Бөлімі:
| Мектеп: «Қосағаш» жоббм
| Педагогтің аты жөні:
| Мамырова Аширкул
| Күні:
|
| Сынып:
| 4
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Арал тағдыры-ел тағдыры.
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 4.1.3.6 ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау
барысында нота сауаттылығының негіздерін қолдану.
| Сабақтың мақсаты:
| Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығының негіздерін қолданады.
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| 1-тапсырма. Ойтолғау.
Арал теңізі-ең маңызды теңіздердің бірі. Бірақ қәзір оның тартылып бара жатқаны, желмен жан-*жаққа ұшқан ащы тұзының табиғатқа, адам денсаулығына зиян келтіріп жатқаны белгілі. Арал мәселесі тек біздің Қазақстанға ғана емес, басқа мемлекеттер үшін де өзекті мәселелердің бірі. Аралды зерттеп жатқан отандық және шет елдік ғалымдар оның арнасын қайта толтыру жолдарын қарастырып жатыр.
«Арал тағдыры» Қ. Сайжанның күйі.
Төмендегі сұрақтарға жауап бер.
-Күйдің орындалу нақышы қандай?
-Күйдің орындалуы адамның қандай сезімдерін тербетеді?
2-тапсырма.Зерттеу жүргізу, ақпарат іздеу.
Тұңғыш рет украйнның әйгілі ақыны әрі суретшісі Тарас Шевченко Арал туралы пейзаж салған. Тек сурет салумен шектелмей, керемет ақын болған.
3-тапсырма. Ән орындау.
«Аралым» әні
(өлеңін жазған: Ж. Мəтенəлі,
əнін жазған: Н. Алғашбаев)
Әуелеп ұшқан, әнім де менің елші екен Таласып қалмай, анасын егіз емсе тең Сырдария мен Әмудария қосылып
Қарт Аралыма сәлемін беріп келсе екен Аралым арман толса екен Аққулар қайта қонса екен Ұл-қыздарыңның санасы
Теңіздей терең болса екен Аралым қайта келсе екен Қазаққа ғана енші екен Өзен көлдерге өзімді
Өзіммен ғана көрсетем Арал жығылдың, тілеуін тәңір бере гөр Ерке толқыным, еркелеп маған келе гөр
Ақ желкен келіп, айдынға қайта шықса екен Қайран да қайран, қайраңдап қалған кемелер Аралым арман толса екен Аққулар қайта қонса екен
Ұл қыздарыңның санасы Теңіздей терең болса екен Аралым қайта келсе екен Қазаққа ғана енші екен
Оқушыларға талап бойынша əнді орындап береді,
үнтаспадан тыңдатқызады, «əн үйрену» талаптары
бойынша үйретеді.
М. Оқушылардан əннің мазмұнына көңіл бөлуді талап
етеді. Мынадай тапсырмалар мен сұрақтарды береді:
– Авторлар Аралдың бұрынғы кездегі əдемі көріністерін
жəне оның болашағы туралы армандарын қандай
сөздермен бейнелеген?
– Т. Шевченконың пейзаждарымен салыстырып,
айырмашылығы мен байланысын тауып, өз ойларын
айтуды сұрайды.
– Əннің бірінші шумағының «Жағаңда __________толқын ойнап
жатушы еді» бірінші жолын мұғалімнің көмегімен екі
дауыста орындауды үйретеді.
4-тапсырма. Бағалау.
1. Сабақта берілген тапсырмаларды қалай орындадым?
2. Орындағанда қандай қиындықтарға тап болдым?
3. Өз дайындығымды қалай жақсартар едім?
Рефлексия
– Мен не білдім?
– Бүгін мен не үйрендім?
– Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
– Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
|
1-тапсырма. Мұғалімге Арал
теңізі жайлы бейне жазбаны
дайындап алу ұсынылады. Бейне
жазбаның сюжеті мен ойналып
тұрған музыка жайлы
оқушылармен әңгімелесіңіз.
2-тапсырма. Әнді ән үйрету
ережесіне сәйкес үйретіңіз.
Арал теңізі
https://www.youtube.
com/watch?v=b92c7
h6Ufho
Табиғатты
қорғаймыз»
сөзі А.Естенов, .
