Главная страница
Навигация по странице:

  • Напівавтомати для продажу рідких готових товарів.

  • 4.4. Підіймально-транспортне устаткування Призначення і класифікація підіймально-транспортного устаткування

  • Класифікація підіймально-транспортного устаткування

  • Найпростіші засоби механізації

  • Підіймально-транспортні машини

  • Вантажо-розванта-жувальне

  • З ручним приводом лебідки і талі з ручним приводом, ручні вантажні візки З механічним приводом

  • Машини і механізми періодичної дії

  • Устаткування для штабелювання і вантажних операцій


  • Вантажно-розвантажувальні машини

  • Правила експлуатації підіймально-транспортного устаткування

  • Питання для самоперевірки

  • Тема 5. Системи автоматизації діяльності закладів ресторанного господарства

  • Конспект лекцій Київ 2015 зміст тема Механічне устаткування. 3 Тема Теплове устаткування 26 Тема Холодильне устаткування 43


    Скачать 10.7 Mb.
    НазваниеКонспект лекцій Київ 2015 зміст тема Механічне устаткування. 3 Тема Теплове устаткування 26 Тема Холодильне устаткування 43
    АнкорUstatkuvannya_ZGRG_-_konsp_lektsiy_-_2015.doc
    Дата06.06.2018
    Размер10.7 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаUstatkuvannya_ZGRG_-_konsp_lektsiy_-_2015.doc
    ТипКонспект
    #20025
    страница11 из 14
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14

    4.3. Торговельні автомати
    Вендінг — це сфера комерційної діяльності, заснована на торгових автоматах і автоматичних продажах без участі людини. У країнах з високою вартістю трудоресурсів вендінг одержав широкий розвиток — через торгові автомати продається практично будь-який то­вар — від квітів до мобільних телефонів.

    Рентабельність автоматів становить в середньому 200 і більше відсотків залежно від асортименту та місця встановлення.

    Торговими автоматами називають пристрої, які в автоматичному режимі (без оператора) здійснюють процес обміну товару на гроші або замінюючі їх жетони чи інші грошові еквіваленти.

    Усі торгові автомати, що випускаються в даний час для продажу то­варів можна розділити на такі типи:

    автомати для продажу рідких товарів дозами (дозуючі авто­мати) — для приготування і продажу рідких товарів;

    автомати для продажу штучних товарів;

    • комбіновані автомати.























    Автомати для продажу гарячих напоїв

    Популярність цього виду вендінгу пов'язана з декількома чинника­ми. В першу чергу це висока затребуваність гарячих напоїв, які можна одержати швидко і без черг. Другою причиною попу­лярності кавових автоматів стала простота їх обслуговування і зручність роботи з ними. Кавові торговельні автомати (кавомати) готують не тільки каву, але і гарячий шоколад, молоко або чай. Часто кавові автомати готують різні гарячі напої з порошків: вершки, шоко­лад, бульйон, чай тощо.

    Новітні кавові апарати оснащені досить зручними системами платежів, підтримують як розрахунок монетами або жетонами, паперовими купюрами або пластиковими картками, так і всіма цими способами оплати одночасно. За­вдяки тому, що пристрій вендінгових автоматів має модульну структуру, досить просто додавати той або інший модуль розрахунків, а у разі по­ломки - просто замінити той, що вийшов з ладу. Що стосується швидкості роботи, то кавові апарати досить швидкі, і час, який витрачається на приготування напою, обмежується тільки технологією приготування і рідко перевищує одну хвилину.

    Автомати для продажу гарячих напоїв, як правило, складаються з таких вузлів: контейнера із зерновою кавою, кавомолки з можливістю настройки тонкості помелу і кількості кави на порцію, бункерів з роз­чинними продуктами (молоко, цукор, шоколад, бульйон тощо, кількість найменувань залежить від моделі), бойлерів для приготування гарячої води, міксерів з системою трубочок, диспенсера склянок (якщо видача склянок проводиться автоматично), пристрою для видачі розмішуючих паличок (ложок) і т.д. У простіших моделей склянки, цу­кор (пакетований) і палички (ложки) можуть бути у вільному доступі в спеціальних відділеннях поряд з автоматом.

