|
Математика 1,2,3,4 тоқсан. Математика 3сынып
Оқу ісінің меңгерушісі:
Математика
| Уақыты:
| Кабинет:
| Мұғалім:
| Сабақтың атауы
| Қатынастармен байланысты (тура және жанама түрдегі) есептерді салыстыру
| Сілтеме
| Математика оқулығының әдістемесі,мұғалімге арналған нұсқаулық
| Сабақтың жабдығы
| Сызба, деңгейлік тапсырма ,карточкалар
| Жалпымақсаттар
| Мақсаты: Көп таңбалы сандарды оқуда аталмаған разрядтар бірлігінің орнына нөл жазылатынына назар аудару. Тура және жанама түрде берілген есептерді салыстыру.
Білімділігі: Оқушыларды тура және жанама түрде тұжырымдалған есептерді шығаруға баулу, білімдерін толықтыру, кеңейту;
Дамытушылығы: Оқушылардың ауызша, жазбаша есептеу дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлау қабілетін дамыту;
Тәрбиелігі: Оқушыларды жауапкершілікке,білімділікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі:Интерактивті тақта,кесте, суретті есептер;
| Оқыту нәтижесі
| Топқа бөлу
| Пазл құрастыру арқылы топтарға бөлу
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Ынтымақтастық атмосферасы
| Балалар бір-біріне «сиқырлы таяқшаны» бере отырып, өздерінің игілікті тілектерін айтады:
Мен бәріңе Денсаулық тілеймін!
Мен бәріңе Қуаныш тілеймін!
Мен бәріңе Мейірім тілеймін!
Мен бәріңе шуақты күн тілеймін!
Мен бәріңе көңілді ойын тілеймін! Және т.б.
| Осы айтқандарыңды орындауға бар күш - жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріне сәттілік пен бестік баға тілеймін!
| Үй тапсырмасын сұрау
| Үй жұмысы орындалған дәптерлерін тексеру
| Қызығушылықты ояту
| Санды жаз, оқы:
50900; 7400; 3000; 800000;
| Мағынаны тану
| Оқулықпен жұмыс.
1-топ №1,2
2-топ №2,3
3-топ 4,5
| Сергіту сәті
| Кел, балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік.
Қабақ түйген не керек?
Көңілді боп жүрейік.
| Оқушылар сергіп алады
| Ой толғаныс
| 99, 1000, 1001; 2999, 3000, 3001; 4999, 5001; 6999, 7001; 8999, 9001;
8999, 6999, 4999, 2999, 999
1001, 3001, 5001, 7001, 9001
| Үй тапсырмасы
| Оқулықта қалған тапсырмаларды орындау.
| Күнделіктеріне жазады
| Бағалау
| Оқушылар алдымен бір бірін бағалайды. Содан соң мұғалім барлық оқушыларды бағалайды. Смайликтерді жабыстырады.
| Оқу ісінің меңгерушісі:
Математика
| Уақыты:
| Кабинет:
| Мұғалім:
| Сабақтың атауы
| Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу. Квадрат сантиметр
| Сілтеме
| Математика оқулығының әдістемесі,мұғалімге арналған нұсқаулық
| Сабақтың жабдығы
| Сызба, деңгейлік тапсырма ,карточкалар
| Жалпы мақсаттар
| 1.Фигураның ауданы ұғымымен,оны өлшеу және өлшем бірлігімен таныстыру; кестелік көбейту мен бөлуге берілген есептерді шығару. 2.Ауызша есептеу жылдамдықтарын,танымдық қабілеттерін дамыту. 3.Ұжыммен жұмыс істеуге,ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі:жаңа сабақ Әдісі:сұрақ-жауап,түсіндіру,талдау,өзіндік,жұппен. Көрнекілігі:сызбалар,кестелер,суреттер,интербелсенді тақта
| Оқыту нәтижесі
| Топқа бөлу
| Геометриялық фигуралар арқылы топтарға бөлу
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Ынтымақтастық атмосферасы
| Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!
| Осы айтқандарыңды орындауға бар күш - жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріне сәттілік пен бестік баға тілеймін!
| Үй тапсырмасын сұрау
| Үй жұмысы орындалған дәптерлерін тексеру
Үй тапсырмасын тексеру: 86 бет №6 Теңдеулерді шешу. х:100=9 800:а= 8 с:10 =70 у*6= 600 b:5= 100 400:d =100 1.Тірек білімді белсендіру №6 .Кестені толтыру Математикалық диктант -7-ні 5 есе арттыр; -56-ны 7есе кеміт; -42 мен 6 сандарының бөліндісінің мәнін тап; -1-ші көбейткіш 6,2-ші көбейткіш 9 көбейтіндінің мәнін тап; -бөлінгіш 28,бөлгіш 4,бөліндінің мәнін тап.
