Главная страница
Навигация по странице:

  • 1. Господарське право як галузь права

  • Господарське право (як галузь права)

  • 2. Господарське право як галузь правової науки

  • Наука господарського права

  • 3. Господарське право як навчальна дисципліна 61 Господарське право як навчальна дисципліна

  • Поняття, метод і система господарського права

  • Субєкти господарських правовідносин

  • Майнова основа господарювання

  • Господарські зобовязання

  • Відповідальність у господарських відносинах

  • Правове регулювання банкрутства

  • Особливості правового регулювання окремих видів госпо

  • Господарський кодекс України

  • РОЗДІЛ II СУБЄКТИ ГОСПОДАРСЬКИХ ПРАВОВІДНОСИН

  • Господарське право (Вінник Оксана Мар'янівна). Навчальний посібник (2ге видання, змінене та доповнене) київ правова єдність всеукраїнська асоціація видавців 2008 вступ


    Скачать 2.91 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник (2ге видання, змінене та доповнене) київ правова єдність всеукраїнська асоціація видавців 2008 вступ
    АнкорГосподарське право (Вінник Оксана Мар'янівна).pdf
    Дата17.03.2017
    Размер2.91 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаГосподарське право (Вінник Оксана Мар'янівна).pdf
    ТипНавчальний посібник
    #3880
    страница5 из 68
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   68
    ТЕМА 5.
    ПОНЯТТЯ ГОСПОДАРСЬКОГО ПРАВА
    1.
    Господарське право як галузь права.
    2.
    Господарське право як галузь правової науки.
    3.
    Господарське право як навчальна дисципліна.
    1. Господарське право як галузь права
    Своєрідність господарських правовідносин, що складають предмет правового регулювання, та методів їх регулювання створюють господарське право як особливу галузь права.
    Господарське право (як галузь права) - це система правових норм, що ре-
    гулюють відносини з приводу безпосереднього здійснення господарської
    діяльності або управління нею (такою діяльністю) із застосуванням різних
    методів правового регулювання.
    58

    У вітчизняній юридичній науці щодо питання про господарське право як га- лузь права (що є дискусійним) сформувалися три основні позиції.
    Перша з них негативна. її прихильники (С.М. Братусь, P.O. Халфіна, Г.К.
    Матвеев, Я.М. Шевченко, A.C. Довгерт та ін.) вважають господарське право не самостійною галуззю права, а простим поєднанням цивільно-правових та адміністративно-правових норм, що діють у сфері господарювання. Однак господарські правовідносини не можна розкласти на цивільно-правові й адміністративно-правові, хоча історичне коріння господарського права лежить у сфері і публічного, і приватного права. Крім того, господарське право має зна- чний за обсягом власний нормативний матеріал, що не належить ні до цивільного, ні до адміністративного права. Одним з таких інститутів, що зумовили виділення господарського (торгового, комерційного) права в окрему галузь права, є інститут банкрутства.
    Друга позиція щодо господарського права - позитивна (хоча й дещо катего- рична), вона полягає у визнанні господарського права самостійною галуззю права, яка не має нічого спільного з іншими галузями (В.В. Лаптев, B.K. Мамутов, І.Г.
    Побірченко та ін.). Однак господарське право, хоча і є специфічним явищем, але пов'язане з іншими галузями права, наприклад:

    з цивільним, оскільки, за усталеною думкою, підпорядковується, наприклад, загальним засадам зобов'язального права;

