Главная страница
Навигация по странице:

  • +Септичний бактеріальний ендокардит

  • + поліпозно-виразковий ендокардит

  • +Поліпозно-виразковий ендокардит.

  • +Негнійний проміжний міокардит

  • + Сифілітичного аортита

  • +Епідемічний висипний тиф

  • +Зникнення еластичних волокон.

  • Перелік питань до підсумкового модуля 2. СПЕЦІАЛЬНА ПАТОМОРФОЛОГІЯ

  • Список макропрепаратів до модуля № 2

  • Екзаменаційні мікропрепарати для студентів медичного факультету Модуль №2

  • тести пата. Гіпертрофію правого шлуночка серця


    Скачать 0.67 Mb.
    НазваниеГіпертрофію правого шлуночка серця
    Анкортести пата.doc
    Дата12.02.2018
    Размер0.67 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлатести пата.doc
    ТипДокументы
    #15500
    страница14 из 14
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14

    +Поліпозно-виразковий ендокардит

    - Гострий бородавчастий ендокардит

    - Поворотно-бородавчастий ендокардит

    - Дифузний ендокардит

    - Фібропластинчастий ендокардит
    498.При розтині померлої в комі молодої людини виявлено поширений тромбоемболічний інфаркт лівої півкулі мозку, а також велика септична селезінка, імунокомплексний гломерулонефрит, виразки в стулках аортального клапану, прикриті поліпоподібними тромбами з колоніями стафілококів. Яке захворювання призвело до церебральної тромбоемболії?

    +Септичний бактеріальний ендокардит

    - Септицемія

    - Гострий ревматичний вальвуліт

    - Септикопіємія

    - Ревматичний тромбендокардит
    499.У чоловіка 40 років померлого від одонтогенного сепсису на розтині знайдено різке потовщення півмісяцевих клапанів аорти, вони були білясті, непрозорі, малорухливі, на зовнішній поверхні розташовувалися тромбозні відкладення розміром 1х1.5 див. Про яку форму ендокардиту йде мова?

    + поліпозно-виразковий ендокардит

    - Дифузний ендокардит

    - Гострий бородавчастий ендокардит

    - Фібропластинчастий ендокардит

    - Зворотно-бородавчастий ендокардит
    500.У хворого, що довгий час вживав наркотики, лихоманка, явища інтоксикації, піурія, на ехокардіоскопії виявлені масивні напластування на клапанах серця. З крові висіяний стафілокок. Хворій помер від тромбоемболі легеневої артерії. Вкажіть на зміни серця, виявлені у хворого під час розтину.

    +Поліпозно-виразковий ендокардит.

    - Ендокардит Лібмана-сакса.

    - Дифузний вальвуліт.

    - Гострий бородавчастий ендокардит.

    -Зворотно-бородавчастий ендокардит.
    501.На розтині знайдено: на зовнішній поверхні аортального клапана крупні (1-2 см) буро-червоні, легко кришаться нашарування, що прикривають дефекти виразок. Про яке захворювання можна думати?

    + Поліпозно-виразковий ендокардит

    - Зворотно-бородавчастий ендокардит

    - Гострий бородавчастий ендокардит

    - Фібропластинчастий ендокардит

    - Дифузний ендокардит
    502.Хворий помер від прогресуючої серцевої недостатності. На розтині: серце розширене в поперечнику, в'яле; м'яз на розрізі нерівномірного кровонаповнення, строкатий; при гістологічному дослідженні в міокарді повнокров'я, строма дифузно інфільтроване переважно лімфоцитами і гістіоцитами. Виявлені морфологічні зміни свідчать про:

    +Негнійний проміжний міокардит

    - Гнійний проміжній міокардит

    - Гранульоматозний міокардит

    - Кардіосклероз

    - Інфаркт міокарду
    503.При розтині чоловіка 62 років знайдений надклапанний розрив аорти з тампонадой серця. При гістологічному дослідженні висхідного відділу аорти в зовнішній і середній оболонках - інфільтрати з лімфоїдних, плазматичних, епітеліоїдних клітин, осередки некрозу в середній оболонці, адвентиціальних і ендотеліальних клітин, судин зовнішньої оболонки проліферація. Зміни в аорті характерні для:

    + Сифілітичного аортита

    - Септичного аортита

    - Ревматичного аортита

    - Атеросклерозу

    - Гіпертонічної хвороби
    504.У хворої 18 років пахові лімфатичні вузли збільшені у розмірах, не болючі, ущільнені при пальпації. В ділянці слизової оболонки зовнішніх статевих органів виявлено невеликого розміру виразку з ущільненими краями та "лакованим" дном сіруватого кольору . Поставте діагноз.

    + Сифіліс.

    - Туберкульоз.

    - Лепра.

    - Трофічна виразка.

    - Гонорея.
    505.Після позалікарняного аборту у жінки прогресував гнійний ендо-міометрит зі смертельним наслідком. При розтині померлої виявлені чисельні абсцеси легень, субкапсулярні гнійники в нирках, гіперплазія селезінки. Яка форма сепсису виникла ?

    + Септикопіємія

    - Септицемія

    - Хроніосепсис

    - Легеневий сепсис

    - Уросепсис

    506.У жінки 30 років померлої від сепсису в результаті постабортного ендометриту при розтині знайдені: гнійний ендометрит з гнійним лімфаденітом, абсцеси в легенях, нирках, міокарді, гіперплазія селезінки, дистрофічні зміни паренхіматозних органів. Визначте клініко-анатомічну форму сепсису.

