Главная страница
Навигация по странице:

  • І момент

  • II момент

  • III момент

  • IV момент

  • V момент

  • КЛІНІКА І ВЕДЕННЯ НОРМАЛЬНИХ ПОЛОГІВ

  • Фізіологічна вагітність. ФІЗІОЛОГІЧНА ВАГІТНІСТЬ ТА ФІЗІОЛОГІЧНІ ПОЛОГИ 2. Навчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів


    Скачать 2.62 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів
    АнкорФізіологічна вагітність
    Дата07.02.2023
    Размер2.62 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаФІЗІОЛОГІЧНА ВАГІТНІСТЬ ТА ФІЗІОЛОГІЧНІ ПОЛОГИ 2.doc
    ТипНавчальний посібник
    #925213
    страница3 из 14
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

    Біомеханізм пологів при передньому виді потиличного вставляння голівки плоду



    Біомеханізм пологів при передньому виді потиличного передлежання і вставляння голівки плоду складається з 4 моментів.

    І моментвставляння і згинання голівки. Голівка своїм стрілоподібним швом вставляється в поперечний або один з косих розмірів площини входу в малий таз.

    При першій позиції голівка сагитальным швом вставляється в правий косий, а при другій позиції – в лівий косий розмір площини входу в малий таз.

    В цей час відбувається згинання голівки. Цей рух обумовлений тим, що голівка сполучена з хребтом не по центру черепа, а ексцентрично: на короткому плечі важеля розміщена потилиця, а на довгому – лицева частина. Різні по довжині частини двохплечового важеля, вставляючись в нижній сегмент матки і кістки тазу, зустрічають однакову по силі протидію. Відповідно до закону важелів першого роду, різноплечий важіль згинається у бік довгого плеча. У зв'язку з цим підборіддя підіймається догори і притискається до грудей, а потилиця опускається донизу (в порожнину тазу), стає провідною крапкою і наближається до провідної лінії тазу.

    Згинання голівки відбувається настільки, наскільки це необхідно для її проходження через вузьку частину малого тазу. Потреби в згинанні голівки до малого косого розміру при нормальних розмірах голівки і тазу немає.

    II моментвнутрішній поворот голівки починається під час переходу її з широкої у вузьку частину малого тазу і закінчується на тазовому дні. При цьому голівка «загвинчується» своїм як найменшим розміром, проходить найбільшими розмірами тазу: в площині входу – в поперечний, в порожнині тазу – в косий, у виході – в прямий. В процесі повороту потилиця просувається по дузі 90° або 45°. При внутрішньому повороті голівки стрілоподібний шов з малим тім’ячком переходить з поперечного в косий і, нарешті, на тазовому дні – в прямий розмір площини виходу з малого тазу.

    III моментрозгинання голівки. Голівка підходить потилицею під симфіз, виходить з-під нього, утворюючи точку фіксації між підпотиличною ямкою і нижнім краєм лонного зчленування, розгинається, обертаючись своєю поперечною віссю навколо точки фіксації, і повністю народжується протягом декількох потуг. Спочатку прорізується лобик, потім обличчя і, нарешті, підборіддя.

    Розгинанню голівки сприяє форма нижньої частини родового каналу і скорочення м'язів тазового дна.

    Голівка народжується через статеву щілину малим косим (9,5 см) і малим (8,0 см) поперечним розмірами. Вона має доліхоцефалічну форму (витягнута від малого до великого тім’ячка по напрямку малого косого розміру) і родову пухлину в ділянці малого тім’ячка.

    IV моментвнутрішній поворот плічок і зовнішній поворот голівки. Під час розгинання голівки плечики своїм біакроміальним розміром вставляються в поперечний розмір або один з косих розмірів малого тазу –протилежний тому, куди вставлявся сагітальний шов черепа. При переході з широкої частини у вузьку частину малого тазу плечики, гвинтоподібно просуваючись, починають внутрішній поворот – і завдяки цьому переходять в косій, а на тазовому дні – в прямий розмір виходу з малого тазу.

    Внутрішній поворот плічок через шию передається народженій головці. При цьому обличчя плоду повертається до правого (при першій позиції) або до лівого (при другій позиції) стегна матері, а потилиця дитини повертається до стегна матері, яке відповідає позиції плоду (при першій позиції – до лівого, при другій – до правого). Заднє плече розміщується в крижовій заглибині, а переднє плече прорізується до верхньої третини (до місця прикріплення дельтовидного м'яза до плечової кістки) і упирається в нижній край симфіза; утворюється друга точка фіксації, навкруги якої відбувається згинання тулуба плоду в шийно-грудному відділі відповідно до напряму заглиблення родового каналу. При цьому над промежиною народжується заднє плече, а потім повністю звільняється переднє плече. Друга частина тулуба плоду народжується без особливого біомеханізму пологів, оскільки тазовий кінець дитини набагато менше ніж його плечовий пояс.