    Апарат можна підключити до водопроводу або використовувати стандартні бутлі з водою.

    На лицьовій стороні автомата містяться такі вузли: панель з кнопка­ми вибору напоїв та інгредієнтів (перелік пропонованих продуктів і цінники);

    — дисплей замовлення (відображає час, дату, найменування і вартість);

    — платіжна система (монетоприймач або пристрій для роботи з магнітними картками).

    Одне завантаження автомата, залежно від моделі розраховане на 200-700 порцій напою. У повністю автоматизованих апаратах після на­тиснення необхідних кнопок на панелі включається кавомолка, ва­риться кава, дозуються і піняться інгредієнти (наприклад, молоко або шоколад), видається склянка, ложечка, засипається цукор, наливають­ся приготований напій і вибрані добавки тощо. При цьому запахи і час­тинки різних напоїв у вигляді порошку або краплин не перемішуються завдяки автономному підведенню різних компонентів і повному зливу їх з трубок.

    Вендінговий кавомат Saeco SG 500 Guarzo — нова і сучасна модель вендінгових машин із збільше­ним об'ємом бункерів (рис. 74). Кава готується методом еспресо — під тиском, із свіжомелених зерен. Апарат самостійно розмелює зерно, наповнює еспресо камеру точною дозою меленої кави і утрамбовує з правильним зусиллям. Окрім кави, торговий автомат може готувати: гарячий шоколад, шоколад з молоком, подвійний шоколад, молоко, молочний шоколад, чай,бульйон.

    Рис. 74. Кавовий автомат Saeco SG 500 Guarzo

    1 — монетоприймач; 2 — вікно видачі здачі; 3 — панель вибору напою; 4 — ніша видачі напою в одноразову склянку

    Торговий автомат автоматично видає склянку, цукор і ложечку. Прийшовши з своєю чашкою, можна скасувати подачу склянки. Кількість цукру на напій передбачено, але за бажанням замов­ника можливо змінювати ступінь солодкості за допомогою кнопок «цу­кор +» і «цукор -».

    Автомати для продажу штучних товарів

    Торгові автомати, призначені для реалізації штучних товарів в упа­ковці називаються снековими апаратами.

    Залежно від призначення автомати для продажу штучних товарів ділять на універсальні, призначені для продажу товарів довільної геоме­тричної форми, і спеціалізовані. Товари в автоматах цього класу, упако­вані в пакети, коробки, пляшки, металеві банки, пачки тощо, розміщу­ють у завантажувальних пристроях різних типів. Тип завантажувального пристрою визначається виглядом і фізичним станом товару, розмірами упаковки, умовами зберігання та іншими особливостями.

    Залежно від конструкції автомати для продажу штучних фасованих товарів можна підрозділити на чотири типи: касетні, транспортні, коміркові (поличні) і бункерні.

    У касетних автоматах товар (одного розміру і в однорідній упаковці) укладається у вертикальні або горизонтальні касети штабелем або в ряд впритул один до іншого. При видачі одиниці товару товар, що залишився в касеті, зміщується на відрізок, рівний своїй товщині. Автомати можуть використовуватися для продажу цукерок, печива, моро­зива, сипких товарів в пакетах, напоїв у баночках і бутлях тощо.

    У транспортних автоматах дном секції є нескінченна стрічка, що приводиться в рух електроприводом. На неї вкладається однорідний товар різних сортів. Кількість стрічок в автоматі може бути різною. Автомати можуть відпускати напої в металевій, полімерній і скляній тарі та інші фасовані продукти.

    У коміркових автоматах одиниці товару довільної форми містяться відособлено одна від одної в комірках (полиці, розділені перегородками, секції транспортерної стрічки, відділення ба­рабана), переміщуваних електроприводом у вертикальному або гори­зонтальному напрямах. При видачі товару кожного разу відбувається переміщення його на розмір комірки. Автомати використовуються для продажу бутербродів, тістечок, хлібобулочних виробів та інших товарів (включаючи товари без упаковки).

