Главная страница
Навигация по странице:

  • Державної фармакопеї (Фармакопеї) .Фармакопея

  • 3.5. Лікарська форма. Лікарська форма

  • 3.5.1. Т верді лікарські форми ( Formae medicamentorum durae ). 3.5.1.1. Порошки ( Pulveres , - um ).

  • Порошки прості

  • 1.5.1.4. Кахети ( Cacheta , - arum ) Кахета

  • Фарма. Фармакологія. Чекман. Фармакологія в системі медичних і біологічних наук. 5 Історія лікознавства і фармакології


    Скачать 4.65 Mb.
    НазваниеФармакологія в системі медичних і біологічних наук. 5 Історія лікознавства і фармакології
    АнкорФарма
    Дата23.01.2023
    Размер4.65 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаФармакологія. Чекман.doc
    ТипДокументы
    #900918
    страница86 из 89
    1   ...   81   82   83   84   85   86   87   88   89
    1   ...   81   82   83   84   85   86   87   88   89

    3.3. Аптека.

    Аптека (грец. apotheke — склад, сховище) — це медична установа, де зберігають, виготовляють, відпускають населенню і лікувальним установам лікарські засоби, а також проводять санітарно-освітню роботу.

    В аптеках готують і відпускають лікарські засоби за рецептами лікарів, а несильнодіючі лікарські засоби — без рецептів. Здійснюють також продаж перев'язного матеріалу, предметів догляду за хворими, медичних інструментів, окулярної оптики, мінеральних вод, санітарно-гігієнічних і парфумерних товарів, дезінфікуючих та інсектицидних засобів. Аптеки проводять заготівлю лікарської рослинної сировини.

    Існують також лікарняні аптеки для обслуговування хворих, котрі перебувають у стаціонарах.

    3.4. Фармакопея.

    Лікарські засоби мають певні хімічні й фізичні властивості, а також певну фармакологічну активність. Вони не повинні мати сторонніх домішок. Технологія виготовлення засобів має забезпечувати їх відповідну стандартну якість. Норми якості лікарської сировини, яка використовується для виготовлення лікарських засобів, встановлюють відповідні державні установи і публікують у вигляді спеціального збірника — Державної фармакопеї (Фармакопеї).

    Фармакопея (грец. pharmacon — лікарський засіб, отрута і роіео — роблю) — це збірник обов'язкових загальнодержавних стандартів і положень, що нормують якість лікарської сировини, лікарських засобів, лікарських препаратів, а також їх назв, правил виготовлення, зберігання, контролю та відпуску.

    У СРСР видання Фармакопеї здійснювалось систематично Фармакопейним комітетом МОЗ СРСР. XI видання Фармакопеї здійснено в 1989 р. У Державній фармакопеї СРСР, згідно з рекомендаціями ВООЗ, використовується Міжнародна хімічна номенклатура лікарських речовин.

    Вимоги щодо якості, активності лікарських засобів тощо ґрунтуються на найновіших експериментальних дослідженнях, а також на чинних міжнародних стандартах, розроблених ВООЗ.

    ВООЗ систематично видає Інтернаціональну фармакопею для вдосконалення номенклатури лікарських засобів і вимог щодо їх якості.

    3.5. Лікарська форма.

    Лікарська форма — це наданий лікарському засобові чи лікарській рослинній сировині придатний до застосування стан для забезпечення належного лікувального ефекту.

    Лікарські форми, залежно від їх консистенції, поділяють на тверді (порошки, таблетки, драже, супозиторії тощо), рідкі (розчини, краплі, мікстури, настойки, рідкі екстракти, настої, відвари, емульсії тощо) та м'які (мазі, пасти, рідкі мазі, пластирі). Лікарська форма має велике значення для лікувальної дії лікарського засобу, що залежить також не тільки від його фармакологічних властивостей, а й від здатності цієї лікарської речовини проникати до місця дії — до специфічного рецептора або до ураженого органа, тобто залежить від його біологічної доступності.

