Главная страница
Навигация по странице:

  • Ресурстар Қызығушылықты ояту 0-3 Ынталандыру

  • Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

  • Мағынаны тану 10-15 Жаңаны ашу.

  • Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

  • Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.

  • 2В Сандар және заңдылықтар

  • Басқатырғыштар мен ребустар / Табиғат бізге не сыйлайды

  • Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау

  • «Миға шабуыл» стратегиясы.

  • «Миға шабуыл» стратегиясы. 4-6 Өзектендіру.

  • «Оң көрші» әдісі

  • Рефлексия 32-35 «Алмаағашы» әдісі .

  • «Алмаағашы» әдісі .

  • Тізбектер / Табиғаттағы тізбек

  • Математика қмж. Ii тосан. Орта таырыптар Мені отбасым жне достарым, Бізді оршаан лем. 33саба


    Скачать 170.85 Kb.
    НазваниеIi тосан. Орта таырыптар Мені отбасым жне достарым, Бізді оршаан лем. 33саба
    Дата08.01.2023
    Размер170.85 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМатематика қмж.docx
    ТипДокументы
    #876462
    страница11 из 14
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14

    Сабақтың барысы:

    Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Қызығушылықты ояту

    0-3

    Ынталандыру

    Мұғалім барлық тапсырмалардың есептеумен ғана шешіле бермейтінін баяндайды. Оларға қызықты тапсырмалар жатады. Оқушылардың қайсысы қызықты тарсырмаларды орындай алады?










    4-6

    Өзектендіру.

    Оқулықтағы №1-тапсырманы қарастырады. Бірінші сиқырлы шаршыны қарастырамыз.

    Одан не байқадыңдар? (Апельсин, алмұрт, алма, яғни үш түрлі жеміс берілген)

    Жолдар мен бағандар бойында жемістер қалай орналасқан? (Жолдар мен бағандар бойынша әрбір жеміс бір реттен кездеседі, яғни қайталанбайды)

    Екінші сиқырлы шаршының жолдары мен бағандарында қандай көгөніс жетіспейді? (екінші бағанды қарасақ, онда қызанақ жетіспей тұр. Ал үшінші жолды қарасақ, қызанақ жетіспейді. Ендеше жетіспейтін көгөніс қызанақ екенін анықтайды.


    Сиқырлы шаршылардағы көгөністердің орналасу заңдылығын анықтайды. Белгісіз көгөністі табады (Қызанақ).




    Оқулық, дәптер.


    7-10

    Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

    Оқулықтағы №1-тапсырманы қарастыруды жалғастырады. Үшінші сиқырлы шаршыны қарастырайық. Көгөністер қалай орналасқан? Қандай көгөніс жетіспей тұр. Бос орындағы көгөністің таңдалу себебін түсіндіріңдер.

    Сиқырлы шаршылардағы көгөністердің орналасу заңдылығын анықтайды.




    Оқулық, дәптер.


    Мағынаны тану

    10-15

    Жаңаны ашу.

    Сандары бар шаршылардың заңдылығын байқадыңдар ма? Мен сіздерге басқатырғыштар деп аталатын тапсырмалар беремін. Олар неліктен бұлай аталады? Сиқырлы шаршылардың қатарларының қосындысы бірдей санға теңдей болатынын түсіндіреді.

    Оқулықтағы №2-тапсырма орындалады.

    Басқатырғыштарды қалай шешеді?

    Алдымен тапсырманы мұқият оқып шығады, фигураларға (сандар немесе басқа заттар) назар аударады, кейін олардың орналасу заңдылығын анықтауға тырысады және осы заңдылыққа сәйкес қажетті фигураны (санды) таңдайды. Мұғалім ең қарапайым математикалық «сиқырлы» шаршыны ұсынуына болады.

    Құрастыру заңдылығы мынадай: әр қатар мен әр бағандағы сандардың қосындысы бірдей, 10-ға тең.

    1 5 4

    4 1 5

    5 4 1

    Әр жолдағы сандарды қайталанбайтындай етіп орналастыру керек. Әр қатар мен әр бағандағы сандардың қосындысы 9-ға тең болады.

