Главная страница
Навигация по странице:

  • ФОРМУВАННЯ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ІНФОРМАЦІЙНО – КОМУНІКАТИВНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ

  • ЗМICТ ВCТУП

  • Розділ 2. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ВИКОРИСТАННЮ ІКТ НА УРОКАХ В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ

  • ВИCНOВКИ

  • Метою цієї курсової роботи є розглянути і проаналізувати

  • Обєкт дослідження

  • Методи і методики дослідження

  • РОЗДІЛ 1. ОСНОВНІ АСПЕКТИ ВИКОРИСТАННЯ ІКТ В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ 1.1 Актуальність використання ІКТ на уроках в початкових класах

  • ФОРМУВАННЯ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ІНФОРМАЦІЙНО – КОМУНІКАТИВНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ. Курсова Фещенко Алли. Методичні рекомендації по використанню ікт на уроках в початкових класах


    Скачать 89.22 Kb.
    НазваниеМетодичні рекомендації по використанню ікт на уроках в початкових класах
    АнкорФОРМУВАННЯ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ІНФОРМАЦІЙНО – КОМУНІКАТИВНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТ
    Дата07.12.2022
    Размер89.22 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаКурсова Фещенко Алли.docx
    ТипМетодичні рекомендації
    #833553
    страница1 из 3
      1   2   3

    Міністерство освіти і науки України

    Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

    Житомирської обласної ради

    Кафедра методики викладання навчальних предметів
    Випускна робота
    ФОРМУВАННЯ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ

    ІНФОРМАЦІЙНО – КОМУНІКАТИВНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
    Виконала

    Фещенко Алла Володимирівна,

    слухачка курсів підвищення кваліфікації

    учителів початкових класів,

    перша кваліфікаційна категорія,

    учитель української мови і літератури

    Головківської ЗОШ І-ІІ ступенів

    Малинського району,

    кваліфікація за дипломом учитель

    української мови і літератури,

    проходження курсів

    з «17» жовтня по «08» грудня 2017 р.

    моб. тел. (063) 3807290

    Житомир – 2017 р.

    ЗМICТ

    ВCТУП...............................…………………………………………………….….3

    Розділ 1. ОСНОВНІ АСПЕКТИ ВИКОРИСТАННЯ ІКТ В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ……………………………………………….........6

    1.1 Актуальність використання ІКТ на уроках в початкових класах……………………………………………………………………..………6

    1.2 Робота з мережею Інтернет………………………………………………….13

    1.3 Мультимедійні презентації………………………………………………..15

    Розділ 2. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ВИКОРИСТАННЮ ІКТ НА УРОКАХ В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ………………………………..17

    2.1 ІКТ в класно-урочній системі………………………………………….....17

    2.2.Приклади практичного використання ІКТ в проектній діяльності.….…....22

    2.3. Аналіз ефективності уроків з використанням ІКТ………………...….…28

    2.4 Результативність уроків з використанням ІКТ………………………......31

    ВИCНOВКИ……………………………………………………………………...33

    CПИCOК ВИКOPИCТAНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………..35

    ВСТУП

    У сучасному суспільстві відбувається стрімкий розвиток науки і техніки, зокрема поява нових інформаційних технологій, які докорінно перетворять життя людей. Темпи цих перетворень настільки високі, що людині у своєму житті доводиться неодноразово перенавчатися, опановувати нові професії. Безперервна освіта стає реальністю і необхідністю.

    Для успішної освіти і в першу чергу самоосвіти, людина повинна володіти цілим рядом компетенцій, найголовнішою серед яких, на мій погляд, можна вважати інформаційну компетенцію. Щоб в достатній мірі опанувати цю компетенцію потрібен тривалий час і процес оволодіння ефективніше починати з початкової ланки загальноосвітньої школи. Одним з напрямів вдосконалення загальної освіти, починаючи з початкової школи, є інформатизація.

    Початкова школа - фундамент, від якості якого залежить подальше навчання дитини, і це накладає особливу відповідальність на учителя початкової школи. Довгий час початкова школа в системі освіти була «школою навичок», тобто розглядалася як ступінь освіти, де учень повинен освоїти такі основні навички, як читання, письмо, рахунок для подальшої освіти. Сьогодні початкова школа представляється інакше. Сьогодні вона повинна стати першим досвідом дитини в освітній системі - місцем проби своїх освітніх сил. На цьому етапі важливо розвинути активність, самостійність, зберегти пізнавальну активність і створити умови для гармонійного входження дитини в освітній світ, підтримати його здоров'я і емоційне благополуччя.