    + Септикопіємія

    - Септицемія

    - Септичний ендокардит

    - Гранульоматозний сепсис

    - Хроніосепсис
    507.Працівник тваринницької ферми помер через 3,5 місяці від початку захворювання. При розтині у внутрішніх органах знайдено гранульоми, що складаються з епітеліоїдних, гігантських клітин Пирогова-Лангханса, плазматичних клітин, еозинофілів. В гранульомі багато судин. В судинах внутрішніх органів продуктивно-деструктивний васкуліт. Про яке захворювання слід думати?

    + Бруцельоз

    - Сибірська виразка

    - Туберкульоз

    - Висипний тиф

    - Лепра
    508.Робітник тваринницької ферми гостро захворів і при наростаючих явищах інтоксикації помер. На розтині встановлено: селезінка збільшена, в'яла, на розрізі темно-вишневого кольору, значний зішкріб пульпи. М'які мозкові оболонки на склепінні та основі мозку набряклі, просякнуті кров'ю мають темно-червоний колір ("шапочка кардинала"). Мікроскопічно: серозно-геморагічне запалення оболонок і тканин головного мозку із руйнуванням стінок дрібних судин. Поставте діагноз:

    +Сибірка

    - Туляремія

    - Бруцельоз

    - Чума

    - Холера
    509.Жінка 32 років померла в післяпологовому періоді. На розтині були знайдені ознаки гнійного ендометриту, гнійний тромбофлебіт вен матки, множинні абсцеси легень, абсцеси нирок і селезінки, міокардит та гнійний менінгіт. Діагностуйте форму сепсису.

    +Септикопіємія

    - Септицемія

    - Хроніосепсис

    - Затяжний септичний ендокардит
    510.Під час розтину чоловіка, у якого після поранення кінцівки виникло тривале нагноєння рані, і який помер при явищах інтоксікації, знайдено загальне виснаження, зневоднення, бура атрофія печінки, міокарду, селезінки, поперечнопосмугованої мускулатури та амілоїдоз нирок. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?

    +Хронісепсис.

    -Септикопіємія.

    -Септицемія.

    - Хвороба Чорногубова.

    - Бруцельоз.
    511.На розтині жінки, з середньої Азії, що тривалий час страждала виснажливою лихоманкою, були знайдені збільшені печінка і селезінка аспідно-чорного кольору. Кістковий мозок гіперплазований, такого ж кольору. Кора головного мозку сіро-димчастого кольору. Для якого захворювання характерні такі зміни?

    +Малярія

    -СНІД

    - Висипний тиф

    - Сепсис

    - Гепатит

    - Хімічний дерматит
    512.Патологоанатом в біоптаті шкіри виявив гостре серозно-геморагічне запалення і ділянку некрозу. З анамнезу: захворювання почалося з появи невеликої червоної плями, в центрі якої утворився міхур із серозно-геморагічною рідиною. Згодом центральна частина стала чорною. Що є більш вірогідним?

    +Карбункул при сибірці

    - Актиномікоз шкіри

    - Алергічний дерматит

    - Карбункул стрептококовий

    - Хімічний дерматит
    513.На розтині померлого 18 років селезінка вагою 580 грамів, темно-червоного кольору на розрізі, дає рясний зскрібок пульпи. Гістологічно: виражена проліферація ретикулярних клітин, наявність великої кількості зрілих нейрофілів в синусоїдних капілярах. Як можна назвати таку селезінку?

    +"Септична"

    -"Сагова"

    -"Порфірова"

    -"Ціанотична"

    -"Лейкозна"
    514.При якому захворюванні на місці потрапляння збудника з'являється невелика червона пляма, в його центрі - пухирець з серозно-геморагічною рідиною, потім центральна частина некротизується, стає чорною, схожою на вугілля. В набряклих навколишніх тканинах велика кількість мікробів, фагоцитоз відсутній, одночасно з'являється серозно-геморагічний лімфаденіт.

    + Сибірська виразка

    - Чума

    - Сифіліс

    - Туляремія

    - Бруцельоз
    515.На слизовій оболонці правого піднебінного мигдалика спостерігається безболісна виразка з гладким лакованим дном та рівними хрящеподібної консистенції краями. Мікроскопічно: запальний інфільтрат, що складається з лімфоцитів, плазмоцитів, невеликої кількості нейтрофілів та епітеліоїдних клітин, а також наявність ендо- та периваскуліту. Про яку захворювання йде мова?

    +Сифіліс

    - Актиномікоз

    - Туберкульоз

    - Дифтерія зіву

    -Виразково-некротична ангіна Венсана
    516.Чоловік 40 років, м'ясник, помер від сепсису. На правій щоці його визначається конусоподібний, щільний, темно-червоний інфільтрат 6 см з чорною кіркою в центрі. Права половина обличчя, шиї різко набряклі, щільні. При мікроскопічному дослідженні в інфільтраті серозно-геморагічне запалення, в центрі інфільтрату некроз епідермісу і налеглих шарів. Який діагноз ?

    + Сибірська виразка

    - Чума

    - Туляремія

    - Флегмона шиї

    - Фурункул
    517.При мікроскопічному дослідженні крайньої плоті чоловіка 20 років, видаленої з приводу фімозу патологоанатом знайшов поліморфний інфільтрат, що складається з безладно розташованих плазматичних, лімфоїдних, епітеліоїдних клітин. В судинах виражений васкуліт. Для якого захворювання характерні описані зміни?

    +Сифіліс

    - Туберкульоз

    - Актиномікоз

    - Вузловий периартерит

    - Проказа

    518.При огляді хворого, що знаходився на гірських пасовищах і потрапив, у важкому стані з високою температурою, до лікарні, лікар відзначив, що пахові лімфатичні вузли збільшені до 8 см, спаяні з навколишньою тканиною, нерухомі, шкіра над ними червона, різко болюча. При мікроскопічному дослідженні в лімфатичному вузлі серозно-геморагічне запалення. Для якого захворювання це характерно?