    Надходження лікарської речовини у велике коло кровообігу після її прийому всередину відбувається послідовно:

    1) вивільнення лікарської речовини з лікарської форми в рідке середовище;

    2) проходження розчиненої лікарської речовини крізь біологічні мембрани, тобто її абсорбція (транспорт, всмоктування) у травному каналі і через печінку. Процес вивільнення розчиненої лікарської речовини з лікарської форми досить часто сповільнює її транспорт, особливо коли речовина застосовується у твердих формах. Вивільнення лікарської речовини з таблеток здійснюється шляхом їх розпаду і розчинення фармакологічно активної лікарської речовини. Тому добору оптимальної лікарської форми слід надавати особливої уваги.

    3.5.1. Тверді лікарські форми (Formae medicamentorum durae).

    3.5.1.1. Порошки (Pulveres, -um).

    Порошок (pulvis, -eris; powder, -i: poudre, -s; polvo, -s) — це тверда лікарська форма для внутрішнього або зовнішнього застосування, що складається з однієї або кількох подрібнених речовин і має властивості сипучості. Стерильний порошок застосовують також для парентерального введення після попереднього розчинення у певному стерильному розчиннику.

    Порошок має деякі переваги порівняно з іншими лікарськими формами. Його досить легко виготовляти, транспортувати і точно дозувати. Порошок відносно дешевий, здебільшого може зберігатись досить тривалий час. У вигляді порошку не слід виписувати речовини гігроскопічні, а також ті, які швидко руйнуються під впливом світла тощо.

    Порошки прості (pulveres simplices) виготовляють з однієї речовини, складні (pulveres compositi) — з двох речовин і більше. За ступенем подрібнення розрізняють крупний порошок (pulvis grossus), дрібний (pulvis subtilis) і найдрібніший (pulvis subtilissimus).

    Дрібний порошок, порошок звичайного ступеня подрібнення, призначають для за-

    Іншомовні назви лікарських форм в однині наведено в такому порядку: латинська, англійська, французька, іспанська.

    Найдрібніший порошок використовують для нанесення на рани, слизові оболонки. При місцевому використанні він не викликає механічного подразнення і має велику адсорбційну поверхню. Порошок, який використовують зовнішньо, називають присипкою (aspersiones).

    Порошки приписують і видають або неподіленими, тобто недозованими (pulveres indivisi), або поділеними для окремих приймань, тобто дозованими (pulveres divisi).

    Неподілений порошок приписують масою 5— 100 г, а хворий дозує його відповідно до вказівки лікаря. У вигляді неподіленого порошку виписують несильнодіючі речовини, тобто ті, що не потребують точного дозування. Неподілений порошок частіше використовують для зовнішнього застосування — на шкіру, слизові оболонки, рідше його приймають усередину.

    Виписуючи простий неподілений порошок, (Anaesthesinum) після Recipe зазначають назву лікарської речовини (в родовому відмінку однини), її загальну кількість. Далі пишуть: Da. Signa. — D. S. (Видай. Познач) і зазначають спосіб вживання мовою, зрозумілою для хворого.

    Приклади. Виписати 25 г анестезину для присипання рани.

    Rp.: Anaesthesini subtilissimi 25,0

    D. S. Для присипання рани

    Виписати 50 г магнію оксиду (Magnesii oxydum). Призначити всередину по 1/2 чайної ложки тричі на день після їди.

    Rp.: Magnesii oxydi 50,0

    D. S. Приймати всередину по 1/2 чайної ложки тричі на день після їди

    Виготовляючи поділені порошки, в кожну окрему упаковку (паперову, желатинову капсулу) вміщують точну дозу на одне приймання. Поділені порошки виписують майже виключно для застосування всередину в кількості 3; 6; 10; 12 штук або більше. Правильно виготовлена, ця форма вважається найкращою за точністю дозування і зручністю приймання.

    Маса дозованого порошку має бути не менше 0,1 і не більше 1 г. Для рослинних порошків допускається найменша маса —0,05 г. Виписуючи прості поділені порошки, після «Recipe» зазначають назву лікарської речовини (в родовому відмінку однини) і дозу на одне приймання. У вказівці фармацевтові (Subscriptio) обов'язково пишемо: Dentur tales doses N. — D. t. d. N. (Видай таких доз кількістю...), тобто вказують, яку кількість порошків потрібно видати хворому. Далі — сигнатура, тобто спосіб приймання лікарського препарату.