    Біомеханізм пологів при задньому виді потиличного вставляння голівки плоду



    Утворення заднього виду потиличного передлежання може залежати від стану плоду (невеликі розміри голівки, погана рухливість шийних хребців і т. д.) або родових шляхів вагітної (аномалії кісток або м'язів тазового дна і інші причини). Біомеханізм пологів при задньому виді передлежання і вставляння голівки плоду складається з 5 моментів:

    І моментвставляння і згинання голівки. Голівка своїм стрілоподібним швом (мале тім’ячко ззаду) вставляється в поперечний або в один з косих розмірів (частіше в правий) площини входу в малий таз, згинається до середнього косого розміру (10,5 см), провідною точкою стає середина сагітального шва.

    II моментвнутрішній поворот голівки. Починається під час переходу голівки з широкої у вузьку частину малого тазу і закінчується на тазовому дні.

    При цьому можуть бути декілька варіантів повороту в задній або передній вид потиличного передлежання. Якщо первинний задній вид залишається в цьому виді, то повороти голівки можуть відбуватися таким чином:

    1) при вставлянні в один з косих розмірів (частіше в правий) площини входу в малий таз голівка описує дугу в 45° або менше; при цьому мале тім’ячко повертається назад, а велике тім'ячко – наперед;

    2) при вставлянні голівки в поперечний розмір площини входу в малий таз (незалежно від позиції плоду) вона повертається на 90° так, щоб сагітальний шов переходив з поперечного в косий (відповідно позиції), а потім в прямий розмір площини виходу з малого тазу, при цьому мале тім’ячко повертається до крижів, а велике тім’ячко – до лобкового зчленування.

    Якщо первинний задній вид потиличного передлежання переходить в передній вид, то поворот голівки відбувається таким чином:

    1) при задньому виді другої позиції стрілоподібний шов повертається за годинниковою стрілкою, переходячи з правого косого в поперечний, потім в лівий косий і, нарешті, в прямий розмір площини виходу з малого тазу;

    2) при задньому виді першої позиції сагітальний шов голівки повертається протии годинникової стрілки, переходячи з лівого косого спочатку в поперечний, потім в правий косий і, нарешті, в прямий розмір виходу з малого тазу; при цьому мале тім’ячко описує велику дугу (близько 135°) і зупиняється біля лонного зчленування малим тім’ячком.

    III моментдодаткове згинання голівки. Після закінчення внутрішнього повороту голівка підходить під лонне зчленування, передньою частиною великого тім’ячка (на межі передньої частини волосистої голівки) упирається в нижній край симфіза (перша точка фіксації) і максимально згинається, щоб потилична частина опустилася як найнижче.

    IV момент – розгинання голівки. Після народження тім'яних горбів і частини лобика утворюється друга точка фіксації між підпотиличною ямкою і верхівкою куприка, відбувається розгинання голівки і народжується решта частини лобика і обличчя плоду. Голівка прорізується через статеву щілину середнім косим (10,5 см) і великим (9,0 см) поперечним розмірами. Вона має доліхоцефалічную форму і родове поглиблення в області середини стрілоподібного шва. Якщо голівка обернулася із заднього в передній вид, то її розгинання відбувається після утворення іншої точки фіксації (між підпотиличною ямкою і нижнім краєм лобкового зчленування), голівка доліхоцефаличную форму і родову пухлину в області малого тім’ячка.

    V моментвнутрішній поворот плічок і зовнішній поворот голівки - відбувається так, як при передньому виді потиличного передлежання. При задньому виді потиличного передлежання анатомічних і фізіологічних ускладнень виникає набагато більше, ніж при передньому виді. Під час пологів в передньому виді потиличного передлежання «лінія головної кривизни» плоду відповідає кривизні родового каналу жінки, тому розгинання голівки відбувається без ускладнень. При задньому виді потиличного передлежання зовнішні і внутрішні лінії голівки плоду не відповідають дротяній осі тазу матері, тому пологи вимагають енергійної потужної діяльності, додаткового згинання, особливої конфігурації голівки, перерозтягнення тканин промежини, збільшення тривалості періоду вигнання.

    КЛІНІКА І ВЕДЕННЯ НОРМАЛЬНИХ ПОЛОГІВ

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


    написать администратору сайта