    Автомати для продажу гарячих страв

    Останнім часом популярності набувають автомати для продажу гарячих страв. Ці автомати, які ще мають назву автомати-кафе, дозволяють продавати готові страви як у розігрітому вигляді, так і охолодженими (другі страви, сандвічі, салати, торти, напої і багато чого іншого, всього, що продається в звичайному кафе). У подібних торгових автоматах є санітарний контроль, який «стежить» за термінами придатності продукції. За допомогою автомата гарячої їжі клієнти вже через півтори хвилини можуть одержати своє замовлення, їжа з автоматів не поступається за якістю стравам у закусочній. Продук­ти, які оператор завантажує в торговий автомат, повинні бути впізнанні всіма: для фастфуду — гамбургери, сандвічі, біляші, шаурма тощо. Для других страв: картопля з котлетою, курка з рисом і т.п.

    Як правило, йдеться про наперед приготовані гамбургери, хот-доги, піци, які автомат лише підігріває перед видачею. Але зустрічаються і більш екзотичні апарати, як, наприклад, автомат з продажу гарячої кар­топлі. Машина протягом 45 секунд підсмажує персонально для вас порцію картоплі-фрі і видає її в акуратній картонній коробочці, інший «картопляний» автомат готує картоплю-пюре з напівфабрикату і видає в акуратній одноразовій вазі.

    Принцип роботи апарата дуже простий. Покупець вибирає страву з меню на дисплеї (у меню є зображення страви, інформація про викори­стовувані продукти і ціна). Після того, як вибір зроблений, страва авто­матично прямує з холодильника в піч — процес приготування займає всього 90 секунд. Поки страва готується, клієнт може одержати здачу. А для того, щоб покупці не нудьгували, їх у цей час розважають музика і відео на екрані автомата.

    Торговий автомат Gourmet фірми Jofemar (Іспанія) практично сьогодні не має аналогів. Нагрівальний модуль, установлений в апараті дозволяє йому продавати приготовані м'ясні страви, піцу, гарячі сандвічі (рис. 75). Авто­мат також може продавати прохолодні напої. Вперше на українському ринку з'явився автомат, який може замінити справжнє кафе.

    На відміну від автоматів, що продають каву, сухі фасовані продукти, бутильовані напої, він є компактним пристроєм в максимальному сту­пені що забезпечує повноцінне гаряче харчування з широкого асорти­менту перших і других страв, а також випічки.




    1

    2


    3





    4


    5





    6


    Рис. 75. Торговельний автомат Gourmet

    1 — інформаційне табло завантаженої продукції; 2 — купюроприймач; 3 — індикатор; 4 —кноп­ки вибору страв; 5 — вікно видачі страв; 6 — вікно здачі
    Автомат дуже простий і зручний як для покупців так і в обслугову­ванні. Унікальність його полягає в тому, що тепер одночасно можна продавати як холодні продукти різні салати, молочну продукцію (питні йогурти), напої в банках/коробці (сік, газовані напої і т.д.), торти так і всілякі гарячі бутерброди, гамбургери, сандвічі, шаурму, пиріжки, міні-піца. Ще один важливий момент — час приготування і температура розігрівання від 10 до 95°С, може задаватися на кожен вид індивідуаль­но. Автомат оснащений двома нагрівальними системами (за вибором замовника апарата можуть бути дві мікрохвильові печі або мікрохвиль­ова піч і гриль).

    Всередині розташована холодильна камера з горизонтальними по­личками, які в свою чергу оснащені каналами (від 2 до 5 на поличці). У холодильній камері витримується температура від 0,5 до 9 °С. На полич­ки холодильної камери завантажуються інгредієнти для реалізації. На внутрішніх дверях міститься мікрохвильова піч з індивідуальним часом розігрівання вибраного продукту. Після цього розігрітий продукт по­ступає у віконце видачі.

    У автоматі програмується термін зберігання, після закінчення якого система санітарного контролю блокує продаж простроченого продукту.

