Главная страница
Навигация по странице:

  • У результаті засвоєння теми студент повинен вміти

  • Методичні рекомендації Під час вивчення першого питання слід усвідомити, що кожна наука має свій предмет пізнання або предмет вивчення. Предметом

  • Питання і завдання для самоконтролю

  • Список рекомендованої літератури

  • Тема 2. ІСТОРІЯ СВІТОВОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ У результаті вивчення теми студент повинен знати

  • Методичні рекомендації для самостійної підготовки студентів для студентів усіх спеціальностей


    Скачать 429.5 Kb.
    НазваниеМетодичні рекомендації для самостійної підготовки студентів для студентів усіх спеціальностей
    АнкорPolitologiya_metodichka.doc
    Дата01.09.2018
    Размер429.5 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаPolitologiya_metodichka.doc
    ТипМетодичні рекомендації
    #23884
    страница1 из 5
      1   2   3   4   5

    Міністерство освіти і науки України

    Національний університет "Львівська політехніка"

    Кафедра політології ІГСН

    ПОЛІТОЛОГІЯ

    Плани і методичні рекомендації

    для самостійної підготовки студентів

    для студентів усіх спеціальностей

    денної та заочної форм навчання

    Національного університету "Львівська політехніка"

    Тема 1. ПОЛІТИКА І НАУКА ПРО ПОЛІТИКУ
    У результаті вивчення теми студент повинен знати:

    • основні підходи до визначення предмету політології;

    • етапи розвитку політології як науки, її роль у житті суспільства;

    • систему категорій політології;

    • методи і функції політології як науки;

    • місце політології в системі гуманітарних дисциплін;

    • сутність і основні визначення політики; роль політики в суспільстві;

    • аспекти політики;

    • поняття “суб’єкт” та об’єкт “політики”;

    • типологію суб’єктів політики та форми їх взаємодії.


    У результаті засвоєння теми студент повинен вміти:

    • характеризувати об’єкт і предмет політології;

    • виділяти основні етапи розвитку політології як науки, її методи і функції;

    • визначати місце політології в системі гуманітарних наук;

    • порівнювати теоретичні підходи до визначення політики;

    • визначати роль політики в житті суспільства;

    • розмежовувати поняття “суб’єкт” та “об’єкт” політики;

    • характеризувати типологію суб’єктів політики;

    • з’ясовувати основні форми взаємодії суб’єктів політики.


    План

    1. Політологія як система знань про політику.

    1.1. Предмет, методи та функції політології.

    1.2. Структура політичної науки.

    1. Політика як суспільне явище.

    2.1. Зміст і структура політичної сфери суспільства. Походження політики.

    2.2. Теоретичні підходи до визначення політики.

    1. Суб’єкти політики.

    3.1. Поняття “суб’єкт” та “об’єкт” політики. Класифікація суб’єктів політики.

    3.2. Форми взаємодії суб’єктів політики.
    Методичні рекомендації

    Під час вивчення першого питання слід усвідомити, що кожна наука має свій предмет пізнання або предмет вивчення. Предметом вивчення політології є політична система суспільства як інтегроване поняття, що містить такі важливі складові, а саме: держава, державний устрій, влада, владні відносини, політичні партії та громадсько-політичні організації й рухи, політична діяльність, політична свідомість, політична культура, ідеологія та ін., а об’єктом її дослідження є політична сфера, яку вивчають і аналізують у поєднанні з особливостями її функціонування, розвитку та зв’язками з іншими сферами суспільства (економічною, соціальною, духовною та ін.). Насамперед, політична наука зосереджує свою увагу на дослідженні держави, влади та владних відносин, які розглядає як соціальні феномени й інститути політичної організації суспільства, котрі своєю основною метою мають реалізацію загального інтересу. Необхідно з’ясувати і розкрити зміст загальнонаукових, емпіричних і логічних методів політології, охарактеризувати її функції – описову, пояснювальну, прогностичну, інструментальну, нормативно-орієнтуючу; дати характеристику основним категоріям політології.