    2 3 4

    4 2 3

    3 4 2

    Осылайша үшінші сиқырлы шаршыдағы қалдырылған сандарды анықтайды. Әр қатар мен әр бағандағы сандардың қосындысы 6-ға тең болады.

    2 3 1

    3 1 2

    1 2 3



    Басқатырғыштардағы фигуралардың орналасу заңдылығын анықтауды үйренеді.

    Сиқырлы шаршыларға тиісті сандарды анықтайды.


    Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады

    Оқулық, дәптер.


    15-20

    Жаңаны қолдану

    Оқулықтағы 3-тапсырма орындауды ұсынады. 
    Екі асқабақты қоссақ4 санын аламыз.

    Асқабаққа қиярды қоссақ 5 санын аламыз.

    Бұл ребусты шешу үшін оқушылардың назарын асқабаққа аудару қажет. Яғни, асқабақпен белгіленген сандар бірдей сандар. 4 санының құрамын есімізге түсіреміз (2+2=4). Осыдан қиярмен қандай санның белгіленгенін анықталады (2+3=5).

    Жауабы: Асқабақ -2, қияр – 3.


    Математикалық ребусты шешуді үйренеді.


    Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.

    Оқулық, дәптер.


    20-25

    Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

    Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынады.

    Әр мысалдағы үлкен санды қорша.



    Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынады.

    Тиісті санды тауып, «сиқырлы» мысалдарды есепте.4 саны – бұл 1 және неше? (1 және 3)

    Осылай жұмысты жалғастырады.



    Бірінші мысалда үлкен сан жапырақпен бейнеленген, себебі ол қосындының мәні.

    Екінші мысалда үлкен сан алмұртпен бейнеленген, себебі ол азайғыш.
    Тапсырманы өзбетімен орындайды.

    3+1=4 4+5=9

    3+3=6 4+4=8
    6+2=8 4+4=8

    6-3=3 4-2=2

    Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.

    Оқулық, Баспа негіздегі жұмыс дәптері

    25-32

    Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.

    Оқулықтағы 4-тапсырманы орындауды ұсынады. Көгөністерді көрсетілген себеттерге қалай бөліп салу керек?

    10кг=5кг+5кг

    9кг=3кг+3кг+3кг

    Көгөністерді себеттерге теңдей бөліп салады.




    Оқулық, дәптер.


    Рефлексия

    32-35

    Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім









    Смайлдер

    __________________________________________________________________

    (білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

    54-сабақ.

    Бөлімі:

    2В Сандар және заңдылықтар




    Педагогтің аты-жөні:







    Күні:







    Сыныбы:

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Басқатырғыштар мен ребустар / Табиғат бізге не сыйлайды?




    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    1.4.2.2** бірдей цифрлар мен фигуралардан тұратынбасқатырғыштар, есептер, ребустар шешу




    Сабақтың мақсаты:

    Басқатырғыштар мен ребустарды шешуді үйренесің.




    Сабақтың барысы:

    Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Қызығушылықты ояту

    0-3

    Ынталандыру.

    Мұғалім қызықты тапсырмалардың жаңа түрлерімен таныстырады.

    «Миға шабуыл» стратегиясы.

    Оқулықтағы №1тапсырма орындалады.



    Қандай санның ең үлкен екенін анықтауға бола ма? Оны қалай анықтауға болатынын түсіндір.

    Жидекпен сандар белгіленгенін ескеру қажет. Құлпынай жидегі екі жидектің қосындысына тең. Ендеше үлкен сан құлпынаймен белгіленген сан болып табылады Ал апельсин мен алма жемісінің айырымы алмұрт жемісіне тең. Ендеше үлкен сан апельсинмен белгіленген сан болып табылады.


    Әрбір мысалдағы ең үлкен сан жасырылған жемісті анықтайды.

    Бірінші мысалда ең үлкен сан құлпынайға, екінші мысалда апельсинге жасырылғанын анықтайды.




    Оқулық, дәптер.

    «Миға шабуыл» стратегиясы.

    4-6

    Өзектендіру.

    Оқулықтағы №2-тапсырма орындалады. Сиқырлы мысалды қарастырамыз. Одан не байқадың?



    Бірінші мысалға қарап, саңырауқұлақпен қандай санды белгілегенін анықтайды (3, себебі 3+1=4).