    Торговий автомат оснащений телеметричними функціями, які відстежують статистику продаж, сигналізують про випадки відмов різних вузлів автомата в on-line.
    Комбінованої автомати

    Автомати цього типу поєднують у собі снековий автомат і автомат з продажу гарячих напоїв. Одним із сучасних представ­ників автоматів цього класу є торговий автомат «Diamante» італійської фірми Saeco (рис. 76), який призначений для продажу гарячих напоїв і швидкопсувних упакованих продуктів (сандвічів, йогуртів, газованих напоїв, шоколаду, чіпсів тощо), зберігання яких не вимагає сильного охолоджування, але підтримка постійної температури бажана. Автомат готує до 8 різних гарячих напоїв високої якості: каву-еспресо, капучіно, каву-лате, мокачіно, каву з молоком, а також гарячий шоко­лад, збите молоко, чай і бульйон. Автомат може готувати напої на ос­нові розчинної і натуральної меленої кави. Машина автоматично видає склянку, цукор і ложечку. За допомогою зовнішньої панелі управління можна, прийшовши зі своєю чашкою відмінити подачу склянки або включити режим «стоп-цукор».



    Рис. 76. Комбінований торговий автомат Sаесо «Diamante»

    1 — панель управління; 2 —банкнотоприймач автомату приготування напоїв; 3 — ніша видачі напоїв ; 4 - монетоприймач автомату для про­дажу снекони.х товарів; 5 - вітрина снекових то­варів; 6 — вікно видачі здачі; 7 — ніша видачі снекових товарів
    Верхні полиці автомата не охолоджуються і призначені для нешвидкопсувних продуктів (наприклад чіпсів, шоколадок тощо). Продукти завантажуються в лотки, забезпечені спіралями різних діаметрів, спіраль рухається і бажаний продукт падає в спеціальне вікно видачі, доступне користувачу. Апарат можна настроювати на температуру від +6 до +15°С.

    Напівавтомати для продажу рідких готових товарів.

    Для охолодження і продажу таких напоїв як пиво і вино використовуються напівавтомати, що називаються преміксами. По суті це охолоджувачі компресорного типу, що знижують температуру напою за рахунок охолодженої води, в якій знаходиться випарник і змійовик з напоєм (пиво- і винопровод).

    Напої для реалізації в цих системах надходять з заводу-виробника у металевих ємкостях (кегах), оснащених двома (чи одним) штуцерами зі зворотними клапанами. Напій із кег до дозуючого пристрою може надходити тільки під дією тиску газу, для найбільш повного видалення рідин із кег в середині них вмонтовано трубку на всю їхню висоту, що має мінімальний зазор від дна.

    Від німецького "keg" перекладається як "невелика ємкість". Є три різновиди КЕГa:

    • «Din» (Дін) — високі КЕГи;

    • «Euro» (євро) - невисокі КЕГи;

    • «Plus-keg» (КЕГ-плюс) – стальна ємкість зі спеціальним покриттям, що відіграє роль спеціального термостата

     По об’єму КЕГи поділяються на:  5 – літрові, 10-12- літрові, 20-25 літрові 30 , 50 - та 100-літрові

      Премікси гарантують температуру напою на виході із крану на рівні 3…5 °С. Пивні охолоджувачі, що встановлюються під стійкою (тому називаються під стійковими) можуть досягати продуктивності 700 л пива за годину. Надстійкові пивні охолоджувачі (мають продуктивність 30-60 л пива за годину) встановлюються на стійці бару із вбудованою баштою чи колонкою. Для різних сортів пива передбачається високоміцна керамічна чи металічна башта з необхідною кількістю кранів. Кращі металічні пивні колонки – з латуні, покритою хромом чи золотом. Подібне покриття відрізняється довговічністю і високим дзеркальним ефектом.



    До складу премікса (рис. 77) входять колонка для розливу і проточний охолоджувач.



    5



    Рис. 77. Схема преміксу

    1 - балон з вуглекислим газом (скраплений газ), 2 - манометр контролю тиску в балоні, 3 - манометр контролю тиску в кегі, 4 - патрубок для газу; 5 – кег; 6 -трубка для виходу пива; 7 - охолоджувач; 8 - випарник; 9 – змійовик для пива; 10 -розливочна колонка (вежа); 11-барна стійка; 12 - компресорний агрегат
    Колонка для розливу оснащена краном для порціонування і розливу пива. Пиво з кег через змійовик охолоджувача нагнітається в колонку за допомогою тиску, що створюється вуглекислим газом, який надходить з ба­лона. Тиск газу над поверхнею пива в кегах не повинен перевищувати 0,5 МПа, а в балоні воно досягає 8,0 МПа. Вирівнювання тиску здійснюється спеціальним газовим редуктором, встановлюваним на виході газу з балона і оснащеним, як правило, двома манометрами - для контролю тиску в балоні і перед кегами.
    4.4. Підіймально-транспортне устаткування
    Призначення і класифікація підіймально-транспортного устаткування
    Підіймально-транспортне устаткування – це машини і механізми, призначені для механізації робіт при навантаженні і розвантаженні сировини, продуктів і матеріалів під час їх приймання і зберігання, переміщення цих об’єктів усередині закладу, транспортуванні готової продукції до місця реалізації, транспортування інвентарю та різного устаткування.