    з адміністративним, використовуючи, зокрема, такі методи правового регулювання, як метод владних приписів, та правові форми управління економікою: управління поточними справами (шляхом видачі дозволів, ліцензій, патентів тощо; контроль за дотриманням вимог господарського законодавства.
    Згідно з третьою точкою зору, що найбільше відповідає життєвим реаліям
    (її прихильниками є Ю.К. Толстой, O.A. Пушкін, С.С. Алексєєв), господарське право є комплексною галуззю права, в якій зібрані правові норми основних галузей права, приурочені до одного предмета правового регулювання - господарської діяльності. Проте слід мати на увазі, що господарське право, крім запозиченого з інших галузей, має досить об'ємний власний (оригінальний)
    59
    нормативний матеріал (інститут внутрішньогосподарських, у тому числі корпоративних відносин, інститут банкрутства, інститут антимонопольного регулювання господарської діяльності, інститут державного замовлення тощо).
    Становлення господарського права як окремої галузі права на теренах ко- мерційного (торгового) права, частково - муніципального права було зумовлено збільшенням ролі держави у сфері економіки в Німеччині кінця XIX - початку XX століття, а згодом - у Радянському Союзі. Саме зосередження в результаті націоналізації, що здійснювалася на теренах колишньої Російської імперії після
    Жовтневих подій 1917 р., в державній власності великого масиву майна (включа- ючи й майнові комплекси підприємств) посилило прагнення держави контролю- вати економіку країни в цілому з метою забезпечення реалізації насамперед сус- пільних і державних інтересів, їх солідаризації з індивідуальними та колективни- ми інтересами трудящих. Спочатку господарське право розглядали як сукупність нормативних актів, що регулюють сферу господарювання, а в середині 30-х років
    XX століття сформувалося кілька точок зору щодо предмета господарського пра- ва. Одні науковці вважали, що господарське право має своїм регулюванням охо- плювати в цілому народне господарство, інші - лише сферу соціалістичного ви- робництва. Саме перша концепція господарського права була покладена в основу
    Господарського кодексу України, який визначає основні засади господарювання щодо всіх суб'єктів господарювання, хоча й передбачає окремі особливості управ- ління державним і комунальним секторами економіки та визначає специфічні риси суб'єктів господарювання, які функціонують на базі державного та кому- нального майна.
    2. Господарське право як галузь правової науки
    Господарське право як галузь права слід відрізняти від науки господарського права за предметом, методами та завданням.
    Наука господарського права вивчає історію становлення та розвитку, сис- теми правового регулювання господарських відносин в Україні та за кордоном, виявляє закономірності, тенденції, прогалини правового регулювання господар-
    60
    ських відносин і напрацьовує рекомендації щодо вдосконалення як правового регулювання, так і правозастосовчої практики, використовуючи різноманітні на- укові методи: аналізу, синтезу, історичний, порівняльно-правовий, евристичний, синергетичний та ін.
    Теоретичними основами (елементами) науки господарського права є:

    виявлення та аналіз нормативно-правових актів і правових норм господарського законодавства;

    визначення правових засобів функціонування господарського права (в тому числі дослідження механізму дії певних груп норм, виявлення з наукових позицій їх зв'язків і залежностей між ними, характеру методів правового регулювання, а також виявлення прогалин, колізій, інших вад);

    розробка способів удосконалення господарсько-правової практики.
    Завданнями науки господарського права є:
    - забезпечення обґрунтованості та ефективності нормотворчого процесу;
    - визначення критеріїв оцінки відповідності господарського права (як галузі права) закономірностям і принципам правового регулювання;
    - розробка найбільш оптимальних механізмів реалізації норм господарського права;
    - створення єдиного понятійного апарату господарського права;
    - пояснення правотворчих і правозастосовчих рішень і прогнозування наслідків порушення закономірностей правового регулювання.
    Для наукового забезпечення нормотворчого процесу в Україні створені на- укові заклади при Верховній Раді (Інститут законодавства) та Кабінеті Міністрів
    України (Інститут нормотворчої діяльності).
    3. Господарське право як навчальна дисципліна
    61

