|
Математика қмж. Ii тосан. Орта таырыптар Мені отбасым жне достарым, Бізді оршаан лем. 33саба
Сабақтың барысы: Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
0-3
| Ынталандыру
Мұғалім оқушыларды отбасы туралы диалогке тартады.
| Оқушылар өзінің отбасы туралы әңгімелеп береді.
|
|
| 4-6
| Өзектендіру.
«Ыстық орындық» әдісі. Оқушылар сұрақтар құрастырып, орындыққа отырған оқушыға сұрақ қояды.
6санын қосу кестесін сұрайды.

6 санын азайту кестесінсұрайды.

| Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
6 санын қосу және азайту кестесін айтады.
| Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.
| «Ыстық орындық»
әдісі.
| 7-10
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Бүгін біз 7 санын қосу және азайту кестесін үйренеміз.
| Мәселелік жағдаятты түсінеді.
|
|
| Мағынаны тану
10-15
| Жаңаны ашу.
Оқулықтағы 1-тапсырма орындауды ұсынылады. Сурет бойынша неше сөзін пайдаланып, сұрақтар құрастыр.
Отбасының неше мүшесі орындықта отыр?
Олар кімдер?
Суретке түсуге тағы неше адам келе жатыр?
Олар кімдер?
Барлығы отбасында неше адам?
7 санын қалай қосуды және азайтуды есіңе түсір. Кестенің қалай құрылғанына назар аудар.

Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, 7 санын және 7 санына қосудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Сонымен қатар, қосуға кері амал ретінде саннан 7 санын азайтудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Есептеуді орындайды.
Есіңде сақта.

|
Оқушылар сұрақтар құрастырады және жауап береді.
7 санын қалай қосуды және азайтуды есіңе түсіреді.
7 санын және 7 санына қосудың кестелік жағдайларын есіңде сақтайды.
|
| Оқулық, дәптер.
| 15-20
| Жаңаны қолдану
Оқулықтағы 2-тапсырманы өз бетімен орындау ұсынылады. Сандардың құрамын айт.
8 санының құрамы 7-мен қандай сан?(1)
9 санының құрамы 7-мен қандай сан? (2)
10 санының құрамы 7-мен қандай сан? (3)
Өзің азайтуға мысалдар құрастыр.
| Сандардың құрамын айтады. Азайтуға мысалдар құрастырады.
8-7=1 9-7=2
8-1=7 9-2=7
10-7=3
10-3=7
| “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалау
| Оқулық, дәптер.
| 20-25
| Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру
«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі. Оқулықтағы №3 тапсырма оқушылар жұппен орындайды. Берілген әрбір санды 7-ге арттырады. Ол үшін кестені пайдаланады.
Берілген әрбір санды 7-ге кемітеді. Ол үшін кестені пайдаланады.
| Берілген әрбір санды 7-ге арттырады және 7-ге кемітеді.
2+7=9 9-7=1
1+7=8 10-7=3
0+7=7 7-7=0
3+7=10 8-7=1
| «Фигуралар» әдісі бойынша бағаланады.
| Оқулық, дәптер.
«Жұптас, ойлан, бөліс»
әдісі.
| 25-32
| Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.
Оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы
№4-тапсырманы орындауды ұсынуға болады.
Бірінші ыдыстың сыйымдылығы - 10л
Ішіндегі сұйықтықтың мөлшері –2л
Қанша литр құю қажет?
Азайту амалын пайдаланып анықтаймыз.
| Азайту амалын пайдаланып тапсырманы орындайды. Кері амал қосумен дұрыстығына тексеру жасайды.
10 – 2=8л8л+2л=10л
10л-5л=5л 5л+5л=10л
7л-2л=5л 2л+5л=7л
7л-5л=2л 5л+2л=7л
|
| Оқулық, дәптер.
| Рефлексия
32-35
| «Піл» әдісі.
Оқушыларға пілдің суретін салғызып, жинап алады.
Суретке қарай талдайды:
құлақ – жақсы тыңдады,
көз –жақсы есте сақтайды.
| Оқушылар пілдің суретін салады.
|
| «Піл» әдісі.
| ________________________________________________(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар
42-сабақ. Бөлімі:
| 2А 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту
|
| Педагогтің аты-жөні:
|
|
| Күні:
|
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| 8, 9 сандарын қосу және азайту /Қалай достасуға болады?
|
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.
|
| Сабақтың мақсаты:
| 8, 9 сандарынқосуды және азайтуды орындап үйренесің.
|
| Сабақтың барысы: Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
0-3
| Ынталандыру
Қол алысып, қане, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым барсендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандайжақсы дос болу!
Мұғалім оқушыларды достасу туралы диалогке тартады.
| Оқушылар өздерінің достарыммен қалай достасқаны туралы айтып береді.
|
| Оқулық.
| 4-6
| Өзектендіру.
«Доп лақтыру» әдісі.
Мұғалім допты бір оқушыға лақтырады.
Допты қағып алған оқушыға тапсырма ұсынады. Мұғалім допты келесі оқушыға лақтырады.
Ойын осылай бірнеше рет жалғасады.
7 санын қосу кестесін сұрайды.

