Главная страница

болг яз4. Литература като наука. Тема 1 Предмет задачи и значения на методиката (мобел)


Скачать 96.79 Kb.
НазваниеЛитература като наука. Тема 1 Предмет задачи и значения на методиката (мобел)
Дата12.05.2023
Размер96.79 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаболг яз4.docx
ТипЛитература
#1125130
страница4 из 4
1   2   3   4
Тема, мотиви- за какво расказва приказката?

  • Главният герой- представата за него:

    - какви испитания преодолява?

    - по какъв начин ги преодолява? Със свои сили или има помощници?

    - какъв смисел се крие в действията и поведението на героя? ( Какво се случва с героя и къде? С какво се обогатява представа за героя?)

    - как са расположени сюжетните моменти във времето- последователност, продължителност на действията, функции

    - ролята на расказвача (Как героя постига своята цел? Каква пречка(преграды) среща по пътя си? Как ги отстранява? Кой печели от неговата сполука?

    • Жанрова природа на приказката- връзка между персонажа и сюжета.

    • Ценостното послание на приказката- какво е нейното послание?

    Тема: Фолклорна песен

    Фолклорната песен- е стихово организиран текст, най-често на основата на равен брой срички в стиха (1 ред): тлее-грее.

    Фолклорната песен е сюжетна: представени са предания или събития, които трябва да се помнят, например, в песента «Марийка и Славе» вниманието е върху надпяването. В пространството във флклорната песен е партитивно (незавършано действие). Центърът може да е преродна или битова среда-зема, небе, планена, село, гора, град, дом. Във фолкроната песен говори лиро-епически певец (народен певец). Народния певец представя подвизите на юнака, на хайдутяна. В неговото слово са представени монолози, диалози на различни герои: хора, животни, птици. Народният певец е всезнаещ, всевиждащ и навсякъде присътства. Той има комуникативна и оценочна роля. В песента има различни видове повторения: граматически рими и етимологични фигури- пожар-пожарил, слана-сланила. На лексикално равнище:

    - анафора- една и съща дума в началото на 2 или повече стиха (нито….нито)
    - епифора – повторение в края на стиха (зелена…зелена)
    - анаепифора – последната дума от стиха се повтаря в началото на следващия ред

    В народната песен има сравнение, епитети, символика цифрова и светова.

    Жанрово своеобразие на народната песен.

    Жанровите на фолклорната песен:

    1. Обредни песни – те са създадени във връзка с обреди, праздници, раждане на дете, при свадба, смърт, коледа, велик ден, лазоров ден. Тези песни имат лирически характер и отразяват отношението на човека към собствения му живот, към природата, към света.

    2. Митически песни – отразяват народната вяра в различни митически същества – русалки, вампири, орисници (фея), юди, змеюве.

    3. Юнашки песни – отразяват силата на героичните личности и техните подвизи: Крали Марко, Момчил, Дойчин.

    4. Исторически песни – отразяват събития от различни епохи, особено епохата на турското робство.

    5. Хайдушки песни – отразява се хайдутство. Тези песни имат за основа реални случки. Героите са реално съществували – Чавдар, Идже, Сирма Воеводе, Страхил. Мотивът е смелоста и героизъмът на хайдутите.

    6. Любовни песни

    7. Семейни песни. Мотивът е отношение между супрузите, между снаха и свекърва, между братя и сестри.

    8. Трудово-професионални – се пее за жатварство (време когато събират урожай), ратайство (раб)

    9. Хумористични

    10. Детски

    Проект за работа с фолклорната песен.

    • Тема (героизъм, любов, празници…)

    • Разгръштане на темата в песента:

    - наличие на сюжетни моменти (начало, средата, край, значение на сюжета)

    - логиката на песента (връзка между отделните моменти, пространството на песента – географски (гора, небе, планина), природни (слана, дъжд, гръм), предменти, етографски детали, наличие на опозиции, времеви измерения на света – минало, настояще, бъдеще

    • Народният певец и неговата роля:

    - строеш на неговото слово – само монологично, монолог+диалог или само диалог

    - ритмо-организиращи фактори – повторения (еднокорени, анафори, епифори, анаепифори), сравнения, епитети, олицетворения

    - осъществяване на диалога между героите

    • Послание на псента – оценочна роля

    Пример на въпроси, когато се прави анализ на текста: Как народният певец изразява майчината обич? За какво пее люлчината песен? Кои думи изразяват обичта и нежноста на майката? Какво е бъдещето на детето когато порасне? Каква житейска мъдрост е отразена в песента? По какъв начин песента прославя юнака?

