й державне значення. Рівноправна унія двох самостійних держав не злагодилась.Але найбільших втрат зазнали національне життя та традиції українського народу. Останню надію на своє відродження поховала українська державність: польський адміністративно-територіальний поділ, мова, католицька віра були поширені на всю Україну.Майже відразу ж після Люблінської унії починається інтенсивна роздача земель магнатам та шляхті на Київщині, Брацлавшині, Переяславщині. До кінця XVI ст. більшість українських земель опинилася під владою магнатів Вишневецьких, Замойських, Конєцпольських, Тарновських. Найбільше отримали Вишневецькі: їхні володіння охоплювали майже всю Полтавщину та частину Чернігівщини. Оскільки ці землі були малозаселені, в них для заохочення переселенців встановлювались "пільгові роки" (віл 20 до 40), протягом яких селяни не сплачували податків і не відробляли панщини. Це привело до швидкого заселення цих земель селянами з усіх частин України.Після Люблінської унії литовські політики все ще плекали надію на повернення українських земель, але війна з Московською державою змушувала Литву дотримуватись унії з Польщею. У1576 році королем Польщі було обрано Стефана Баторія. Його рішучість у боротьбі з Москвою, тактовне поводження з Литвою згуртували Річ Посполиту. Після смерті Стефана Баторія Литва знову зробила спробу розірвати відносини з Польщею, але примирилася на кандидатурі Сигізмунда НІ, шведського королевича. Його правління тривало 45 років і було найтяжчим часом для України і навіть для Польщі, оскільки все правління Сигізмунда III було заповнене війнами за шведську та московську корони. В історії України ця війна важлива тим, що вперше в ній виступило як самостійна військова сила українське козацтво.У1598 році зі смертю царя Федора припиняє існування династія Рюриковичів. Почалися затяжні московсько-польські війни, активну участь у яких брали українські сили.Польща не відмовляється від планів приєднання до Речі Посполитої Московської держави навіть після обрання на Земському Соборі 1613 року царя Михайла — з династії Романових.У1613—1624 роках син Сигізмунда III — королевич Влади слав організував похід на Москву, але зазнав невдачі.

    2.Неолітична революція- історичний період переходу в епоху неоліту від привласнюючого до відтворюючого типу господарства, це пов'язано з виникненням скотарства, тваринництва, землеробства, використання глиняного посуду. Цей процес сприяв виникненню міських поселень, ремесел та писемності, розквіту родового ладу та виникнення сусідської общини.

    3.1.причини роздробленості Київської Русі

    Політичну роздробленість спричинило кілька факторів:

    1.Великі простори держави ті етнічна неоднорідність населення.

    2.Зростання великого феодального замлеволодіння.

    3.Відсутність чіткого незмінного механізму спадкоємності князівської влади.

    4.Зміна торговельної кон*юнктури і занепад торгівлі.

    3.2.встановити послідовність

    А.комісія по ліквідації неписемності 1917

    Б.створення СРСР 1923

    В.НЕП 1921

    Г.Воєнний комунізм 1918

    АГВБ

    Білет 10.

    [Велика] Руїна— народна назва періоду в історії України між 1672 і 1678 pp., коли Українська держава поділилася на дві частини по двох берегах Дніпра — правобережну і лівобережну; обидві частини мали своїх гетьманів; безнастанно велися війни між самими українцями, через що цілий край був занапащений і зруйнований;

    «Руїна»  період в історії України, який розпочався після смерті Б.Хмельницького і характеризується боротьбою за владу між представниками козацької верхівки, поділом України та втручанням у її внутрішні справи іноземних держав (Московії, Речі Посполитої, Туреччини).

    Причини Руїни:

    • Виникнення гострих соціальних конфліктів та охоплення значної частини народу бунтівними настроями

    • Загострення суперечок в середовищі української державної еліти з питань внутрішньої і зовнішньої політики

    • Відсутність загальнонаціонального лідера та боротьба за гетьманську владу між різними політичними силами

    • Слабкі державницькі традиції, низький рівень політичної свідомості українців.

    • Соціальне розшарування (небажання селян та простих козаків коритися шляхті та козацькій еліті).

    Несприятливе міжнародне становище. Іноземна інтервенція в Гетьманщину з боку Речі Посполитої, Московської держави, Османської і

     Гадяцький трактат
    (16 вересня 1658 р.)


    • Україна в складі Брацлавського, Київського і Чернігівського воєводств під назвою«Велике князівство Руське» разом з Польським королівством і Великим князівством Литовським входила до Речі Посполитої на правах «як вільні до вільних і рівні до рівних».

    •  князівство мало свій суд, казну, монету, військо в 30 тисяч реєстрових козаків та 10 тисяч найманців, виборне довічне гетьманське управління, але самостійні зовнішні відносини з іншими державами заборонялись;

    •  православна віра урівнювалася в правах з католицькою, унія скасовувалась, проголошувалась свобода слова і друку, передбачалось заснування в Україні двох університетів, шкіл і друкарень;

    •  козацтву забезпечувалися давні права і привілеї, можливість отримати шляхетство, але відновлювалося велике землеволодіння та різноманітні повинності й податки селян і міщан.