    + Чуми

    - Туляремії

    - Сифілісу

    - Бруцельозу

    - Сибірської виразки
    519.Хвора 35 років, доярка, померла від серцево-судинної недостатності. При розтині патологоанатом діагностував ендокардит поліпозно-виразковий ендокардит аортального клапана. При мікроскопічному дослідженні в аортальному клапані поліморфноклітинна запальна інфільтрація, ділянки вражень і тромби з організацією. В стромі міокарду склероз, гранульоми, що складаються з безладно розташованих епітеліоїдних, гігантських клітин, плазматичних, еозинофілів, в судинах васкуліт. Для якого захворювання характерні описані зміни в серці?

    + Бруцельоз

    - Хронічний сепсис

    - Ревматизм

    - Системний червоний вовчак

    - Системна склеродермія
    520.Хвора 45 років, робітниця хутряного ательє, раптово померла. При розтині м'які мозкові оболонки склепіння і снови головного мозку темно-червоного кольору, просочені кров’ю так як "червоним чіпцем". Мікроскопічно в м'яких мозкових оболонках і в тканині мозку серозно-геморагічне запалення, некроз стінок дрібних судин, множинні крововиливу. Яке захворювання найбільш вірогідне?

    +Сибірська виразка

    - Крововилив у мозок при гіпертонічній хворобі

    - Крововилив у мозок при травматичному пошкодженні

    - Менінгококова інфекція

    - Туберкульозний лептоменінгіт
    521.При розтині, померлого від чуми хворого, на фоні геморагічного синдрому знайдено геморагічний некроз шкіри стегна, лімфангіт, паховий геморагічний лімфаденіт. Назвіть форму чуми.

    +Шкірно-бубонна

    -Бубонна

    -Первинно-септична

    -Первинно-легенева

    -Геморагічна
    522.Хворий скаржився на лихоманку, сильний головний біль, задишку, серцебиття. При огляді виявлено педикульоз, розеоли і петехії на шкірі грудної клітки, пролежні гомілок, гангрену стопи. Помер при ознаках серцевої недостатності. Гістологічно в тканині довгастого мозку спостерігаються гіперемія, стаз, периваскулярні муфти із плазматичних клітин і осередки проліферації мікроглії (гранульоми Попова). Ваш діагноз.

    +Епідемічний висипний тиф

    - Сибірковий менінгоенцефаліт

    - Менінгококовий менінгіт

    - Черевний тиф

    - Краснуха
    523.У померлого внаслідок серцевої недостатності на шкірі відзначаються сліди висипу у вигляді плям і крапок. В області криж, остистих відростків хребців -пролежні. При мікроскопічному дослідженні ЦНС, шкіри, надниркових залоз в судинах мікроциркуляторного русла і дрібних артеріях - деструктивно-проліферативний ендотромбоваскуліт з наявністю гранульом Попова, в серці - інтерстиційний міокардит. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?

    +Висипний тиф

    -Ку-гарячка

    - Черевний тиф

    - Вузликовий періартериїт

    - ВІЛ-інфекція
    524.У хворого на слизовiй оболонці щоки виразка овальної форми з припiднятими краями з хрящеподiбним iнфiльтратом. Дно виразки м'ясисто-червоного кольору, покрите сiруватим сальним нальотом. При мiкроскопiчному дослiдженнi - лiмфо-плазмоцитарний iнфiльтрат, переважно довкола дрiбних судин. В останнiх - пролiферацiя ендотелiю. Яка це хвороба?

    + Сифiлiс

    - Травматична виразка

    - Ерозивно-виразкова лейкоплакiя

    - Виразка-рак

    - Виразково-некротичний стоматит Венсана
    525.Чоловік 38 років загинув при спробі підйому ваги. Розвинувся колаптоїдний стан. На автопсії виявлений обширний розрив аневризми грудного відділу аорти. Протягом життя страждав вісцеральним сифілісом. Який патологічний процес в даному випадку обумовив зменшення міцності стінки аорти, її розширення і розрив?

    +Зникнення еластичних волокон.

    - Зникнення колагенових волокон.

    - Атрофія м'язового шару

    - Зміни інтими по типу "шагреневої шкіри".

    - Новоутворення судин.


    Задача 1

    Хворий поступив у лікарню зі скаргами на сильний біль у черевній порожнині, загальну слабкість. Через декілька хвилин хворий втратив свідомість. На операції у черевній порожнині знайдено біля 1500 мл крові, у черевному відділі аорти - однобічне вибухання з розривом стінки. З боку інтими - численні плями та смужки жовтого кольору.

    1) З яким утворенням у аорті пов'язаний крововилив у черевну порожнину?

    2) Про який різновид цього утворення можна казати?

    3) Про ускладнення якої хвороби йде мова у даному випадку?

    Задача 2

    У хворого, який страждав на атеросклероз і помер від інфаркту міокарда, при розтині знайдено стенозуючий атеросклероз вінцевих артерій серця, правої ниркової та стегнової артерій.

    1) Які зміни можуть бути знайдені у правій нирці (дати назву процесу)?

    2) Які морфологічні стадії атеросклерозу супроводжуються звуженням просвіту артерій (перерахувати)?

    3) Назвіть можливе ускладнення стенозуючого атеросклерозу стегнової артерії.

    Задача 3

    У хворого, який страждав 15 років на гіпертонічну хворобу, з'явились скарги на слабкість, швидку втому, поліурію. При обстеженні виявлено: білок у сечі, значне підвищення креатиніну у крові. Хворий помер при зростаючих явищах аутоінтоксикації від хронічної ниркової недостатності.