    Особливу увагу слід приділити сутності різноманітних підходів до розуміння та визначення політичної науки, її сутності та структури, ролі в сучасному суспільстві. Варто наголосити на етапах становлення політології як науки, виділити основні сфери політологічних досліджень, показати її зв’язок із суміжними гуманітарними науками. Необхідно з’ясувати сутність та специфіку складових політичної науки: історії політичних вчень, теорії політики, політичної філософії, вчення про політичні інститути та процеси, теорії міжнародної політики, політичної соціології, політичної антропології тощо [1, 12-57; 2, c. 11-72; 3, с. 12-37; 4, c. 7-15; 5, c. 37-204; 6, c. 11-40; 7, с. 8-33].

    Під час розгляду другого питання необхідно з’ясувати місце і роль політики в системі суспільних відносин, розглянути її регулятивну функцію (через взаємодію між виробничою, соціальною, духовною, політичною та родинною сферами життя). Важливо висвітлити трансформацію основних уявлень про політику від античних часів до сьогодення, а також виокремити і розкрити зміст теоретичних підходів до розуміння політики: директивного, функціонального, комунікативного, плюралістичного тощо. При визначенні терміну “політика”, потрібно вказати на багатоаспектність його трактуванні через виділення нормативного, інституційного, процесуального аспектів. Сформоване і цілісне уявлення про сферу політики дасть можливість довести її значення для сучасного процесу державотворення в Україні [1, с. 7-12; 2, c. 5-10; 3, с. 17-20; 4, c. 15-29; 6, c. 40-45; 7, с. 150-155, 158-169].

    Вивчення третього питання варто розпочати із з’ясування змісту понять “суб’єкт” і “об’єкт” політики і, на цій основі, дати визначення суб’єкта політики. Важливо усвідомити різні рівні політичної суб’єктивності індивіда – від пересічного пасивного громадянина до політичного лідера, а також визначити фактори, які впливають на політичну активність особи. Окремо слід зупинитися на класифікації суб’єктів політики, виділити й охарактеризувати індивідуальні та групові суб’єкти політики (первинні, вторинні і базові). Розгляду потребує і поняття “приховані суб’єкти політики”: кліки, родинно-земляцькі угруповання, мафіозні утворення тощо. З огляду на актуальність теми доцільно проаналізувати особливості діяльності та структуру суб’єктів політики в Україні. Іншим важливим моментом є визначення і розкриття змісту основних форм взаємодії учасників політичного процесу: конфлікту і консолідації. Варто не лише виділити причини соціальних і політичних конфліктів, а й засвоїти їхні функції (сигнальну, інформаційну, диференціювальну, інтегрувальну, динамічну), типи (конфлікт інтересів, ціннісні конфлікти, конфлікти ідентифікації) та технологію розв’язання. Консолідацію суспільства необхідно розглядати через поняття консенсусу як важливої умови політичної стабільності [2, c. 257-276; 3, с. 202-224; 4, c. 103-123; 5, c. 459-478; 6, c. 83-86, с. 180-181, 193-198; 7, с.155-158, 209-220].
    Питання і завдання для самоконтролю

    1. Розкрийте поняття “предмет політології”.

    2. Охарактеризуйте методи політології.

    3. Розкрийте зміст основних функцій політології.

    4. Розкрийте зміст і порівняйте основні теоретичні підходи до визначення змісту політики: директивний, комунікативний, функціональний.

    5. Порівняйте основні форми взаємодії суб’єктів політики: конфлікт і консенсус.

    6. Назвіть приклади первинних, вторинних і безпосередніх суб’єктів політики. Які функції вони виконують у політичному житті?


    Тести

      1. Обєктом політології є вивчення політичного життя суспільства:

    а) так; б) ні.

      1. Наведіть приклади категорій політології запропонованих видів:

    а) базових __; б) таких, що відображають історичні особливості політичних вчень __; в) таких, що стосуються окремих напрямів чи дисциплін політичної науки __.

      1. Виділіть загальнонаукові методи політології:

    а) порівняльний; б) історичний; в) аналіз і синтез; г) опитування; ґ) аналіз статистичних даних; д) системний; є) структурно-функціональний; ж) бігейвіористський.

      1. Інструментальна функція політології дає відповідь на запитання: що треба зробити, які прийняти рішення, як їх впроваджувати в життя, щоб досягнути бажаного результату політичної діяльності:

    а) так; б) ні.

