Главная страница
Навигация по странице:

  • IV тип

  • Мазок на «гормональне дзеркало».

  • Методи функціональної діагностики Властивості слизу шийки матки.

  • 1. Симптом натягу слизу.

  • Визначення шийкового індекса.

  • Цитологічне дослідження піхвових мазків

  • Визначають такі показники

  • Ендоскопічні методи дослідження

  • Показаннями до лапароскоті у плановому порядку є

  • В екстрених випадках лапароскопія виконується для діагностики

  • Ультразвукове дослідження

  • Інструментальні методи дослідження Дослідження за допомогою кульових щипців

  • Діагностичне фракційне вишкрібання слизової оболонки матки.

  • Пункція заднього склепіння.

  • Визначення прохідності маткових труб.

  • Методичні рекомендації для студентів з теми Фізіологія жіночих статевих органів. Методи обстеження гінекологічних хворих. Загальна симптоматологія в гінекології


    Скачать 294 Kb.
    НазваниеМетодичні рекомендації для студентів з теми Фізіологія жіночих статевих органів. Методи обстеження гінекологічних хворих. Загальна симптоматологія в гінекології
    Анкор4к Т2
    Дата17.03.2022
    Размер294 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файла4 к. Т-2.doc
    ТипМетодичні рекомендації
    #401814
    страница3 из 5
    1   2   3   4   5

    І тип — незмінений епітелій;

    ІІа тип — запальний процес;

    ІІб тип — проліферація, метаплазія, гіперкератоз, (при відповідній клінічній картині трактують як поліп, проста лейкоплакія, ендоцервікоз);

    ПІа тип — слабка, помірна дисплазія на фоні доброякісних процесів і незміненого епітелію;

    ІІІб тип — виражена дисплазія плоского епітелію на фоні доброякіс­них процесів і в ділянці незміненого епітелію;

    IV тип — підозра на малігнізацію, можливо, внутрішньоепітеліальний рак;

    V тип — рак;

    VI тип — мазок неінформативний (матеріал взято неправильно).

    Мазок на «гормональне дзеркало». Матеріал беруть легким дотиком інструмента з верхньої третини бокових склепінь не раніше ніж через 2-3 дні після припинення будь-яких маніпуляцій у піхві. Отриманий вміст на­носять на предметне скельце. У направленні вказують вік жінки, термін вагітності або день менструального циклу.

    Цей метод можна використовувати для діагностики загрози переривання вагітності, порушення менструального циклу, а також як контроль за резуль­татами гормонотерапії.

    Методи функціональної діагностики

    Властивості слизу шийки матки. Під час менструального циклу зав­дяки дії естрогенів і прогестерону властивості шийкового слизу змінюють­ся. Найбільша його кількість секретується під час овуляції, найменша — пе­ред менструацією.

    1. Симптом натягу слизу. Якщо браншами пінцета дістати слиз із цервікального каналу, то при обережному їх розведенні із слизу утвориться нитка, довжина якої залежатиме від в'язкості слизу. Максимальною довжи­на нитки буде в період овуляції, коли в'язкість слизу найбільша. Довжину нитки вимірюють в сантиметрах (чим більша продукція естрогенів, тим більша довжина нитки) і оцінюють за трибальною системою: 1 бал (+) — при довжині нитки до 6 см (рання фолікулінова фаза), 2 бали (++) — 8-10 см (середня фолікулінова фаза, помірна насиченість естрогенами) і 3 бали (+++), якщо довжина нитки 15 см і більше (максимальна насиченість ест­рогенами). У лютеїновій фазі менструального циклу симптом натягу слизу зменшується, потім зникає.