    1) Яка це клініко-морфологічна форма гіпертонічної хвороби?

    2) Як назвати патологічний процес, що з'явився у нирках?

    3) Назвіть стадії хронічної ниркової недостатності.

    Задача 4

    У хворого, який страждав на ревматизм протягом 25 років, на розтині знайдено: в серці зрощення стулок мітрального клапану, лівий атріовентрикулярний отвір значно звужений. Вільна рідина в черевній і плевральних порожнинах, розширення вен шкіри передньої черевної стінки і стравоходу, "мускатна" печінка, бура індурація легенів, венозне повнокров’я внутрішніх органів.

    1) Визначте ваду серця.

    2) Назвіть причину смерті хворого.

    3) Які морфологічні зміни спостерігаються в лівій половині серця?

    Задача 5

    На розтині хворівшої на ревматизм людини виявлено: двохстулковий клапан деформований, товстий, непрозорий, щільний. По вільному краю є тромботичні нашарування, які легко знімаються, сірого кольору, розміром до 2-3 мм.

    1. Визначте патологічний процес в серці.

    2) Назвіть його різновид.

    3) Назвіть можливі ускладнення цієї патології.

    Задача 6

    Червоподібний відросток збільшений в розмірах. Серозна оболонка тьмяна, повнокровна, вкрита фібринозними нашаруваннями. На розрізі відмічається потовщення стінки, з просвіту витікає гній.

    1) Ваш діагноз?

    2) Мікроскопічні ознаки даної патології.

    3) Назвіть ускладнення цього захворювання.

    Задача 7

    Хворий тривалий час страждав на виразкову хворобу шлунка з сезонними загостреннями. Під час останнього загострення, яке супроводжувалося сильним болем з іррадіацією під лопатку, хворому проведено гастроскопію, під час якої встановлено, що в пілородуоденальній зоні є виразка діаметром до 3 см з підритими краями, на дні її видно сіро-жовтувату тканину з часточковою будовою.

    1) Яке ускладнення виразкової хвороби розвинулось у хворого?

    2) Який орган уражений при цьому ускладненні в даному випадку?

    3) Назвіть інші ускладнення виразкової хвороби.

    Задача 8

    У хворого після прийому етиленгліколю розвинулися жовтяниця, геморагічний діатез, слабкість. Через декілька днів хворий втратив свідомість і помер. На розтині: печінка насичено жовтого кольору, дуже м'яка, капсула зморшкувата. При мікроскопічному дослідженні знайдено дифузний некроз часточок печінки.

    1) Назвіть захворювання, яке розвинулось в печінці.

    2) Яка стадія патологічного процесу описана?

    3) Назвіть причину смерті.

    Задача 9

    На розтині у померлого збільшений об'єм живота. В черевній порожнині 5 літрів каламутної рідини з домішками фібрину. Очеревина гіперемована, тьмяна. Печінка маленька, щільна, деформована, з великими вузлами округлої форми, діаметром понад 3 см.

    1. Яке захворювання було у померлого?

    2. Назвіть морфологічний варіант хвороби.

    3. Назвіть смертельне ускладнення, яке розвинулось.

    Задача 10

    Легеня збільшена в розмірах, щільна як печінка, дрібнозерниста, сірого кольору на розрізі, з поверхні якої стікає каламутний ексудат. На плеврі фібринозні нашарування.

    1) Назвіть захворювання.

    2) Визначте стадію хвороби.

    3) Яка можлива етіологія даного захворювання?

    Задача 11

    На розтині в легенях знайдено бронхи з розширенням стінок та наявністю абсцесів з піогенною оболонкою. Нирки щільної консистенції, на розрізі тканина сіро-жовтого кольору, нагадує старе сало. Крім того виявлено "волохате серце", фібринозний ентероколіт, фібринозну пневмонію.

    1) Назвіть основне захворювання.

    2) Назвіть ускладнення з боку нирок.

    3) Назвіть ускладнення з боку серця.

    Задача 12

    На розтині померлого виявлено, що нирки зменшені в об'ємі, щільні, поверхня дрібнозерниста. На розрізі кірковий шар звужений, сіруватий, мозкова речовина темно-червона. На серозних та слизових оболонках - фібринозне запалення, в міокарді, печінці - дистрофічні зміни, тканина головного мозку набрякла.

    1) Визначте захворювання нирок.

    2) Як називаються нирки при цій патології?

    3) Назвіть ускладнення, що розвинулось.

    Задача 13

    На розтині нирки збільшені, пухкі, корковий шар блідий, жовто-білий, з чисельними крововиливами (велика строката нирка).

    1) Назвіть морфологічний варіант хвороби нирок.

    2) Назвіть характерні мікроскопічні зміни в клубочках.

    3) Назвіть різновид цієї хвороби в залежності від перебігу.

    Задача 14

    При гістологічному дослідженні нирок виявлено, що клубочки збільшені, капсула їх звужена, майже не визначається. В клубочках кількість клітин значно збільшена внаслідок проліферації ендотелію та клітин мезангіума. Структурні елементи клубочка погано виявляються. В канальцях гіалінові та зернисті білкові маси.

    1) Назвіть хворобу нирок.

    2) Назвіть її морфологічний варіант.

    3) Назвіть можливі ускладнення.

    Задача 15

    Нирка збільшена до 2 кг, в паренхімі на розрізі – порожнини різних розмірів, які виповнені серозною рідиною. Ниркова тканина між кістами атрофована.

    1) Поставте діагноз.

    2) Причини розвитку даної патології.

    3) Ускладнення захворювання, які можуть виникати.

    Задача 16

    При мікроскопічному дослідженні визначено повнокров’я, набряк та нейтрофільну інфільтрацію строми нирки. Зустрічаються мікроабсцеси. В канальцях дистрофічні зміни.