    Господарське право як навчальна дисципліна - це сукупність знань і нави- чок правового регулювання господарської діяльності та використання відповідних правових норм у практиці господарювання при здійсненні професійної юридичної діяльності.
    Навчальна дисципліна «Господарське право» ґрунтується на надбаннях господарсько-правової науки (щодо історії становлення, правових засобів функціонування господарського права, тенденцій його розвитку та вдосконалення тощо), передбачає аналіз і вивчення основних засад правового регулювання господарських відносин і практики застосування актів господарського законодавства.
    Обсяг і зміст господарського права як навчальної дисципліни залежить від профілю підготовки (для нотаріусів, суддів, слідчих - у загальному вигляді, для юрисконсультів, адвокатів-господарників, суддів господарських судів - макси- мально широко).
    Загальний курс має певну систему, яка складається з двох частин, - загальної та спеціальної.
    Загальна частина містить у собі матеріал щодо основних положень правового регулювання господарської діяльності незалежно від галузі та сфери цієї діяльності, і включає такі розділи і теми:
    РОЗДІЛ І. Поняття, метод і система господарського права (5 тем).
    Тема 1. Господарська діяльність.
    Тема 2. Організація та управління господарською діяльністю. Тема 3.
    Господарські правовідносини. Тема 4. Господарське законодавство. Тема 5.
    Поняття господарського права.
    РОЗДІЛ II. Суб'єкти господарських правовідносин (5 тем).
    Тема 6. Загальна характеристика суб'єктів господарських правовідносин.
    Тема 7. Правове становище підприємств.
    Тема 8. Правове становище господарських товариств.
    Тема 9. Правове становище індивідуальних підприємців та інших суб'єктів господарювання (учасників господарських відносин).
    62

    Тема 10. Правове становище окремих видів суб'єктів організаційно- господарських повноважень.
    РОЗДІЛ III. Майнова основа господарювання (2 теми).
    Тема 11. Загальні засади майнових відносин у сфері господарювання.
    Тема 12. Особливості правового режиму окремих категорій майна у сфері господарювання.
    РОЗДІЛ І V. Господарські зобов'язання (3 теми).
    Тема 13. Зобов'язальні відносини у сфері господарювання.
    Тема 14. Господарський договір.
    Тема 15. Окремі види господарських договорів.
    РОЗДІЛ V. Відповідальність у господарських відносинах (1 тема).
    Тема 16. Господарсько-правова відповідальність.
    РОЗДІЛ VI. Правове регулювання економічної конкуренції (1 тема).
    Тема 17.
    РОЗДІЛ VII. Правове регулювання банкрутства (2 теми). Тема 18.
    Банкрутство як правовий механізм регулювання підприємницької діяльності.
    Тема 19. Судові процедури, що застосовуються до боржника в процесі провадження у справі про банкрутство.
    Спеціальна частина господарського права як навчальної дисципліни містить матеріал щодо правового регулювання господарської діяльності в окремих галузях і сферах господарського життя, а саме:
    РОЗДІЛ VIII. Особливості правового регулювання окремих видів госпо-
    дарських відносин (10 тем).
    Тема 20. Загальні засади врахування специфіки окремих видів господарських відносин у процесі їх правового регулювання.
    Тема 21. Правове регулювання біржової діяльності.
    Тема 22. Правове регулювання комерційного посередництва (агентських відносин) у сфері господарювання.
    Тема 23. Правове регулювання капітального будівництва.
    Тема 24. Правове забезпечення інноваційної діяльності.
    63

    Тема 25. Правове регулювання фінансової діяльності.
    Тема. 26. Особливості правового регулювання комерційної концесії.
    Тема 27. Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
    Тема 28. Правовий режим іноземного інвестування.
    Тема 29. Спеціальні режими господарювання.
    Нормативно-правові акти
    Конституція України. Прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 року //
    ВВР України. - 1996. - № ЗО. - Ст. 141.
    Закон України від 22.12.1993 р. «Про міжнародні договори України» // ВВР
    України. - 1994. - № 10. - Ст. 45.
    Закон України від 18.09.1991 р. «Про інвестиційну діяльність» // ВВР Украї- ни. - 1991. - № 47. - Ст. 646.
    Закон України «Про статистику» від 17.09.1992 р. (в ред. Закону від
    13.07.2000 р.) // ВВР України. - 2000. - № 43. - Ст. 362).
    Закон України від 08.10.1992 р. «Про основи містобудування» // ВВР Украї- ни. - 1992. - № 52. - Ст. 683.
    Закон України «Про захист прав споживачів» (в редакції Закону від
    01.12.2005 р.) // ВВР України. - 2006. - № 7. - Ст. 84.
    Закон України від 16.12.1993 р. «Про державну службу» // ВВР України.
    -1993. - № 52. - Ст. 490.
    Закон України від 21.09.1999 р. «Про господарську діяльність у Збройних
    Силах України» // Урядовий кур'єр. - 1999. - 17 листопада.
    Закон України від 13.01.2000 р. «Про економічний експеримент щодо стабілізації підприємств легкої та деревообробної промисловості Чернівецької області» // Голос України. - 2000. - 17 лютого.
    Закон України від 23.03.2000 р. «Про державне прогнозування та розроблен- ня програм економічного і соціального розвитку України» // Урядовий кур'єр.
    -2000. - 28 квітня.
    64

