|
Математика қмж. Ii тосан. Орта таырыптар Мені отбасым жне достарым, Бізді оршаан лем. 33саба
Сабақтың барысы: Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
0-3
| Ынталандыру
Мұғалім оқушылармен ата-аналары туралы әңгіме жүргізеді.
|
|
|
| 4-6
| Өзектендіру.
«Доп лақтыру» әдісі.
Мұғалім допты бір оқушыға лақтырады.
Допты қағып алған оқушыға тапсырма ұсынады. Мұғалім допты келесі оқушыға лақтырады.
Ойын осылай бірнеше рет жалғасады.
–2 санының құрамын айт.
–3 санының құрамын айт.
–3 санының құрамын жаз.
2+1=3
1+2=3
Қосу амалының компоненттерін ата.
| Оқушылар санның құрамын айтады.
Сұрақтар қарастырады.
|
| «Доп лақтыру» әдісі.
| 7-10
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Бүгін 3 санына қосу мен азайту кестесін үйренеміз.
| Мәселелік жағдаятты түсінеді.
|
|
| Мағынаны тану
10-15
| Жаңаны ашу.
Оқулықтағы №1тапсырманы орындау ұсынылады.
3 санын қосуды, азайтуды есіңе түсір.
Кестенің қалай құрылғанына назар аудар.

Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып,
3 санын, 3 санына қосу жағдайларын қарастырамыз. Сонымен қатар, қосуға кері амал ретінде саннан
3 санын азайтудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Есептеуді орындайды.
Есіңде сақта.

|
3 санын қосуды, азайтуды есіне түсіреді.
3 санын, 3 санына қосудың кестелік жағдайларын есіңе сақтайды.
|
| Оқулық, дәптер.
| 15-20
| Жаңаны қолдану
Оқулықтағы №2тапсырманы өзбетімен орындау ұсынылады.
–Сандардың құрамын айт.
–4 санының құрамы 3пен қандай сан?(1)
–7 санының құрамы 3пен қандай сан? (4)
–9 санының құрамы 3пен қандай сан? (6)
–Өзің азайтуға мысалдар құрастыр.
|
Сандардың құрамын айтады. Азайтуға мысалдар құрастырады.
4–3=1 7–3=4 9–3=6
4–1=3 7–4=3 9–6=3
| Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.
| Оқулық, дәптер.
| 20-25
| Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру
Оқулықтағы №3 тапсырманы оқушылар жұппен орындайды. Есепте.
4+3=7
4+2+1=7
10 – 3=7
10 – 2 – 1=7

Үлгіні пайдаланып, қалған мысалдарды есепте.
Сан сәулесін қолдан. Досыңнан тексеруін сұра.
| Үлгіні пайдаланып, мысалдарды есептейді. Сандық кесіндіні қолданады.
6+3=9
6+2+1=9
6+1+2=9
9-3=6
9-1-2=6
9-2-1=6
| Мұғалім жұптық жұмыста белсенділік танытқан оқушыларды «Фигуралар» әдісі бойынша бағалайды.
Жұлдызша – «Жарайсың»,
Төртбұрыш – Жақсы,
Үшбұрыш – Талпын.
| Оқулық, дәптер.
| 25-32
| Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.
Мұғалім 1, 2, 3 сандарын қосу және азайтуды бекітуге ойын ұсынады.
Мысалы:
□ +1 □ –1 □ +2 □ –2 □ +3 □ –3
| Топтағы балаларға снадар жазылған карточкалар таратылады. Цифрларды3-тен 7-ге дейін қою керек. Топ басшысы бір карточканы алып, топқа көрсетеді. Қандай амал орындау керектігін айтады. Топтағы балалар жауап береді.
| Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.
|
| Рефлексия
32-35
| «Түсті карточкалар» әдісі.
Оқушыларда екі карточкабар:көк, қызыл.
Мұғалім сабақ басында және аяғында қалаған карточкасын көрсетуді сұрайды, бұдан оқушының көңіл күйінің өзгергенін не өзгермегенін білуге болады.
|
|
| «Түсті карточка
лар»әдісі.
| __________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар
36-сабақ. Бөлімі:
| 2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту
|
| Педагогтің аты-жөні:
|
|
| Күні:
|
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| 2, 3 сандарын қосу және азайту / Менің атам мен әжем
|
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу, қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.
|
| Сабақтың мақсаты:
| 2 мен 3 сандарын қосуды жіне азайтуды орындайтын боласың.
|
| Сабақтың барысы: Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
0-3
| Ынталандыру.
Мұғалім оқушылармен отбасы туралы әңгіме жүргізеді.
|
|
|
| 4-6
| Өзектендіру.
Оқулықтағы №1тапсырманы орындау ұсынылады. Бос орындарға берілген сандарды қой. 2, 3 сандарын қосады, азайтады. Мұғалім сандық кесіндіні пайдаланып бөліктеп қосу, азайту жағдайларын оқушылардың естеріне салады.
5+2=7 5 – 2=3
5+1+1=7 5 – 1– 1=3

