Главная страница
Навигация по странице:

  • Готична писемність

  • Гуманістична писемність . АНТИКВА.

  • ІСТОРІЯ РУСЬКОГО ( СЛОВЯНСЬКОГО) ШРИФТУ Давньоруська писемність - кирилиця.

  • Навчальний посібник (Шрифт). Навчальний посібник для студентів спеціальності Дизайн Укладач Каменська Т. Д. викладач бтет лну імені Тараса Шевченка 2010


    Скачать 2.67 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів спеціальності Дизайн Укладач Каменська Т. Д. викладач бтет лну імені Тараса Шевченка 2010
    АнкорНавчальний посібник (Шрифт).doc
    Дата02.11.2017
    Размер2.67 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаНавчальний посібник (Шрифт).doc
    ТипНавчальний посібник
    #9997
    страница3 из 7
    1   2   3   4   5   6   7

    Шрифт раннього середньовіччя.
    Цей шрифт відрізнявся значною розмаїтістю. Роздробленість Європи привела до появи різних національних особливостей шрифту молодих "варварських" народів. Загальний рівень розвитку значно знизився в порівнянні з античною епохою, скоротилося число грамотних людей.

    Центрами писемності стають монастирські скрипторії (майстерні писемності). Ізольованість скрипторій збільшувала розмаїтість шрифтів. В VI - VIII століттях у романізованих країнах й у самій Італії розвиток писемності йшов від різноманіття до уніфікації, і до кінця VIII століття завершилося утворенням єдиного шрифту.

    Оскільки в епоху раннього середньовіччя шрифт став привілеєм переписувачів-професіоналів, які надавали особливого значення його красі, роль звичайного шрифту звузилася. Одержали розвиток каліграфічні варіанти. Унціал придбав більш мінускульний характер.

    До VIII століття первісний мінускул через ряд проміжних форм одержує повне завершення в каролінгському письмі. Каролінгський мінускул проникає із книжкового письма в документи й звичайне письмо, витиснувши всі інші види.

    Рис.13 а) еволюція букв латинського письма (колонка зліва та верхня строчка); б) унціальне письмо; в) Каролінгський мінускул.
    З території Каролінгської імперії цей вид письма попадає в Рим, Іспанію, Англію. Утворення каролінгського мінускула з'явилося значним етапом у розвитку європейської писемності.
    Характерні риси каролінгського мінускулу:

    - букви стали пряміше, дрібніше й більше стислими;

    - дукт в основному зберігся колишнім;

    - збільшився кут письма- 15°;

    - характерніше стали форми букв a, b, d, f, e, g, r;

    - письмо розташовувалося між чотирма лінійками;

    - виносні елементи, як правило, не менш одного корпуса;

    - відстань між рядками рівнялося трьом корпусам;

    - букви стояли вільно, були рівно виписані;

    - слова писалися більш-менш роздільно, але не завжди чітко;

    Повна диференційованість букв дозволила значно зменшити їхню висоту й збільшити міжрядкову відстань.

    Дрібні букви писалися пташиним пером спеціально заточеним, що давало плавний натиск. Письмо стало економічним ( рядок містив більшу кількість знаків) і разом з тим перевершувало колишні види письма в чіткості й красі. Каролінгський мінускул являв собою найраціональніше письмо з усіх типів латинського середньовічного письма. Тому пізніше він ліг в основу відомих нам малих літер шрифтів антикви.



    Рис.14 Види готичного письма: а) круглоготичне письмо ротонда; б) фактура; в) текстура.


    Ломбардські версали

    Готична писемність
    Здавалось, каролінгський мінускул настільки задовольняв вимогам раціональності, чіткості й краси, що не могло бути, ніяких причин замінювати його якимсь іншим видом письма. Однак уже до кінця ХI – початку ХII століття письмо набуває інші риси. Хронологічно цей процес збігається з готичною епохою в архітектурі й мистецтві .

    У ХШ столітті письмо повсюдно стає готичним. Воно не є чимсь новим у розвитку латинської писемності, а стає лише одним з типів середньовічного мінускульного письма. Визначальна форма елементів букв, дукт і кут письма залишилися колишніми. Змінилися кут заточення пера й пропорції букв, збільшився контраст штрихів, скоротилася відстань між рядками, коротше стали виносні елементи, від чого картина письма була дуже темна (важка), читання затруднялося, писання також. Але письмо стало багато економніше колишніх, підвищилися його декоративні якості.