    2. Симптом «зіниці». Під час менструального циклу під впливом ест­рогенних гормонів змінюються тонус шийки матки та діаметр зовнішнього вічка цервікального каналу. Розширення зовнішнього вічка і поява у ньому слизу починається з 8-9 дня циклу, до 14 дня вічко розширюється макси-

    мально (до 3-6 мм у діаметрі). Крапля слизу, що виступає із зовнішнього вічка, при освітленні на тлі рожевої шийки здається темною і нагадує зіни­цю — позитивний симптом «зіниці». У наступні дні кількість слизу почи­нає зменшуватись і до 18-20 дня циклу цей симптом зникає, шийка стає «сухою». Такі зміни характерні для нормального менструального циклу. У випадку персистенції фолікула симптом «зіниці» не зникає до появи крово­течі, що свідчить про гіперестрогенемію і відсутність у яєчнику лютеїно-воі фази. При аменореї симптом «зіниці» слабопозитивний або зовсім від­сутній. Відсутній цей симптом також при вагітності.

    Симптом «зіниці» оці­нюється за трибальною системою: наявність невеликої темної крапки — 1 бал (+), рання фолікулшова фаза; 2,0-2,5 мм — 2 бали (++), середня фолі-кулінова фаза і 3,5 мм — 3 бали (+++), овуляція Якщо шийка матки де­формована післяпологовими розривами, ерозована чи з явищами ендоцервщи-ту — тест недостовірний.

    3. Симптом «папороті». Шийковий слиз при висушуванні на повітрі має здатність кристалізуватися, тобто змінювати свої фізико-хімічні влас­тивості. Інтенсивність кристалізації залежить від фази менструального циклу, тобто від естрогенного впливу яєчника. Слиз беруть пінцетом, який вводять у цервікальний канал на глибину до 5 мм, наносять на предметне скельце, висушують і розглядають під мікроскопом. Розрізняють такі різно­види симптома «папороті»

    а) окремі стебла (коли секреція естрогенів мізерна) — 1 бал (+), рання фолікулінова фаза;

    б) виражений малюнок листка — 2 бали (++), середня фолікулінова фаза з помірною секрецією естрогенів;

    в) товсті стебла, від яких відходять чіткі листочки під кутом 90° (у пе­ріод овуляції, коли естрогенів утворюється більше) — 3 бали (+++);

    г) симптом негативний.

    Цей тест, як і попередні, використовують для визначення овуляції. На­явність симптома «папороті» протягом усього менструального циклу свід­чить про високу естрогенну насиченість (персистенція фолікула) і відсут­ність лютеїнової фази; відсутність цього симптома може свідчити про ест­рогенну недостатність. Діагностична цінність усіх описаних вище тестів значно зростає, якщо їх використовують комплексно.

    Підсумувавши кількість балів, у які оцінено кожен з тестів, можна визначити шийковий індекс або цервікальне число (максимальна оцінка кожного з балів — 3, мінімальна — 0) (табл. 1).

    Визначення шийкового індекса.

    Назва тесту

    Кількість балів

     

     

    0

    1

    2

    3

    Кількість слизу

    Відсутня

    Незначна

    Помірна

    Велика

    Натяг слизу

    Відсутній

    До 6 см

    8-10 см

    15см

    Симптом «зіниці»

    Відсутній

    Темна крапка

    2,0-2,5 mm

    3,5 мм

    Симптом «папороті»

    Відсутній

    Дрібні кристали та окремі стебла

    Виражений малюнок листка

    Великий лист із товстим стеблом

     

    Якщо шийковий індекс до 3 балів — це свідчить про різку естроген­ну недостатність, 4-6 — помірна естрогенна недостатність, 7-9 — достат­ня насиченість естрогенами, 10-12 — висока естрогенна насиченість. Ви­користовуючи шийковий індекс для оцінки менструального циклу, можна досить точно судити про наявність чи відсутність овуляції або про цик­лічність зміни естрогенної стимуляції організму.