    Закон України від 01.06.2000 р. «Про ліцензування певних видів господар- ської діяльності» // Урядовий кур'єр. - 2000. - 2 серпня.
    Закон України від 19.10.2000 р. «Про державну підтримку малого підприєм- ництва» // Урядовий кур'єр. - 2000. - 22 листопада.
    Закон України від 21.06.2001 р. «Про народні художні промисли» // ВВР
    України. - 2001. - № 41. - Ст. 199.
    Господарський кодекс України: Прийнятий Верховною Радою України
    16.01.2003 р. // Голос України. - 2003. - 14 березня.
    Цивільний кодекс України: Прийнятий Верховною Радою України
    16.01.2003р. // Голос України. - 2003. - 12-13 березня.
    Закон України від 15.05.2003 р. «Про особисте селянське господарство» //
    ВВР України. - № 9. - Ст. 79.
    Закон України від 10.07.2003 р. «Про кооперацію» // ВВР України. - 2004. -
    № 5. - Ст. 35.
    Закон України від 11.09.2003 р. «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» // ВВР України. - 2004. - № 9. - Ст. 79.
    Закон України від 16.03.2004 р. «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» // Офіційний ві- сник України. - 2004. - № 15. - Ст. 1028.
    Закон України від 02.06.2005 р. «Про запровадження мораторію на видачу ліцензій на провадження господарської діяльності з випуску та проведення лоте- рей» // ВВР України. - 2005. - № 26. - Ст. 367.
    Закон України від 23 червня 2005 р. «Про міжнародне приватне право» //
    Урядовий кур'єр. - 2005. - № 163 (31 серпня).
    Закон України від 08.09.2005 р. «Про стимулювання розвитку регіонів» //
    Відомості Верховної Ради України. - 2005. - № 51. - Ст. 548.
    Закон України від 21.09.2006 року «Про управління об'єктами державної власності» // ОВУ. - 2006. - № 41. - Ст. 2726.
    Закон України від 15.03.2006 р. «Про холдингові компанії в Україні» // ВВР
    України. - 2006. - № 34. - Ст. 291.
    65

    Концепція переходу Української PCP до ринкової економіки. Схвалена
    Верховною Радою Української PCP 01.11.1990 р. // ВВР УРСР - 1990. - № 48 - Ст.
    631.
    Постанова Верховної Ради України від 12.09. 1991 р. «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР» // ВВР
    України. - 1991.-№ 46. - Ст. 621.
    Концепція судово-правової реформи в Україні. Схвалена Постановою
    Верховної Ради України від 28.04. 1992 р. // ВВР України. - 1992. - № ЗО. - Ст.
    428.
    Указ Президента України від 03.10.1992 р. № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади» // Бюлетень нормативних актів України. - 1995. - № 1. - С. 3-4.
    Указ Президента України від 10.06.1997 р. «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» // Правове регулювання інформаційної діяльності в Україні: Станом на 1 січня 2001 р. /
    Упорядник С.Е.Демський; відп. ред. С.П.Павлюк. - К.: Юрінком Інтер, 2001. - С.
    356-357.
    Указ Президента України від 30.12.1997 р. «Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України»// Правове регулювання інформаційної діяль- ності в Україні: Станом на 1 січня 2001 р. / Упорядник С.Е.Демський; відп. ред.
    С.П.Павлюк. - К.: Юрінком Інтер, 2001. - С. 354-355.
    Положення про Державний комітет з питань регуляторної політики та під- приємництва: Затв. Указом Президента України від 25.05.2000 р. № 721/2000 //
    Офіційний вісник України. - 2000. - № 22. - Ст. 888.
    Указ Президента України від 01.06.2005 р. «Про деякі заходи щодо забезпечення здійснення державної регуляторної політики» // Урядовий кур'єр. -
    2005. -№ 105(08.06.2005).
    Постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 р. № 731 «Про затвер- дження Положення про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та
    66