| Қызығушылықты ояту
| 1.Оқушыларға зерттейтін,шешетін проблемеларды қою. Берілген фигуралардың ішінен ең үлкенін және ең кішісін табу.Фигураларды іріктеу барысында біз олардың несін табамыз?(бетін,ауданын) Үшбұрыштың ауданы дөңгелектің ауданынан кіші екенін дәлелдеу.(беттестіру,салыстыру) Сыныптағы қандай заттардың ауданы бар? Оны қалай өлшеуге болады? 2.Білім Жаңа сабақты меңгеруіміз үшін не білуіміз керек? -Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? -Геометриялық фигураларды өлшеу үшін қандай бірліктер қажет? -Периметр деген не? Периметрді қалай табамыз? -Қандай геометриялық фигуралардың периметрін табуға болмайды? Мұғалімнің түсіндірмесі.Аудан туралы ұғымды түсіндіру. Оқулықтағы №1 тапсырма бойынша жұмыс. 1.Кесіндінің ұзындығын қалй бірнеше тәсілмен табуға болады? 2.Фигураның ауданын қалай табуға болады?(шаршыларды санау арқылы) Аудан деген не?(фигураның беті) .Жолақтың ауданын табу үшін фигурадағы қабырғасы 1см болатын шаршыларды санаймыз. 3.Қолдану. Мақсаты:Фигураның ауданы туралы алған білімдерін қолдану.Фигураның ауданын тап. -Мынау қандай фигура? (шаршы ) Бұл фигура қабырғалары 1см тең шаршыларға бөлініп тастаған. Осы фигураның ауданын қалай табуға болады?(шаршыларды санау арқылы) 4.Талдау. №1 б)Оқушылар фигураның ауданын табады және оларды салыстырады.Соңғы екі фигураның пішіні әр түрлі ,бірақ аудандары бірдей. 5.Еске түсіру.Тақтада жұмыс. №2.Бос тор көздерге тиісті сандарды қой: №4.Есептің шарты ауызша талданады,дәптерге шешуін ғана жазу. 1.21:3 7кг-1арыстанның 1 күнде жейтін еті. 2.12:3 4кг-1арыстанның 1 күнде жейтін балығы. Шешуі:1)21:3= 7кг-1арыстанның 1 күнде жейтін еті. 2)12:3 =4кг-1арыстанның 1 күнде жейтін балығы. Жауабы:7килограмм ет,4килограмм балық №3.Есептерді салыстыру. Есеп нұсқалары бойынша орындалады,талданады және шығарылады. №5 Бүтіннің бөлігін табу.
| Мағынаны тану
Мәтінді тізбектеп оқу
| Сергіту сәті
| Ой толғаныс
| -Ауданды қалай табамыз? -Өлшем бірлігін ата Шығармашылық тапсырма: Берілген геометриялық фигуралардан сюжетті суреттер құрастыру
| Үй тапсырмасы
| Оқулықтағы тапсырмаларды орындау
| Күнделіктеріне жазады
| Бағалау
| Оқушылар алдымен бір бірін бағалайды. Содан соң мұғалім барлық оқушыларды бағалайды. Смайликтерді жабыстырады.
| Оқу ісінің меңгерушісі:
Математика
| Уақыты:
| Кабинет:
| Мұғалім:
| Сабақтың атауы
| Ауданды өлшеу. Палетка
| Сілтеме
| Математика оқулығының әдістемесі,мұғалімге арналған нұсқаулық
| Сабақтың жабдығы
| Сызба, деңгейлік тапсырма ,карточкалар
| Жалпы мақсаттар
| 1. Фигураның ауданы туралы түсінік беру, фигуралардың ауданын
салыстыру және өлшеу тәсілдерімен таныстыру.
2. Квадрат сантиметрді пайдаланы отырып, фигуралардың ауданын табу,есеп шығару, амалдарды орындау дағдыларын бекіту.
3. Оқушыларды жауапкершілікке, тапқырлыққа, білімділікке тәрбиелеу.
Түрі: Жаңа сабақ
Әдісі: сыни тұрғысынан ойлау технологиясының элементтері, топтау, сұрақ-жауап.