    Тема. Изучаване на худож. текст.

    Целта на обучението по литература:

    - да се осмисля худож.текст

    - да освоет децата езика на худож.текст

    - да толкуват худож.текст, неговия смисъл и значението

    Специфика на худож.текст:

    • Тема: родителска обич, дълг към отечеството….

    • Проблема- въпрос на който текстът отговаря. Читателят открива проблема когато чете текста, а авторът проблемата не заявява.

    • Основните жанрове: епос, лирика, драма. Лиро-епос е междинен жанр.

    • Децата запомнят името на атвора и трябва да се създаде интерес към неговото творчество, дават се биографични дани на автора, които имат смисъл за въвеждане в темата, например, любовта на Емилиан Станев към природата базира неговата анималистика. В 1-2 класс за националтана принадлежност на автора, в 3-4 сведения за времето, в което оавтора е живял.

    • Същинско запознаване с авторовата личност чрез изучаването на неговите текстове. В худож.текстове авторът се оттъждествява с лирическия уговорител, т.е то се покрива с лирич.герой,например,Вазов обича България свой народ и е тъждествен на расказвача. Авторът създава текст, който живее своя живот, но в текста авторът не участва и не присътсвта. Всеки герой и всеки компонент носят неговите представи. В началното училище исползваме термини – расказвач, повествовател, говорител като синоним на автора.

    • Подготовка за въсприемане и за разбиране на худож.текст. Най-важното условие за комуникация между текст и читател е четенето.

    • А) В края на годината учениците получават списък на литератур.творби които трябва да прочетът.

    Б) Четене в клас

    В) Урок за начален преговор. Необходимо е да са очитат мотивите за четенето.

    Тема. Изучаване на жанровете на худож. текст.

    Епически жанр- роман, повест, расказ, новела, авторска приказка- повествователни текстове или проза. Повествователни текстове са сюжетни. Сюжета е поредица от събития, които са организирани темпорално(времеви) и казуално(причина). Всеки сюжет имат начало, развитие и край. В началото се въвеждат героите, темата и проблемите. В края- причините на случките и тяхната последователност. В епическите текстове сюжетът не е задэлжително да бэде обвързан с конфликт. Личностните конфликти са основно-морални- между доброто и злото. В повествователните текстове времето за събитията е минало, но присътства сведетелска позиция. Събитието исказва или описва географски, природни, предметни, битови реалии и времево определеност- дата, час, месяц, сезон. Композицията на повествователните текстове предвижда и ретроспекци- похват в литературата, който връща в миналото с цел да се покаже каква е причината на действията, това е връщане кэм миналото или казваме расказ в расказ. Сюжетно време – продължителност на събитието и неговото място. Повествователят – е част от текста, но не се представя като персонаж и играе оценочна, смислова и структоро-организираща роля. Повествователят е расказвач в худож.текст. и той е посредник между автора и читателя. Персонажна система- литературен герой. Героите се изявяват чрез диалози и монолози, чрез описани действия и постъпки и състояния: портрет, биография, отношение с други герои, поведение, речта им. Героите говорят и се диферинцират(разграничават) според своята психологическа, нравствена, възръстова и социална категория. Словото на повествователя: съдържа не пряка и пряка реч, метафори, диалектни думи.

    Проект за работа с епически текст:

    • Заглавие, епиграф и посвещение.

    Заглавие името на книгата. Епиграф- кратък цитат.

    Какво очакване поражда заглавието? (преди прочета на текста) Какво постига авторът, като е озаглавил текста? ( след беседата или в края на урока)

    • Тема, проблеми и мотиви.