    Класифікація підіймально-транспортного устаткування

    За загальними експлуатаційно-технічними ознаками

    Найпростіші засоби механізації

    це пристрої (машини, механізми), які дозволяють проводити лише одну ван­тажопідіймальну чи транспор­туючу операцію (вони зазвичай мають ручний механічний чи гідравлічний привід)

    Підіймально-транспортні машини

    мають складну багатоприводну конструкцію

    За функціональним призначенням

    Вантажо-підіймальне

    призначене для підіймання і опускання вантажів. Відносяться: лебідки, талі, тельфери, ліфти, підйомники, елева­тори, зрівнювальні площадки

    Транспортуюче

    призначене для переміщення вантажів на одному рівні на значну відстань. До цієї групи входять: транспортери (конвеєри), гравітаційні установки, вантажні візки

    Вантажо-розванта-жувальне

    використовується при виконанні робіт в складських приміщеннях і може забезпечити одночасне підіймання і переміщення вантажів на невеликі відстані. Відносяться: навантажувачі, штабелери

    За видом привідного пристрою

    З ручним приводом

    лебідки і талі з ручним приводом, ручні вантажні візки

    З механічним приводом

    їх роботу забезпечують електродви­гуни, двигуни внутрішнього згорання (лебідки і талі з механічним приводом, тельфери, транспортери, ліфти, підйомники та ін.)

    Гравітаційні

    вантаж переміщується під дією власної ваги (роликові транспортери, спуски)

    За принципом роботи:

    Періодичної дії

    пристрої працюють циклічно, переміщуючи вантаж через певний інтервал часу. Робочий цикл машини періодичної дії складається з захоплення вантажу, переміщення його до місця укладання, віддачі вантажу і холостого ходу за його черговою порцією. До машин періодичної дії відносяться візки, підйомники, ліфти і т.п.

    Безперервної дії

    пристрої здатні переміщати вантаж безперервним потоком. Несучі частини цих машин здійснюють безперервний рух без зупинок для захоплення і передачі вантажу. До машин безперервної дії, які застосовують ся на підприємствах ресторанного господарства, відносяться конвейєри.


    Машини і механізми періодичної дії

    Для переміщення вантажів на малі відстані (до 100 м) при неве­ликих обсягах робіт у закла­дах ресторанного господарства і торгівлі застосовуються візки. Перевагами цих пристроїв є їх маневреність і простота конструкції. поширені ручні візки без системи піднімання вантажу і візки з гідравлічною системою піднімання вантажу.

    Ручні візки без системи піднімання вантажу (рис. 78, а, б) призначені для переміщення вантажів в середині виробничих і складських приміщень. Вони складаються з робочої поверхні для розміщення вантажів, форма і розміри якої визначається призначення візка, і ходової частини. Для переміщення візків до її рами прикріплюється ручка. Ступінь маневреності візків залежить від розміщення і кількості поворотних коліс.





    а б в г

    Р
    г
    ис. 78. Ручні візки:


    а – для пакетованих вантажів; б – з платформою;
    в
    – гідравлічні; г – з підіймальною платформою
    Гідравлічні візки (рис. 78, в) використовуються для завантаження, розвантаження, переміщення і штабелювання вантажів, розміщених на піддони. Складаються з корпусу, двох вил, двох передніх поворотних і двох задніх поворотних коліщат і підіймального механізму з рукояткою. Рукоятка слугує для управління підіймальним механізмом і руху візка. Його з опущеними вилами підводять під піддон і здійснюють декілька качальних рухів рукояткою. Підіймальний пристрій припіднімає раму з вилами, а разом з нею і вантаж на висоту не бішу 125 мм. Після зупинки візка натискають на важіль вимкнення підіймального механізму, встановлений на рукоятці, і рама плавно опускається.