    Осылай екінші мысалдағы өрнектің мәнін табады.

    3+3=6

    Қалған мысалдар осылай қарастырылады.

    Сиқырлы мысалдардағы сандарды анықтап, амалдарды орындайды.

    Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады




    7-10

    Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

    Оқулықтағы №3-тапсырманытоппен орындауды ұсынады. Бірінші мысалдың қалай құрылғанын түсіндіріңдер.



    Мұнда қосылғыштар қандай болады? (Қосылғыштар бірдей)

    Екінші мысалдан нені байқадыңдар?

    Өрнекті жазып, оның мәнін тап.

    Өз шешіміңді түсіндір.

    Сиқырлы мысалдардағы сандарды анықтап, амалдарды орындайды.

    Алма=10

    10+алмұрт=30

    Алмұрт=20
    Алма=3

    3+1=4 - жүзім

    Алмұрт+1=3

    Алмұрт=2

    3+4+2=9

    «Оң көрші» әдісі арқылы әр топ көрші топтың жұмысын бағалайды.




    Мағынаны тану

    10-17

    Өзіндік жұмыс.

    Оқулықтан 4-тапсырманы орындауды ұсынады. Қатар мен бағандардағы фигуралардың орналасу заңдылығын анықтап, бос шаршыға қандай фигура қойу қажеттігін табады.

    Сиқырлы шаршыда қандай фигуралар берілген? (сопақша, үшбұрыш, тіктөртбұрыш)

    Бір қатарда әр фигурадан нешеуден берілген? (бір)




    Тапсырманы өзбетімен орындайды.

    Бірінші қатардағы бос орында тіктөртбұрыш, бірінші бағандағы бос орында тіктөртбұрыш, үшінші бағандағы бос орында үшбұрыш орналасатынын анықтайды.

    Екінші сиқырлы шаршы.

    Бірінші бағандағы бос орында жасыл түсті дөңгелек орналасады.

    “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалау

    Оқулық, дәптер.


    17-25

    Қиындықтарды түзету.

    Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.

    – Кімде қиындықтар туындады?

    – Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?

    – Жіберілген қателіктің себебі неде?

    – Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.

    (Қосымша тапсырмалар орындау).

    – Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?

    (Қателіктерді түзету).

    – Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.

    Балалар дәптерде №1тапсырманы орындайды.

    Әр теңдікке қай «сиқырлы» мысал сәйкес
келетінін тап.



    Қатемен жұмыс жасайды.

    Бірінші суретке бірінші теңдік сәйкес келеді.

    Үшіншісуреттегі сары жапырақтың орнына 5-ті қойсақ, онда бұл теңдік үшінші суретке сәйкес келеді.

    Бұл теңдік 9-ға тең, яғни алмаға сәйкес.

    Олай болса, екінші сурет екінші теңдікке сәйкес келеді.




    Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.


    Баспа негіздегі жұмыс дәптері

    25-32

    Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.

    Оқулықтан 5-тапсырманы орындауды ұсынады. Тапсырмаларды бағыттауыш сызықтың бағытымен жүріп отырып есептеуді орындап шығады.

    Мысалдар тізбегін есептейді.

    А) 70+20=90

    90-40=50

    50+30=80

    80+20=100

    100-70=30

    30+60=90

    90-20=70

    Екінші тапсырма негізде орындалады.







    Рефлексия

    32-35

    «Алмаағашы» әдісі.

    Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. 

    Оқушылар сабақ соңында қалаған алманы Алмаағашына іледі.




    «Алмаағашы» әдісі.

    ________________________________________________(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар

    55-сабақ.

    Бөлімі:

    2В Сандар және заңдылықтар




    Педагогтің аты-жөні:







    Күні:







    Сыныбы:

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Тізбектер / Табиғаттағы тізбек




    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    1.4.3.2 іс-әрекет және табиғат күйінің тізбектілігін анықтау/сандар, фигуралар, ойыншықтар,

    түрлі түсті моншақтар тізбектерін құру және тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу




    Сабақтың мақсаты:

    Тізбекті құруды және заңдылықты анықтауды үйренесің



    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


    написать администратору сайта