7 санын азайту кестесін сұрайды.

| Оқушылар сұрақтарға жауап береді
| Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.
| «Доп
лақтыру»
әдісі.
| 7-10
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Бүгін біз 8, 9 сандарын қосу және азайту кестесін үйренеміз.
| Мәселелік жағдаятты түсінеді.
|
|
| Мағынаны тану
10-15
| Жаңаны ашу.
«Миға шабуыл» стратегиясы. Оқулықтағы
1-тапсырма орындау ұсынылады.
8 және 9 сандарын қалай қосуды және азайтуды есіңе түсір. Кестенің қалай құрылғанына назар аудар.

Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, 8 және 9 сандарын қосу, 8 және 9 сандарына қосудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Сонымен қатар, қосуға кері амал ретінде саннан 8 және 9 сандарын азайтудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Есептеуді орындайды.
Есіңде сақта.

|
8 және 9 сандарын қалай қосуды және азайтуды есіңе түсіреді.
8 және 9 сандарын қосудың кестелік жағдайларын есіңде сақтайды.
|
| Оқулық,
дәптер.
«Миға шабуыл» стратегиясы.
| 15-20
| Жаңаны қолдану
Оқулықтағы 2-тапсырманы жұппен орындау ұсынылады.
Қосу және азайтуға өзара байланысты мысал құрастырады және жазады.
Ол үшін қосу кестесін және 9, 10 сандарының құрамын пайдаланады.
| Сандардың құрамын айтады. Азайтуға мысалдар құрастырады.
2+8=10 1+8=9 1+9=10
8+2=10 8+1=9 9+1=10
10-2=8 9-1=8 10-1=9
10-8=2 9-8=1 10-9=1
| «Фигуралар» әдісі бойынша бағаланады.
| Оқулық,
дәптер.
| 20-25
| Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру
Оқулықтағы №3 тапсырма оқушылар өзбетімен орындайды. Алдымен ауызша жұмыс жүргізіледі.
Бірінші қосылғыш – 1
Екінші қосылғыш – ?
Қосындының мәні – 9
Белгісіз қосылғышты қалай табамыз? (Қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайтамыз)
9-1=8
Бірінші қосылғыш – 8
Екінші қосылғыш – 2
Қосындының мәні – ?
Қосындының мәнің қалай табамыз? (Бірінші қосылғышқа екінші қосылғышты қосамыз)
8+2=10
Азайғыш - 9
Азайтқыш - ?
Айырманың мәні -1
Азайтқышты қалай табамыз? (Азайғышқа айырманың мәнін қосамыз)
|
Оқушылар қосылғыш, қосылғыш, қосындының мәні, азайғыш, азайтқыш айырманың мәні сөздерімен айтып, тапсырманы орындайды.
9-1=8 1+8=9
8+2=10
2+6=8
9-1=8 9-8=1
10-2=8 10-8=2
10-9=1
| Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты «Отшашу» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
| Оқулық,
дәптер.
| 25-32
| Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.
Оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы №4-тапсырманы орындауды ұсынуға болады.
3+2>□
Теңсіздік орындалуы үшін бос орынға қандай сандарды қоя аламыз?
Ол үшін қосындының мәнін табамыз (5). Бос орынға қойылатын сан 5-тен кем кез келген сан болады. Яғни 4, 3, 2, 1, 0.
| Теңсіздік орындалуы үшін бос орынға қойылатын сандарды анықтайды.
3+2>4
8–6>3
9–3<2
2+4<1
|
| Оқулық,
дәптер.
| Рефлексия
32-35
| «+; –; қызықты» әдісі.
Оқушылардың жауабы келесі сабақтың мақсатын қоюға септігін тигізеді.
+ - қызықты
| Оқушылар бір жағында (+) белгісі бар, қандай сұрақтарға жауап алғанын жазады, келесі бетінде (-) белгісі, қандай сұрақтарға жауап алмағанын; және қызықты болған мәліметтерді жазады.
|
| «+»; «-«;
қызықты»
әдісі.
| ________________________________________________(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар
43-сабақ. Бөлімі:
| 2А 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту
|
| Педагогтің аты-жөні:
|
|
| Күні:
|
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| 10 санынан азайту / Менің парталас көршім
|
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.
|
| Сабақтың мақсаты:
| 10 санынан азайтуды орындауды үйренесің.
|
| |
|
|