    Приклад. Виписати 12 порошків панкреатину (Pancreatinum) по 0,5 г. Призначити по 1 порошку тричі на день до їди.

    Rp.: Pancreatini 0,5

    D. t. d. N. 12

    S. Приймати по 1 порошку всередину тричі на день до їди

    Виписуючи прості порошки, слово Pulvis пишуть у рецепті тоді, коли лікарська речовина є рослинного походження (наприклад, Pulvis foliorum Digitalis, pulvis radicis Rhei). У такому разі після Recipe пишуть: Pulveris — Pulv. (Порошку), далі — назву лікарської речовини (у родовому відмінку однини) і дозу на одне приймання.

    Зазначають, скільки потрібно видати порошків (D. t. d. N ...) і спосіб їх приймання.

    Приклад. Виписати 20 порошків листя наперстянки (Folium Digitalis) по 0,05 г. Призначити по 1 порошку всередину тричі на день.

    Rp.: Pulv. fol. Digitalis 0,05

    D. t. d. N. 20

    S. Приймати по 1 порошку всередину тричі на день

    Складні поділені порошки виписують розгорнутим способом. Після назви кожної лікарської речовини (у родовому відмінку однини) вказують дозу на одне приймання. В Subscriptio зазначають лікарську форму, спосіб виготовлення (М. f. pulv.) і кількість порошків, яку потрібно видати хворому: D. t. d. N ... (Видати таких доз кількістю ...). Далі сигнатура — спосіб застосування.

    Приклад. Виписати 12 порошків папаверину гідрохлориду (Papaverini hydrochloridum) по 0,02 г з анестезином (Anaesthesinum) по 0,3 г. Призначати по одному порошку тричі на день після їди.

    Rp.: Papaverini hydrochloridi 0,02

    Anaesthesini 0,3

    M. f. pulv.

    D. t. d. N. 12

    S. Приймати всередину по 1 порошку тричі на день після їди

    Виписуючи в поділених порошках сильнодіючу речовину, коли її маса становить менше 0,1 г, потрібно додати формоутворювальну речовину (Constituens) масою 0,3 — 0,5 г. Формоутворювальними речовинами для поділених порошків для приймання всередину можуть бути: тростинний або буряковий цукор (Saccharum), молочний цукор (Saccharum lactis), глюкоза (Clucosum, -і або Clucosa, -ae), порошок кореня солодки (Pulvis radicis Glycyrrhi-zae). Цукор і глюкоза відіграють водночас роль виправляючої неприємний смак речовини (Corrigens).

    Приклад. Виписати 50 порошків кислоти фолієвої (Acidum folicum) по 0,001 г. Призначати по 1 порошку всередину тричі на день.

    Rp.: Ac. folici 0,001

    Sacchari 0,3

    М. f. pulv.

    D. t. d. N. 50

    S. Приймати всередину по 1 порошку тричі на день

    Поділені порошки упаковують і видають з аптеки у звичайному папері. Якщо порошки містять леткі, пахучі чи гігроскопічні речовини, їх видають у воскованому (Charta cerata) або парафінованому (Charta paraffinata) папері.

    Приклад. Виписати 20 порошків камфори (Camphora) по 0,25 г. Видати у воскованому папері. Призначати всередину по 1 порошку тричі на день.

    Rp.: Camphorae 0,25

    D. t. d. N. 20 in charta cerata

    S. Приймати всередину по 1 порошку тричі на день

    Складні порошки (pulveres compositi) виготовляють з двох або більше окремих речовин. Виписуючи складний неподілений порошок, після Recipe слід писати назви лікарських речовин із зазначенням маси кожної. В Subscriptio належить зазначити лікарську форму і спосіб її виготовлення словами Misce fiat pulvis — М. f. pulv. (Змішати, щоб зробити порошок). Далі, з нового рядка, пишуть сигнатуру — спосіб приймання.

    Приклад. Виписати складний порошок натрію хлориду — 15 г і натрію гідрогенкарбонату — 20 г. Призначити по 1 чайній ложці на склянку теплої води для полоскання горла.

