|
Математика 1,2,3,4 тоқсан. Математика 3сынып
Оқу ісінің меңгерушісі:
Математика
| Уақыты:
| Кабинет:
| Мұғалім:
| Сабақтың атауы
| Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метр
| Сілтеме
| Математика оқулығының әдістемесі,мұғалімге арналған нұсқаулық
| Сабақтың жабдығы
| Сызба, деңгейлік тапсырма ,карточкалар
| Жалпы мақсаттар
| 1)Аудан өлшем бірлігі квадрат дециметр туралы білімдерін пысықтау, ауызша, жазбаша есептеуге жаттығу
2)Оқушылардың есептеу дағдыларын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру.
3)Айналадағы қоршаған ортамен салыстыра отырып, геометриялық пішіндерді ажыратуға дағдыландыру.Алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі:Интерактивті тақта, геометриялық фигуралар, венн диаграммасы
Түрі:Дамытушылық сабақ
Әдісі:Түсіндіру, сұрақ-жауап
| Оқыту нәтижесі
| Топқа бөлу
| Геометриялық фигуралар арқылы топтарға бөлу
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Ынтымақтастық атмосферасы
| Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!
| Осы айтқандарыңды орындауға бар күш - жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріне сәттілік пен бестік баға тілеймін!
| Үй тапсырмасын сұрау
| Тіктөртбұрыштың, шаршының ауданын қалай табады?
Ұзындық өлшеуіштерін ата.
Есіңе сақта!1м=10дм 1м=100см
1м2=100дм2 1м2=10000см2
V.Кестемен жұмыс /Ауызша есептеу/
Тік төртбұрыш пішінді бет
| Ұзындығы
| Ені
| Аудыны
| Сынып бөлмесінің едені
| 8м
| 6м
| 48 м2
| Алаңқай
| 80мм
| 60м
| 4800 м2
| Бақша
| 30м
| 20м
| 600 м2
|
| Қызығушылықты ояту
| Мағынаны тану
| Оқулықпен жұмыс.
1-топ №1,2
2-топ №2,3
3-топ 4,5
| Сергіту сәті
| Үйшікте мына бір сәулетті Тұратын қай мықты әулеті? Мен– тышқан-шиқылдақ, Мен– қоян-желаяқ, Мен– түлкі-керіммін, Мен– қасқыр-серімін. Бәрімізтұратынкөңілді, Қажетті сәулетті көр үйді!
| Оқушылар сергіп алады
| Ой толғаныс
| Топпен жұмыс /Мазмұнды есепті шығару/
І-топ «Алғырлар» тобы ІІ-топ «Ойшылдар» тобы
Барлығы-208 8сиырдан-6л
Түске дейін-1/4 бөлігі↑ 1бидонда-10л
Түстен кейін-? Неше литр сүт жетпей қалды-?
1)208:4х1=52 (км) 1)8х6=48л
2) 208:52=156 (км) 2)48:10=4(б)
Ж/ы:Түстен кейін 156км 3)10х4=40
4)48-40=8 л
5)10-8=2 л
Ж: 2л сүт жетпей қалды
Математикалық диктант
а)Ойлаған санды 8-ге бөліп, 1057-ге арттыр. /Х:8+2057/
ә)а және 2070 сандарының қосындысын 9 есе кеміт /(а+2070):9
б)870 және в сандарының айырмасын 6есе арттыр /(870-в)х6/
Шығармашылық тапсырма
1х8+1=9
12х8+2=98
123х8+3=987
1234х8+4=9876
12345х8+5=98765
Не байқадың? Қорытынды жаса.
| Үй тапсырмасы
| Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.
| Күнделіктеріне жазады
| Бағалау
| Оқушылар алдымен бір бірін бағалайды. Содан соң мұғалім барлық оқушыларды бағалайды. Смайликтерді жабыстырады.
| Оқу ісінің меңгерушісі:
Математика
| Уақыты:
| Кабинет:
| Мұғалім:
| Сабақтың атауы
| Геометриялық фигураларды әріптермен белгілеу
| Сілтеме
| Математика оқулығының әдістемесі,мұғалімге арналған нұсқаулық
| Сабақтың жабдығы
| Сызба, деңгейлік тапсырма ,карточкалар
| Жалпы мақсаттар
| Мақсаты мен міндеттері: геометриялық фигураларды латынәріптерімен белгілеуді таныстыру. шапшаң есептеуге үйрету, есептердің шешуін табуға үйрету.
1.Білімділік: мемлекеттік білім стандарты деңгейде білім, білік және дағдыларды игеру
2.Дамытушылық:оқушының ақыл-ойының математикалық стилін, ин-теллектуалдық және ерік пен сезімге қатысты сапаларын дамыту;
3.Тәрбиелік: меңгерген математикалық білімдерін өмірде қоддануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге асыру.
Сабақ түрі : жаңа сабақ
Көрнекіліктер: кесте;, қималы карточкалар,,геометриялық фигуралар
Әдіс-тәсілдер:жұптық, топтық, өзіндік
| Оқыту нәтижесі
| Топқа бөлу
| Пазл құрастыру арқылы топтарға бөлу
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Ынтымақтастық атмосферасы
| Балалар бір-біріне «сиқырлы таяқшаны» бере отырып, өздерінің игілікті тілектерін айтады:
Мен бәріңе Денсаулық тілеймін!
Мен бәріңе Қуаныш тілеймін!
Мен бәріңе Мейірім тілеймін!
Мен бәріңе шуақты күн тілеймін!
Мен бәріңе көңілді ойын тілеймін! Және т.б.
| Осы айтқандарыңды орындауға бар күш - жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріне сәттілік пен бестік баға тілеймін!
| Үй тапсырмасын сұрау
| Ауызша есептеу.