    Базальна температура. Зміна базальної температури (БТ) грунтується на гіпертермічному впливі прогестерону на гіпоталамус. БТ вимірюють у прямій кишці вранці одним і тим самим термометром натще, не встаючи з ліжка. У першу фазу менструального циклу температура нижча 37 °С (на 0,2-0,3°), після овуляції вона підвищується і тримається в межах 37,1-37,4 °С. За змінами базальної температури можна оцінювати наявність чи відсутність овуляції, персистенцію фолікула, загрозу переривання вагітності та деякі інші стани. Цей тест простий, легкодоступний і достатньо об'єктивний, проте слід пам'ятати, що на нього можуть вплинути будь-які причини негормонального характеру (захворювання, що супроводжуються температурною реакцією). Крім того, вимірювання БТ необхідно проводити не менше ніж протягом 2-3 циклів — лише тоді цей метод може бути діагностично цінним.

    Цитологічне дослідження піхвових мазків

    Визначити ступінь естрогенної насиченості можна досліджуючи кліти­ни вагінального епітелію, який змінюється під час менструального циклу. У багатошаровому плоскому епітелії піхви розрізняють базальний, парабазальний, проміжний, поверхневий шари. Піхвовий епітелій піддається рит­мічним змінам протягом менструального циклу, що характеризується різним ступенем проліферації слизової оболонки. Залежно від ступеня естроген­ної насиченості організму, від стінки піхви відділяються поверхневі, про­міжні, парабазальні та базальні клітини в різному співвідношенні. Саме на визначенні кількісного складу та морфологічних особливостей клітин ґрун­тується метод кольпоцитодіагностики.

    Визначають такі показники:

    • індекс дозрівання — співвідношення поверхневих, проміжних, парабазальних і базальних клітин, виражене у відсотках; записують індекс так: парабазальні/проміжні/поверхневі (парабазальні та базальні підра­ховують разом);

    • каріопікнотичний індекс (КПІ) — співвідношення поверхневих клітин із пікнотичними ядрами до загальної кількості клітин у мазку, вираже­не у відсотках. Величина КПІ прямо пропорційна ступеню естроген­ної насиченості організму;

    • еозинофільний індекс — співвідношення поверхневих клітин з еози­нофільне зафарбованою цитоплазмою до клітин із базофільною ци­топлазмою, виражене у відсотках.

    Для виявлення впливу прогестерону на епітелій піхви визначають ха­рактер розташування клітин (наявність пластів) та кількість «згорнутих» клітин. Ступінь прогестеронової стимуляції оцінюють теж за трибальною системою: велика кількість «згорнутих клітин» — 3 бали (+++), помірна кількість — 2 бали (++), незначна кількість — 1 бал (+), клітини не визна­чаються — 0 (-).

    За допомогою тестів функціональної діагностики та даних цитологіч­ного дослідження можна зобразити нормальну менограму (табл. 2).

    Ендоскопічні методи дослідження

    У гінекології застосовують кольпоскопію, цервікоскопію, гістероско-пію, лапароскопію та кульдоскопію. Для всіх цих методів необхідні оптичні прилади. Деякі з них мають мані­пулятори, за допомогою яких мож­на виконувати певні лікувальні ма­ніпуляції в черевній порожнині.

    Перший ендоскопічний метод, який набув поширення в гінеко­логії — кольпоскопія.

    Кольпоскопія. За допомогою оптичного пристрою кольпоскопа, який дає збільшення в 10-30 разів, можна оглянути вагінальну частину шийки матки та стінки вапни. Цим методом можна вияви­ти зміни епітелію шийки матки, передпухлинні стани, вибрати ділян­ку для проведення біопсії, а також контролювати загоєння в процесі лікування. Діагностична цінність цього методу надзвичайно велика.

    Існує проста та розширена кольпоскопія. При простій кольпоскопії шийку матки оглядають без попередньої обробки хімічними речовинами, при роз­ширеній — після обробки 3 % розчином оцтової кислоти, 3 % розчином Люголя.

    Деякі моделі кольпоскопа дозволяють проводити дослідження мето­дом флуоресцентного аналізу — виявом вторинного відсвічування в ультра­фіолетовому промінні.