Көрнекілік: слайд, топшама, геометриялық фигуралар.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, дүниетану.
| Оқыту нәтижесі
| Топқа бөлу
| Пазл құрастыру арқылы топтарға бөлу
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Ынтымақтастық атмосферасы
| Балалар бір-біріне «сиқырлы таяқшаны» бере отырып, өздерінің игілікті тілектерін айтады:
Мен бәріңе Денсаулық тілеймін!
Мен бәріңе Қуаныш тілеймін!
Мен бәріңе Мейірім тілеймін!
Мен бәріңе шуақты күн тілеймін!
Мен бәріңе көңілді ойын тілеймін! Және т.б.
| Осы айтқандарыңды орындауға бар күш - жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріне сәттілік пен бестік баға тілеймін!
| Үй тапсырмасын сұрау
| Үй тапсырмасы жазылған дәптерлерді тексеру
| Қызығушылықты ояту
| Психологиялық дайындық
Бізге есеп үйреткен,
Пәнге қара құрметпен.
Сандарды тура табатын
Математика болатын.
І. Қызығушылығын ояту
1. Математикалық диктант.
1) 3 пен 4-тің көбейтіндісін тап.
2) 15 пен 5-тің бөліндісін тап
3) 0 мен 20-ның көбейтіндісін тап
4) 90 мен 90-ның бөліндісін тап
5) 1 мен 36-ның көбейтіндісін тап.
6) 0 мен 15-тің бөліндісін тап
7) 1 мен 4-тің қосындысын 5 есе арттыр
Жауабы: 1) 12; 2) 3; 3) 0; 4) 1; 5) 36; 6) 0; 7) 25
Бағалау: «5»- қате жоқ
«4»- 1-2 қате
«3»- 3-4 қате
| Мағынаны тану
Мәтінді тізбектеп оқу
| Қайталау қосу, азайту өрнек құру
Көбейту, бөлу Математика теңдеу шешу
сабағында
не үйрендік?
Шығармашылық тапсырма геометриялық периметрді табу
фигуралар
- Балалар, сендер қандай фигураларды білесіңдер?
- Ал, балалар, периметр дегеніміз не?
- Периметрді табудың неше тәсілі бар?
- Біз тік төртбұрыштың периметрін тапқанда көбіне қай тәсілді қолданамыз?
- Біз математикадан көп нәрсені біледі екенбіз, бірақ әлі білеріміз көп.
Мағынаны тану.
Фигуралар:
Әр заттың орны бар. Мысалы сынып бөлмесіндегі кітап, дәптер, т. б.
Мына фигуралардың да алатын орны бар
Оның қалай аталатынын білесіңдер ме?
Ендеше, оны аудан деп атайды. Біз бүгін аудан, ауданның өлшем бірлігі туралы үйренеміз.
І Слайд
Қандай фигура үстелден көбірек орын алып жатыр?
Оқушылардың пікірін тыңдау.
ІІ слайд . Салыстыру
Ережені айтамыз.
Ауданды S әрпімен белгілейміз.
Енді осы ауданды табу үшінбірнеше өлшем бірліктерін пайдаланамыз.
Бүгін біздер ауданның кішкене өлшем бірлігімен танысамыз.
1 см2 Дәптерге сыздыру.
Бүгін біздер геометриялық фигуралардың ауданын тапқанда осы өлшем бірлігін пайдаланамыз.
| Сергіту сәті
| Кел, балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік.
Қабақ түйген не керек?
Көңілді боп жүрейік.
| Оқушылар сергіп алады
| Ой толғаныс
| «Бәйге» ойыны. Шығармашылық жұмыс.
Екі қолыңдағы саусақ саны
Аптадағы күн саны
Бір жылдағы күн саны
Төрт үстелдің аяғының саны
Жеті сиырдың мүйізінің саны
Периметрді қалай табамыз?
Ауданды қандай әріппен белгілейміз?
Практикалық жұмыс
Геометриялық фигуралардың ауданын табу. (Жеке жұмыс)
VIІІ слайд Логикалық есептер
а)11 түйе, 5 жылқы,
2 сиыр, 4 ешкі.
2 қоян, 3 түлкі,
Болды сонда нешеуі?
ә) Түйе, бота маң басқан,
4 аяғын тең басқан.
Шұнақ құлақ 5 ешкі,
Төрт қозылы 2 қой,
Бәрі нешеу айта ғой?
| Үй тапсырмасы
| Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.
| Күнделіктеріне жазады
| Бағалау
| Оқушылар алдымен бір бірін бағалайды. Содан соң мұғалім барлық оқушыларды бағалайды. Смайликтерді жабыстырады.
| |
|
|