9*6 36:9 9*8 9*9 18:9 72:9 3*9 9*5 63:9 45:9
Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Геометриялық фигураларды ата. Оларды белгілеу үшін латынның: А, В,С,Д, әріптері пайдаланылады.
А В
С Д А Е
1-тапсырма ауызша фигураларды ата, оқы.
2-тапсырма фигураны дәптерге сыз, АВСД төртбұрышның қабырғаларын өсу ретімен жаз.
Д А В С ДА, АВ, ВС, ДС
| Қызығушылықты ояту
| Мағынаны тану
| Оқулықпен жұмыс.
1-топ №1,2
2-топ №2,3
3-топ 4,5
| Сергіту сәті
| Кел, балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік.
Қабақ түйген не керек?
Көңілді боп жүрейік.
| Оқушылар сергіп алады
| Ой толғаныс
| Суретте неше ұшбұрыш бар ата, әріптермен жазып шық.
| Үй тапсырмасы
| Оқулықтағы тапсырмалары орындау.
| Күнделіктеріне жазады
| Бағалау
| Оқушылар алдымен бір бірін бағалайды. Содан соң мұғалім барлық оқушыларды бағалайды. Смайликтерді жабыстырады.
| Оқу ісінің меңгерушісі:
Математика
| Уақыты:
| Кабинет:
| Мұғалім:
| Сабақтың атауы
| Қайталау. Кестелік көбейту және бөлу
| Сілтеме
| Математика оқулығының әдістемесі,мұғалімге арналған нұсқаулық
| Сабақтың жабдығы
| Сызба, деңгейлік тапсырма ,карточкалар
| Жалпы мақсаттар
| Сабақтың мақсаты: Көбейту және бөлудің кестелік жағдайы және
қалдықпен бөлу туралы білімдерін бекіту.
Білімділік: көбейту және бөлуге берілген есептерді шығару дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, танымдық қабілеттерін арттыру, шығармашылықпен жұмыс істей білу дағдысын
қалыптастыру
Тәрбиелік:Қысқы ойындар арқылы балаларды ұйымшылдыққа,
жылдамдыққа, өзбеттерімен жұмыстана білуге, шапшаң әрі
қатесіз есептей білуге тәрбиелеу.
Сабақ типі: Білімді бекіту, бір жүйеге келтіру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, қайталау.
| Оқыту нәтижесі
| Топқа бөлу
| Геометриялық фигуралар арқылы топтарға бөлу
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Ынтымақтастық атмосферасы
| Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!
| Осы айтқандарыңды орындауға бар күш - жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріне сәттілік пен бестік баға тілеймін!
| Үй тапсырмасын сұрау
| 1) №7 мысал.Фигураның боялған бөлігінің ауданын есептеу.
Жауабы: S=(12 смх 5см)-(4см х 2см+5см х 2см)=60 см²-18 см² =42см²
2. Тірек білімдерін белсендіру.
1. Кез келген санды бірге көбейткенде, қандай сан шығады?(сан шығады)
2. Санды сол санның өзіне бөлсе, неше шығады?(1 шығады)
3. Нөлді санға бөлгенде, неше шығады?(0 шығады)
4. Санды нөлге бөлуге бола ма?(болмайды)
5. 2-ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай аталады? (Жұп)
6. 2-ге қалдықсыз бөлінбейтін сандар қалай аталады? (тақ)
7. Егер есепте қосу мен көбейту амалы келсе, алдымен қандай амалды орындаймыз? (көбейту)
| Қызығушылықты ояту
| Мағынаны тану
Мәтінді тізбектеп оқу
| Оқулықпен жұмыс.
1-топ №1,2
2-топ №2,3
3-топ 4,5
| Сергіту сәті
| Күннің шыққаны жақсы ма? (күнді бейнелейді)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Желдің соққаны жақсы ма? (желді бейнелейді)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Достарыңмен жүрген жақсы ма? (адымдайды)
Анаңды құшақтаған жақсы ма? (өздерін құшақтайды)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Туған өлкеде жақсы ма? (құшақтарын жаяды)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Үйіміз бар жерде жақсы ма? (үйді бейнелейді)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Биде айналған жақсы ма? (айналады)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Қазақстандық болған жақсы ма?
(бас бармақтарын көрсетеді)
|
Оқушылар сергіп алады
| Ой толғаныс
| Екі қатарға лездік 5 сұрақтан қойылады.
1 қатар
1. 5ондықты 3есе арттыр
2. 2 жүздіктен тікелей кейін келетін сан
3. 6ондықтан 2 есе артық сан
4. 1дм-де неше см бар?
5. 30 бен 50-дің қосындысы
2 қатар
1. 3 ондықты 2 есе арттыр
2. 93-тің алдында келетін сан
3. 1 сағатта неше минут бар?
4. 90 мен 40-тың қосындысы?
5. 7 ондықты 2 есе арттыр
8. Логикалық тапсырмалар
1.1 жұмыртқаны қайнатуға 3 минут кетсе, 5 жұмыртқаны қайнатуға неше минут керек?
2. Бір сағатта неше минут бар?
3.Бір аптада неше күн бар?
4.Бір жылда неше ай бар?
5.Екі аяғымен түрегеп тұрған адамның салмағы 50кг, бір аяғымен тұрған адамның салмағы неше кг?
| Үй тапсырмасы
| Оқулықтағы тапсырмаларды орындау
| Күнделіктеріне жазады
| Бағалау
| Оқушылар алдымен бір бірін бағалайды. Содан соң мұғалім барлық оқушыларды бағалайды. Смайликтерді жабыстырады.
| |
|
|