    Проста кольпоскопія має орієнтовний характер і дає можливість визначити форму шийки і зовнішнього вічка, колір, рельєф слизової обо­лонки, межу між епітелієм, що покриває вагінальну частину шийки мат­ки, та епітелієм цервікального каналу.

    Після проведення простої кольпоскопії шийку матки обробляють 3 % розчином оцтової кислоти, яка викликає тимчасовий короткочасний (до 3 хв) набряк епітелію, звуження субепітеліальних судин і зменшення кровопо­стачання. Цей метод носить назву розширеноїкольпоскопії. Він дає мож­ливість чітко відрізнити плоский епітелій від циліндричного, виявити трансформацію епітелію, відкриті та закриті протоки залоз тощо. Після цього обробляють шийку 3 % розчином Люголя (проба Шіллера). Йод має здатність забарвлювати клітини, багаті на глікоген, у коричневий колір. Патологічне змінені клітини (при дисплазіях), а також атрофічні клітини бідні на глікоген, тому йодом не забарвлюються і мають вигляд білих плям. Таким чином виявляють ділянки, що підлягають біопсії.

    Однією з модифікацій розширеної кольпоскопії є хромокольпоскопія — огляд шийки після обробки її деякими барвниками: гематоксиліном, толуї­диновим синім або метилфіолетовим. Останній фарбує у фіолетовий колір лише плоский епітелій. Застосування цих барвників дає змогу виявити межі ураження, вибрати ділянку для біопсії.

    Кольпомікроскопія гістологічне дослідження вагільної частини ший­ки матки без біопсії. Це дослідження проводиться контрастним люмінесцент­ним кольпомікроскопом, тубус якого безпосередньо підводять до шийки мат­ки. Перед оглядом шийку обробляють 0,1 % розчином гематоксиліну. Ядра клітин при цьому набувають фіолетового забарвлення, цитоплазма — блакит­ного; клітини плоского епітелію мають полігональну форму, чіткі межі. Су-бепітеліальні судини мають правильні розгалуження, не розширені. Цей метод дає високу точність, його результати у 97-98 % випадків збігаються із даними гістологічного дослідження.

    Гістероскопія — метод, за допомогою якого можна оглянути слизову матки і виявити наявність поліпів, гіперплазії, раку, синехій, субмукозної фіброміоми матки, проводити контроль при вишкрібанні матки, видаленні поліпів, а також вибрати місце прицільної біопсії. Сучасні гістероскопи да­ють збільшення у 5 разів.

    Після розширення цервікального каналу в порожнину матки вводять гісте­роскоп. Можна проводити гістероскопію, вводячи в порожнину матки вугле­кислий газ (газова гістероскопія) чи рідину (рідинна гістероскопія). Перевагу надають рідинній (вводять ізотонічний розчин хлориду натрію, поліглюкін тощо), позаяк вона дає можливість проводити контроль після діагностичного вишкрібання, а також при маткових кровотечах. Крім того, рідина, промиваю­чи стінки, покращує можливість огляду. Показаннями до проведення гістеро-сиопії є циклічні та ациклічні маткові кровотечі, при яких є підозра на внутрі-шньоматкову патологію, а особливо продовження кровотечі після проведеного фракційного діагностичного вишкрібання. Цінним цей метод є також для кон­тролю лікування гіперпластичних процесів. Протипоказаннями для прове­дення гістероскопи є гострі запальні захворювання статевих органів, III-IV ступені чистоти вагіни, а також екстрагенітальна патологія — тромбофлебі­ти, гострий пієлонефрит, важка серцево-судинна патологія.

    Останнім часом випускаються спеціальні гістероскопи з маніпулято­рами, за допомогою яких можна виконувати видалення поліпів, субмукоз-них міоматозних вузлів, внутрішньоматкових контрацептивів.