    інших органів державної виконавчої влади» // Бюлетень нормативних актів.
    -1995.-№1.-С. 5-11.
    Постанова Кабінету Міністрів України від 31.03.1999 р. № 502 «Про створення Інституту нормотворчої діяльності при Кабінеті Міністрів України» //
    Офіційний вісник України. - 1999. - № 14.
    Постанова Кабінету Міністрів України від 14.11.2000 р. № 1698 «Про затвердження переліку органів ліцензування» // Урядовий кур'єр. - 2000. - 1 грудня.
    Постанова Кабінету Міністрів України від 20.11.2000 р. № 1719 «Про запро- вадження ліцензії єдиного зразка для певних видів господарської діяльності» //
    Урядовий кур'єр. - 2000. - 23 листопада.
    Постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2001 р. № 376 «Про затвер- дження Порядку ведення Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та користування ними» // Урядовий кур'єр. - 2001. - 4 травня.
    Постанова Кабінету Міністрів України від 14.11.2006 р. № 1577 «Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України» // Урядовий кур'єр.
    -2006.-№220(22.11.2006).
    Порядок скасування рішень про державну реєстрацію нормативно-правових актів: Затверджено наказом Міністерства юстиції України від 29.01.1999 р. № 54/3347 // Офіційний вісник України. - 1999. - № 5.
    Положення про Центр європейського та порівняльного права: Затверджено наказом Міністерства юстиції України від 28.10.2004 р. № 126/5 // Офіційний вісник України. - 2004. - № 44 (від 19.11.2004) . - Ст. 2920.
    Додаткова література
    Беляневич В.Е. Про «запровадження» судового прецеденту // Вісник госпо- дарського судочинства. - 2002. - № 3. - С. 173-177.
    Беляневич В.Е. Новітня кодифікація і судова практика // Вісник господар- ського судочинства. - 2004. - № 2. - С. 226-230.
    67

