|
4 сынып 10-25 саб 472б. Блімі Мдени мра
Бөлімі:
| Мектеп: «Қосағаш» жоббм
| Педагогтің аты жөні:
| Мамырова Аширкул
| Күні:
|
| Сынып:
| 4
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Отан таңы
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 4.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды
шығару және импровизация жасау үшін музыкалық
көркемдеуш-құралдарды қолдану;
4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығының негіздерін қолдану.
| Сабақтың мақсаты:
| Қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды
шығару және импровизация жасау үшін музыкалық
көркемдеуш-құралдарды қолданады;
Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығының негіздерін қолданады.
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Амандасу.
1-тапсырма.Ойтолғау. Зерттеу. Талдау.
«Табиғат құбылыстары тақырыбына қатысты үнтаспаға жазылған музыкалық екі жаңа шығарманың үзіндісін мұқият тыңда.
Сұрақтарға жауап беріңіз:
- Музыкалық әуенде қандай табиғи құбылыс туралы айтылған?
- Табиғи құбылысты немен салыстырып отыр?
- Қандай табиғи құбылыстарды
білесіздер? Оларды атаңыз
- Дауыспен бұрқасын дыбысын
көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи
құбылыстарды білесіздер? Оларды
атаңыз. 2-тапсырма. Музыка шығару
Шулы және ұрмалы музыкалық
аспаптарды қолдана отырып, табиғи
құбылыстар бейнелейтін дыбыстық
композиция құрастырып орындаңыз.
Музыка тыңдау.Ақпарат іздеу. «Отан таңы»
Музыкасын жазған: С.Еркімбаев.
Сұрақ ілмегі:
Композитор шығарманы неге «Отан таңы» деп атады?
Музыканың атауы саған қандай ой салды?
«Интерпретация» деген сөз қандай мағынаны білдіреді?
Тыңдаған шығармалар саған несімен ұнады, қандай әсер қалдырды? 3-тапсырма. «Дос болайық бәріміз» әнін орындау
Музыкасын жазған: балалар композиторы Ибрагим Нүсіпбаев.
Әр қашан дос біргеміз,
Ажырамас іргеміз .
Ілгері жүріндер ,
Достық жырын біліңдер .
Ту ғып ұстап бірлікті ,
Еңбекті сүйіңдер .
Қайырмасы:
Дос болайық бәріміз,
Жарасып тұр әніміз .
Тыңыштықты сақтаймыз , сақтаймыз .
Атсын күліп таңымыз.
2 . Қайраттанып , қырышта ,
Озып шыққан жарыста
Батыл бас жас ұлан ,
Самға биік алысқа ,
Жұлдыздарға , ғарышқа ,
Бойда күш тасыған.
Қайырмасы :
Отан - біздің панамыз,
Аман жүрсін анамыз .
Нұрлы күн сөңбесің ,
Бақыт болып жаңамыз .
Жарық біздің санамыз ,
Қара бұлт төнбесін . Үйге тапсырма:
«Дос болайық біріміз» әнін жаттау. Бағалау. Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды РЕФЛЕКСИЯ
-Мен не білдім?
- Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
-Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
| 1-тапсырма.
Табиғаттың
құбылыстары туралы тақпақтар
дайындаңыз. Мысалы: «Ақ
боран» Тақпақты оқып,
сұрақтарды талқылаңыз. Табиғат
құбылыстары туралы бейне
жазба дайындаңыз. Табиғат
дыбыстары қандай дыбыстар
тобына жатады екенін естеріңізге
түсіріңіздер (шулы, музыкалық
дыбыстар). Мұғалімге сабақты
бастауыш сынып мұғалімімен
бірлесіп жоспарлап
«Жаратылыстану», «Әдебиеттік
оқу» пәндерінде алған
білімдерімен кіріктіріп өткізу
ұсынылады
Әнді орындау.
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Рефлексия тақтайшасы
| Сабақтың соңы
|
Бөлімі:
| Мектеп: «Қосағаш» жоббм
| Педагогтің аты жөні:
| Мамырова Аширкул
| Күні:
|
| Сынып:
| 4
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №18.Сабақтың тақырыбы:
| Музыкадағы табиғат құбылыстары
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау
барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолдану;
4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз
идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен
ресурстар таңдау
| Сабақтың мақсаты:
| Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау
барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолданады, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз
идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен
ресурстар таңдайды.