    Ротонда Текстура


    Швабахер Фактура

    Рис.15 Види готичного письма
    Існувало кілька основних видів готичного письма: ротонда (округла готична писемність) - в Італії, текстура (буквально "ткання") і швабське письмо - у Німеччині, фрактура - у Франції й ін. Різниця їх обумовлювалось національними й місцевими особливостями. Під впливом ранньої гуманістичної тенденції з'явилися різні змішані види письма - бастарди.

    Гуманістична писемність. АНТИКВА.
    У ХV столітті в Італії утворився новий підвид готичного письма - готична антиква, або "письмо Петрарки". Ранні гуманісти вперше пред'явили письму гуманістичні вимоги, відкрито висловилися проти готичного стилю, бачачи в ньому витонченість і нераціональність, складність написання й незручне читання. Італійський гуманіст Франческо Петрарка вважав, що готичне письмо доводиться більше вимальовувати й що воно послабляє й стомлює очі. У розроблене їм самим письмо покладені форми каролінгського мінускула. Поява нового письма була справою ентузіастів, і спочатку воно вживалося невеликою групою самих винахідників та передових людей того часу. Треба було ще півстоліття на те, щоб утворився завершений тип гуманістичного письма. Гуманісти повністю відродили каролінгський мінускул, застосувавши до нього загальні естетичні мірки Ренесансу. Помилково думаючи, що це - письмо античних часів, вони назвали його антиквою. ( Справа в тому, що ще в VIII - ХI століттях у монастирях новим каролінгським письмом переписувались праці як своїх, так й античних авторів). Панування протягом сторіч готики стерло в пам'яті людей, що колись вони вже мали

    багато в чому схожий тип письма. А наявність у книгах, переписаних з античних каролінгським письмом, капітальних й унціальних форм букв у рубриках й ініціалах тільки закріплювало їхню оману. У рукописах стали широко застосовуватися римські капітали, які ставали предметом дослідження вчених і художників.

    Нове письмо вийшло з кабінетів учених і спочатку стало надбанням переписувачів-професіоналів, що ввели закінчену каліграфічну форму, а потім й одержало загальне визнання.

    З розвитком друкарства рукописні шрифти антикви стали служити зразками для друкованих форм. Друкована книга відтворювала письмо у точності й була в кілька разів дешевше. Письмо залишалося жити як канцелярське , ділове, а також в особистому листуванні людей.
    Стародавня (гуманістична) антиква.

    Час утворення цього типу шрифтів збігається з епохою Відродження, тому їх ще називають ренесансом-антиквою. Графічними особливостями стародавньої антикви є:

    - значний зв'язок з технікою письма ( наявність похилих напливів в округлих елементах букв);

    - наявність похилих початків стійок деяких малих літер і контраст штрихів - 1:2, 1:3;

    - основні штрихи й кінці додаткових мають зарубки із плавними закругленнями.

    Дослідженню й обробці цього виду шрифту приділяли увагу велики майстри епохи Відродження: Леонардо Да Вінчі, Феличе Феличиано, Гриффо, Жоффруа Торуй, Лука Паччиоли, Палатино, Дюрер, Клод Гарамон й ін.
    Перехідна антиква.

    Перехідна антиква за часом збігається зі стилем бароко. Перехідна - тому, що є проміжною, перехідною формою між стародавньою й новою антиквою .

    Кут нахилу пера в перехідній антикві дорівнює 15° , тоді як у ренесансі-антикві він дорівнює 25°-30° .

    Тому початки стійок у мінускульних букв мають незначну спадистість, а деякі малюнки шрифтів зовсім не мають її.

    Стійки букв закінчуються тонкими зарубками із закругленням меншим, чим у шрифтах типу стародавньої антикви, контраст штрихів більше - від 1:4 до 1:7, нахил напливів в округлих елементах невеликий.

    Це пояснюється тим, що шрифти бароко-антикви гравірувалися або різалися у словолитнях друкарень. Кращі зразки шрифтів цієї групи належать голландцю Янсону, англійцям Дж.Баскервилю й Вільяму Кезлону, французові Фур'є.

    Рис.16 Побудова букв гуманістичної антикви А.Дюрера.
    Нова (класична) антиква.