      1. Яка із названих дефініцій найбільш точно відтворює поняття “політика”:

    а) політика – це постійне змагання одних за панування над іншими і мистецтво володарювання; б) політика – це розподіл обов’язків і повноважень у цілісному суспільному організмі за умови їх узгодження; в) політика – це специфічний засіб взаємодії, за допомогою якого з’ясовується мета спільноти, загальні інтереси суб’єктів взаємодії, розробляються спільні і обов’язкові правила поведінки; г) політика – це суспільна діяльність, що передбачає суперництво і співробітництво при здобутті і здійсненні влади.

      1. Зазначте базові суб’єкти політики:

    а) нації; б) класи; в) політичні лідери; г) політичні партії; ґ) етнічні та релігійні групи; д) владні структури.

      1. Типами політичних конфліктів є:

    а) конфлікт інтересів; б) ціннісний конфлікт; в) конфлікт ідентифікації; г) міжнародний конфлікт.
    Список рекомендованої літератури

    1. Гелей С. Д. Політологія: Навч. посіб. – 7-ме вид, перероб і доп. / С. Д. Гелей, С. М. Рутар. – К.: Знання, 2008. – 415 с.

    2. Політологія: Посіб. [для студ. ВНЗ] / Бабкіна О. В., Безродний Є. Ф., Горбатенко В. П. [та ін.]; за ред. О. В. Бабкіної, В. П. Горбатенка. – К.: Академія, 1998. – 368 с.

    3. Політологія: Підручн. / [За ред. М. М. Вегеша]. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2008. – 384 с.

    4. Політологія: Навч. посіб. / О. О. Волинець, М. П. Гетьманчук, В. В. Гулай [та ін.]: за ред. М. П. Гетьманчука. – Серія «Дистанційне навчання». – Львів: НУ «Львівська політехніка», 2005. – 360 с.

    5. Політологія. Навчально-методичний комплекс: Підручн. / Ф. М. Кирилюк, А. Є. Конверський, В. Ф. Білик [та ін.]; за ред. Кирилюка Ф. М. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 704 с.

    6. Політологія / А. Колодій, Л. Климанська, Я. Космина [та ін.]; за ред. А. Колодій. – 2-е вид., перероб. та доп. – К.: Ельга, Ніка-Центр, 2003. – 664 с.

    7. Шляхтун П. П. Політологія (теорія та історія політичної науки): Підручн. / П. П. Шляхтун. – К.: Либідь, 2002. – 576 с.
    Тема 2. ІСТОРІЯ СВІТОВОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ
    У результаті вивчення теми студент повинен знати:

    • коли і в якій країні виникла (розвинулась) та чи інша політична ідея, концепція або теорія;

    • провідних представників того чи іншого періоду або напряму політичної думки, назви їх основних творів;

    • історичні умови, в яких відбувалося зародження та формування політичних ідей, соціально-економічні, політичні та духовні чинники, що впливали на їхній розвиток;

    • зміст політичних ідей того чи іншого політичного мислителя, напряму, школи, концепції, історичного періоду; їх практичний вплив на політичні процеси.


    У результаті засвоєння теми студент повинен вміти:

    • визначити ключові політичні ідеї, теорії та доктрини з історії світової політичної думки; логічно та грамотно викласти їх зміст;

    • порівняти між собою ідеї, погляди та концепції різних політичних мислителів, шкіл і напрямів;

    • описати структуру, складові елементи політичних ідеалів та теорій, характер взаємозв’язку між ними;

    • визначити роль та місце конкретних політичних ідей у тому чи іншому ідейно-світоглядному комплексі та соціально-політичній системі суспільства.


    План

    1. Політична думка Стародавнього Світу.

      1. Політична думка Стародавнього Сходу.

      2. Політична думка Античності.

    2. Політична думка Західної Європи доби Середньовіччя.

      1. Влада й політика в релігійній інтерпретації християнства.

      2. Політичні ідеї епохи Відродження та Реформації.

    3. Політична думка Нового часу:

      1. Політико-правові вчення періоду ранніх буржуазних революцій та Просвітництва.

      2. Плюралізм ідеологічних течій ХІХ ст.

    4. Політичні ідеології Новітнього часу.

      1. Трансформація “класичних” політичних ідеологій ХХ-ХХІ ст.

      2. Ґенеза та форми “нових” ідеологій ХХ-ХХІ ст.


