|
Математика қмж. Ii тосан. Орта таырыптар Мені отбасым жне достарым, Бізді оршаан лем. 33саба
Сабақтың барысы: Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
0-3
| Ынталандыру.
Оқулықтағы 1-тапсырманы орындауды ұсынады. Суретке қарап нені өлшегенін айтып бер (Қоршау бөлігінің ұзындығын, қойдың массасын, қоршаудың ұзындығын, шарбақтың енін, бөшкедегі және шелектегі судың сыйымдылығы).
Қандай шамалар өлшенді? (Ұзындық, массасыйымдылық)
Тағы да нені өлшеуге болады? (иттің салмағын, шарбақтың ұзындығын, шыршаның ұзындығын, кішкентай шелектігі судың сыйымдылығын)
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады
|
Оқулық, дәптер.
| 4-6
| Өзектендіру.
Суреттегі ыдыстардың сыйымдылығын қалай өлшеуге болады?
«Миға шабуыл» стратегиясы. Мұғалім бір литрлік банка, кесе, стақандардың сыйымдылығын анықтауға тәжірибелік жұмыс орындатады.
Сұйықтықты өлшеу үшін ортақ өлшеуіш пайдалану керек деген қорытынды жасайды.
|
Тәжірибелік жұмыс орындайды.
|
| «Миға шабуыл» стратегиясы.
| 7-10
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Сендердің біреуің сыйымдылықты анықтай аласың ба? Сыйымдылықты не үшін білу керек?
| Мәселелік жағдаятты түсінеді.
|
|
| Мағынаны тану
10-15
| Өзіндік жұмыс.
Оқулықтан 2-тапсырманы өзбетімен орындайды. Әр шама мәндерін өсу ретімен жазады.

| Массаның өлшем бірліктері: 9кг, 20кг, 50кг, 60кг.
Ұзындықтың өлшем бірліктері: 30см, 5дм, 90см, 10дм.
Сыйымдылықтың өлшем бірліктері: 10л, 20л, 30л, 40л.
| Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты «Отшашу» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
| Оқулық, дәптер.
| 15-25
| Қиындықтарды түзету.
Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.
– Кімде қиындықтар туындады?
– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?
– Жіберілген қателіктің себебі неде?
– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.
(Қосымша тапсырмалар орындау).
– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?
(Қателіктерді түзету).
– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.
Дәптердегі №1тапсырманы орындауды ұсынады.
Жануарлардың массасын анықта.


Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынады.
Бірдей шамаларды өсу ретіне қарай сызық арқылы қос.

|
Қатемен жұмыс жасайды.
Бірінші таразыдағы күшіктің массасын анықтайды.
6 кг+ 2 кг=8 кг
Күшіктің массасын пайдаланып, лақтың массасын анықтайды.
2 кг + 8 кг=10кг
Күрке тауықтың массасын анықтайды.
5 кг + 2 кг=7 кг
Күрке тауықтың массасын пайдаланып, қозының массасын анықтайды.
3 кг + 7 кг= 10 кг
Бірдей шамаларды өсу ретіне қарай сызық арқылы қосады.
Массаның өлшем бірліктері: 20кг, 60кг, 70 кг, 100кг.
Ұзындықтың өлшем бірліктері: 30см, 1 дм,
5дм, 90см.
Сыйымдылықтың өлшем бірліктері: 10л, 20л, 40л, 80л.
| Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.
| Баспа негіздегі жұмыс дәптері
| 25-32
| Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.
Оқулықтағы №3 тапсырманы орындауды ұсынады.
Оқулықтағы №4 зерттеушілік тапсырманы орындауды ұсынады.
40л – 10л=30л
40л – 30л=10л
20л – 10л=10л
10л – 5л=5л
| Оқушылар жауабын жылдам анықтайды. Үлкен бір стақанға екі кішкентай стақан шырын сыятынын біледі.
Осыдан екі үлкен стақанға төрт кішкентай стақан шырын сыятынын анықтайды.
Азайту амалын қолданып, неше литр сұйықтық құю қажеттігін анықтайды.
| Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.
|
| Рефлексия
32-35
| «Алмаағашы» әдісі.
Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны Алмаағашына ілу керек.
Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ.
| Сабақтың соңында оқушылар қалаған түсті алманы ағашқа іледі
|
| «Алмаағашы» әдісі.
| __________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар
60-сабақ. Бөлімі:
| 2С Шамалар және өлшем бірліктері
|
| Педагогтің аты-жөні:
|
|
| Күні:
|
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Пысықтау / Менің қызығушылығым
|
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 1.1.3.1** ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу;
1.1.3.2** өлшем бірліктерді (ұзындық (см, дм)/масса(кг)/көлем (сыйымдылық) (л) / уақыт (сағ) қолданып өлшеу;
1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау;
1.1.3.4 ұзындық өлшем бірліктерін: см, дм олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
|
| Сабақтың мақсаты:
| Шама мәндерімен амалдар орындайсың.
|
| Сабақтың барысы: Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
0-3
| Ынталандыру.
Ребус шешу