Әнді әуенімен орындайды.
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Рефлексия тақтайшасы
| Сабақтың соңы
|
Бөлімі:
| Мектеп: «Қосағаш» жоббм
| Педагогтің аты жөні:
| Мамырова Аширкул
| Күні:
|
| Сынып:
| 4
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Ядролық жарылысқа –Жоқ дейміз
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 4.1.2.2 түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау
дағдыларын көрсету
4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау
| Сабақтың мақсаты:
| Түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау
дағдыларын көрсетеді, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдайды.
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| 1-тапсырма. Ойтолғау.
Қаншама жылда өтседе, ядролық жарылыс мәселесі, оның салдары,зардап шеккен сансыз адамдар, олардың тағдыры мен денсаулығы халқымызды толғандырады.Еліміздің болашағы баққытты болсын, мұндай қәтерлі жағдай кездеспесін деп қаншама әрекеттер жасалып жатыр. Біздің Қазақстанымызды «ядролық қарусыз» аймақ деп 1991 жылы 28 тамызда Декларация қабылданған. Еліміз алға қойған мақсатына жетті. Семей полигоны жабылып, атом қаруынан бас тарту әрекетін жалғастырды.
2-тапсырма. Ән тыңдау.
«Заман-ай» әні
Ұлдарыңның қайда кеткен құрығы,
Қыздарыңның қайда кеткен бұрымы?
Мейiрiмге зарықтырған заман-ай,
Заман-ай, заман-ай,
Туған жердiң лайланды-ау тұнығы. Қайран елiм, қайран жерiм қор болған,
Жомарттығы сор болған-ай,
Жарылыстан көз ашпаған далам-ай. Қираттық та ата-баба мазарын,
Қасiреттiң тарттық ендi азабын.
Қоң етiңдi ойып берген, заман-ай,
Заман-ай, заман-ай,
Көсiлетiн көрпең қайда, қазағым?
Қайран елiм, қайран жерiм қор болған,
Жомарттығы сор болған-ай,
Жарылыстан көз ашпаған далам-ай. Неге бiздер у iшемiз суаттан,
Неге бiздер ажыраймыз тұяқтан?
Туған жердi тоздырғанша, заман-ай,
Заман-ай, заман-ай,
Неге жерге кiрмеймiз бiз ұяттан? Қайран елiм, қайран жерiм қор болған,
Жомарттығы сор болған-ай,
Жарылыстан көз ашпаған далам-ай.
3-тапсырма. Ән үйрену.
«Ядролық жарылысқа-«Жоқ дейміз»
4-тапсырма. Зерттеу, ақпарат іздеу жұмысы.
Бұл тапсырма алдын ала дайындықты талап етеді.
Оқушылармен бірге «Ядролық жарылысқа – «Жоқ»
дейміз!» атты дөңгелек үстел өткізуге дайындық жүргізеді.
Полигон – қару-жарақ пен əскери техникаға, көбінесе ядролық сынақ жүргізуге арналған арнайы бөлінген жəне жабдықталған аймақ.
Радиация (өткір радиация) – ядролық жарылыс кезінде тарайтын радиоактивті сəулелер.
Мұғалім оқушыларды «Экологтер», «Дəрігерлер»,
«Өнертанушылар», «Ғалымдар», «Мұғалімдер», «Оқушылар» деген алты топқа бөліп, келесі сабаққа
дайындайтын тапсырмалар беріп, бірге талқылайды.
Əр топ жұмыс бағытына қарай ғаламтор желісінен,
кітапхана жəне т.б. дереккөздерден мына тапсырмалар
бойынша ақпарат іздейді:
– өздерінің жасап жатқан жұмыстары туралы қысқаша
мəлімет;
Рефлексия
– Мен не білдім?
– Бүгін мен не үйрендім?
– Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
– Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
|
,Музыкалық
шығармалардың жазбасын
дайындаңыз. Симфония және
симфониялық поэма туралы
білімдерін еске түсіріңіз.
анықтаңыз. Мұғалімге табиғат
пен жануарларға ұқыпты қарау
жайлы әңгіме өткізу ұсынылады .
Әндерді орындайды.
Ақпараттарды жазады.