4+3=7 4 – 3=1
4+2+1=7 4 – 2 – 1=1
4+1+2=7 4 – 1 – 2=1

| Бос орындарға берілген сандарды қояды.
2, 3 сандарын қосады, азайтады.
Сандық кесіндіні қолданып бөліктеп қосуды, азайтуды орындайды.
|
| Оқулық, дәптер.
| 7-10
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Оқулықтағы №2 тапсырманы орындауды ұсынады. Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды:
–Бірінші сөреде неше кесе тұр? (6)
–Неше кесе қою қажет?(2)
Бірінші сөреде неше кесе болды: 2+4=6
–Екінші сөреде неше кесе тұр? (5)
– Екінші неше кесе қою қажет? (2)
Екінші сөреде неше кесе болды: 3+2=5
–Бірінші сөреде неше кітап тұр? (10)
–Сөреден 2 кітапты алсақ, неше кітап қалады?(8)
10 – 2=8
–Екінші сөреде неше кітап тұр? (6)
–Сөреден 2 кітапты алсақ, неше кітап қалады? (2)
6 – 2=4
–Үшінші сөреде неше кітап тұр? (8)
–Сөреден 2 кітапты алсақ, неше кітап қалады? (6)
8 – 2=6
|
Сұрақтарға жауап беріп, мысалдар жазады.
10-3=7
6-3=3
8-3=5
|
| Оқулық, дәптер.
| Мағынаны тану
10-17
| Өзіндік жұмыс.
Өзіндік жұмыс оқушылардың түсінбей қалған тұстарын анықтауға көмектеседі. Мұғалім осы мақсатта оқулықтағы №3тапсырманы орындауды ұсынады. Бос орындарға тиісті сандарды жазып, мысалдар құрастырып, олардың мәндерін табады.
| Тапсырманы дәптеріне өзбетімен орындайды.
Қосу және азайтуға өзара байланысты мысалдар жазады және есептейді.
| “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалау
| Оқулық, дәптер.
| 17-25
| Қиындықтарды түзету.
Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.
– Кімде қиындықтар туындады?
– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?
– Жіберілген қателіктің себебі неде?
– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.
(Қосымша тапсырмалар орындау.)
– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?
(Қателіктерді түзету.)
– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.
Қателікті түзету үшін дәптерден №2тапсырманы орындауды ұсынуға болады.
Әр «үйден» сәйкес сандарды таңда.
Мысалдар төрттігін жаз.

|
Қатемен жұмыс жасайды.
Оқушылар қосу және азайтуға өзара байланысты мысалдар төрттігін жазады.
7+2=9
2+7=9
9-2=7
9-7=2
|
Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.
| Оқулық, дәптер.
Баспа негіздегі жұмыс дәптері
| 25-32
| Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.
«Кім жылдам» ойыны.
Оқулықтағы №4 тапсырманы орындауға болады.
9 – 2+3 – 2+1 – 3+2=8
|
Сандарды тізбектеп қосып, азайтады.
| Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.
| Оқулық, дәптер. «Кім жылдам» ойыны.
| Рефлексия
32-35
| «Блоб ағашы» әдісі.Бүгінгі сабақтағы түсінгеніне байланысты оқушы өзін ағаштың қай жерінде тұрғанын белгілейді.
|
|
| «Блоб ағашы» әдісі.
| ________________________________________________(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар
37-сабақ. Бөлімі:
| 2А. 10 көлеміндегі сандарды қосу мен азайту
|
| Педагогтің аты-жөні:
|
|
| Күні:
|
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| 4 санын қосужәнеазайту / Достарыммен серуендеймін
|
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу, қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.
|
| Сабақтың мақсаты:
| 4 санын қосуды және азайтуды орындап үйренесің..
|
| |
|
|