    Дитина, уперше переступивши поріг школи, потрапляє у світ знань, де йому належить відкривати багато невідомого, шукати оригінальні, нестандартні рішення в різних видах діяльності. Системне використання електронних учбових матеріалів при навчанні грамоті, математиці, на уроках читання і навколишнього світу не лише сприяє розвитку інформаційної компетентності учнів початкової школи, але і дозволяє вирішити ряд психолого-педагогических проблем. У початковій школі неможливо провести урок без наочності. Раніше це були різні плакати, картинки, ілюстрації і багато що інше. Нині із застосуванням наочності проблем не виникає - на допомогу прийшов комп'ютер [12].

    Метою початкової освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, її талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, формування цінностей і необхідних для успішної самореалізації компетентностей [3].

    XXI століття — століття високих комп'ютерних технологій. Сучасна дитина живе у світі електронної культури.

    Міняється і роль учителя в інформаційній культурі — він повинен стати координатором інформаційного потоку. Отже, учителеві необхідно володіти сучасними методиками і новими освітніми технологіями, щоб спілкуватися на одній мові з дитиною.

    Бурхливий розвиток нових інформаційних технологій і впровадження їх в нашій країні наклали відбиток на розвиток особистості сучасної дитини. Сьогодні в традиційну схему «учитель - учень - підручник» вводиться нова ланка - комп'ютер, а в шкільну свідомість - комп'ютерне навчання. Одним з головних завдань, що стоять перед учителем початкової школи, є розширення кругозору, поглиблення знань про навколишній світ, активізація розумової діяльності дітей, розвиток мови. І цьому з успіхом допомагатиме використання інформаційних технологій в освітніх дисциплінах.

    Для початкової школи це означає зміну пріоритетів в розставлянні цілей освіти: одним з результатів навчання і виховання в школі першого ступеня повинна стати готовність дітей до оволодіння сучасними комп'ютерними технологіями і здатність актуалізувати отриману з їх допомогою інформацію для подальшої самоосвіти. Для реалізації цих цілей виникає необхідність застосування в практиці роботи учителя початкових класів різних стратегій навчання молодших школярів, і, в першу чергу, використання інформаційно-комунікативних технологій (ІКТ) у навчально-виховному процесі.

    Перед учителем, стоїть завдання навчати дітей так, щоб вони могли швидко і ефективно реагувати на умови, що змінюються, були здатні виявляти нові проблеми і завдання, знаходити шляхи їх вирішення. Досягти доброго результату у виконанні цього завдання можна в умовах реалізації інноваційного підходу в навчанні, що забезпечує перехід на продуктивно-творчий рівень. Цього можна досягти за допомогою різноманітних технологій, включаючи інформаційно - комунікаційні [13].

    Метою цієї курсової роботи є розглянути і проаналізувати, як впливають інформаційно-комунікативні технології на активізацію пізнавальної діяльності дітей в початкових класах.

    Завдання: 1.Розглянути, наскільки підвищується ефективність уроку, розвиваючи мотивацію через використання ІКТ.

    2.Проаналізувати, як розвивається у дітей уміння самостійно аналізувати інформацію, відбирати головне, працювати з додатковою літературою, використовуючи можливості комп'ютера, Інтернету.

    Об'єкт дослідження : інформаційно-комунікативні технології.

    Предметом дослідження є психолого-педагогические умови активізації пізнавальної діяльності молодших школярів при використанні ІКТ.

    В якості наукової гіпотези було висунено припущення про те, що використання ІКТ на уроках в початкових класах активізує пізнавальну діяльність молодших школярів.

    Методи і методики дослідження : в роботі використовувалися методи аналізу начальної і наукової літератури, метод спостереження, математичні методи, анкетування.

    Курсова робота складається з трьох розділів, висновку, списку використовуваних джерел.

    РОЗДІЛ 1. ОСНОВНІ АСПЕКТИ ВИКОРИСТАННЯ ІКТ В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ

    1.1 Актуальність використання ІКТ на уроках в початкових класах

    У сучасних умовах життя не досить просто володіти набором знань, умінь і навичок, потрібно уміти їх придбавати усе у більшому об'ємі, уміти застосовувати їх в реальному житті, реальній ситуації. У сучасному інформаційному суспільстві, що динамічно розвивається, потрібні навіть не стільки самі знання, скільки уміння добувати їх і уміння самостійно здобуті знання застосовувати у всіляких ситуаціях. Уміння грамотно впроваджувати робочі програми позаурочної діяльності в навчально-виховну діяльність школи, сприяє координації діяльності учня в освітньому, пізнавальному, творчому, виховному процесі навчання. А головне підвищується рівень зацікавленості у дітей і їх батьків до діяльності школи.

    Уроки з використанням ІКТ особливо актуальні в початковій школі. Учні 1-4 класів мають наочно-образне мислення, тому дуже важливо будувати їх навчання, застосовуючи якомога більше якісного ілюстративного матеріалу, залучаючи до процесу сприйняття нового не лише зір, але і слух, емоції, уява. Тут, як не можна, до речі, доводиться яскравість і цікавість комп'ютерних слайдів, анімації.