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Музыка оқулығы
Нота хрестоматиясы
Рефлексия тақтайшасы
| Сабақтың соңы
|
Бөлімі:
| Мектеп: «Қосағаш» жоббм
| Педагогтің аты жөні:
| Мамырова Аширкул
| Күні:
|
| Сынып:
| 4
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Ядролық жарылысқа –Жоқ дейміз (жалғасы)
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 4.1.2.2 түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау
дағдыларын көрсету;
4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау.
| Сабақтың мақсаты:
| Түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау
дағдыларын көрсетеді, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдайды.
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Амандасу.
1-тапсырма. Ойтолғау.
Дүниежүзінің тарихында із қалдырған ядролық жарылыстар қай жерде болды? «Заманай» әнінде ақын қай жайларды қозғады? Шетелдерде бұл әнді білеме? Ребусты дұрыс шешсең,ядролық жарылысқа қарсы қозғалыстың атауы шығады?
2-тапсырма. Ән үйрену.
«Ядролық жарылысқа-«Жоқ дейміз»
Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз
Полигонды тура атылған оқ дейміз,
Дарқан дала, Семей жерін таңдаған.
Уланбаған жер, су адам қалмаған.
Тәуелсіздік шапағаты дарыған,
Азаматттар бас көтерді сап ұран,
«Невада-Семей» қозғалысы күш алды
Полигонның тәжірибесі тұсалды.
Жер бетіне бейбітшілік орнасын!
Ядролық жарылыстар болмасын!
Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз
Ядролық жарылысқа – «Жоқ» дейміз.
Ядролық сынақ алаңы жабылды,
Қазақ халқы зор қауіптен арылды.
Жер шарының амандығын сақтаймыз.
Адамзаттың ақ тілегін ақтаймыз.
3-тапсырма. Музыка тыңдау және талдау.
«Хиросима» балетінен үзінді.
«Сакура» жапонның халық әні
Жапонның халық әні
Шешек атты шие!
Салса жанар жан-жаққа,
Аспан асты сая бақ.
Желпіп өтсе жел-дағы,
Қызғыш мұнар тербелер..
Шешек атты шие!
Шешек атты шие!
4-тапсырма. («Дөңгелек үстел» ойыны).
М. Оқушылармен бірге: «Экологтер», «Дəрігерлер»,
«Өнертанушылар», «Ғалымдар», «Мұғалімдер»,
«Оқушылар» деген алты топқа бөлініп, өткен сабақта алған
тапсырма бойынша дөңгелек үстел өткізеді.
Əр топ жұмыс бағытына қарай ғаламтор желісінен,
энциклопедиялардан жəне т.б. дереккөздерден мына
сұрақтар бойынша жинаған ақпараттарын ортаға салып
талқылайды:
– өздерінің жасап жатқан жұмыстары туралы қысқаша
мəлімет береді;
– əр бағыт бойынша ядролық жарылыстың зияны туралы
мəлімет береді;
– зерттеген саладағы атақты адамдар, олардың еңбектері
туралы мəлімет береді;
– табиғатты қорғау үшін осы бағытта жұмыстар туралы
мəлімет береді.
Бағалау:
Сабақта берілген тапсырмаларды қалай орындадым? Орындағанда қандай қиындықтарға тап болдым? Өз дайындығымды қалай жақсартар едім?
Үйге тапсырма: «Ядролық жарылысқа-«Жоқ дейміз» және
«Сакура» әнін әуенімен жаттау.
Рефлексия
– Мен не білдім?
– Бүгін мен не үйрендім?
– Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
– Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
|
,Музыкалық
шығармалардың жазбасын
дайындаңыз. Симфония және
симфониялық поэма туралы
білімдерін еске түсіріңіз.
анықтаңыз. Мұғалімге табиғат
пен жануарларға ұқыпты қарау
жайлы әңгіме өткізу ұсынылады .
Әнді орындайды.
Дөңгелек үстел ойынына атсалысып қатысады және ойларымен бөліседі.
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
| hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Музыка оқулығы
Нота хрестоматиясы
Фоно хрестоматия
Интернет ресурстары
Рефлексия
тақтайшасы
|
Сабақтың
соңы
| |