    1) Ваш діагноз.

    2) Причини розвитку хвороби.

    3) Назвіть можливі ускладнення.

    Задача 17

    У трирічної дитини, яка страждала первинним туберкульозом, на секції виявлено субплевральне вогнище казеозної пневмонії в 3 сегменті правої легені, збільшення і казеозний некроз перибронхіальних, інтраторакальних і шийних лімфатичних вузлів.

    1) Про яку форму генералізації інфекції йде мова?

    2) Назвіть можливі ускладнення цієї форми.

    3) Причина смерті?

    Задача 18

    На розтині у померлого в правій легені під плеврою в 8 сегменті виявлено петрифіковане, осифіковане вогнище розмірами з горошину, білого кольору.

    1) Визначте патологічний процес.

    2) Як називається вогнище за автором?

    3) В яких ще сегментах легені таке вогнище може локалізуватися?

    Задача 19

    У юнака, який переніс в дитинстві первинний туберкульоз, виявлено туберкульозний спондиліт.

    1) Проявом якого туберкульозу і якої його форми він є?

    2) Яка безпосередня локалізація процесу в хребцях?

    3) Ускладнення спондиліту.

    Задача 20

    В патологоанатомічне відділення поступив труп з фтизіатричної клініки. В правій легені виявлено порожнини з щільними краями. Легеня деформована, з широкими полями склерозу. Сагова селезінка.

    1) Назвіть форму туберкульозу.

    2) Про яке його ускладнення йде мова?

    3) Які зміни слід очікувати з боку серця?

    Задача 21

    У 40-річного чоловіка з прижиттєвим діагнозом «периферійний рак легенів» на секції в другому сегменті справа виявлено вогнище казеозного некрозу розмірами з куряче яйце, яке оточене сполучнотканинною капсулою.

    1) Назвіть захворювання.

    2) Вкажіть його морфологічний варіант.

    3) Чому був невірно виставлений прижиттєвий діагноз?

    Задача 22

    У хворого, який страждав вадою серця (недостатність клапану аорти), раптово з'явилась блідість шкірних покривів, різко впав артеріальний тиск, настала смерть. При розтині виявлений розрив аневризми в висхідній частині аорти, інтима аорти з чисельними горбиками та рубцями, чим нагадує шагреневу шкіру.

    1) Яка етіологія процесу?

    2) Який патологічний процес призвів до розвитку аневризми аорти?

    3) Який клітинний склад інфільтрату в стінці аорти і в яких її шарах він локалізується?

    Задача 23

    У хворої виявлено в області лівої статевої губи безболісну виразку з гладким червоним дном та хрящоподібними краями. Пахові лімфатичні вузли зліва збільшені, безболісні.

    1) Яке захворювання викликає такі зміни?

    2) Як називається виразка при цьому захворюванні?

    3) Наведіть узагальнюючу назву комплексу, який складається з виразки та змінених периферичних лімфатичних вузлів.

    Задача 24

    Хворий 65 років був доставлений в стаціонар зі скаргами на головний біль, підвищення температури тіла до 38,5º С, кашель та задишку; в останні години з'явились судоми, втратив свідомість. При імунологічному дослідженні встановлено специфічну люмінесценцію вірусу парагрипу в ядрах епітеліальних клітин слизової оболонки верхніх дихальних шляхів і клітинах м’якої мозкової оболонки. Через 2 доби хворий помер.

    1) Назвати причину смерті.

    2) Про яку форму захворювання йде мова?

    3) Визначити характер патологічного процесу у головному мозку.
    Задача 25

    В період епідемії грипу в лікарню потрапив хворий зі скаргами на підвищення температури до 40 градусів, головний біль, кашель, виражену задишку. Над легенями вислуховуються вологі хрипи. Не дивлячись на лікування, через 3 дні хворий помер від легенево-серцевої недостатності.

    1) Від якого захворювання помер хворий? Про яку форму захворювання слід подумати?

    2) Який різновид запалення виявлено на розтині в трахеї?

    3) Який макроскопічний вигляд мали легені на розтині?

    Задача 26

    У дитини 10 років з'явився біль при ковтанні, набряк шиї, підвищилась температура тіла до 39º С. При огляді зіву на мигдаликах виявлені біло-жовтуваті плівки, які важко знімаються шпателем. Різко виражені ознаки загальної інтоксикації.

    1) Про яке захворювання йде мова?

    2) Який процес лежить в основі місцевих ознак цього захворювання?

    3) Чим обумовлена загальна інтоксикація?

    Задача 27

    В клубовій кишці виявлено чисельні виступаючі над поверхнею слизової оболонки збільшені пейєрові бляшки м'якої консистенції, з борознами. На решті слизової оболонки кишки картина катарального ентериту.

    1) Назвіть захворювання і його етіологію.

    2) Назвіть стадію хвороби.

    3) Які місцеві ускладнення можливі при цьому захворюванні?

    Задача 28

    На розтині виявлена картина перитоніту. В клубовій кишці в центрі некротизованих пейєрових бляшок виявлено виразки з нерівними краями. На дні однієї з виразок - наскрізний отвір. Мікроскопічно: серед неповністю некротизованих бляшок виявлено проліферацію ретикулярних клітин.

    1) Який діагноз треба поставити з урахуванням вище описаних знахідок?

    2) Якими лабораторними методами можна його підтвердити?

    3) Як називаються ретикулярні клітини в пейєрових бляшках?

    Задача 29

    Слизова оболонка прямої і сигмовидної кишок потовщена, вкрита фібринозною плівкою з наявністю виразок неправильної форми, різної глибини, які місцями зливаються.