    Включення ІКТ в навчальний процес дозволяє учителеві організувати різні форми навчально-пізнавальної діяльності на уроках, зробити активною і цілеспрямованою самостійну роботу учнів. ІКТ можна розглядати як засіб доступу до навчальної інформації, що забезпечує можливості пошуку, збору і роботи з джерелом, у тому числі в мережі Інтернет, а також засіб доставки і зберігання інформації. Використання ІКТ в навчальному процесі дозволяє підвищити якість засвоєння навчального матеріалу і посилити освітні ефекти [2].

    Одним з результатів навчання і виховання в школі першого ступеня повинна стати готовність дітей до оволодіння сучасними комп'ютерними технологіями і здатність актуалізувати отриману з їх допомогою інформацію для подальшої самоосвіти. Для реалізації цих цілей виникає необхідність застосування учителем початкових класів інформаційно-комунікативних технологій в навчально-виховному процесі.

    Використання ІКТ на різних уроках в початковій школі дозволяє:

    - розвивати уміння учнів орієнтуватися в інформаційних потоках навколишнього світу;

    - розвивати уміння, що дозволяють обмінюватися інформацією за допомогою сучасних технічних засобів;

    - активізувати пізнавальну діяльність учнів;

    - опановувати практичні способи роботи з інформацією;

    - проводити уроки на високому естетичному рівні; індивідуально підійти до учня, застосовуючи різнорівневі завдання.

    Основні напрямами застосування сучасних ІКТ в процесі навчання

    - Проведення уроків з використанням готових електронних носіїв.

    - Створення навчальних слайд-фільмів (презентацій) в програмі Power Point.

    - Проведення занять контролю і корекції знань по готових електронних носіях.

    - Створення авторських тестів.

    - Виконання творчих домашніх завдань.

    - Робота над проектами в позакласній роботі.

    - Робота з електронними підручниками і Інтернет ресурсами.

    Роль учителя на уроці з використанням ПК — організатор усього уроку і консультант. Комп'ютер не замінює учителя або підручник, але докорінно змінить характер педагогічної діяльності. Введення ПК в навчальний процес розширює можливості вчителя, забезпечує його такими засобами, які дозволяє вирішувати проблеми, що не вирішували раніше, наприклад:

    - вдосконалення організації викладання, підвищення індивідуалізації навчання (максимум роботи з кожним учнем);

    - комп'ютери можуть допомогти там, де учитель «не може розірватися» (ліквідація пропусків, що виникли із-за пропуску уроків);

    - засіб індивідуалізації роботи самого учителя (комп'ютер — сховище результатів творчої діяльності педагога : придуманих їм цікавих завдань і вправ — усього того, що відсутній в стандартних підручниках і що представляє цінність для інших педагогів);

    - прискорює тиражування і доступ до усього того, що накопичено в педагогічній практиці;

    - можливість зібрати дані по індивідуальній і колективній динаміці процесу навчання. Інформація буде повною, регулярною і об'єктивною. Основна мета навчання в початковій школі - навчити кожну дитину за короткий проміжок часу освоювати, перетворювати і використовувати в практичній діяльності величезні об'єми інформації [2].

    Визнаючи урок в якості основної форми навчання, ми постійно шукаємо шляхи його подальшого вдосконалення.

    Основна мета навчання в початковій школі — навчити дитину за короткий проміжок часу освоювати, перетворювати і використовувати в практичній діяльності величезну кількість інформації. Питання про необхідність формування ІКТ - компетентності на ступені початкової загальної освіти гаряче обговорювався довгий час. Були у цієї точки зору і прибічники і супротивники. Але не можна не брати до уваги те, що діти, що йдуть у перший клас вже знайомі з сучасними технологіями передачі і обробки інформації, а в майбутньому вони стануть громадянами інформаційного суспільства. Новий державний стандарт початкової загальної освіти є соціальним замовленням і є громадським договором, що відбиває вимоги до освіти, що пред'являються суспільством, державою, сім'єю, тому він повинен враховувати і потреби суспільства, що формується. Також треба мати на увазі, що одним з основних положень стандарту є формування універсальних навчальних дій (УНД) як найважливішого результату його реалізації. ІКТ принциповим чином збільшує можливості для формування УНД. З цього виходить, що ІКТ-компетентність стає фундаментом для формування УНД в сучасній українській школі [3].