    Лапароскопія дає можливість оглянути внутрішні органи черевної порожнини, в тому числі органи малого таза.За допомогою лапароскопії можна діагностувати пухлини яєчника і матки, екстрагенітальні пухлини, позаматкову вагітність, склерокістозні яєчники, запальні утвори придатків матки. Окрім того, цим методом можна уточнити причину гос­трого живота.

    Останніми роками лапароскопія використовується не лише як діагнос­тичний метод. З розвитком екстракорпорального запліднення лапароскопія стала необхідним методом для взяття яйцеклітини.

    Створено моделі лапароскопів, які використовують для біопсії яєчників, видалення кіст, розсікання спайок та інших операцій.

    Показаннями до лапароскоті у плановому порядку є:

    • уточнення прохідності маткових труб одночасно із хромопертубацією;

    • діагностика полікістозу яєчників;

    • уточнення аномалій розвитку матки;

    • виконання малих оперативних втручань.

    В екстрених випадках лапароскопія виконується для діагностики:

    • розриву або мікроперфорації піосальпінкса;

    • перерваної позаматкової вагітності;

    • апоплексії яєчника.

    Протипоказаннями до лапароскопії є декомпенсовані вади серця, гіперто­нічна хвороба, порушення функції нирок, печінки та інші тяжкі захворювання.

    Кульдоскопію проводять при необхідності огляду яєчників і наявності ожиріння. Цей метод проводять рідко, його майже повністю витиснула ла­пароскопія. Втручання проводять під місцевою анестезією 0,25 % розчи­ном новокаїну. Дослідження проводиться у колінно-ліктьовому положенні жінки. У заднє склепіння під контролем дзеркал вводять голку, через неї у черевну порожнину самостійно засмоктується повітря. Петлі кишок при цьому зміщуються до діафрагми. За ходом голки у задньому склепінні роб­лять розріз довжиною 3-5 мм і через троакар вводять оптичну систему лапароскопа. Ділянка, доступна огляду цим методом, значно менша, ніж при лапароскопії — видно задню поверхню матки, яєчники, труби.

    Протипоказаннями до використання кульдоскопії є наявність спайкового процесу в малому газі, пухлини малого таза, а також екстрагенітальна патологія, яка є протипоказанням до лапароскопії.

    Ультразвукове дослідження

    Цей метод базується на здатності тканин по-різному поглинати чи відби­вати ультразвукові коливання. Його використовують для діагностики пух­лин, диференціальної діагностики між пухлиною та вагітністю. Досліджен­ня проводиться при наповненому сечовому міхурі, що є певною незручніс­тю для жінки. Напередодні необхідно зробити очисну клізму.

    Останніми роками широко використовують вагінальні датчики, доплерометрію. Останні моделі апаратів настільки досконалі, що застосовуються для контролю за ростом фолікула, овуляцією, реєст­рують товщину ендометрія, дозволяють виявити його гіперплазію та полі­пи. Використання вагінального датчика дозволяє діагностувати патологію без наповнення сечового міхура. На це дослідження не впливають ожирін­ня, спайковий процес. Метод дає можливість діагностувати ретроцервікаль-ний ендометріоз, запальні утвори придатків матки, що з допомогою зви­чайних датчиків зробити неможливо.

    Інструментальні методи дослідження

    Дослідження за допомогою кульових щипців дає можливість уточни­ти походження пухлини — з матки чи яєчника.

    Набір необхідних інструментів: ложкоподібне дзеркало з підіймачем, корнцанг чи пінцет, кульові щипці.

    Шийку матки оголюють дзеркалами, за допомогою ватного тампона обробляють її дезрозчином і захоплюють за передню губу кульовими щип­цями, дзеркала виймають. Проводячи бімануальне дослідження, зміщують пухлину догори. Якщо пухлина зв'язана з маткою, зміщуються і кульові щипці. Можна використати дещо інший прийом — досліджуючий зміщує пухлину догори, а помічник відтягує донизу кульові щипці. При цьому ніжка пухлини натягується і стає доступною для дослідження.