    1) Про яке захворювання йде мова?

    2) Назвіть його стадію.

    3) Назвіть різновид фібринозного запалення в даному випадку.

    Задача 30

    У хворого виник біль в зубі, почала періодично підвищуватись температура тіла до 39° С, почала непокоїти загальна слабкість, зниження апетиту. При аналізі крові з'явились ознаки анемії, тромбоцитопенії, лейкоцитозу. При бактеріологічному дослідженні в крові виявлено гемолітичний стрептокок. Хворий помер при наростанні ознак загальної інтоксикації. На розтині виявлено абсцес нижньої щелепи, розлади кровообігу і дистрофічні зміни у внутрішніх органах.

    1) Поставте діагноз.

    2) Визначте вхідні ворота інфекції.

    3) Назвіть клініко-морфологічний варіант хвороби.

    Перелік питань до підсумкового модуля 2.

    СПЕЦІАЛЬНА ПАТОМОРФОЛОГІЯ:

    Змістовий модуль 5. Хвороби системи крові та серцево-судинної системи.

    Визначення, класифікація та морфологічна характеристика анемій.

    Визначення, класифікація, морфологічна характеристика тромбоцитопеній та тромбоцитопатій.

    Класифікація, морфологічна характеристика коагулопатій.

    Визначення атеросклерозу, фактори ризику, сучасні теорії.

    Морфогенез макроскопічних змін при атеросклерозі.

    Морфогенез мікроскопічних змін при атеросклерозі.

    Клініко-морфологічні форми атеросклерозу, органні ураження при атеросклерозі.

    Визначення, фактори ризику, зв'язок ішемічної хвороби серця з атеросклерозом і гіпертензією.

    Морфологія гострого, рецидивуючого та повторного інфаркту міокарда.

    Наслідки, ускладнення, причини смерті при інфаркті міокарда.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, причини смерті при хронічній ішемічній хворобі серця.

    Гіпертонічна хвороба: визначення, фактори ризику.

    Морфологічні зміни в судинах, серці, зміни в органах при гіпертонічній хворобі.

    Визначення, класифікація вторинної (симптоматичної) гіпертензії.

    Загальна характеристика системних хвороб сполучної тканини: порушення імунного гомеостазу і системна прогресуюча дезорганізація сполучної тканини при ревматичних хворобах.

    Класифікація, морфогенез, морфологічна характеристика ревматизму.

    Ендокардит, міокардит, перикардит і панкардит: класифікація, морфологічна характеристика, ускладнення.

    Морфологія суглобових проявів (стадії прогресування ревматоїдного поліартриту), ускладнення і наслідки ревматоїдного артриту.

    Морфологія хвороби Бехтєрєва.

    Морфогенез, патоморфологія, ускладнення та причини смерті при системному червоному вовчаку.

    Патологічна анатомія, вісцеральні прояви, ускладнення, причини смерті при системній склеродермії.

    Патологічна анатомія дерматоміозиту. Ускладнення, причини смерті.

    Патоморфологія системних васкулітів: неспецифічного аортоартеріїта, вузликового периартеріїта, гранульоматоза Вегенера, облітеруючого тромбангіїта.

    Патологічна анатомія ендокардита Леффлера.

    Патологічна анатомія набутих вад серця.

    Патологічна анатомія набутих (вторинних) кардіоміопатій.

    Змістовий модуль 6. Хвороби нервової системи. Хвороби органів дихання. Хвороби органів травлення.

    Загальна характеристика, класифікація, фонові захворювання і фактори ризику цереброваскулярної хвороби.

    Інфаркт (ішемічний інсульт) головного мозку: морфологічна характеристика.

    Морфогенез, морфологічна характеристика селективного некрозу нейронів (ішемічна енцефалопатія).

    Морфологічна характеристика, наслідки геморагічного інсульта.

    Морфологічна характеристика, ускладнення спонтанного внутрішньочерепного крововиливу.

    Морфологічна характеристика, ускладнення спонтанного субарахноїдального крововиливу.

    Морфологічна характеристика, ускладнення хвороби Альцгеймера.

    Морфологічна характеристика, ускладнення розсіяного склероза.

    Морфологічна характеристика, ускладнення бокового аміотрофичного склероза.

    Морфологічна характеристика, ускладнення постреанімаційної енцефалопатії.

    Морфологічна характеристика, ускладнення хвороб периферійної нервової системи.

    Морфологічна характеристика гострих бронхітів.

    Сучасна класифікація пневмоній.

    Морфологічна характеристика та ускладнення лобарної пневмонії.

    Морфологічна характеристика та ускладнення гострої осередкової пневмонії.

    Морфологічна характеристика та ускладнення гострої інтерстиційної пневмонії.

    Морфологічна характеристика гострих деструктивних процесів легень.

    Визначення а класифікація хронічних неспецифічних захворювань органів дихання.

    Морфологічна характеристика та ускладнення хронічного бронхіту.

    Морфологічна характеристика хронічної обструктивної емфіземи.

    Морфологічна характеристика та ускладнення бронхоектатичної хвороби.

    Морфологічна характеристика та ускладнення бронхіальної астми.

    Морфологічна характеристика хронічних дифузійних інтерстиційних хвороб легень.

    Морфологічна характеристика ідіопатичного легеневого фіброзу.

    Морфологічна характеристика раку легень.

    Хвороби стравоходу: морфологічна характеристика.

    Морфологічна характеристика хронічного гастриту.

    Патоморфологія виразкової хвороби.

    Ускладнення виразкової хвороби.

    Рак шлунка. Макроскопічні і гістологічні форми. Особливості метастазування.

    Патоморфологія неспецифічного виразкового коліту.

    Патоморфологія хвороби Крона.

