Бөлімі: Мәдени мұра
| Мектеп: «Қосағаш» жоббм
| Педагогтің аты жөні:
| Мамырова Аширкул
| Күні:
|
| Сынып:
| 4
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Атадан қалған жауhар жыр
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 4.1.3.3 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану
4.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен шығарманы орындау және импровизациялау
| Сабақтың мақсаты:
| ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолданады, музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен шығарманы орындайды және импровизациялайды
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
| 1-тапсырма.Ой толғау. Ақпарат іздеу.
Бұрынғы жаугершілік заманда сыртқы жаулардан қорғанып, тыныштықта тіршілік ету ел жұрттың негізгі арманы болған.Мұндай кезеңдерде халық елін жерін қорғайтын,суға салса батпайтын, отқа түссе жанбайтын хас батырды аңсаған.Сөйтіп халық өз арасынан Алпамыс, Қобыланды,Ер Тарғын, Қамбар т.б батырларды шығарған. Олардың ерліктерін домбырағы,қобызға қосып, кейде аспапсыз ақ тақпақ түрінде айтқан. Мұндай халық өмірінен алынған оқиғалы ұзақ өлеңдері «жыр» деп атайды. Өзің қандай жырларды білесің?
2-тапсырма. Ән тыңдау.Жырдан үзінді тыңдау. «Алпамыс батыр» жыры.
Жырдың сөзін мәнерлеп оқы.
«Бұрынғы өткен заманда,
Дін мұсылман аманда,
Жиделі Байсын жерінде,
Қоңырат деген елінде
Байбөрі деген бар екен,
Байбөрі малға бай екен,
Төрт түлігі сай екен,
Бір перзентке зар екен.
Көңілі мұңды, қайғылы,
Көкірегі шерлі екен,
Бір перзенттің жоғынан,
Дəйім қайғы жер екен.
Сөйтіп жүргенде дүниеге Алпамыс келеді».
(О) Оқушыларға берілетін тапсырма:
1. Жырды мəнерлеп оқы.
2. Қазақтың жыр-дастандары көбіне 7-8 буынмен
жазылады. Жыр сөздерінің буындарын анықта.
3-тапсырма. Зерттеу.
Жырды шығарушы және орындаушы адамды жыршы деп атайды. Бұқар жырау Қалқамнұлы туралы ақпарат ізде.
4-тапсырма. Ән үйрену. «Биік тауға жарасар» термесін орындау
Биік тауға жарасар,
Ығынан тиген панасы,
Терең сайға жарасар,
Тобылғылы саласы,
Ер жігітке жарасар,
Қолына алған найзасы,
Би жігітке жарасар,
Халқына тиген пайдасы.
Терме ұғымы оқушыларға 3-сыныптан таныс.
Берілетін тапсырма:
– Бұқар жырау термесінде қандай құндылықтар айтылған?
– Термені əуеніне қосып орында.
Термеге берілген ноталар халық арасында кең тараған
əуенге негізделген.
-«Терме», «термеші» ұғымдарын есіңе түсір.
-Бұқар жырау термесінде қандай құндылықтар айтылған?
-Термені әуеніне қосып орында.
Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды
Рефлексия
Мен не білдім?
Бүгін мен не үйрендім?
Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
| Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Жырдан үзінді тыңдап, өз ойларын айтады. Естай Беркінбайұлы өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады.
Әнді біргелікте орындайды
Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс
«Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді.
Сұрақтарға жауап береді.
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Бес бармақ әдісі
Бағалау
Рефлексия
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы
|
Бөлімі
| Мектеп: «Қосағаш» жоббм
| Педагогтің аты жөні:
| Мамырова Аширкул
| Күні:
|
| Сынып:
| 4
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Мәңгілік мұралар
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату
| Сабақтың мақсаты:
| музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстрады.
Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
| Тапсырма.
«Сарыжайлау» күйін симфониялық және қазақ ұлттық аспаптар оркестрінің орындауында тыңда.
Сабақта оқушылар екі түрлі оркестрдің бір сахнадағы өнер
сайысын бақылайды.
Берілетін тапсырмалар:
1. «Сарыжайлау» күйін симфониялық жəне қазақ ұлттық
аспаптар оркестрлерінің орындауында тыңда.
2. Күйді қай оркестр бастады? Қандай оркестр жауап
қайтарды, қандай оркестр аяқтады?
3. Бейнебаяндағы оркестр орындауларын қандай өнер
түріне жатқызар едің?
4. 3-сыныптағы музыкалық тəжірибеңе сүйене отырып, екі
оркестрдің айырмашылығын ата.
3. «Сарыжайлау» күйі қай оркестрдің орындауында
ұнады? Неліктен?
4. Бейнежазбадағы оркестр орындауларына тақырып қой.
Оқушылар түрлі нұсқалар ұсынуы мүмкін: «Жарыс»,
«Сайыс», «Айтыс». «Мəңгілік мұра» сабағы бөлімді қорытындылайтын
тақырып болып табылады.
2-тапсырма. Музыкалық сауаттылық.Симфониялық оркестр алғаш рет 18ғасырда пайда болған.Оркестр құрамы ішекті,ұрмалы,ысқышты, үрлемелі аспаптардан құралған. Сим
3-тапсырма. Зерттеу.