    Тема- за какво рассказва този текст? Друга цел на формулировката на темата да се обърни вниманието на децата към нейното разгръщане.

    • Сюжет и композиция на сюжета.

    Сюжет е ходът на действието. Съдържа увод(експозиция), завръзка (основна част), кулминация (връхна точка), развръзка (разрешаване на конфликта).

    Сюжетът състои от епизоди (част от худож.текст в който е изобразена случка със героя).

    Учениците озаглавяват епизодите, записва се плана от учителя и учениците. Планът на текста е необходим тъй като помага да се покажи последователноста на събитията и композицията на сюжета. Работата над епизодите започва с прочет на случкатав расказа, наблюдава се времето, мястото на събитията, правят се изводи за героите. Необходимо е да се наблюдава връзката между епизодите с цел да се проследи логиката и композицията на текста. Въпрос, който може да се зададе в тази част на анализа на расказа: Какъв е завета на апостола? Как е испълнен?

    • Описание- описваме битово пространство (къща, двор, стая)

    Необходимо е да се прочита описанието и да се обелязва обекта на описанието Какво се описва? Какво описва повествователят? Какво настроение създава описанието?

    • Слово употреба. Наблюдава се словото на повествователя и на героите, изяснява се семантиката на непознатите думи, исползват се различни речници: тълковен, синонимен, речник на чужди думи на символите, обръща се внимание на сравненията, на олицетворенията.

    Стихотворенията и поемите в началното училище.

    Стихотворенията принадлежат към жанра лирика, а поемите към лиро-епоса. Лириката включва: безсюжетна проза и поезията, в тях няма случки и те са лирическа проза.

    Терменът «лирика» се исползва още през 4 век преди наша ера за проезвидения, които се испълняват с музикален съпровод, а по късно-към всички стихотворни творби. През 19 век лириката включва поезия и безсюжетна проза.

    Лиро-епосът има особености на 2 жанра(лирика и епос). Към него се отнасят: роман, стихове, поема, балада, приказки в стихове и много стихотворения за деца. Лиро-епическите творби са сюжетни и с това се приличат с повествователните текстове. Общото между поетическите и лиро-епическите текстове е стиховият строеж.

    Поезията има свой тип организация на речта. Основната единица на поезията е стихът, а на прозата – абзацът.

    Стихът- един ред в поезията.

    Стиховите се организират в строфи.

    Строфа- група стихове, обиденени по формален признак- рима, ритъм. Броет на редовете в строфата на един текст от 2 до 16 (най-често 4).

    Строфа(куплет) за песните.

    Рима- съзвучие на думи, фонетично повторение, например, дантели-бели, красиви-живи.

    Ритъм- когато се повтарят в стиховите ударени и неударени срички.

    Ритмични стъпки:

    • Двусрични (за марш):

    • Ямб – жена (вторта сричка ударена)

    • Хорей – мама (първа сричка ударена)



    • Трисрични (валс) :

    • Дактил - паметник (ударена+неударена+неударена)

    • Амфибрахий – вселена (неударена+ударена+неударена)

    • Анапест – любовта (неударена+неударена+ударена)

    Ритмични стъпки:

    А) Равномерни- всички стихове в един размер

    Б) Разномерни- всеки стих е в различен размер

    Поетически език-особен стил в речта: експресивен образен език (олицетврение, сравнение, метафора, метонимия (аз стоя на опашка)

    Темата на лирическия текст

    Темата е емоциите, настроението, мечтата, чуства. Тя се разгръшта в речевото действие на лирическия персонаж, този, който говори в творбата, напрмиер, в стихотворението «Татковина» на Петко Рачо Славейков темата е любов и въсхищение към Родината.

    В поемите, в приказките в стихове и в някои стихотворения за деца има сюжет или елемент на сюжет. В такива текстове темата се съдържа и в случката и в поетическите моменти.

    Човешко присътствие. Лирически говорител, лирически аз- на него принадлежи речевото действие. Лирическият говорител е посредник между автора и читателя, той испълнява структурно организираща, смисло-носища и оценочна функция. Лирическият говорител не е тъждествен на атвора. Той обикновено няма име, но ако се именува, има следната категория- българче, мама, баба, татко, сестриче. Лирическият герой се назъвава с несобствено име- рожба, майка и със собствено Ванчо, Пенчо.