    Нова антиква виникла в епоху класицизму. Шрифти цієї групи вже не мають зв'язку з рукописною технікою, тому що вони повністю гравірувалися. Їх відрізняє:

    - дуже сильний контраст штрихів (1:10 і більше);

    - напливи округлих елементів зовсім не мають нахилу;

    - довгі тонкі зарубки без закруглень.

    Хоча зв'язку з рукописною технікою не відчувається, характер шрифтів цієї групи все-таки можна передати малюючи пір'ям різного розміру. Прямі елементи можна відтворювати широким пером, округлі можна малювати досить точно широко кінцевим пером меншого розміру в кілька прийомів.

    Найбільш відомими шрифтами нової антикви є шрифти, створені італійцем Джовамбаттистой Бодони, французом Фірменом Дидо (ними розроблені й руські варіанти нової антикви) і німцем Юстусом Вальбаумом.

    На початку ХIХ століття в рекламних цілях створюються нові види шрифтів, батьківщиною яких є Англія.
    Єгипетський або брусковий.

    Його відмінність полягає в однаковій товщині всіх елементів букв. Згодом, змінюючи пропорції й співвідношення товщини елементів букв єгипетського шрифту, художники створювали кращі по малюнку варіанти. Одним з таких підвидів єгипетського шрифту є шрифт типу кларендон (clarendon).

    Кларендон відрізняється від єгипетського більшим контрастом штрихів й округлістю зарубок у місцях з'єднання зі штрихами.


    Рис.17 Перехідна (бароко) антиква. Виконана технікою рисування широко кінцевим пером.
    У ХIХ и початку ХХ століття популярним був інший підвид єгипетського шрифту - Італійський, у якому горизонтальні штрихи товще вертикальних. По малюнку він походить на рустику Древнього Рима. У наш час до нього виявився інтерес, завдяки його малюнку, що запам'ятовується. Однак зручним читанням він не відрізняється й застосовувати його треба помірковано.
    Гротеск або рубаний.

    Структура букв гротеску така ж, як й в антикви, але зовсім відсутні зарубки. У найпростіших форм товщина основних і допоміжних штрихів однакова. Розмаїтість досягається за рахунок ньюансонування співвідношень штрихів, зміни пропорцій букви, щільності й насиченості.
    Антиква-гротеск.

    Антиква-гротеск - це своєрідна форма гротеску. Шрифти цієї групи мають короткі закруглені зарубки або невеликі стовщення на кінцях стійок. Контраст штрихів такий , як у гротеску або стрічкової антикви. Ця форма дуже древня, аналоги зустрічаються ще в грецьких епіграфічних шрифтах.
    Стрічкова антиква.

    Сучасна модифікація антикви. Вона має форми антикви, але відрізняється відсутністю зарубок. Розмаїтість шрифтів цієї групи можна домогтися, змінюючи пропорції, насиченість, щільність, утворюючи похилі варіанти.





    Рис.18 Нова, або класична антиква.

    Рис.19 Брусковий (єгипетський) шрифт та його підвид – італійський( похилий варіант). Рубаний шрифт – вузький гротеск



    Рис.20 Різне накреслення рубаних шрифтів



    Рис.21 Шрифт типу кларендон (підвид брускового).

    ІСТОРІЯ РУСЬКОГО ( СЛОВ'ЯНСЬКОГО) ШРИФТУ
    Давньоруська писемність - кирилиця.
    Давньоруськими називають всі рукописні й першодруковані шрифти із часу їхнього виникнення й аж до утворення нової графіки цивільного письма й гражданського шрифту ( кінець ХVII - початок ХVIII століття).

    Творцями слов'янської абетки були брати Кирило (Костянтин) і Мефодій, уродженці м. Солуни (Солоники) у Македонії. Слов'янська мова була їх рідною мовою, виховання й освіту вони одержали грецькі.

    Як місіонери проповідники брати були послані в Хазарію, де їм довелось, як указує літопис, бачити в одного "русина" Євангеліє й Псалтир, написані "руськими писмени".

    Відомості про те, що слов'яни до прийняття християнства вже мали якусь свою систему писемності для гадання й рахунку, дійшли до нас зі згадувань Чорноризця Хоробра - болгарського ченця, що жив на рубежі ІX – X століть. Фігурною писемністю, що була у східних слов'ян важко було передавати поняття нової релігії - християнства. Тому, за словами Хоробра, слов'янам доводилося користуватися знаками латинськими й грецькими "без улаштування", тобто несистематизованою абеткою.