Жырды шығарушы және орындаушы адамды жыршы деп атайды. Бұқар жырау Қалқамнұлы туралы ақпарат ізде.
4-тапсырма. Музыкалық сауаттылық.
(О) Музыкалық сауаттылық тапсырмасы симфониялық
оркестр туралы қысқаша мəлімет беру тұрғысынан
қарастырылған.
5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс.
Əр тоқсан тақырыбындағы соңғы сабақта
қорытындылаушы шығармашылық тапсырмалар беріледі.
Ол тапсырмалар тоқсанда өтілген тақырыптар мазмұнынан алынған. Сондықтан оқушы оны үлгі ретінде алады жəне игерген білімін нақты көрсете алады. Шығармашылық тапсырма бөлім бойындағы өтілген материалдарды қамтиды. Оған оқушылар да, мұғалім де алдын ала дайындалуы керек.
Тапсырма талаптары:
Үш топқа бөлініп, «Мəңгілік мұра» атты өнер сайысына қатыс.
1-топ. Қобыз аспабының дайындау тəсілін əңгімелейді.
«Жезкиік» күйіне суырыпсалма жасайды (əуенін орындайды, ырғағын соғады).
2-топ. «Қоғалы-ай» халық əнін екі дауыста орындайды.
3-топ. «Алпамыс батыр» жырына суреттерден коллаж дайындайды. Бұқар жыраудың «Биік тауға жарасар»
термесін орындайды.
6-тапсырма. Ән үйрену. «Биік тауға жарасар» термесін орындау
«Терме», «термеші» ұғымдарын есіңе түсір.
Бұқар жырау термесінде қандай құндылықтар айтылған?
Термені әуеніне қосып орында.
Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды
Рефлексия
Мен не білдім?
Бүгін мен не үйрендім?
Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
| Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Жырдан үзінді тыңдап, өз ойларын айтады. Естай Беркінбайұлы өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады.
Әнді біргелікте орындайды
Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс
«Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді.
Сұрақтарға жауап береді.
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Үш шапалақ әдісі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Бес бармақ әдісі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы
|
Бөлімі: Мамандықтар әлемі
| Мектеп: «Қосағаш» жоббм
| Педагогтің аты жөні:
| Мамырова Аширкул
| Күні:
|
| Сынып:
| 4
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Мамандығым мақтанышым
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 4.1.2.3 музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру
| Сабақтың мақсаты:
| Музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді.
Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
| 1-тапсырма. Ой толғау.
Әр адам қашанда бақытты боламын деп армандайды.Өмір көрсеткендей, бақытты бір кілті өзіңе ұнайтын жақсы мамандық таңдау. Адам неғұрлым мамандығына риза болса, өмірде де ол өзін бақытты сезінеді.
«Мен мамандықты таңдаймын» деген бейнетаспаны көріп,өз пікіріңді айт.
Сұрақтар:
– «Мамандық» деген сөзді қалай түсінесің?
– Мамандықты таңдауды 4-сыныптан бастағаның дұрыс деп ойлайсың ба? Пікіріңмен бөліс.
– Болашақта таңдаған мамандығың сүйікті ісіңе айналу үшін не істеу керек? Осы жерде ғалымдардың барлық мамандықтарды бес түрге бөлгенін айтып кетеді жəне оқулықтағы кестемен
жұмыс жасайды. Немесе тақтаға шығарып, оқушылармен талқылайды.
Оқулықта бұл кесте суретімен берілген. Кестедегі мамандықтар түрлерін жəне осы бағытта жұмыс жасайтын
мамандарды талдау керек. Осы кестеге қосымша тағы басқа суреттерді үлгі ретінде көрсетіп, оқушылардың алған түсінігін бекітіп, тексеруге болады.
2-тапсырма. Ақпарат іздеу.Талдау.Шығармашылық.
«Мамандықты тап» ойыны.
Ойынның 1-бөлімінде əр топ сөздікшеден өз мамандығына сай, екі мамандықтың атын тауып, пантомима түрінде (əуен, музыка немесе музыкалық
аспаптарды, пластикалық қимылдарды, би, сурет жəне т.б. қосып) көрсетеді. Қалған топтар көрсетілім бойынша
мамандықтың атын іздеп табады.
Ұшақты ұшыратын кім?
| ШҚҰШЫ
| Нан пісіретін кім?
| ШНАБЫАЙУ
| Ғарышқа ұшатын кім?
| АРЫКШҒРЕ
| Етік тігетін кім?
| ІШКЕТІ
| Пойыз жүргізетін кім?
| ШИМТАНИС
| Музыка жазатын кім?
| РОКОМОТЗИП
| Домбыра тартатын кім?
| ОМБРАШЫД
|
|
| 3-тапсырма. Ән орындау.
«Мамадығым мақтаным» әні
Әннің мазмұнына көңіл бөл, сыныптастарыңмен әңгімеле.Қалай орындалады?
Оның көркемдік бейнесіне қарай мәнерлеп, сөзімен орында.
Оқушыларға орындап береді жəне үнтаспа қосып тыңдатады. Мазмұнын, орындалуын кейін талдайды.
Реттілігі бойынша шумақтар мен қайырмасын үйретіп, айтқызады. Оқушылардың назарын əннің көркемдік
бейнесіне аударады. Əнді орындаған кезде мəнерлеп, сезіммен орындауды талап етеді.
| |