|
4 сынып 10-25 саб 472б. Блімі Мдени мра
Бөлімі: Мәдени мұра
| Оқу ісінің меңгерушісі: Оразымбетов Б.
| Педагогтің аты жөні:
| Мамырова Аширкул
| Күні:
|
| Сынып:
| 4 «а,ә»
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №10.Сабақтың тақырыбы:
| Көне қобыз сарыны
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату
4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау
| Сабақтың мақсаты:
| Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады
музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсынады және түрлі материалдар мен ресурстар таңдайды
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
| Амандасу.
«Миға шабуыл» әдісі. Менің халқымның музыкалық мұрасы
1-тапсырма. Ақпарат іздеу. Талқылау.
Қазақ музыкалық аспаптарының шығу тарихы (аңыз, ертегі, әңгіме) туралы ақпаратты оқып, танысып сыныппен бөлісіңіз. Қобыз аспабы туралы бейнематериалға назар аударайық.
Сабақта мəдени мұраларымыздың бірі – қобыз аспабы, оның жасалу технологиясы көркем əдеби тіл арқылы жаңа контексте таныстырылады. Оқулықта ұсынылған мəтін
І. Жақановтың «Ықылас» романынан алынған. Белгілі жазушы, атақты қобызшы, композитор Ықылас
Дүкенұлының өмірі мен шығармашылығын бейнелеумен
қатар, қобыздың жасалу технологиясын да өте көркем баяндаған. Мəтінді түсініп оқу мақсатында оқушыларға сөздік те берілді.
2-тапсырма.
«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер.
-Алтынбек ұста қобыз жасағанда ағаштың қай түрін пайдаланған?
-Шанақты қалай ойған?
-Қобыздың бетін қай малдың терісімен қаптаған?
-Қобыздың ішегі қалай жасалған?
-Ықыластың түсіне енген Қорқыт туралы не білесің?
Ықылас Дүкенұлы (1843-1916) композитор, күйші, қобызшы. Жезқазған облысында дүниеге келген.Қобыз өнерін заманымзға жеткізген күйші.Ықыластың «Жезкиік», «Аққу» , «Қасқыр» күйлері күні бүгінге дейін үлкен сахналарда орындалады.
3-тапсырма. Тыңдау.
«Жезкиік»күйі
Ықыластың «Жезкиік» күйін екі нұсқада тыңда.( жеке қобыз, оркестр)
-Екі орындаудағы киік бейнесін
қалай елестетер едің?
4-тапсырма. Шығармашылық жұмыс.
(Т) Мұғалім оқушыларды екі топқа бөледі.
1-топ. «Жезкиік» күйін нотаға қарап, ля буынымен айтады.
2-топ. Берілген үлгіге қарап, күй ырғағын соғады.
(Ұ) Мұғалім ұрмалы аспаптар болмаған жағдайда қолды соғу арқылы да ұжымдық аспаптық орындаушылық əрекет ұйымдастыруына болады.
5-тапсырма.Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды
Таныстырылым бағалауға беріледі.
1. Əр топ өз тапсырмаларын таныстырады жəне бір-бірін бағалайды.
2. Таныстырылым барысында қандай қиындықтар
туындады?
3. Өз таныстырылымыңды қалай жақсартар едің? Осындай
сұрақтар туғызып, кері рефлексиялық байланыс орнатылуы керек.
Рефлексия:
Мен не білдім?
Бүгін мен не үйрендім?
Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
Ал қай тапсырманы мен оңай үйрендім?
| Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.
Ықылас Дүкенұлының өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады.
Күйді екі нұсқада тыңдайды
Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс
«Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді.
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы
|
Бөлімі: Мәдени мұра
| Мектеп: «Қосағаш» жоббм
| Педагогтің аты жөні:
| Мамырова Аширкул
| Күні:
|
| Сынып:
| 4
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Әуелеген әсем әуен
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 4.1.3.3 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану
| Сабақтың мақсаты:
| ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолданады
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Амандасу.