    Заслуга Костянтина Філософа (ім'я Кирило він прийняв незадовго до смерті) полягає в тому, що він уперше створив абетку із чіткою і ясною графікою знаків, поклавши в основу грецьке унціальне письмо і доповнивши його буквами, що позначали специфічні звуки слов'янської мови (шиплячі, свистячі і йотовані). Він розставив букви в певній послідовності, додавши їм і цифрове значення. Буквами кирилиці протягом багатьох століть позначалися прості й багатозначні цифри. За допомогою винайденої їм абетки він зробив перший переклад Біблії на слов'янську мову.






    Рис.22 Давньоруське письмо - кирилиця. Азбука виконана широко кінцевим пером за мотивами уставу XIст.

    Нова абетка, що передавала всі особливості живої мови, незабаром одержала поширення не тільки в церковних книгах, але й у світському діловому й звичайному письмі .

    Сучасний український алфавіт – видозмінена давня слов’янська азбука – кирилиця. Кирилиця лягла в основу болгарського, давньоруського та сербського письма. Інші ж слов’яни (поляки, чехи, словаки) використовують латиницю.

    Найбільше відкриття ХХ століття - новгородські берестяні грамоти свідчать саме про те, що письмо кирилицею було звичним елементом російського побуту середньовіччя і їм володіли різні верстви населення: від князівсько-боярських і церковних кіл до простих ремісників. Дивна властивість новгородського ґрунту допомоглася зберегти берест і тексти, які писалися не чорнилом, а продряпувались спеціальним "писалом" - гострим стрижнем з кістки, металу або дерева. Такі знаряддя у великій кількості ще раніше були знайдені при розкопках у Києві, Пскову, Чернігові, Смоленську, Рязані й на багатьох городищах. Все це говорить про чималий ступінь грамотності руських людей того часу.

    Відомий радянський дослідник Б.А.Рибаков писав: " Істотною відмінністю російської культури від культури більшості країн Сходу й Заходу є застосування рідної мови. Арабська мова для багатьох неарабських країн і латинська мова для ряду країн Західної Європи були далекими мовами, монополія яких привела до того, що народна мова держав тієї епохи нам майже невідома. Руськими же літературна мова застосовувалася скрізь - у діловодстві, дипломатичній переписці, приватних листах, у художній і науковій літературі. Єдність народної й державної мов було більшою культурною перевагою Русі перед слов'янськими й німецькими країнами, у яких панувала латинська державна мова. Там неможлива була настільки широка грамотність, тому що бути грамотним означало знати латинь. Для росіян же посадських людей досить було знати абетку, щоб відразу письмово виражати свої думки; цим і пояснюється широке застосування на Русі писемності на бересті й на "дошках" ( навощених).

    Окрім кирилиці існувала інша абетка - глаголиця. На Русі глаголиця протрималася недовго й зрештою була повністю витиснута кирилівським письмом.

    В історії давньоруського шрифту виділяються такі основні каліграфічні варіанти кирилиці: уставне письмо (ХI століття); півуставне (з ХVІ століття); скоропис (ХV століття).

    Еволюція графіки давньоруського шрифту йшла по шляху спрощення буквеного складу абетки, більшого наближення її до народної мови, пошуку більше скорописних варіантів. Реформою Петра 1 на початку ХVIII століття графіка російської абетки була переведена на латинську основу, після чого в абетку вносилися зміни, здебільшого вони стосувались зовнішнього оформлення шрифту.
    Устав

    Устав - рання каліграфічна форма кирилиці. Букви уставу мали майже квадратні пропорції й відрізнялися прямолінійністю й незграбністю форм. У рядку вони розставлялися вільно, проміжків між словами не було. Відстань між рядками дорівнює корпусу букви або трохи більше, знаки - широкого, жирного (у стійках) накреслення, за винятком декількох вузьких закруглених букв ( П,Р,О,Е,З,Р).

    Букви З,В,Р,Х,Ц,Щ мали сильні виносні елементи, які трохи пожвавлювали монотонність усього письма.

    Уставне письмо досить трудомістко для написання. Написання букв уставу вимагало частої зміни положення знаряддя письма. Таким чином, вони більше рисувалися пером, чим писалися. Кінці стійок букв оформлялися короткими зарубками, інші кінцеві елементи - у вигляді трикутних напливів або стовщень.