    Бобкова А.Г., Дутов М.М. О некоторых результатах принятия и применения
    Хозяйственного кодекса Украины: Брошюра / ИЭПИ НАН Украины. - Донецк:
    Юго-восток, Лтд, 2005. - 22 с.
    Васильев ГА. Реалізація господарського законодавства за допомогою засобів прокурорського впливу: Автореф. дис.... канд. юрид. наук: 12.00.04 / НАН Украї- ни. - Донецьк, 1997. - 17 с.
    Вінник О. Проблеми кодифікації законодавства, що регулює суспільні відно- сини у сфері ринкової економіки // Вісник Київського університету. Юридичні науки. Вип. 36. - 1998. - С. 10-15.
    Вінник О. Приватні та публічні інтереси, їх роль і відображення в господар- ському праві // Підприємництво, господарство і право. - 2001. - № 4. - С. 6; № 5.-
    С. 11-13.
    Вінник ОМ. Теоретичні аспекти правового забезпечення реалізації публічних і приватних інтересів в господарських товариствах: Автореф. дис. ... д- ра юрид. наук: 12.00.04 / Київський національний ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2004.
    - 32 с.
    Гайворонский В., Жуишан В. Предпринимательство, хозяйственная и трудовая деятельность: законодательное регулирование // Предпринимательство, хозяйство и право. - 1998. - № 9.
    Герчикова И.Н. Регулирование предпринимательской деятельности: государственное и внутрифирменное: Учебное пособие. - М.: Консалтбанкир,
    2002. - 704 с.
    Дойников И.В.
    Правовое регулирование государственного предпринимательства: Учебно-методическое пособие. - М., 2001. - 112 с.
    Жеков В.І. Правочини, які порушують публічний порядок за цивільним за- конодавством України: Автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Одеська на- ціональна юридична академія. - О., 2006. - 20 с.
    Железняк Н.А. Правові та організаційні форми діяльності Міністерства юстиції України у здійсненні державної правової політики (теоретичні та
    68
    практичні питання): Автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Київський національний економічний ун-т. - К, 2005. -21с.
    Загайнова С.К. Судебный прецедент: проблемы правоприменения. - M.:
    НОРМА, 2002. - 176 с.
    Задихайло Д.В. Державне регулювання ринкових відносин як актуальна юридична проблема // Українське комерційне право. - 2005. - № 6. - С. 10-17.
    Задихайло Д.В. Конституційний економічний порядок: проблема система- тизації нормативно-правового забезпечення // Вісник Академії правових наук
    України. - 2006. - № 4. - С. 127-137.
    Зинченко С.А. Предмет и метод хозяйственного права. - Ростов-на-Дону:
    Изд-во Ростовского университета, 1984.
    Знаменский ГЛ. Совершенствование хозяйственного законодательства: Цель и средства. - К.: Наукова думка, 1980. - 188 с.
    Знаменский ГЛ. Общественный хозяйственный порядок и законодатель- ство // Проблемы становления хозяйственного законодательства Украины. Сб. научных статей и материалов конференции. - Донецк: ИЭПИ АН Украины, 1993. -
    С. 17-34.
    Знаменский ГЛ. Хозяйственное законодательство Украины. Формирование и перспективы развития. - К.: Наукова думка, 1996. - 63 с.
    Знаменський ГЛ. Співвідношення загального та спеціального законодавства
    України // Вісник Академії правових наук України. - 2003. - № 1 (32).
    Знаменский ГЛ. Новый этап в развитии хозяйственного законодательства
    Украины // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб. науч. тр. / HAH
    Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. - Донецк: Юго-восток,
    Лтд, 2005. - С. 37-40.
    Знаменський Г.Л. Не повторювати помилки минулого // Юридичний вісник.
    -2005. - № 52 (31.12.2005). - С. 12.
    Исаев И.А. Становление хозяйственно-правовой мысли в СССР (20-е годы).
    -М.: Юридическая литература, 1986.
    69

    Концепция модернизации хозяйственного законодательства на базе
    Хозяйственного кодекса Украины (проект) // Економіка та право. - 2006. - 2 (15). -
    С. 5-16.
    Кузнецова Н. Проблеми кодифікації цивільного та комерційного законодав- ства в Україні // Новий Цивільний кодекс України - основний інструмент фор- мування громадянського суспільства в Україні та трансформації її правової сис- теми. Збірник статей та матеріалів. - Київ, 1997. - С 67-71.
    Курбатов А.Я. Сочетание частных и публичных интересов при правовом регулировании предпринимательской деятельности. - М., 2001. - 212 с.
    Лаптев В.В. Хозяйственное право - право предпринимательской деятельности // Государство и право. - 1994. - № 4 - С. 61-69.
    Лаптев В.В. Предпринимательское право: понятие и субъекты. - М.:
    Юристь, 1997.- 140 с.
    Мамутов В.К. Экономика и право: Сб. научн. трудов. - К.: Юринком Интер,
    2003. - 544 с.
    Мамутов В.К. Развитие хозяйственного законодательства и хозяйственной мысли в суверенной Украине // Хозяйственное законодательство Украины: прак- тика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб. науч. тр. / HAH Украины. ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. - Донецк:
    Юго-восток, Лтд, 2005. - С. 12-36.
    Мамутов В.К., Знаменський ГЛ. Від Руської правди і магдебурзького права // Віче.- 1992. -№.-С. 14-16.
    Мамутов В.К., Чувпило 0.0. Господарче право зарубіжних країн. - К.: Ділова
    Україна, 1996.-352 с.
    Матвеев Г. Потрібні кодекси - Цивільний і Підприємницький // Віче. -1995.
    - № 4. - С. 27-29.
    Мережко 0.0. Теорія та принципи транснаціонального торгового права (lex mercatoria): Автореф. дис.... д-ра юрид. наук: 12.00.11 / Київський національний ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2002. - 39 с.
    70