    Зондування матки. Цей метод дозволяє визначити прохідність церві-кального каналу, довжину і конфігурацію порожнини матки, наявність пух­лин у матці. Зондування застосовують не лише як окремий діагностичний прийом, а й як один з етапів деяких операцій (вишкрібання слизової обо­лонки матки).

    Для зондування необхідні такі інструменти: дзеркала, пінцет, кульові щипці та матковий зонд. Маніпуляцію проводять в умовах надзвичайно стро­гої асептики. Зонд — вигнутий металевий інструмент довжиною 20-30 см із поперечними сантиметровими поділками. На кінці зонда є потовщення у вигляді ґудзика.

    Техніка, операції. Після оголення шийки матки дзеркалами її обробля­ють дезінфектантом, захоплюють кульовими щипцями за передню губу, виймають підіймач, підтягують шийку до входу у вапну і дещо назад (при положенні матки в anteflexio), випрямляють цервікальний канал. Зонд обе­режно проводять через зовнішнє вічко в канал і за межі внутрішнього вічка, яке відчувається як незначний опір, потім — у порожнину матки. При по­ложенні матки в anteflexio зонд спрямовують дещо допереду, в retroflexio -дозаду. Вводять зонд до дна, вимірюючи довжину матки, потім, ковзаючи по передній, задній, бокових стінках матки, визначають форму порожнини матки, наявність у ній випинів (пухлин), перетинок, нерівностей (поліпи). Зондування проводять виключно в умовах стаціонару, тому що іноді при використанні цього методу виникають ускладнення — кровотечі, перфора­ція матки. Протипоказаннями до виконання цієї операції є III-IV ступені чистоти вагіни, кольпіт, ендометрит, наявність пухлини на шийці матки, підозра на вагітність.

    Біопсія — це взяття клаптика тканини для гістологічного дослідження. Найчастіше біопсію беруть із шийки матки — при ерозіях, дисплазіях, папіломах, нерідко під контролем кольпоскопії. Іноді тканину для дослід­ження беруть з інших відділів геніталій — вульви, стінок вагіни, інших місць, залежно від локалізації процесу.

    Для здійснення біопсії необхідні ложкоподібне дзеркало з підіймачем, пінцет, кульові щипці, скальпель або конхотом. Шийку матки оголюють дзеркалами, дезінфікують, захоплюють двома кульовими щипцями — по обидва боки ділянки, на якій проводять біопсію. Скальпелем виріза­ють шматочок тканини таким чином, щоб у нього потрапила не лише зміне­на,- а й здорова тканина. Матеріал можна взяти і за допомогою конхотома . Тканину заливають 10 % розчином формаліну і відсилають у гісто­логічну лабораторію.

    Діагностичне фракційне вишкрібання слизової оболонки матки.

    Цей метод — один з різновидів біопсії. Його проводять при поліпах, дисфункціональних кровотечах, підозрі на поліпоз слизової оболонки, злоякісну пух­лину. Перед операцією обов'язково зголюють волосся на лобку, спорожню­ють сечовий міхур. Для здійснення вишкрібання необхідні такі інструмен­ти: ложкоподібне дзеркало з підіймачем, пінцет, кульові щипці, матковий зонд, розширювачі Гегара, кюретки.

    Операцію виконують під загальним (внутрішньовенний наркоз) чи місцевим (парацервікальна новокаїнова анестезія) знеболюванням в умо­вах строгої асептики. Шийку матки оголюють дзеркалами, обробляють дезінфектантом, передню губу захоплюють кульовими щипцями, відтягу­ють дещо назад (при anteflexio uteri) чи до симфізу (при retroflexio uteri). Проводять зондування матки для визначення її довжини. Потім у церві-кальний канал вводять розширювачі Гегара, кожен з яких на 0,5 мм шир­ший за попередній. Розширення проводять до 9-Ю номера. Після розши­рення вводять кюретку, стежачи, щоб її вигин збігався з вигином матки. Кюретку вводять у цервікальний канал і вишкрібають його стінки, збира-' ючи зішкребок у окрему баночку з 10 % розчином формаліну. Кінець кю­ретки доводять до дна матки, а потім рухами від дна до шийки поступово

    зішкрібають слизову зі всіх стінок матки. Матеріал, що одержали, залива­ють 10 % розчином формаліну і відсилають на гістологічне дослідження.