    . Рис.23 Устав з «Остромирова Евангелия» (1056 – 1057гг.)
    Півустав

    Півустав - різновид каліграфічного варіанта кирилівського письма. Текст, виконаний півуставом , має більше світлу загальну картину, букви більш округлі й дрібніше, слова й речення розділені чіткими проміжками. З'являється багато скорочень під титлами, різних надбудовних знаків, наголосів і ціла система розділових знаків.



    Рис.24 Давньоруський на півустав. Азбука за мотивами шрифтів XVIст.

    Накреслення більше просте, пластичне й швидке, чим в уставному письмі. Контраст штрихів менше, перо заточується гостріше. Користуються винятково гусячим пір'ям (раніше застосовувалися очеретяні). У деяких букв трохи видозмінений дукт. Письмо здобуває помітний нахил, кожна буква як би допомагає загальній ритмічній спрямованості вправо. Зарубки зустрічаються рідко, кінцеві елементи деяких букв оформляються штрихами, по товщині рівними основним. Півустав проіснував доти , поки жила рукописна книга. Він послужив основою для шрифтів першодрукованих книг.
    Скоропис

    Майже одночасно з утворенням півуставу в діловому письмі розвивається скоропис, який швидко проникає й у книги. Скоропис ХІV століття дуже близький до півустава. У ХV столітті він стає більше вільним, одержує значне поширення, ним пишуть різні грамоти, акти, книги. Він виявився одним із самих рухливих видів кирилівського письма. У ХVII столітті скоропис, відрізняючись особливою каліграфічністю й добірністю, перетворився в самостійний тип письма із властивими йому рисами: округлістю букв, плавністю їхнього накреслення, а головне, здатністю до подальшого розвитку. За значенням його можна зрівняти з первісним мінускулом латинського письма. Саме в скорописі , близького до звичайного письма, могла розвиватися мінускульна форма. Уже наприкінці ХVII століття утворилися такі форми букв а,б,в,е,з,і,т,п,р,о,з, які й надалі майже не змінювалися.



    Рис.25 Давньоруський скоропис. За мотивами рукописних зразків з букваря Кариона Істоміна (1694р.)


    Рис.26 Еволюція букв давньоруського письма: устав, на півустав, скоропис.

    Види в’язі

    Російська в'язь - особлива декоративна писемність, що вживається з ХV століття головним чином для виділення заголовків, іноді - для утилітарних цілей (наприклад, в перших шрифтових екслібрисах, які майже на сто років випередили появлення книжних знаків у Західній Європі, а також у настінних розписах, архітектурі, прикладному мистецтві. Розрізняють два види в'язі: круглу й кутасту (штамбовану). Один з основних прийомів в’язі – це матова лігатура, в якій два сусідніх штриха двох різних букв перетворюються в один. Цьому підпорядковувалися й округлі елементи. Приймаючи форму вертикальних штрихів (штамбов і півштамбов). Порожнини, які утворилися в штамбованій в’язі, заповнювалися або набагато зменшеними округлими чи міндалевидними формами букв О,Е,С, або півмачтами (пів штамбами) сусідніх букв, а іноді декоративними елементами. Вони виконувалися золотом або кіновар’ю і несли на собі особливе художньо-декоративне навантаження в різних пам’ятниках писемності. У російських рукописах переважно розвивалася кутаста в'язь, в українських - кругла в'язь.

    Рис.27 Декоративне давньоруське письмо – в’язь. Зразки слів, буквосполучень, заголовків.


    Рис.28 Російська титульна в’язь
    Цивільний Петровський шрифт

    У ХVІІ столітті півустав, перейшовши із церковних книг у діловодство, перетворився в цивільне письмо, а його курсивний варіант - скоропис - у цивільний скоропис. З’являються книги зразків письма «Азбука слов’янської мови…» (1653р.), букварі Кариона Істоміна (1694-1696) з чудовими зразками букв різних стилів: від розкішних ініціалів до букв простого скоропису. Руське письмо на початку XVIIIсторіччя дуже відрізнялося від попередніх видів. Але в друкованих книгах ще переважав півустав. Реформа алфавіту й шрифту, проведена Петром І на початку ХVІІІ століття, сприяла поширенню грамотності й освіти. Новим гражданським шрифтом стали друкувати всю світську література, наукові й державні видання. За формою, пропорціям і накресленню гражданський шрифт був близький до стародавньої антикви. Однакові пропорції більшості букв додали шрифту спокійний характер. Зручність читання його набагато підвищилася. Форми букв Б,В,Ь,Ъ,"ять", які по висоті були більше інших прописних, є характерною рисою петровського шрифту.


