|
Математика қмж. Ii тосан. Орта таырыптар Мені отбасым жне достарым, Бізді оршаан лем. 33саба
Сабақтың барысы: Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
0-3
| Ынталандыру.
Мұғалім «Отбасы» тақырыбы бойынша диалогке шақырады. Отбасындағы татулық туралы әңгіме жүргізеді.
| Оқушылар «Отбасы» тақырыбында пікірін айтады.
|
|
| 4-9
| Өзектендіру.
Оқулықтағы 1-тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Отбасы боулинг ойнап жатыр. Ойыншылардың әрқайсысы қанша ұпай жинағанын санайық.
Мысал түрінде жазайық.
Әрбір ойыншының ұпайларын ретімен анықтайық.
| Ойыншылардың әрқайсысы қанша ұпай жинағанын санайды.
10+20+20+30=80 ұпай - Әкесі
10+10+30=50 ұпай - Баласы
10+30=40 ұпай - Анасы
| Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады
| Оқулық, дәптер
| 9-14
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Оқулықтағы 2-тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Қосу мен азайту амалдарының компоненттерін атай отырып, қосындының және айырманың мәнін табамыз. Бүгін біз ондықтарды, 10 көлемінде сандарды қосу және азайту бойынша білімімізді бекітеміз.
| Қосу мен азайту амалдарының компоненттерін атай отырып, қосындының және айырманың мәнін табады.
|
| Оқулық, дәптер.
| Мағынаны тану
14-20
| Өзіндік жұмыс.
Өзіндік жұмыс оқушылардың түсінбей қалған тұстарын анықтауға көмектеседі. Мұғалім осы мақсатта оқулықтағы 3-тапсырманы ұсынуына болады. Кейін оқушылардың үлгі бойынша өзін-өзі тексеруіне мүмкіндік беріледі.

| Өзбетімен тапсырманы орындайды.
Мәні 30-ғатең болатын мысалдарды теріп жазады.
90-60=30
10+20=30
80-50=30
| Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты «Отшашу» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
| Оқулық, дәптер.
| 20-27
| Қиындықтарды түзету.
Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.
– Кімде қиындықтар туындады?
– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?
– Жіберілген қателіктің себебі неде?
– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.
(Қосымша тапсырмалар орындау).
– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?
(Қателіктерді түзету).
– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.
Қателікті түзету үшін оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы 4-тапсырманы орындауды ұсынуға болады.
Мәні 7-ге, 70-ке тең болатын сандар қосындысын таңда. Ол сандармен байланысты айырмалар құрастыр.
| Қатемен жұмыс жасайды.
Осы сандармен мәні 7-ге, 70-ке тең болатын айырмалар құрастырады.
0+7=7 70+0=70
7-0=7 70-0=70
7-7=070-70=0
|
| Оқулық, дәптер.
| 27-32
| Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.
Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынады.
Берілген сан шығатындай 3 кегельден бояйды.

Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынады.
Тапсырманың ретімен торкөз бойынша сурет сал.

| Өз бетімен тапсырманы орындайды.
20+30+20=70
10+30+40=80
60+20+10=90
Көрсетілген бағдар бойынша орындай отырып сурет салады.
| Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.
| Баспа негіздегі жұмыс дәптері
| Рефлексия
32-35
| Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады.
| Кері байланыста оқушылар өзінің бүгінгі сабақтағы жетістігі мен кемшілігі туралы айтады.
|
| «Еркін микрофон» әдісі
| _________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар
50-сабақ. Бөлімі:
| 2А 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту
|
| Педагогтің аты-жөні:
|
|
| Күні:
|
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Сандарды қосу және азайту / Отбасылық мерекелер
|
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 1.2.1.1** санды өрнектерді (қосынды, айырма) ажырату, құрастыру, жазужәне оқу;
1.5.2.2** «+», «-», «=», «>», «<»белгілерін қолдану;
1.5.2.4 қосу мен азайту компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
|
| Сабақтың мақсаты:
| Сандардың қосындылары мен айырмаларын оқисың және жазасың. Олардың мәндерін табасың.
|
| Сабақтың барысы: Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
0-3
| Ынталандыру.
Мұғалім тату отбасы туралы әңгімені жалғастырады.
| Тату отбасы туралы әңгімелейді
|
|
| 4-9
| Өзектендіру.
Оқулықтағы 1-тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Санды үш бірдей қосылғыштардың қосындысы түрінде қалай ұсынуға болады?