    Візки з підіймальною платформою (рис. 78, г) призначені для перевезення, піднімання і опускання різних вантажів. Візок складається з рами, підіймальної вантажної платформи і ручного приводу. Рама візка встановлена на чотирьох колесах, з яких два задніх – поворотні.

    Вантажна платформа на роликах переміщується по вертикальних направляючих рами. При обертанні рукоятки приводу за годинниковою стрілкою рух передається на ланцюгову передачу, яка піднімає платформу разом з вантажем по направляючим. При обертанні рукоятки проти годинникової стрілки платформа під дією власної маси опускається. Переміщувати візки дозволяється тільки при опущеній платформі.

    Талі є найпростішим вантажопідіймальним пристроєм, що підвішуються до високо розташованих опор і застосовується для перевантаження невеликих тяжких вантажів. Талі бувають ручними та електричними, а по конструкції передавального механізму - черв'ячними і шестеренними (рис. 79). В закладах ресторанного господарства при прийманні сировини і продуктів знаходять застосування електроталі.

    Електротельфери застосовуються для підйому і одночасного транспортування вантажів на відстані до 200 м по монорейкових шляхах. Електротельфер складається з двох основних частин (рис. 80): вантажопідіймального механізму (електроталі) і ходового візка. Крюк вантажний за рахунок приводу піднімається і опускається разом з вантажем при управлінні з кнопочної станції . Електроталь переміщається по монорельсу на роликах , які приводяться в обертання від приводу.







    Рис. 79. Електроталь Рис. 80. Електротельфер
    Електричні талі та тельфери вантажопідйомністю 1…5 т оснащуються двома гальмами - електромагнітним й вантажноупорним, вантажопідйомністю 0,25 і 0,5 т - тільки електромагнітним гальмом.
    Машини безперервної дії


    Транспортуючі машини безперервної дії переміщають вантажі безперервним потоком. До них відносяться конвеєри (транспортери) з гнучким тяговим органом і без такого. У закладах ресторанного господарства знаходять застосування стрічкові, ланцюгові і роликові конвеєри.

    Стрічкові конвеєри призначені для переміщення в горизонтальному і похилому напрямках сипучих і упакованих вантажів. Конструктивно стрічкові транспортери підрозділяються на пересувні і стаціонарні. Стаціонарні застосовуються в лініях сортування овочів на заготівельних і овочепереробний підприємствах (рис. 81 а).

    По конструкції опорних елементів, що підтримують стрічку, транспортери можуть бути роликові й безроликові. У першому випадку робоча гілка стрічки, що несе вантаж, спирається по всій довжині на роликові опори, у другому - на нерухому гладку поверхню «столу». За формою поперечного перерізу робочої гілки стрічки транспортери можуть бути з плоскою і жолобоподібною стрічкою. У роликових транспортерах форма стрічки забезпечується конструкцією роликових опор, а в безроликових - конфігурацією опорної поверхні «столу».







    а

    б

    Рис. 81. Транспортери:

    а
    а

    – стрічкові; б- роликові
    На рамі стрічкових конвеєрів монтуються такі загальні вузли: приводний (ведучий) і ведений (натяжний) барабани, приводний пристрій, що складається з електродвигуна і редуктора, роликів, що підтримують робочу і холосту (ненавантажену – нижню) частину стрічки.

    Стрічка є тяговим і одночасно несучим елементом. Вона виготовляється шириною 300,400,500,650, 800,1000. 1200, 1400, 1600 мм і товщиною до 12 мм. Найбільше розповсюдження отримали стрічки з прогумованих бавовняних, капронових, лавсанових і алкідних тканин. У важконавантажених конвеєрах використовуються конвеєрні стрічки, посилені сталевими тросами.

    Ведучий і ведений барабани стрічкових конвеєрів представляють собою порожнисті металеві циліндри із чавуну, сталевої труби або зварені зі сталевого листа. У стаціонарних стрічкових конвеєрів довжиною 20 м і більше для запобігання обертання перекосів стрічки барабани мають бочкоподібну форму. Щоб запобігти зісковзування стрічки, барабани виготовляються на 50-100 мм ширше стрічки. Швидкість стрічки має встановлені практикою допустимі межі 0,5…1,6 м / с.