| Ребус шешеді.
Жауабы: Шама
|
| Ребус
| 4-6
| Өзектендіру.
Оқулықтағы 1-тапсырманы орындауды ұсынады. Әлияның музыка сабағы сағаттарда көрсетілгенуақытта басталады. Ол үйден сабақ басталатын уақыттан 1 сағат ерте шығады. Олар үйден сағат нешеде шығуы керек?

|
Уақытты анықтайды.
Әлияның үйден шығатын уақыттары:
8.00, 9.00, 7.00
Сырымның үйден шығатын уақыттары:
13.00, 15.00, 14.00
| Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады
| Оқулық, дәптер.
| 7-10
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Шамалар туралы білімдерін бекіту
| Мәселелік жағдаятты түсінеді.
|
|
| Мағынаны тану
10-18
| Өзіндік жұмыс.
Оқулықтан 2-тапсырманы өзбетімен орындайды. Шамаларды салыстырады және амалдар қолданады.
| 1дм<20см
2кг<4кг
8л>6л
10сағ>9сағ
3см+6см<1дм
2сағ +3 сағ< 8 сағ
9л – 2л=7л
10кг< 40кг – 20кг
| “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалау
| Оқулық, дәптер.
| 18-25
| Қиындықтарды түзету.
Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.
– Кімде қиындықтар туындады?
– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?
– Жіберілген қателіктің себебі неде?
– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.
(Қосымша тапсырмалар орындау).
– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?
(Қателіктерді түзету).
– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.
Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынады.
Кім жылдам? Есепте және салыстыр.
|
Қатемен жұмыс жасайды.
Тапсырманы уақытқа орындайды. Есептеп, салыстырады.
6см+2см>9см–2см
5см+4см >10см–4см
9 кг-8 кг< 5кг+4кг
10 л+20л = 50л–20л
90л+10л = 50л+50л
20кг+70кг <100кг–20кг
| Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.
| Баспа негіздегі жұмыс дәптері
| 25-32
| Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.
«Жас зерттеушілер» әдісі. Оқулықтан
3-тапсырманы зерттеушілік тапсырманы орындауды ұсынады.Таразы табақшасында алмұрт, алма және апельсин бар. Жемістердің ең ауыры қайсысы?
Бірінші табақшалы таразыда алма апельсиннен ауыр, себебі табақшасы төмен басып тұр.
Екінші табақшалы таразыда алмұрт алмадан ауыр екенін көреміз. Ендеше жемістердің ең ауыры алмұрт, ең жеңілі апельсин.
Оқулықтағы №4 тапсырманы орындайды.
Бөлшектердің ұзындығын өлше. Оларды салыстыр.
| Жемістердің ең ауыры алмұрт екенін анықтайды.
Балалар бөлшектердің ұзындығын сызғышпен өлшейді.
Оларды салыстырады. Қосынды құрастырып, олардың мәндерін табады.
| Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.
| Оқулық, дәптер.
«Жас зерттеуші-
лер» әдісі.
| Рефлексия
32-35
| «Блоб ағашы» әдісі.
| Бүгінгі сабақтағы түсінгеніне байланысты оқушы өзін ағаштың қай жерінде тұрғанын белгілейді.
|
| «Блоб ағашы» әдісі.
| __________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар |
|
|