    Протипоказаннями до операції є III-IV ступені чистоти піхви, гостре запалення матки та придатків, інфекційні захворювання, підвищення тем­ператури (за винятком випадків, коли вишкрібання проводять з лікуваль­ною метою за життєвими показаннями).

    Пункція заднього склепіння. Пункцію черевної порожнини проводять через заднє склепіння. Цей метод дає можливість діагностувати (або виключити) порушену позаматкову вагітність, пельвюперитоніт шля­хом одержання з черевної порожнини крові або випоту того чи іншого ха­рактеру (серозного, гнійного). При наявності асциту пункцію черевної по­рожнини проводять через передню черевну стінку.

    Для виконання пункції необхідні ложкоподібні дзеркала з підіймача­ми, кульові щипці, шприц із довгою голкою, пінцет або корнцанг. Підго­товка така сама, як і для вишкрібання.

    Шийку матки оголюють дзеркалами, обробляють дезінфектантом, ку­льовими щипцями захоплюють задню губу, підтягують шийку допереду, роблячи доступним заднє склепіння. Прокол голкою роблять посередині між крижово-матковими зв'язками, голку проводять на 1-2 см. Після цього відтягують поршень шприца на себе при одночасному повільному виве­денні голки. Якщо при пункції отримують гній, його відправляють у лабо­раторію на бакпосів. У черевну порожнину вводять антибіотики.

    Визначення прохідності маткових труб. Для дослідження прохід­ності маткових труб використовують введення в труби повітря (пертубація) чи рідини (гідротубація). Для виконання цього методу обстеження, крім дзеркал із підіймачами, кульових щипців, пінцетів чи корнцангів, необхід­на ще й спеціальна апаратура, яка складається із системи трубок з балоном для нагнітання повітря або пристосуванням для введення рідини. Ця система з'єднана з манометром, що показує тиск, під яким вводиться повітря чи рідина. Маніпуляцію проводять в умовах ретельної асептики.

    Протипоказаннями до її виконання є III-IV ступені чистоти вагіни, коль­піти, цервіцити, гострі та підгострі запальні процеси матки й придатків. Недотримання цих вимог може призвести до ускладнень - аж до розвитку перитоніту.

    Техніка операції. Жінка лежить на гінекологічному кріслі. Шийку мат­ки оголюють дзеркалами, обробляють дезінфектантом, передню губу за­хоплюють кульовими щипцями і в цервікальний канал вводять наконечник від апарата. Балоном нагнітають повітря чи рідину, яка через матку потрап­ляє в труби. За змінами тиску на манометрі судять про прохідність труб. При пертубації одночасно можна проводити кімографічний запис скоро­чення труб. Гідротубацію та пертубацію необхідно проводити в перший тиждень після закінчення менструації. Повітря чи рідина нагнітаються до 100 мм рт.ст., потім після короткої паузи підвищують тиск до 150 мм рт.ст. Максимальний тиск, до якого можна нагнітати повітря чи рідину, стано­вить 180 мм рт.ст.

    При непрохідності маткових труб наявні такі ознаки:

    • стрілка манометра не падає;

    • при аускультації немає звуку, характерного для проходження повітря чи рідини через труби;

    • за даними кімограми наростає тиск.

    Прохідність маткових труб можна визначити також ретроградним шля­хом. При лапаротомії в лійку труби вводять спеціальну канюлю, притиску­ють її пальцями і за допомогою шприца вводять у трубу рідину. При непро­хідності труб вони розтягуються рідиною біля місця перепони.
    1   2   3   4   5


    написать администратору сайта