    Ланцюгові конвеєри в порівнянні із стрічковими призначені для переміщення більш важких вантажів. Вони також можуть використовуватися у випадках, коли потрібні складні траєкторії переміщення вантажів або контакт тягового органу з агресивним середовищем. Конструктивно такі конвеєри можуть бути виконані з горизонтальними і похилими (аж до вертикальних) ділянками. Тяговим органом в них є одна або дві замкнуті ланцюги (металеві або пластмасові), що рухаються паралельно. На тяговому органі можуть бути закріплені пластини (пластинчасті конвеєри), скребки (серебкові), лотки (лоткові), штовхачі та інші елементи, що забезпечують переміщення різних вантажів.

    В роликових конвеєрах (рольгангах) ролики отримують обертання від електроприводу, що складається із двигуна і редуктора (рис. 81 б). Рух передається роликам через ланцюгову передачу чи зубчасті конічні пари


    Устаткування для штабелювання і вантажних операцій
    Штабелери (штабелеукладальники) застосовують для вантажно-розвантажувальних операцій, переміщення піддонів з вантажем по рівній твердій підлозі всередині приміщень та штабелювання вантажів в стелажі.

    Вони випускаються наступних різновидів:

    • ручні штабелери з гідравлічною системою підйому вантажу;

    • ручні штабелери з електричною системою підйому вантажу;

    • самохідні електричні штабелери (без платформи для оператора);

    • самохідні електричні штабелери (з платформою для оператора).

    Штабелери ручні випускаються з гідравлічним (рис. 82 а) і електричним приводами підйому вил (рис. 82 б). Вантажопідйомність штабелерів - від 0,6 до 1,5 т, висота підйому - до 3,5 м. У деяких моделях штабелерів гідравлічний привід підйому може працювати від ножної педалі, а вила можуть бути замінені майданчиком, бочко перекидачем та іншими пристосуваннями. Основними елементами конструкції є: рама ходового візка, колеса, вертикальна рама, каретка з вилковим захватом, механізм підйому каретки, рукоятки гідроприводу та управління рухом. Опускання каретки відбувається під власною вагою при відкритті перепускного клапана.












    в


    а

    б


    Рис. 82. Штабелери:

    а – ручний з гідравлічною системою підйому вантажу; б - ручний з електропідйомником; в - самохідний електричний (з платформою для оператора).

    Електричні самохідні штабелеукладальники з платформою (рис. 82 в) для оператора (водія) застосовуються головним чином на підприємствах з довгою трасою руху. Вони можуть бути укомплектовані телескопічними поворотними вилами, що дозволяє складувати або вилучати вироби, не заважаючи проходу.


    Вантажно-розвантажувальні машини

    Навантажувачі призначені для захоплення, горизонтально і вертикального переміщень і укладання вантажів. Для механізації вантажно-розвантажувальних робіт у торгівлі та ресторанному господарстві застосовуються універсальні вилкові навантажувачі, які мають різну вантажопідйомність: 0,5; 1,0; 2,0; 3,0; 5,0; 10 і 20 т. Висота підйому серійних навантажувачів становить: 1,8; 2,8 і 4,5 м, а спеціальних - до 7 м.

    Універсальні вилочні навантажувачі для торгівлі і ресторанного господарства випускаються з електричним приводом (електронавантажувачі) від акумуляторної батареї. Вони призначені для роботи в закритих складах та на відкритих площадках, що мають тверде покриття. Внаслідок великого діаметра коліс вони можуть легко долати нерівності дорожнього покриття.

    Акумуляторний навантажувач (рис. 83) складається з силової установки, ходової частини, вантажопідйомника і механізмів управління. Силова установка являє собою два електричних двигуна (приводів ходової частини і гідронасоса), які отримують живлення від акумуляторної батареї. Для відновлення електричної ємності акумуляторні батареї навантажувача через 8…10 годин роботи заряджаються від мережі постійного або змінного струму (через випрямляч).