    Клініко-морфологічні форми апендициту.

    Ускладнення апендициту.

    Пухлини кишки.

    Морфологічна характеристика, прогноз жирового гепатозу.

    Визначення, морфологічна характеристика, прогноз токсичної дистрофії печінки.

    Морфогенез, форми, морфологічна характеристика гострого гепатиту.

    Морфологічна характеристика хронічного гепатиту, ступінь активності та хронізації.

    Морфологічна характеристика найважливіших типів цирозу.

    Рак печінки, морфологічна характеристика.

    Патоморфологія жовчнокам’яної хвороби.

    Патоморфологія гострого та хронічного холециститу.

    Морфологічна характеристика, ускладнення гострого та хронічного панкреатиту.

    Пухлини підшлункової залози, морфологічна характеристика.

    Змістовий модуль 7. Хвороби ендокринної системи. Хвороби сечостатевої системи. Хвороби кістково-м'язової системи.

    Морфологічна характеристика, ускладнення та причини смерті при хворобі Іценко-Кушинга.

    Морфологічна характеристика, ускладнення акромегалії.

    Морфологічна характеристика нецукрового діабету.

    Морфологічна характеристика цукрового діабету.

    Ускладнення цукрового діабету: морфологічна характеристика діабетичної макро- та мікроангіопатії.

    Мультинодулярний зоб. Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки.

    Хвороба Грейвса (дифузний токсичний зоб, Базедова хвороба): морфологічні особливості щитовидної залози, вісцеральні прояви.

    Гіпотиреоїдизм. Кретинізм. Мікседема. Морфологічна характеристика.

    Визначення, патоморфологія тиреоїдиту Хашимото.

    Морфологічні особливості первинного та вторинного гіперпаратиреозу.

    Первинна хронічна недостатність коркової речовини наднирників (хвороба Адисона): морфологічніпрояви.

    Синдром Уотерхауза-Фридеріксена: морфологічні прояви.

    Морфологічна характеристика, наслідки запальних захворювань, передракових процесів шийки матки.

    Морфологічні прояви запальних захворювань ендометрію та міометрію.

    Морфологічні прояви передракових процесів та пухлин ендометрію та міометрію.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки запальних захворювань молочних залоз.

    Морфологічна характеристика фіброзно-кістозних змін молочних залоз.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки доброякісної нодулярної гіперплазії передміхурової залози.

    Морфологічна характеристика запальних захворювань яєчок.

    Сучасна клініко-морфологічна класифікація хвороб нирок.

    Післяінфекційний гломерулонефрит: морфологічна характеристика, наслідки.

    Швидкопрогресуючий: морфологічна характеристика, наслідки.

    Хронічний гломерулонефрит: морфологічна характеристика, наслідки.

    Класифікація, морфологічні прояви ідіопатичного нефротичного синдрому.

    Морфологічні прояви мембранозної нефропатії.

    Морфологічні прояви фокального сегментарного склерозу.

    Морфологічна характеристика, прогноз некротичного нефрозу.

    Морфологічна характеристика, прогноз тубулоінтерстиційного нефриту.

    Морфологічна характеристика, прогноз гострого та хронічного пієлонефриту.

    Морфогенез та морфологічна характеристика нефролітіазу, наслідки .

    Хронічна ниркова недостатність. Нефросклероз. Патологічна анатомія.

    Морфологічні зміни кісток при гіперпаратіреоїдній дистрофії.

    Морфологічна характеристика, ускладнення хвороби Педжета.

    Морфологічна характеристика, ускладнення фіброзної дисплазії.

    Морфологічна характеристика, ускладнення остеомієліту.

    Морфологічна характеристика, причини смерті при м'язовій дистрофії Дюшена.

    Морфологічна характеристика, причини смерті при міотонії.

    Змістовий модуль 8. Хвороби вагітності, та післяпологового періоду. Хвороби пре- та перинатального періоду. Патоморфологія гіпо- та авітамінозів. Хвороби, що викликані діяльністю людини та впливом зовнішнього середовища.

    Класифікація, морфологічна діагностика, ускладнення і наслідки ектопічної вагітності.

    Класифікація, морфологічна характеристика ОРН-гестозів.

    Класифікація, морфологічна характеристика та прогноз трофобластичної хвороби.

    Морфологічні прояви, вплив на плід і організм жінки, наслідки інфекційних процесів в плаценті.

    Морфологічні прояви порушень кровообігу в плаценті.

    Морфологічна характеристика, прогноз затримки внутрішньоутробного розвитку плоду.

    Пологова травма: класифікація та морфологія.

    Морфологічна характеристика гемолітичної хвороби немовлят.

    Морфологічна характеристика геморагічної хвороби немовлят.

    Морфологічна характеристика, ускладнення пневмопатій.

    Морфологічна характеристика, наслідки асфіксії.

    Морфологічна характеристика внутрішньоутробних інфекцій плоду.

    Морфологічна характеристика, наслідки неінфекційних фетопатій: діабетичної та алкогольної фетопатії.

    Класифікація та морфологія уроджених вад розвитку.

    Морфологічна характеристика порушеного і недостатнього харчування.

    Морфогенез та морфологічна характеристика пневмоконіозів.

    Патологічна анатомія, наслідки, причини смерті при ушкодженнях, що пов'язані зі змінами атмосферного тиску.

    Патологічна анатомія, наслідки, причини смерті при ушкодженнях, що пов'язані зі впливом промислового шуму.

    Патологічна анатомія, наслідки, причини смерті від хвороб, що пов'язані зі впливом електромагнітних хвиль радіочастот.

    Патологічна анатомія, наслідки, причини смерті від температурних впливів.