    Методичні рекомендації

    У першому питанні необхідно простежити процес зародження та формування політичних уявлень, ідей та концепцій у цивілізаціях Давнього Сходу й Античного світу, розкрити їх зміст та виявити вплив соціальних, політичних й духовно-культурних умов епохи. Головну увагу слід приділити політико-правовим вченням Стародавнього Єгипту, Месопотамії, Китаю, Індії, Греції. Під час вивчення політичної думки Античності важливо звернутися до творчої спадщини Платона й Арістотеля [2, с. 24-70; 4, с. 16-17; 5, с. 36-49; 6, с. 16-33, 80-174; 7, с. 18-145; 10, с. 33-42].

    Розглядаючи друге питання, необхідно охарактеризувати роль християнства у формуванні світоглядних та ідеологічних засад європейської політичної думки Середньовіччя. Слід з’ясувати головні положення теократичних теорій, полеміку довколо питання примату церковної чи світської влади. Тематику й зміст політичних вчень середньовічної доби варто розглянути на прикладі праць “отців церкви” (передусім св. Августина), Томи Аквінського, Марсилія Падуанського [2, c. 70-97; 5, c. 43-48; 6, c. 262-412; 7, c. 181-302; 10, c. 43-48]. Далі належить розглянути зміни в ідеології західноєвропейського суспільства в умовах кризи феодалізму та розвитку раціоналістичної критики релігійного світогляду, поширення ренесансних ідей та руху за реформу церкви. Особливу увагу слід приділити політичній філософії Н.Макіавеллі, теорії державного суверенітету Ж.Бодена, релігійно-політичним концепціям М.Лютера, Т.Мюнцера, Ж.Кальвіна. На прикладі суспільно-політичних поглядів Т.Мора й Т.Кампанелли потрібно з’ясувати суть вчення утопічного соціалізму [2, c. 205-238; 5, c. 52-54; 6, c. 414-441; 7, c. 304-391; 10, c. 48-55].

    При висвітленні третього питання необхідно зупинитися на історичних умовах формування та загальній характеристиці ранньобуржуазних ліберальних концепцій Нового часу: прав та свобод людини, природного права, суспільного договору, народного та державного суверенітету, поділу влади, правової держави, громадянського суспільства [2, c. 239-265; 4, c. 17-20; 5, c. 54-56; 6, c. 457-466, 476-477, 498-540; 7, c. 373-479; 10, c. 55-62]. Треба проаналізувати погляди представників європейського Просвітництва на природу людини, походження та сутність держави і влади, ідеальний суспільний устрій, узгодження державного й приватного інтересів, соціальної рівності, функцій права та моралі [2, c. 291-353; 3, c. 5-59; 5, 56-58; 6, c. 571-584; 7, c. 481-528; 10, c. 62-66]. Окремого вивчення вимагає політична теорія І.Канта та Г.Гегеля [1, c. 290, 320-325; 2, c. 387-403; 3, c. 123-140; 5, 58-61; 6, c. 584-618; 7, c. 549-584; 10, c. 66-71]. Потрібно охарактеризувати процес становлення й розвитку основних ідейно-політичних доктрин Нового часу: лібералізму, консерватизму, соціалізму, націоналізму та їх різновидів [1, c. 135-147, 228-241, 280-290, 305-335, 373-398; 2, c. 404-457, 504-537; 3, c. 79-122, 141-235; 4, c. 283-301; 6, c. 651-658; 7, c. 529-548, 585-692; 10, c. 71-85, 540-566].

    Вивчення четвертого питання треба розпочати з огляду причин та логіки історичної трансформації традиційних політичних ідеологій у ХХ ст., з’ясування основних положень неолібералізму, неоконсерватизму, соціал-демократизму, марксизму, фашизму, націонал-соціалізму [1, c. 153-227, 241-304, 335-372; 2, c. 578-603, 615-651; 4, c. 287-295, 302-304; 7, c. 693-813; 8, c. 50-75; 9, c. 82-184; 10, c. 543-566]. Необхідно розкрити особливості становлення та зміст “нових” ідеологій сучасності (екологізм, фемінізм, комунітаризм, релігійний фундаменталізм, технократизм, антиглобалізм та ін.), які розвинулись в умовах глобальних економічних, соціо-культурних та національно-етнічних зрушень, спричинених процесом глобалізації, переходу до постіндустріального, інформаційного суспільства, що супроводжувався поширенням постматеріальних цінностей [1, c. 403; 4, c. 304-306; 8, c. 76-81; 9, c. 185-276].
    Питання і завдання для самоконтролю

    1. Опишіть головні риси політичної думки Стародавнього Сходу.