    Рис. 83. Навантажувач

    Основними вузлами вантажопідіймального механізму, розміщеного між провідними колесами, є: телескопічна рама, каретка змінних вантажозахватних пристроїв і гідроциліндр піднімання. Телескопічна рама виготовляється з швелера і складається з нижньої частини, шарнірно укріпленої на рамі навантажувача, і верхньої висувної частини, яка верхньою траверсою з'єднана зі штоком поршня гідравлічного циліндра, укріпленого на нижній рамі. Механізм вантажопідйомника приводиться в рух від гідравлічного приводу, а опускання каретки вантажопідйомника відбувається під дією власної ваги.

    Рама вантажопідйомника може нахилятися вперед і назад для зручності захоплення і віддачі вантажу. Захоплення і штабелювання вантажу вилочним навантажувачем може здійснюватися при наявності під вантажем піддону. Рульове управління навантажувачів має пристрій, аналогічний рульовому управлінню автомобіля. Тривалість циклу навантажувачів при переміщенні вантажу на відстань 10…15 м складає в середньому 2…3 хв.
    Правила експлуатації підіймально-транспортного устаткування
    До управління підіймально-транспортним устаткуванням допускаються особи не молодші 18 років, які пройшли навчання з безпеки праці і мають посвідчення на право управління вказаним устаткуванням. Кожного дня перед початком роботи необхідно перевірити справність устаткування. На несправному устаткуванні працювати категорично заборонено.

    Безпечність роботи на підіймально-транспортному устаткуванні забезпечується його своєчасними оглядами, ремонтом та випробуванням. Випробування і технічний огляд устаткування (ліфтів і підйомників) проводить державний інспектор не менше 1 разу в рік.

    Поруч з конвеєром, ліфтом, підйомником повинні бути вивішені правила користування ними та попереджувальні таблички. На кожен вид устаткування на підприємстві повинні бути паспорт та інструкція з експлуатації. У паспорті відображаються всі відомості про проведені ремонти і оглядах. При експлуатації підйомно-транспортного устаткування забороняється: працювати без огородження небезпечних зон, при відсутності або несправності заземлення, з несправними електроприладами і приладами автоматики, світлової та звукової сигналізації, гальмами, колесами, рульовим управлінням, при сторонніх стукотів, запаху палаючої ізоляції; допускати перевантаження устаткування; укладати вантажі при русі устаткування; переміщати вантажі над майданчиками, де проходять люди; перевозити людей, якщо це не передбачено інструкцією; перевищувати встановлені швидкості руху устаткування; залишати працююче устаткування без нагляду; захаращувати підходи до устаткування тарою та іншими предметами.

    Після закінчення роботи на всіх видах підіймально-транспортного устаткування його слід звільнити від вантажів, кабіну (платформу) ліфтів і підйомників опустити на перший поверх, двері шахти і машинного відділення закрити на ключ.
    Питання для самоперевірки

    1. Вказати метрологічні вимоги до ваговимірювальної техніки.

    2. В чому полягає принцип дії електронної ваги?

    3. Назвати види електронних ваг за призначенням

    4. Вказати послідовність підготовки до роботи реєстратора розрахункових операцій.

    5. Які види документів повинні знаходитись на робочому місці касира?

    6. Які види чеків необхідно підклеювати в книгу обліку розрахун­кових операцій?

    7. Вказати види звітів на РРО.

    8. Назвати основні вузли ЕККА.

    9. Яке призначення ЕККР?

    10. Вказати порядок реєстрації РРО в Державній податковій службі України.

    11. Які правила введення в експлуатацію РРО?

    12. Призначення та переваги торговельних автоматів.

    13. Назвати основні вузли і механізми торговельних автоматів.

    14. Яке використання мають напівавтомати (премікси)?

    15. Класифікація підіймально-транспортного устаткування.

    16. Яким чином забезпечується безпека роботи ліфтів?

    17. Назвати основні частини вантажного ліфта.

    18. Чим електроталь відрізняється від електротельфера?

    19. Як часто необхідно перевіряти технічну справність підіймально-транспортного устаткування?

    20. Для яких операцій застосовуються стрічкові конвеєри?

    21. Охарактеризуйте правила експлуатації підіймально-транспортного устаткування.


    Тема 5. Системи автоматизації діяльності закладів ресторанного господарства

    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


    написать администратору сайта