    Rp.: Natrii chloridi 15,0

    Natrii hydrogencarbonatis 20,0

    M. f. pulv.

    D. S. По чайній ложці на склянку теплої перевареної води для полоскання горла

    Якщо до складного порошку входять дві чи більше речовин з однаковою масою, то її зазначають після назв усіх речовин, вказавши: ana aa (порівну).

    Приклад. Виписати порошок магнію оксиду (Magnesii oxydum) і натрію гідрогенкарбонату (Natrii hydrogencarbonas) порівну, no 20 г. Призначити всередину по 1/2 чайної ложки тричі на день після їди.

    Rp.: Magnesii oxydi

    Natrii hydrogencarbonatis aa 20,0

    M. f. pulv.

    D. S. Приймати по 1/2 чайної ложки всередину тричі на день після їди

    Виписуючи у вигляді неподіленого порошку речовини, які не можуть застосовуватись у чистому вигляді (Per se), а тільки в певній концентрації, потрібно додати формоутворювальну речовину (Remedium constituens). Для недозованого (для зовнішнього застосування) порошку — присипки формоутворювальними речовинами можуть бути індиферентні речовини: крохмаль пшеничний (Amylum Tritici), кукурудзяний (Amylum Maydis), картопляний (Amylum Solani), рисовий (Amylum Огуzae), тальк (Talcum), магнієва сіль силіцієвої (кремнієвої) кислоти, біла глина (Bolus alba) — каолін, лікоподій, або спори плауна (Lycopodium).

    3.5.1.2. Присипки (Aspersiones).

    Найдрібніший порошок (aspersio, -onis; dusting powder, -s; poussiere, -s; epitema, -s) — це суміш лікарських та індиферентних (формоутворювальних) речовин (наприклад, тальк, крохмаль). Його застосовують місцево як присипки (дуети). Присипки мають антисептичну та протизапальну дію, підсушують шкіру.

    Приклад. Виписати 50 г присипки, яка містить 2 % кислоти борної (Acidum boricum). Призначити для присипання уражених ділянок шкіри.

    Загальна маса присипки 50 г, що становить 100 %. Вираховуємо 2 % цієї маси: X = 50 • 2/100= 1,0

    Отже, маса борної кислоти становить 1 г, а решта, до (ad) 50 г — формоутворювальна речовина (Constituens).

    Rp.: Ac. borici 1,0

    Talci ad 50,0

    M. f. pulv.

    D. S. Присипати уражені ділянки шкіри

    Складний неподілений порошок (присипку) з двох або більше компонентів можна виписати не тільки розгорнутим, а й скороченим способом. У такому разі, після Recipe пишуть: Aspersionis або Aspers. (Присипки), назву лікарської речовини (у родовому відмінку однини), зазначають її концентрацію у відсотках і загальну кількість. Рецепт, зазначений вище, може мати такий вигляд:

    Rp.: Aspers. Ac. borici 2 % 50,0

    D. S. Присипати уражені ділянки шкіри

    У педіатричній практиці неподілений порошок застосовують головним чином у вигляді присипки. Склад присипки визначається показаннями до її застосування. Дитяча присипка повинна бути у вигляді найдріб-нішого порошку (Pulvis subtilissimus). Виписуючи дитячу присипку, лікар має ретельно дібрати концентрацію лікарської речовини, враховуючи високу чутливість і абсорбційну здатність дитячої шкіри.

    Приклад. Для дитини 5 років виписати 50 г присипки, яка містить 1 % кислоти саліцилової (Acidum salicylicum). Призначити для нанесення на уражені ділянки шкіри.

    Rp.: Ac. salicylici 0,5

    Amyli Tritici ad 50,0

    M. f. pulv.

    D. S. Присипати уражені ділянки шкіри

    3.5.1.3. Капсули (Capsulae, -arum).

    Капсула (capsula, -ae; capsule, -s; capsule, -s; capsule, -s) — це оболонка для дозованих порошків, гранульованих, пастоподібних, напіврідких або рідких лікарських речовин для приймання всередину. Застосування капсул дає змогу уникнути відчуття неприємних властивостей (смак, запах) або подразнювальної дії речовин на слизові оболонки.