    2. Розкрийте особливості обґрунтування Платоном та Арістотелем проектів зразкового суспільно-політичного устрою.

    3. Які моделі співвідношення світської та духовної влади розробили мислителі середньовічної Європи?

    4. Назвіть та розкрийте зміст ранньобуржуазних ліберальних політичних теорій Нового часу.

    5. На яких світоглядних засадах побудована ідеологія комунізму?


    Тести

      1. Розробником патріархально-патерналістської концепції держави є:

    а) Конфуцій; б) Арістотель; в) Ж.-Ж.Руссо; г) Н.Макіавеллі; ґ) К.Маркс.

      1. Погляд на наявні реальні форми держави як спотворене відображення ідеальної справедливої держави був властивий:

    а) Конфуцію; б) Платону; в) Арістотелю; г) Т.Аквінському; ґ) Н.Макіавеллі.

      1. Ідею подвійної підлеглості людини «Граду земному» й «Граду Божому» розробив:

    а) Платон; б) Арістотель; в) св.Августин; г) Т.Аквінський; ґ) М.Лютер.

      1. Засновником концепції «народного суверенітету», згідно якої народ є джерелом державної влади та її носієм, сувереном є:

    а) Конфуцій; б) Арістотель; в) Ж.-Ж.Руссо; г) Н.Макіавеллі; ґ) К.Маркс.

      1. Який ідейно-політичний напрям вважає запорукою гармонійного суспільного устрою дотримання дисципліни, суспільної ієрархії, поваги до авторитетів, традицій, моральних норм, інститутів сім’ї, релігії, громади?

    а) лібералізм; б) консерватизм; в) соціалізм; г) націоналізм; ґ) анархізм; д) соціал-демократизм.
    Список рекомендованої літератури

    1. АлексееваТ.А. Современные политические теории: Курс лекц. / Т.А.Алексеева. – М.: Московский государственный институт международных отношений (Университет) МИД РФ: Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 2007. – 464 с.

    2. История политических и правовых учений: Учебн. / ВоротилинЕ.А., ЛейстО.Э., МачинИ.Ф. [и др.]; под ред. О.Э.Лейста. – М.: Зерцало, 1999. – 688 с.

    3. КирилюкФ.М. Політологія Нової доби: Посібн. / Ф.М.Кирилюк. – К.: Академія, 2003. – 304 с. – (Альма-матер).

    4. Політологія / [А.Колодій, Л.Климанська, Я.Космина, В.Харченко]; за наук. ред. А.Колодій. – 2-е вид., перероб. та доп. – К.: Ельга, Ніка-Центр, 2003. – 664 с.

    5. Політологія: Підручн. / В.Г.Антоненко, В.Д.Бабкін, О.В.Бабкіна [та ін.]; за ред. О.В.Бабкіної, В.П.Горбатенка. – 3-тє вид., перероб., доп. – К.: Академія, 2006. – 568 с. – (Альма-матер).

    6. РасселБ. Історія західної філософії / БертранРассел; [пер. з англ. Ю.Лісняка, П.Таращука]. – К.: Основи, 1995. – 759 с.

    7. СебайнД. Історія політичної думки / ДжорджГ.Себайн, ТомасЛ.Торсон; [пер. з англ.]. – К.: Основи, 1997. – 838 с.

    8. ХейвудЭ. Политология: Учебн. [для студентов вузов] / ЭндрюХейвуд; [пер. с англ. под ред. Г.Г.Водолазова, В.Ю.Бельского]. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2005. – 544 с. – (Серия «Зарубежный учебник»).

    9. ШварцмантельД. Идеология и политика / ДжонШварцмантель; [пер. с англ.]. – Х.: Гуманитарный Центр, 2009. – 312 с.

    10. ШляхтунП.П. Політологія (теорія та історія політичної науки): Підручн. / П.П.Шляхтун. – 3-тє вид., стер. – К.: Либідь, 2005. – 576 с.


      1   2   3   4   5


    написать администратору сайта