    На ступені початкової загальної освіти важливим елементом формування УНД, що забезпечує його результативність, є орієнтація молодших школярів в ІКТ і формування здатності грамотно їх застосовувати. Програма формування універсальних навчальних дій на ступені початкової загальної освіти містить розділ по формуванню ІКТ-компетентності, яка прописує елементи компетентності в області застосування ІКТ, що входять в ті або інші УНД і відповідні їм технологічні навички, які формуються при вивченні різних навчальних предметів. Це дозволяє освітній установі і учителеві здійснювати інтеграцію і синхронізацію змісту різних навчальних предметів і курсів, допомагає уникнути дублювання при освоєнні різних умінь з урахуванням специфіки кожного навчального предмета, формувати відповідні позиції планованих результатів.

    Формування ІКТ-компетентності учнів реалізує системно- діяльнісний підхід і відбувається в процесі вивчення усіх предметів навчального плану, а його результат є інтеграційним результатом навчання молодших школярів. Це відбито в розділі по формуванню ІКТ-компетентності і в планованих результатах освоєння основної освітньої програми початкової загальної освіти [3].

    Значущим для освоєння ІКТ і початком формування ІКТ-компетентності є перший рік навчання в школі. Дитина активніше працює на комп'ютері, чим в зошиті або з підручником, тому що в цій діяльності почуває себе успішнішим. Застосування ІКТ з першого року навчання забезпечує системно – діяльнісний підхід і в той же час дозволяє розкрити і зафіксувати (з метою подальшого моніторингу) індивідуальні особливості учнів, побачити слабкі і сильні сторони дошкільної підготовки, які проявляються при виконанні завдань. Відповідно до отриманої інформації, учитель може спланувати освітній процес і продовжити формування ІКТ-компетентності учнів в процесі конкретної інформаційної діяльності: читання, відповіді на питання, вирішення конкретних інформаційних завдань, виконання тестових завдань і конкретних завдань на комп'ютері. Учень осягає поняття і представлення, знання і навички, пов'язані з пошуком, представленням, зберіганням, обробкою, передачею і використанням інформації тільки в процесі конкретної активної практичної діяльності. В ході знайомства з ІКТ увагу учнів початкової школи слід акцентувати саме на технологічних і естетичних сторонах застосування.

    Робота з конкретними ІКТ на уроках може початися вже в першому семестрі першого класу і припускає знайомство учнів з наступними цифровими технологіями :

      • фіксація (запис) інформації;

      • перенесення і пряме введення інформації в комп'ютер;

      • витягування записаної інформації;

      • фіксація подій і комунікації та ін.

    За стандартами ІКТ-компетентність повинен мати кожен учень початкової школи. Сьогодні в початковій школі реалізуються чотири основні форми роботи учнів із застосуванням засобів ІКТ: робота в адаптованих навчальних програмних середовищах, проектна діяльність, робота з предметними тренажерами, комунікація на навчальних сайтах.

    Проектна діяльність полягає в рішенні практичних, цікавих і значущих для дитини завдань із застосуванням інформаційних і комунікаційних технологій, у тому числі, за допомогою засобів ІКТ. Найчастіше проекти є інтегрованою діяльністю і відносяться до декількох предметних областей. У 1 класі проекти, що виконуються за допомогою засобів ІКТ, використовують в основному спеціальні освітні середовища і адаптовані програмні продукти, але поступово в наступних класах діти переходять і на використання неадаптованих, універсальних програм.

    Отже, компетентність можна сформувати тільки на практиці. Тому, більша увага з боку учителя повинна приділятися практичній спрямованості навчальних матеріалів. Для вирішення завдань підготовки школярів до успішного життя в інформаційному суспільстві школа в числі іншого повинна формувати у своїх учнів уміння, що становлять ІКТ-компетентність. Її зміст складають такі пізнавальні навички, як визначення (ідентифікація), доступ (пошук), управління, інтеграція, оцінка, створення, повідомлення (передача).

    Вченими доведено, що використання ІКТ дозволяє зануритися в інший світ, побачити його своїми очима. За даними досліджень, в пам'яті людини залишається 1/4 частина почутого матеріалу, 1/3 частина побаченого, 1/2 частина побаченого і почутого, 3/4 частини матеріалу, якщо учень притягнений в активні дії в процесі навчання. Комп'ютер дозволяє створити умови для підвищення процесу навчання: вдосконалення змісту, методів і організаційних форм [1].



    Таким чином, комп'ютер це важливий інструмент в руках грамотного сучасного педагога. Він значно розширює можливості учителя і його учнів, допомагає швидко і оперативно знаходити потрібну інформацію, барвисто і цікаво підносити її, робить процес навчання різноманітним, мобільним і стимулює бажання дізнатися більше за новий. При дидактичний правильному підході комп'ютер активізує увагу учнів, посилює їх мотивацію, розвиває пізнавальні процеси, мислення, увагу, розвиває уяву і фантазію.
      1   2   3


    написать администратору сайта