    Гадяцький договір викликав незадоволення частини козаків, які не хотіли бачити поляків своїми союзниками. У травні 1658 р. І. Виговський разом із загоном татар жорстоко придушив повстання полтавського полковника М. Пушкаря та отамана Запорозької СічіЯ. Барабаша, які виступили проти союзу України з Польщею та за повалення влади І. Виговсько


    Білет № 11

    1. Трипільська культура та її наслідки для України.

    Період, коли співіснували вироби з міді й каменю, археологи назвали мідно-кам'яним віком (енеолітом). Саме в цей період на території України жили численні племена трипільської культури - Трипільська культура—археологічна культура часів енеоліту, назва якої походить від назви тоді села Трипілля на Київщині. Біля Трипілля Вікентій Хвойка в 1897 р. виявив і дослідив пам'ятки цієї культури.  (назва від с. Трипілля на Київщині, де наприкінці XIX ст. археолог В. Хвойко досліджував їх поселення). Протягом 4—2 тисячоліть до н. е. трипільці розселилися на великій території: в басейнах річок Прута, Дністра, Південного Бугу, Дніпра, а також на Волині, Поділлі, у Північному Причорномор'ї та інших місцевостях.

    Археологи знайшли там немало важливих матеріальних пам'яток трипільської культури: житла, господарські будівлі, вогнища, культові місця, знаряддя праці, зброю тощо.

    Трипільські поселення розташовувалися переважно на берегах річок або на важкодоступних горбах і на ранньому етапі складалися з 10—15, а в період розквіту трипільської культури — з кількох сотень глинобитних жител, які обігрівалися печами й мали круглі вікна. Деякі поселення мали оборонні рови і вали. Для поселень характерним було характерним кругове розташування жител.

    2.Велика Руїна-це період історії України кінця XVII століття, що відзначився розпадом української державності і загальним занепадом.Під час Руїни Україна була поділена по Дніпру на Лівобережну та Правобережну, і ці дві половини ворогували між собою. Сусідні держави (Польща, Московія, Османська імперія) втручалися у внутрішні справи України, й українська політика характеризувалась намаганням підтримувати приязні стосунки з тією чи іншою окупаційною силою. Українську Православну Церкву в 1686 було підпорядковано Московському Патріархатові. Українські лідери цього періоду були, в основному, людьми вузьких поглядів, котрі не могли здобути широкої народної підтримки своїй політиці: (І. Брюховецький, М. Ханенко, Ю. Хмельницький, Д. Многогрішний, С. Опара, І. Сірко, Я. Сомко, П. Суховій, П. Тетеря). Гетьмани, які віддали всі свої сили, щоб вивести Україну із занепаду: І. Виговський, П. Дорошенко.

    3.1 988 рік.Хрещення Русі

    3.2 Встановити хронологічну послідовність.(повстання і договори 16 ст.)

    У 1572 р. польський король Сигізмунд ІІ Август вперше набрав на службу 300 козаків.

    У 1578 р. польський король Стефан Баторій збільшив реєстр до 500-600 козаків і надав їм клейноди (символи влади) та привілеї.

    Білет № 12.

    1.Боротьба за незалежність України.Історичне значення Акту проголошення незалежності України і Декларації про держ суверенітет"

    Наприкінці 1980х років почали виникати опозиційні об’єднання громадян. Так, у 1988 р. було відновлено Українську Гельсінську Спілку на чолі з Л. Лук’яненком, на базі якої у1990 р. було створено Українську республіканську партію (УРП). У 1989 р. створено Народний Рух України (НРУ), який невдовзі перетворився на наймасовішу опозиційну силу, а його лідер В. Чорновіл став головним опозиційним лідером. У 1989 р. виникли також громадські організації “Зелений світ”, історикопатріотичне товариство “Меморіал”, Товариство української мови ім. Т. Шевченка, Спілка незалежної української молоді. В березні 1990 р. скасовано ст. 6 Конституції СРСР про керівну роль Компартії, що остаточно відкрило шлях до легальної роботи всіхполітичних партій і прискорило процес їх створення. До кінця 1990 р. в Україні діяло 15 політичних партій та ще 10 відділеньзагальносоюзних партій. Декларація про державний суверенітет України - документ про проголошення державного суверенітетуУкраїни. Прийнята Верховною Радою Української PCP16 липня1990 року.

    16 липня 1990 р. Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України, якою було проголошено наміри народу України самостійно вирішувати свою долю.Важливим є те, що у Декларації про державний суверенітет України вперше в новітній національній історії поруч із

    Акт проголошення незалежності України — документ, прийнятий позачерговою сесією Верховної Ради УРСР 24 серпня1991 року, яким проголошено незалежністьУкраїни та створення самостійної держави — України. Тим самим було покладено край юридичному існуванню Української Радянської Соціалістичної Республіки.

    Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР19 серпня1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, Територія України є неподільною і недоторканою.

    Віднині на території України мають чинність винятково Конституція і закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення.

    1 грудня1991референдум за акт незалежності України, проголосували 91%, першим президентом було обрано Леоніда Кравчука.

    2.Генеральний секретаріат-це виконавчий орган, уряд, сформований Українською Центральною Радою. Заснований 15 (28) червня 1917 року. 15 (28) червня 1917 року року Комітет УЦР на своєму засіданні ухвалив створення Генерального секретаріату і передав йому виконавчі функції.Перший склад Генерального секретаріату складався з 8 генеральних секретарів та генерального писаря.Очолював Генеральний секретаріат В. К. Винниченко.

    3.1. Цитата Про який мирний договір йдеться мова?

    "УНР у воєнні часи налагоджувала відносини з іншими державами"(приблизно).

    3.2. Зі списку відібрати тих, хто був дисидентом. Бадзьо, Гель, Горині, Мороз, Чорновіл.


    Блет14

    1. Теорії походження Київської Русі.

    1. Повість минулих літ - заснування державності на східнослов’янських теренах приписує норманам (варягам), яких звали «русь». 

    2. Норманська та анти норманська теорії -  виникнення держави вважали кульмінаційним одномоментним актом, безпосереднім наслідком діяльності конкретної історичної особи; норм – заснували нормани Аскольд і Дір , антинорм литовське похожєення, певні вкраплення варязької культури, сформувалась під впливом прийшлих етносів

    3. Хозарська гіпотеза - Загальновідомо, що в середині VII ст. тюркомовні племена утворили в пониззях Дону й Волги та на Північному Кавказі могутню державу – Хозарський каганат. У VIII ст. він підкорив слов’янські племена полян, сіверян, радимичів та в’ятичів. Ці факти були використані для обґрунтування тези про хозарське походження Київської Русі.

    4. Пантюркська теорія - за якою слово «Русь» походить від іранського і означає — світлий та належить іраномовним мешканцям одного з регіонів Середнього Подніпров'я.

    5. Кельтська теорія- народ «русь», який розміщується літописцем поряд із англами та галлами, може бути ототожнений з рутенами (Rutheni) – кельтським плем’ям, яке у І ст. до н.е. зафіксоване Ю. Цезарем на півдні Галлії, у межиріччі Рони та Гаронни.

    1. Холодна війна – беззбройне протистояння між Радянським Союзом і США у геополітичній, економічній та ідеологічний сферах (сер 40х – поч. 90х). Боротьба комунізму з західним способом життя. 1989. Гонка озброєнь

    2. Наслідок екон реформи 1957 року

    3. Створення раднаргоспів


    Білет 15

    1. 1. Державно-політичний, економічний, культурний і релігійний вплив українських земель на Литву.

    2. Протягом другої половини XIV — початку XV ст. відбулась часткова асиміляція литовців у потужному слов'янському масиві. Про «ослов'янений» литовських правителів свідчать такі факти: численні шлюбні зв'язки литовської і місцевої знаті, розширення сфери впливу руського православ'я на терени Литовської держави, утвердження «Руської правди» державною правовою основою; визнання руської мови офіційною державною мовою; запозичення литовцями руського досвіду військової організації будування фортець, налагодження податкової системи, формування структури князівської адміністрації тощо. Все це заохочувало українську верхівку підтримувати литовців, а низи не чинити опору володарюванню Литви. Наведені факти дали підставу М. Грушевському стверджувати, що Велике князівство Литовське берегло традиції Київської Русі краще, ніж це пізніше робила Московія, а сучасним авторам називати литовське проникнення в українські землі «оксамитовим» 1.

    3. Проте такі ліберальні стосунки завойовників-литовців і слов'янського населення не дають підстави вважати Литовську державу XIV ст. продовженням давньоруської державності. Литва внесла певні зміни в устрій України: дещо перебудувала структуру феодальної держави на зразок західноєвропейської; забрала владу з рук українських князів і передала її литовським намісникам. Національна знать залишилася відсунутою від влади на вищих щаблях управлінської системи; повела боротьбу в 70—90 роках XIV ст. з претензіями українського боярства, особливо Київського, на незалежність від литовської правлячої верхівки.

    4. 2. Кре́вська у́нія 1385 року — угода, укладена між Королівством Польським та Великим князівством Литовським, Руським і Жемайтійським 14 серпня 1385 р. у м. Крево .

    5. Угода передбачала об'єднання Литви і Польщі в єдину державу шляхом шлюбу польської королеви Ядвіґи  і литовського князя. 


    1   2   3   4   5   6


    написать администратору сайта