    В стихотворението има штрихи от портрет, от външност, елементи на тялото (очички, ръчички, пръсти) и се отбелязват качества: добричек, пакостлив.

    Формата на исказа на лирическия говорител може да бъде изразен: аз, ти, то, ние, вие.

    Проект за работа със стихотворенията.

    • Заглавие

    • Тема и мотиви(след прочета на текста) – Какви чуства или настроение създава текста? –Какви чуства преобладават? Мотивирайте свойто мнение. - Защо поетът е озаглавил по този начин творбата? – Как тази тема е разгърната в текста?

    • Лирически говорител- (аз,ти, то, ние, вие

    • Соотношение лирически говорител-тема в структурата на текста:

    А) чуства, настроение

    Б) при наличие на лирически сюжет- изясняваме място на случая, роля, връзка с другите поетически моменти

    В) стихова организация(рима,ритъм)

    Г) поетически синтаксис, морфология, лексика, фонетика

    • Словоупотреба (сравнение, епитети, олицетворение, думи с преносно значение, обръщения)

    Тема. Басня

    Басня- кратък алигоричен разказ с поучително съдържание.

    Баснята е кратък дидактически(поучителен) разказ, написан в мерена или в немерена форма.

    Мерена-стихотворна реч

    Немерена- не стихотворна реч, проза

    Алегория- иносказание, пренос на свойства, качества от идин обект върху друг.

    Баснята отправя нравствено послание.

    Героите са: животни, птици, растения, хора, Богуве, неодушевени предмети. Всички герои са олицетворени, притежават типични човешки качества. В баснята се отричат пороците и се утвърждават добродетелите.

    Баснята е сюжетен текст:

    А) се отнася към епически жанр (когато е в проза) (немерена реч)

    Б) към лиро-епически жанр (когато в стихотворна форма) (мерена реч)

    Свойства на баснята:

    • Краткост- в баснята има един сюжет или едно събитие и с това тя се прилича с анекдота и с кратката приказка

    Структурата на баснята:

    • Начало – Кои са героите? (вълк, гълъбица)

    • Същинска част- Какво се случва с гергоите?

    • Край- Каква е поуката? (морален извод)

    Моралният извод може да се формулира от герой или от расказвача.

    Героите в баснята са представени без дитайли(штрихно), с различни нравствени качества: глупост, тщестлавие, мързел, трудолюбие. Някои животни имат репутация- лисицата е хитра, вълкът е глупав, заяка е страхлив и т.д. Героите изразяват човешки взаимоотношения и черти.

    Светът на баснята е нереален, няма аналог живота, но той носи истини послания. Чрез алегорията(иносказание) авторът разоблачава(осмива) завист, лакомия, гордост.

    Проект за работа с басня.

    • Тема- тя се формулира от сюжета- За какво расказва баснята? (случката, героите)

    • Поуката- Каква е поуката? Открийти я или прочетете я. По какъв начин е изразена?

    • Героите- логика на речевото и действеното поведение, нравствени качества, ролята на героите за извеждане на посланието. (Открийте нравствените качества.)

    • Сюжетът- Какво се случва с героите? Кога, къде става това действие? Защо авторът е избрал такава случка?

    Особени характеристики на баснята

    1. Краткост и динамичност(бързо) на сюжета

    2. Наличие на алегория

    3. Нравоучителен характер

    4. Точен, ярък, образен език

    5. Лакрничност и изразителност на описанието

    6. Висока степен на обобщеност, която се съдържа в поуката

    7. Поуката може да бъде в края на баснята и в началото

    8. Баснята може да бъде в стихотворна и нестихотворна форма (мерена и немерена реч)

    Един от първите европейски баснописци е старо-гръцкият баснописец Езоп, Жан дьо Лафонтен френски баснописец, Иван Андреевич Крылов- русски баснописец, Петко Рачо Славейков и Иван Вазов- български.
    1   2   3   4


  • написать администратору сайта