|
Математика қмж. Ii тосан. Орта таырыптар Мені отбасым жне достарым, Бізді оршаан лем. 33саба
Сабақтың барысы: Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
0-3
| Ынталандыру
Мұғалім оқушыларды достасу туралы диалогке тартады.
|
|
|
| 4-6
| Өзектендіру.
«Ыстық орындық» әдісі. Оқушылар сұрақтар құрастырып, орындыққа отырған оқушыға сұрақ қояды.
8 және 9 сандарын қосу кестесін сұрайды.

8 және 9 сандарын азайту кестесін сұрайды.
10 санының құрамын есімізге түсірейік.
| Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
| Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.
| «Ыстық орындық»
әдісі.
| 7-10
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Бүгін біз 10 санынан азайту кестесін үйренеміз.
| Мәселелік жағдаятты түсінеді.
|
|
| Мағынаны тану
10-15
| Жаңаны ашу.
Оқулықтағы 1-тапсырма орындау ұсынылады.
10 санынан азайтуды қалай орындауға болады. Кестенің қалай құрылғанына назар аударады.
10 санының құрамын пайдаланып, азайтуды орындайды.
10-1=9 10-6=4
10-2=8 10-7=3
10-3=7 10-8=2
10-4=6 10-9=1
10-5=5
|
10 санын қалай қосуды және азайтуды есіне түсіреді.
10 санын қосудың кестелік жағдайларын есінде сақтайды.
|
| Оқулық, дәптер.
| 15-20
| Жаңаны қолдану
Оқулықтағы 2-тапсырманы орындау ұсынылады. Үйшіктерден сандарды таңдап, мысалдар құрастыр. Есепте.
Ол үшін 8, 9, 10 сандарының құрамын пайдаланады.
| Сандардың құрамын айтады. Есептейді.
8 – 6=2 8 – 3=5 8 – 1=7
9 – 3=6 9 – 7=2 9 – 9=0
10 – 8=2 10 – 4=6
10-9=1
| Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.
| Оқулық, дәптер.
| 20-25
| Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру
Оқулықтағы №3 тапсырманы оқушылар өзбетімен орындайды. Алдымен ауызша жұмыс жүргізіледі. 1-ден 10-ға дейінгі сандардың құрамын есіңе түсір. Кестені пайдаланып мысалдар жаз және есепте.Дәптерге жазу үлгісіне қарап, дәптеріңе орындауды ұсынады.