| Санды бірдей үш қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады.
20+20+20=60
10+10+10=30
2+2+2=6
3+3+3=9
| Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады
| Оқулық, дәптер.
| 9-12
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Бүгін біз толық ондықтарды, 10 көлемінде сандарды қосу және азайту бойынша білімімізді бекітеміз.
| Мәселелік жағдаятты түсінеді.
|
|
| Мағынаны тану
12-17
| Өзіндік жұмыс.
Өзіндік жұмыс оқушылардың түсінбей қалған тұстарын анықтауға көмектеседі. Мұғалім осы мақсатта оқулықтағы 2-тапсырманы ұсынуына болады. Кейін оқушылардың үлгі бойынша өзін-өзі тексеруіне мүмкіндік беріледі.

| Тапсырманы өзбетімен орындайды.
Мысалдарды жазады.
50-10=40
60-10=50
70-10=60
80-10=70
90-10=80
100-10=90
| Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты «Отшашу» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
| Оқулық, дәптер.
| 17-25
| Қиындықтарды түзету.
Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.
– Кімде қиындықтар туындады?
– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?
– Жіберілген қателіктің себебі неде?
– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.
(Қосымша тапсырмалар орындау).
– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?
(Қателіктерді түзету).
– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.
Қателікті түзету үшін оқулықтағы 3-тапсырманы жұппен орындауды ұсынуға болады.
«Шеринг» әдісі бойынша топпен орындайды.
Ой бөлісу. Өткен тақырып бойынша ойларын жинақтайды, пікір алмасады.
Бұдан кейін топпен орындауға оқулықтағы
4-тапсырманы ұсынуға болады.
Әр топқа бір бағанды ұсынуға болады.
| Қатемен жұмыс жасайды.
Бос орындарға тиісті сандарды анықтау үшін ондықтардың құрамы туралы білімдерін қолданады.
60+40=100 60+20=80
40+60=100 20+60=80 50-20=30
30+60=90
90-70-=20
20+50=70 50+30=80
40-30=10
80-60=20
100-40=60 70+30=100
80-70=10
40+50=90
60-50=10
|
«Оң көрші» әдісі арқылы әр топ көрші топтың жұмысын бағалайды.
| Оқулық, дәптер.
«Шеринг» әдісі
| 25-32
| Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.
Дәптердегі №2 тапсырма өз бетімен орындалады.
Ұзындықтарды сантиметрмен жазып,
есепте.

Дәптердегі №3 тапсырма орындауды ұсынады. Бұл тапсырманы уақытқа жылдам есептеуді ұсынуға болады.

| Тапсырманы өз бетімен орындайды.
5 дм+2 дм=7 дм=70см
9 дм-4 дм=5 дм=50дм
7 дм+2 дм=9 дм=90 см
8 дм – 6 дм=2 дм=20 см
| Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.
| Баспа негіздегі жұмыс дәптері
| Рефлексия
32-35
| «Тазалық» ойыны.
Жол сөмкесі – бүгінгі сабақ маған ұнады, маған қажет.
Қоқыс жәшігі – бүгінгі сабақ маған ұнамады, қажет емес.
Еттартқыш – бүгінгі сабақты әлі де жетілдіруім керек, көп нәрсені түсінбедім.
| Оқушылар тақтадағы суреттерге стикерлерін жабыстырады. Онда мына суреттер салынған:

|
| «Тазалық» ойыны
| ________________________________________________(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар
51-сабақ.
Бөлімі:
| 2В Сандар және заңдылықтар
|
| Педагогтің аты-жөні:
|
|
| Күні:
|
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Сандар, фигуралар тізбегі / Қала, ауыл. Мекенжай
|
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 1.4.3.2 іс-әрекет және табиғат күйінің тізбектілігін анықтау/сандар, фигуралар, ойыншықтар, түрлі түсті моншақтар тізбектерін құру және тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
|
| Сабақтың мақсаты:
| Тізбек құруды және заңдылықты анықтауды үйренесің.
|
| |
|
|