    Патологічна анатомія, наслідки, причини смерті від ушкоджень, що викликані електричним струмом.

    Патологічна анатомія, наслідки, причини смерті від хвороб, що пов'язані зі впливом іонізуючих випромінювань.

    Змістовий модуль 9. Патоморфологія інфекційних захворювань.

    Загальна характеристика інфекційного процесу: вхідні ворота інфекції, первинний інфекційний комплекс, поширення і дисемінація, шляхи передачі збудників інфекційних хвороб.

    Варіанти місцевих і загальних реакцій при інфекціях.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при бактеріальній дизентерії.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при черевному тифі.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при сальмонельозі.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при іерсиніозі.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при респіраторних вірусних інфекціях.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при висипному тифі.

    Морфологічна характеристика, ускладнення інфекційних захворювань мозку (вірусний, кліщовий енцефаліт).

    Морфологічна характеристика, ускладнення пріонових уражень ЦНС.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, причини смерті при СНІДі.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при кору.

    Морфологічна характеристика, наслідки, причини смерті при інфекційному мононуклеозі.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при епідемічному паротиті.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при дифтерії.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при скарлатині.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при коклюші.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при поліомієліті.

    Тканинні реакції при туберкульозі.

    Патологічна анатомія первинного туберкульозного комплексу.

    Морфологія прогресування первинного туберкульозу.

    Патологічна анатомія хронічного перебігу первинного туберкульозу.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при гематогенному туберкульозі з переважним ураженням легенів.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при гематогенному туберкульозі з переважним ураженням внутрішніх органів та кісткової системи.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при вторинному туберкульозі.

    Сучасний патоморфоз туберкульозу.

    Клініко-анатомічні форми сепсісу: септицемія, септикопіємія, септичний (інфекційний) ендокардит.

    Чума: клініко-морфологічні форми, ускладнення, причини смерті.

    Туляремія: клініко-морфологічні форми, причини смерті.

    Сибірка: клініко-морфологічні форми, причини смерті.

    Холера: клініко-морфологічні форми, ускладнення, причини смерті.

    Патоморфологія уродженого сифілісу.

    Патоморфологія набутого сифілісу.

    Морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті при малярії.

    Морфологічна характеристика балантідіазу.

    Морфологічна характеристика амебіазу.

    Морфологічна характеристика трихінельозу.

    Морфологічна характеристика ехінококозу.

    Морфологічна характеристика цистицеркозу.

    Морфологічна характеристика опісторхозу.

    Морфологічна характеристика шистосомозу.

    Патологічна анатомія дерматомікозів.

    Патологічна анатомія актиномікозу.

    Патологічна анатомія кандидозу.

    Патологічна анатомія аспергільозу.

    Список макропрепаратів до модуля № 2


    з патологічної анатомії


    1. Атеросклероз аорти з виразкою.

    2. Антракоз легенів.

    3. Повторно-зморщена нирка.

    4. Гідроцефалія.

    5. Гіпертрофія передміхурової залози.

    6. Гнійний лептоменінгит.

    7. Гіпертрофія міокарда.

    8. Гангренозний апендицит.

    9. Гостра виразка шлунка.

    10. Дифтеричний коліт при дизентерії.

    11. Емфізема легенів.

    12. Жировий гепатоз.

    13. Інфаркт міокарда.

    14. Крупозне запалення гортані і трахеї при дифтерії.

    15. Крупозна пневмонія в стадії сірої гепатизації.

    16. Калькулезний гідронефроз.

    17. Кардіосклероз.

    18. Кіста і крововилив у головному мозку.

    19. Міліарний туберкульоз легенів.

    20. Міхуровий занесок.

    21. Пейерові бляшки при черевному тифі.

    22. Зворотно-бородавчастий ендокардит.

    23. Прогресуючий туберкульозний комплекс у легенях.

    24. Портальний цироз печінки.

    25. Пілефлебічні абсцеси печінки.

    26. Підгострий гломерулонефрит.

    27. Сифілітичний мезаортит з аневризмою.

    28. Туберкульозна виразка тонкої кишки.

    29. Фібринозний перикардит.

    30. Фіброзно-кавернозний туберкульоз легенів.

    31. Хронічна аневризма серця.

    32. Хронічна виразка шлунка.

    33. Хоріонепітеліома матки.


    Екзаменаційні мікропрепарати

    для студентів медичного факультету

    Модуль №2
    2. Крововилив у мозок.

    27. Некроз епітелію звивистих канальцев нирки.

    29. Крупозна пневмонія (стадія сірої гепатизації).

    31. Дифтеричний коліт при дизентерії.

    32. Флегмонозний апендицит.

    33. Портальний цироз печінки.

    37. Міліарний туберкульоз легенів.

    38. Хронічний бронхіт із бронхоектазами.

    45. Залозиста гіперплазія ендометрія.

    46. Трубна вагітність.

    65. Кардіосклероз.

    66. Фібринозний перикардит.

    67. Атеросклероз аорти.

    70. Інфаркт міокарда.

    73. Бронхопневмонія.

    76. Хронічна виразка шлунка.

    78. Жирова дистрофія печінки.

    93. Міхуровий занесок.

    95. Гіпертрофія передміхурової залози.

    96. Пейрові бляшки при тифі (мозковидне набрякання).

    99. Геморагічна крупозна пневмонія.

    101. Гортань при дифтерії.

    103. Хронічний гломерулонефрит.

    105. Гнійний лептоменінгит.

    145. Артеріосклеротичний нефросклероз.

    155. Ценкеровський некроз прямого м'яза живота.

    172. Хронічний кавернозний туберкульоз легенів.

    176. Фіброзно-осередковий туберкульоз легенів.



    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


    написать администратору сайта