    Капсули виготовляють з желатину, води і гліцерину (Capsulae gelatinosaea). Желатинові капсули можуть бути твердими, з покришкою і м'якими, або еластичними, закритими. Вміст капсул від 0,1 до 1,5 г лікарської речовини.

    Виписуючи лікарську речовину в капсулах, після Recipe пишуть її назву (у родовому відмінку однини), дозу на одне приймання. В Subscriptio зазначають: — D. t. d. N... in caps. (Дай таких доз кількістю ... в капсулах).

    Приклади. Виписати 50 капсул прокарбазину (Procarbazinum) по 0,05 г. Призначити всередину по 2 капсули тричі на день.

    Rp.: Procarbazini 0,05

    D. t. d. N. 50 in caps.

    S. Приймати всередину пo 2 капсули тричі на день

    Виписати 15 капсул рицинової олії (Oleum Ricini) по 1 г. Призначити всі капсули протягом 15 хв.

    Rp.: ОІ. Ricini 1,0

    D. t. d. N. 15 in caps.

    S. Прийняти всередину всі капсули протягом 15 хвилин

    Не слід застосовувати лікарські речовини в капсулах для дітей, тяжкохворих і хворих у непритомному стані.

    1.5.1.4. Кахети (Cacheta, -arum)

    Кахета (cachetum, -і; cachet, -s; cachet, -s; sello, -s.), або облатка. Отримують шляхом спресовування суміші з пшеничної муки, крохмалю і води поміж нагрітими металевими пластинками. Використовують для порошків. Кахети мають масу (до 1 г порошку, легко проковтуються (після попереднього зволоження водою) і швидко розчиняються у шлунку.

    Приклад.

    Rp.: Cachetarum Natrii aminosalicylatis et Isoniasidi N. 50

    D. S. Приймати всередину по 2 кахети 4 рази на добу

    3.5.1.5. Таблетки (Tabulettae, -arum).

    Таблетка (tabuletta, -ae; tablet, -s; comprime, -s; tableta, -s) — тверда дозована лікарська форма, що виготовляється шляхом пресування лікарських речовин або суміші лікарських і допоміжних (цукор, молочний цукор, глюкоза тощо) речовин. Таблетки приймають усередину (Tabulettae ad usum internum), під язик (Tabulettae sublinguals), зовнішньо (Tabulettae ad usum externum), для підшкірної імплантації (Tabulettae implantatae). Таблетки виготовляють промисловим способом. Вони можуть бути вкриті оболонкою, для чого використовують пшеничне борошно, крохмаль, цукор, порошок какао, барвники, харчові лаки.

    У таблетках випускають різні за агрегатним станом речовини. Таблетки — зручна лікарська форма: мають приємний вигляд, зберігаються тривалий час, маскують неприємний смак багатьох лікарських засобів, портативні. Таблетки дають змогу досить точно дозувати лікарські речовини (помилка ± 5 %).При застосуванні багатошарових таблеток досягають послідовної абсорбції (всмоктування) кількох лікарських речовин, а також подовження їх дії. Сучасна промислова технологія виготовлення таблеток гарантує високу якість і швидкість їх випуску. Проте таблетки мають і деякі недоліки: іноді відбуваються хімічні перетворення їх складових частин, змінюється колір, у разі тривалого зберігання вони можуть втрачати розчинність і проходити через систему травлення у незміненому вигляді. Маса таблетки — від 0,1 до 1 г. Виписуючи лікарську речовину в таблетках, потрібно зазначити назву лікарської речовини та її дозу на один прийом. У Subscriptio пишуть, скільки таблеток потрібно видати — Dentur tales doses N... in tabulettis, або D. t. d. N... in tab. Обов'язково слід зазначити виписувану форму — таблетки. У сигнатурі зазначають спосіб приймання. При оформленні рецепта на таблетки ніколи не зазначають формоутворювальні речовини, оскільки їх виготовляють виключно промисловим способом, і до аптеки вони надходять у вигляді готової лікарської форми. Магістральних таблеток немає.

    Приклади. 1. Виписати 50 таблеток резерпіну (Reserpinum) по 0,00025 г. Призначити всередину по і таблетці двічі на день.


    написать администратору сайта