1-тапсырма. «Миға шабуыл»
Музыка тыңдау және талқылау.
«Қусни Қорлан» Бейнежазбадан тамашалау.
Әннің сөзі мен әуеніне көңіл бөл.
Екі нұсқада орындалған «Қусни Қорлан» әнінің ерекшеліктерін талқыла.
Арқа мектебіне тəн сал-серілік дəстүрдің жалғастырушы Естай Беркінбайұлының есімін білмейтін қазақ кемде-кем.
«Құсни-Қорлан» əнінің қысқаша тарихы: «Иса деген бір мықты Маралды еліне құдалыққа баратын болады да, Ақкөлдің болысы Əбілқасым Шыманұлына хат жазып, ақын Естайды алдырады. Естайдың жасы жиырманың
үстіне шыққан екен. Сері үшін бұл сапар қызықты көрінеді. Сол заманда Маралды болысы Ұрық ауылында түбі Қыпшақ – Сұңқар, Сұлтан деген белгілі адамдар
болады. Сұңқар – болыс, Сұлтан – би. Екеуінің де ел арасында беделі жоғары, ауқатты кісілердің қатарында болған. Сұлтанның Құсни жəне Қорлан есімді екі қызы бар екен. Естай келіпті дегенді естіген Сұлтан ауылының күллі
қыз-бозбаласы жиналып, той-думан ұйымдастырады. Осындай көңілді кештердің біріне Құсни мен Қорлан да
келеді. Естай сол жерде ару қыздарды көріп, жақын келіп танысады. Қорлан мен Естай бір-бірін ұнатып қалады.
Дегенмен махаббаттары баянсыз болады».
2-тапсырма. Екі нұсқада орындалған «Қусни Қорлан» әнінің ерекшеліктерін «Венн диаграммасы» арқылы талқыла.
Әнші, ақын Естай махаббат сезімін әуен арқылы қалай жеткізген? 3-тапсырма. Зерттеу.
Естай Беркінбайұлы (1874-1946).Композитор,ақын,әнші.Повладар өңірінде дүниеге келген. «Майда қоңыр» , «Құсни Қорлан» әні әлемге танымал.Әнші ақын Естай,Біржан Сал,Ақан Серінің ізін жалғастырушы ірі тұлға.
Естайдың шығармашылығы жөнінде ғаламтордан ақпарат іздестіріп толықтыр.
3-тапсырма. Ән үйрену. «Қоғалай» әні. Қазақтың халық әні.
«Қоғалай» әнінің қайырмасына қарап екі дауыста орындап көр. Оқулықпен жұмыс. Мұғалімге əнді үйрету аса қиындық тудырмайды. Əн екі нұсқада тыңдалады. Қазыбек Əдікейдің қобыз
аспабында жəне эстрадалық əншілер Құралай мен Мирастың орындауында.
Оқушылар төмендегідей тапсырма түрлеріне зейін қояды.
1. Қобыз аспабының сүйемелімен орындалатын «Қоғалы-ай» əнін тыңда, алған əсеріңмен бөліс.
2. Дуэтпен (екі дауыс) айтылатын заманауи (эстрадалық) орындаудағы «Қоғалы-ай» əніне көңіл бөл, алдыңғы
тыңдаған орындаушымен салыстыр.
3. Өлеңдегі «Қоғалы» деген жер қалай сипатталған?
Қазақтың қандай тұрмыс-тіршілігі баяндалған?
4. Əнді үйреніп, көтеріңкі көңіл күйде орында.
4-тапсырма. Шығармашылық жұмыс.
Алған білімдерін жинақтап, «Қоғалы-ай» əнінің
қайырмасын нотаға қарап, екі дауыста орындайды.
Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды
Рефлексия
Мен не білдім?
Бүгін мен не үйрендім?
Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
| Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
«Венн диаграммасы»
Естай Беркінбайұлы өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады.
Әнді біргелікте орындайды
Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Рефлексия «Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді.
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Рефлексия тақтайшасы
| |
|
|