    Рис.29 Цивільний петровський шрифт.
    Надалі процес розвитку був спрямований на вдосконалення абетки й шрифту. У середині ХVІІІ століття були скасовані букви "зело", "кси", "пси", уведена буква "Ё" замість "ИО". З'явилися нові малюнки шрифтів з більшим контрастом штрихів, так званий перехідний тип ( шрифти друкарень Петербурзької академії наук і Московського університету).

    Починаючи з ХIХ століття графіка руських шрифтів розвивалася паралельно з латинськими, поглинаючи в себе все нове, що зароджувалося в обох письмових системах. В області звичайного письма руські букви прийняли форму латинської каліграфії. Оформлене в "прописах" гострим пером, руське каліграфічне письмо ХІХ століття являло собою справжній шедевр рукописного мистецтва. Букви каліграфії значно диференціювалися, спростилися, знайшли гарні пропорції, природний для пера ритмічний лад. Серед мальованих і типографських шрифтів з'явилися руські модифікації гротесків, брускових і декоративних шрифтів. Разом з латинським руський шрифт наприкінці ХІХ - початку ХХ століття пережив стан занепаду - стиль модерн.

    З перших років Радянської влади і с початком культурної революції головним завданням молодої держави стала ліквідація безграмотності, введення всезагальної освіти, що викликало реформу руської мови й складу алфавіту, спрощення існуючої орфографії і створення нових національних алфавітів для багатьох народів держави, в тому числі і тих, які зовсім не мали свої писемності.

    В наслідок реформи руське письмо, у порівнянні з багатьма європейськими системами письма, стало більш точно відображати сучасний літературну і народну мову. Були ліквідовані всі букви, що дублюють інші, такі . як "ять", і "фіта", а також "Ъ" наприкінці слів, що кінчаються на приголосну. Він був залишений тільки як розділовий у середині деяких слів; буква "ё" визнавалася бажаної, але необов'язкової.

    Господарська розруха, відсутність достатньої кількості гарних шрифтів в перші роки Радянської влади ще позначалися й на його «культурі». В ті бурхливі роки


    Рис.30 Руський класичний шрифт. За мотивами шрифту Бодоні 1818 р.

    художники продовжували пошук графічних форм шрифтів відповідно своїм естетичним поглядам, часом суперечливим. Шрифти 20-х років цікаві вільною манерою виконання, своєрідною графічною динамічністю, індивідуальністю й новаторством малюнка.

    З кінця 30-х років мистецтво шрифту характеризується розробкою і утворенням рисунків типографських шрифтів на гуманістичних та класичних принципах. Над утворенням нових типографських гарнітур шрифтів, акцидентних наборів, рисованих титульних шрифтів, шрифтів вільних рисунків працювали такі майстри шрифту, як Д.Бажанов, Г.Банников, І Богдеско, Я. Єгоров, П.Ільін, Є. Коган, С Пожарський, І Реберг, І Фоміна та багато інших.

    Історія шрифту радянського періоду наочно показує, що кращі його зразки створювалися на класичній основі та на перевірених часом зразках рисованих й наборних шрифтів, перевагою яких є- зручне читання, ясний малюнок, простота графіки.



    Група рубаних шрифтів без Група шрифтів з зарубками, які

    зарубок. ледь намітилися.

    Група медієвальних шрифтів. Група звичайних шрифтів.

    Помірна контрастність штрихів, Контрастні штрихи, довгі тонкі

    Зарубки у вигляді плавні стовшення. зарубки.



    Група нових мало контрастних Група брускових шрифтів.

    шрифтів з довгими зарубками з неконтрастні штрихи, зарубки

    закругленими кінцями. у формі бруска.
    Рис.31 Класифікація сучасних типографських шрифтів






    Рис.32 Ініціали з книг XV - XVIII ст.






    Рис.33 Ініціали з книг XVII - XXст.



    Рис.34 Шрифт Франциска Скорини (XVIст.)





    Рис.35 Російські буквіци рукописних та печатних книг XIII – XIV та XVI – XVIII ст.





    Рис.36 Російські ініціали (буквіци)
    1   2   3   4   5   6   7


    написать администратору сайта