    Пронська Г. Про професіоналізм і моральність у науковій дискусії // Закон і бізнес. - 1997. - № 37. - С. 6; № 38. - С. 6.
    Пушкін O.A. Методологічні підходи дослідження проблеми правового регулювання підприємницьких відносин // Методологічні проблеми приватного права. 36. наукових праць. - К: Манускрипт, 1996. - С 28-35.
    Пушкін О., Селіванов В. Відносини підприємництва і правовий статус їх суб'єктів // Право України. - 1994. - № 5-6. - С. 9.
    Пушкін О., Селіванов В. Про співвідношення проектів Цивільного і
    Господарського (Комерційного) кодексів України // Урядовий кур'єр. - 1995. -
    26.09. - С. 7.
    Рєзнікова В.В. Правове регулювання спільної господарської діяльності в
    Україні: Автореф. дис.... канд. юрид. наук: 12.00.04 / Київський національний ун-т
    ім. Т.Шевченка. - К, 2006. - 19 с.
    Саніахметова И.О. Правовий захист підприємництва в Україні: Навчальний посібник. - К: Юрінком Інтер, 1999. - 336 с.
    Саніахметова Н. Поняття державного регулювання підприємництва // Укра-
    їнське комерційне право. - 2005. - № 6. - С. 10-17.
    Смирнова K.B. Джерела права Європейського Союзу: Автореф. дис.... канд. юрид. наук: 12.00.11 / Київський національний ун-т ім. Т.Шевченка. - К, 2005. - 20 с.
    Советское хозяйственное право: Учебник / Под ред. Побирченко И. Г. - К.:
    Вища школа, 1985. - 335 с.
    Судебная практика как источник права / Коллектив авторов. - М.: Юристъ,
    2000.- 160 с.
    Сумиггулин В.К. Право и неправо // Государство и право. - 2002. - № 3. -С. 5-
    8.
    Сюр Н.В. Правова інтеграція України до Європейського Союзу: теоретико- правове дослідження: Автореф. дис.... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Київський на- ціональний ун-т внутрішніх справ. - К., 2006. - 20 с.
    71

    Томкіна 0.0. Акти Кабінету Міністрів України: теоретичні засади видання та реалізації: Автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Київський національний економічний ун-т. - К, 2005. -21 с.
    Торговый свод СССР. - М.: Издание Комиссии по внутренней торговле при
    СТО, 1923. - 129 с.
    Хозяйственное право: Учебник / Под общ. ред. Лаптева B.B. - М.:
    Юридическая литература, 1983. - 528 с.
    Хозяйственный (Коммерческий) кодекс Украины. Проект. - К., 1995.
    Чувпило A.A. Тенденции правового регулирования хозяйственной деятель- ности в зарубежных странах: Автореф. дис. ... д-ра юрид. наук: 12.00.04 / HAH
    Украины. - Донецк, 1996. - 39 с.
    Чувпило A.A. Экономическая политика и право Евросоюза // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в кон- тексте европейского выбора: Сб. науч. тр. / HAH Украины. ИЭПИ; Редкол: Ма- мутов В.К. (отв.ред.) и др. - Донецк: Юго-восток, Лтд, 2005. - С. 101-103.
    Цитович П. Учебник торгового права. - К: Оглоблин, 1891. - 300 с.
    Шершеневич Г.Ф. Курс торгового права. В 4-х томах. - СПб., 1908.
    Шпомер A.I. Ліцензування господарської діяльності як засіб державного ре- гулювання економіки // Підприємництво, господарство і право. - 2004. - № 2. -С.
    41-44.
    Ющик О.І. Господарський кодекс у правовій системі України // Вісник господарського судочинства. - 2001. - № 1. - С. 135-140.
    Ющик О.І. Галузі та інститути правової системи (міфи і реальність). - К:
    Оріяни, 2002.- 112 с.
    РОЗДІЛ II
    СУБ'ЄКТИ ГОСПОДАРСЬКИХ
    ПРАВОВІДНОСИН
    72

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   68


    написать администратору сайта