| 1-ден 10-ға дейінгі сандардың құрамын есіңе түсіреді.
Кестені пайдаланып мысалдар жазады.
9 бен 5-тің айырымы4-ке тең.9-5=4
5 пен 4-тің қосындысы 9-ға тең. 5+4=9
| Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты «Отшашу» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
| Оқулық, дәптер.
| 25-32
| Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.
Оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы
№4тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Жобаны орындау ережесімен танысады. Жобамен жұмыс жасайды.
| Менің алғашқы жобам.
Кез келген суретті салады. Оның бөліктеріне 1-ден 10-ға дейінгі сандарды жазады. 10 көлеміндегі қосу және азайтуға осынша мысал ойластырады.
Түсін белгілеп көрсетеді. Досыңа осы мысалдарды есептеуді өтінеді.
|
| Оқулық, дәптер.
| Рефлексия
32-35
| «Бағдаршам» әдісі.
Қызыл - сабақта көп нәрсені түсінбедім, сабақтағы мәліметтер маған керек емес, сабақта белсенді бола алмадым, жауап берген жоқпын.
Сары - сабақ қызықты болды, белсенді болдым, сабақта пайдалы мәліметтер алдым, орнымнан жауап бердім, бірнеше тапсырманы өзім орындадым, сабақта мен өзімді жақсы сезіндім.
Жасыл - сабақта белсенді болдым, сабақта көп пайдалы мәліметтер алдым, көп жұмыс жасадым, өзіме тиісті баға алдым, маған бәрі түсінікті болды.
| Сабақ аяқталған соң балалар бағдаршамға сары, қызыл, жасыл стикерлерін жабыстырады.
|
| «Бағдаршам» әдісі.
| __________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар
44-сабақ. Бөлімі:
| 2А көлеміндегі сандарды қосу және азайту
|
| Педагогтің аты-жөні:
|
|
| Күні:
|
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| 10-ға дейінгі сандарды қосу және азайту / Достарыммен бірге санаймын
|
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 1.1.2.4 біртаңбалы сандардыондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.
|
| Сабақтың мақсаты:
| 10-ға дейінгі сандардың құрамын қайталайсың, қосып-азайтасың.
|
| Сабақтың барысы: Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
0-3
| Ынталандыру.
Мұғалім оқушыларды достық туралы диалогке тартады.
|
|
|
| 4-6
| Өзектендіру.
Оқулықтағы №1 тапсырмамен жұмыс жасау.
Кесте қалай құрылғанынтүсіндір.
Бұл 10-ға дейінгі сандарды қосу кестесі.
Жасыл түспен қосылғыштары бірдей қосындылар берілген (2+2, 3+3, 4+4, 5+5).
Сары түспен келесі санға өту белгіленген
(1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 5+1, 6+1, 7+1, т.c.c).
Қызғылтсары түспен қосудың ауыстырымдылық заңы белгіленген (1+5, 1+6, 1+7, т.с.с)
+2 – көгілдір түс
+3 – күлгін түс
+4 – қызғылт түс
Осы белгілеулер арқылы берілген кестені есте сақтауға болады.
|
Кесте қалай құрылғанын түсіндіріп береді.
Мысалдаржазылған бір түсті карточкаларды таңдайды.
Жауабын айтады.
1+2=3
3+2=5
4+2=6
5+2=7
6+2=8
7+2=9
8+2=10
|
| Оқулық, дәптер.
| 7-10
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Оқулықтағы №2 тапсырманы жұппен орындауды ұсынады.
Оқушылар бірінші бала бірінші үйшікті, екінші бала екінші үйшікті алып бір-біріне мысалдар жасырады.
Бірінші үйшікте қосындының мәні 10-ға тең болса, екінші үйшікте 9-ға тең болады.
Оқушылар 10 және 9 сандарын үш қосылғыштың қосындысы түрінде жазуды үйренеді.
| Мәселелік жағдаятты түсінеді. 5+2+3=10
4+2+4=10
3+3+4=10 5+1+3=9
4+4+1=9
3+3+3=9
| «Фигуралар» әдісі бойынша бағаланады.
| Оқулық, дәптер.
| Мағынаны тану
10-15
| Өзіндік жұмыс.
Өзіндік жұмыс оқушылардың түсінбей қалған тұстарын анықтауға көмектеседі. Мұғалім осы мақсатта №3 тапсырманы орындауды ұсынады. 1-ден 10-ға дейінгі сандардың құрамын есіңе түсір.Мысалдарды жазып, оларды есепте. Кесте бойынша тексер. Дәптерде жазу үлгісі берілгендіктен, торкөз дәптерге жазып орындауды ұсынады.
| Тапсырманы дәптеріне өзбетімен орындайды.
3-2=1 9-2=7
8-5=3 8-7=1
7-1=6 2-2=0
9-3=6 7-3=4
6-5=1 5-1=4
Кесте бойынша тексеру жасайды.
1+2=3 7+2=9
3+5=8 1+7=8
| “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалау
| Оқулық, дәптер.
| 15-20
| Қиындықтарды түзету.
Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.
– Кімде қиындықтар туындады?
– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?
– Жіберілген қателіктің себебі неде?
– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.
(Қосымша тапсырмалар орындау).
– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?
(Қателіктерді түзету).
– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.
Қателікті түзету үшін келесі тапсырманы оқушыларға ұсынуға болады.
Бос орындарға тиісті сандарды кестеге жаз.
+ 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 2 6 10
2 4 10
3 6 10
4 8 10
5 6 10
6 10
7 10
8 10
9 10
Оқулықтан зерттеушілік тұрғыдағы 5-тапсырманы ұсынуға болады. Бос орындарға тиісті сандар мен таңбаларды қой.Егер нәтиже кіші сан болса, онда таңба «-» қойылады. Енді азайтуға кері амал қосу амалымен тексеру жасаймыз.
7 саны 4 саны мен қандай санның қосындысына тең болады? (3)
7-3=4
Егер нәтиже үлкен сан болса, онда таңба «+» қойылады.
6саны 2 саны мен қандай санның қосындысына тең болады? (4)
2+4=6
Зерттеу осылай жалғасады.
|
Қатемен жұмыс жасайды.
Бос орындарға тиістісандарды кестеге жазады.
Кестені толтырады.
Оқушылар бос орындарға тиісті сандарды қалай таңдауғаболатынын түсіндіреді.
7-3=4
2+4=6
8+2=10
10-2=8
9-3=6
10-7=3
|
| Оқулық, дәптер.
| 20-25
| Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.
Оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы
№4тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Алдымен сызғышпен тақтайшаның ұзындығын өлшейді. Алынған ұзындықты 3 см, 8 см,6 см, 9 см-ге кемітіп, тақтайшаның ұзындығын табады.Алынған ұзындықты 2 см, 5 см, 6 см, 7 см-ге арттырып, тақтайшаның ұзындығын табады.
| Сызғышпен тақтайшаның ұзындығын өлшейді. Алынған ұзындықты3 см, 8 см,6 см, 9 см-ге кемітеді, 2 см, 5 см, 6 см, 7 см-ге арттырады.
| Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.
| Оқулық, дәптер.
| 25-32
| Дәптермен жұмыс.
Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынады.
«Кім жылдам» әдісі.

| Оқушылар тапсырманы уақытқа орындайды.
| Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.
| Баспа негіздегі жұмыс дәптері
| Рефлексия
32-35
| «Бес саусақ» әдісі. Оқушының бір-біріне бес саусақтай бірігуіне ықпал ету.
«Бас бармақ» – басты мәселе.
Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?
2. «Балалы үйрек» – бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?
3. «Ортан терек» – ойлану.
Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?
4. «Шылдыр шүмек» – шынайылық.
Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?
5 «Кішкентай бөбек» – көңіл күй ахуалы.
Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?
| Балалар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады.
|
| «Бес саусақ» әдісі.
| ________________________________________________(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар
45-сабақ. Бөлімі:
| 2А 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту
|
| Педагогтің аты-жөні:
|
|
| Күні:
|
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Ондықтармен санау/Достарыммен ойнаймын
|
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 1.1.1.4 санаудың ірі бірлігі ондықты құрастыру, 100-ге дейін ондықтармен санау, жазу және салыстыру
|
| Сабақтың мақсаты:
| Ондықтармен санауды үйренесің.
|
| |
|
|