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Амандасу.
Табиғи құбылыстар және музыка
1-тапсырма.Талқылау
Н.Әлімқұловтың «Жел» тақпағын
тыңдаңыз.
Тау жағалай жел ессе,
Қалың орман шулайды,
Су бетіне ол жетсе,
Теңіз толқын тулайды.
Жел бір кетсе бұлқанып,
Жапырақты жылытар,
Тамырымен қопарып,
Ағашты да құлатар. Сұрақтарға жауап беріңіз:
- Тақпақта қандай табиғи құбылыс
туралы айтылған?
- Ақын боранды немен салыстырып
отыр?
- Қандай табиғи құбылыстарды
білесіздер? Оларды атаңыз
- Дауыспен бұрқасын дыбысын
көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи
құбылыстарды білесіздер? Оларды
атаңыз.
2-тапсырма. Ой толғау.
Сен сабақ барысында музыкадағы су,жел, от, табиғат құбылыстарымен танысасың. Ол біздің өмірімізде аса маңызды. Адам отсыз өмір сүре алмайды. От ежелден өмірдің және жылылықтың символы болып есептеледі.
3-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. Ақпарат іздеу, талдау. «Оттың бейнесі» ойыны.
Шарты. Оқушылар үш топқа бөлінеді: «Бишілер», «Суретшілер», «Ақындар». Əр топ бағыты бойынша от,жалын туралы ақпарат іздейді, талдайды. «Бишілер» от туралы би билейді, «Суретшілер» суреттер салады, «Ақындар» – жұмбақ жəне тақпақ өлеңдерді
дайындайды. Ойынның бірінші бөлімінің соңын сахна түрде көрсетуге дайындалады.
Ойынның екінші бөлімінде мұғалім оқушыларға ойын тақырыбына сəйкес:
1. «От биі» бейнетаспаны көрсетеді;
2. Орыс суретшісі Н. Богданов-Бельскийдің «У костра» картинасын көрсетеді.
Оқушылар көріп талдайды, пікірлерін айтады.
4-тапсырма. Əн үйрену жəне орындау.
Оқушыларға алдыңғы тапсырмаларға сүйене отырып, табиғат құбылыстармен байланыстырып, желдің адамға, табиғатқа пайдасын əңгімелейді. Одан кейін өзі «Жел» (өлеңін жазған: Н. Əлімқұлов, əнін жазған: М. Маңғытаев) атты жаңа əнді орындап береді жəне оқушыларға реттілігімен үйретеді.
Əнді үйрену барысында мұғалім мынадай тапсырма ұсынады:
– Əннің мазмұнына көңіл бөлу. Не туралы айтылады?
– Əннің екі шумағын үйрену, əн орындау талаптарын сақтау.
– Əнді «Жалын биімен» салыстыру, ұқсастығы мен айырмашылығын тауып, түсінік беру.
Бағалау.
1. Сабақта берілген тапсырмаларды қалай орындадым?
2. Орындағанда қандай қиындықтарға тап болдым?
3. Өз дайындығымды қалай жақсартар едім?
Рефлексия
– Мен не білдім?
– Бүгін мен не үйрендім?
– Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
– Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
| Табиғаттың
құбылыстары туралы тақпақтар
дайындаңыз. Мысалы: «Жел» Тақпақты оқып,
сұрақтарды талқылаңыз. Табиғат
құбылыстары туралы бейне
жазба дайындаңыз. Табиғат
дыбыстары қандай дыбыстар
тобына жатады екенін естеріңізге
түсіріңіздер (шулы, музыкалық
дыбыстар). Мұғалімге сабақты
бастауыш сынып мұғалімімен
бірлесіп жоспарлап
Жаратылыстану «Әдебиеттік
оқу» пәндерінде алған
білімдерімен кіріктіріп өткізу
ұсынылады
Әнді орындайды
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Рефлексия тақтайшасы
| Сабақтың соңы
| |
|
|