Главная страница

Вступ до социальної роботи Мигович Семигіна. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


Скачать 2.65 Mb.
НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
АнкорВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
Дата26.12.2017
Размер2.65 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
ТипНавчальний посібник
#13047
страница9 из 25
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   25

82
Соціальна робота у структурі соціально-гуманітарних наук

Зв'язки соціальної роботи з іншими дисциплінами мають взаємний характер. З одного боку, соціальні пра­цівники послуговуються науковим апаратом і методи­ками, які пропонують різні соціально-гуманітарні дис­ципліни. Щоправда, на відміну від інших соціальних наук, соціальна робота розглядає соціальні проблеми і проблеми конкретного клієнта як з погляду їх специ­фічних ознак, що їх описують різні науки, так і з погля­ду загальних (інтегративних) властивостей. Адже здій­снення соціальної допомоги передбачає попередній збір інформації, її системний аналіз, висування гіпотез, по­будову моделей розвитку. Завдяки цьому відбувається якісне визначення проблеми в усій її повноті, плануван­ня фахівцями разом із клієнтами подальших дій, які мають зумовити зміни існуючого становища. При цьому соціальні працівники не можуть зосереджуватися лише на індивіді, як це роблять психологи, або на соціально­му оточенні — як соціологи. Вони вивчають соціальні аспекти проблем, сприяють виробленню конструктив­ного (в багатьох випадках — комплексного) їх розв'я­зання. Водночас напрацювання соціальної роботи ста­новлять інтерес для представників інших спеціальнос­тей і наукових дисциплін, бо вона вивчає реальні соціальні факти, конкретний практичний досвід. Су­купність цих фактів є основою для наукового аналізу в межах різних дисциплін, який дає змогу виявити та на­уково осмислити тенденції розвитку досліджуваних по­дій і процесів.

Утвердження соціальної роботи як соціального інс­титуту, розвиток практичних моделей діяльності со­ціальних працівників сприяв появі нових наукових напрямів — соціології соціальної роботи, психології со­ціальної роботи.

Соціологія і соціальна робота

Своїм теоретичним набутком, методологією пізнан­ня соціальної реальності, з'ясування ефективності практичних зусиль соціальна робота зобов'язана соціо­логії (лат. societas — суспільство) — науці про суспільс­тво як цілісну систему, інститути, процеси, групи і спільноти, принципи їх взаємодії, відносини особис­тості і суспільства, закономірності наявної поведінки людей.


83

Взаємозв'язки соціальної роботи з іншими дисциплінами

Для соціальної роботи особливу цінність становлять соціологічні знання про особливості соціальних спіль­нот, взаємодії індивідів, які належать до них, про соці­ально-типові характеристики особистості, яка є носієм не лише індивідуально-неповторних рис, а й властивих певному соціальному прошарку, етносу, професійній, віковій спільноті загальних особливостей, традицій, цінностей, норм, поглядів, потреб тощо.

Результати соціологічних досліджень набули неаби­якого значення для соціальної роботи з виникненням спеціальних соціологічних теорій, утвердженням їх як певного самостійного рівня соціологічного знання і з формуванням на цій основі основних галузей соціології (соціології права, соціології праці, соціології міста і се­ла, соціології молоді, соціології сім'ї, етносоціології, со­ціології релігії, соціології конфлікту, соціології девіан-тної поведінки, тендерної соціології та ін.). Усе це дуже важливо при визначенні стратегії соціальної роботи у конкретних соціально-історичних умовах, оптимізації зусиль в роботі з конкретними категоріями клієнтів.

Взаємодія соціальної роботи із соціологією відбува­ється за такими напрямами:

  1. використання результатів соціологічних дослі­джень соціальної структури суспільства, інших фунда­ментальних проблем соціуму в практичній соціальній роботі;

  2. використання соціологічних знань про суспільс­тво, спільноти, особистість при підготовці і перепідго­товці, вихованні соціальних працівників;

  3. аналіз соціальної роботи, експертна оцінка її форм і методів з погляду їх значущості для суспільства, конкретного середовища й осіб, стосовно яких вона реа­лізується.

Використання соціологічних знань у практичній со­ціальній роботі свідчить про їх співвідношення як нау­ки і фахової діяльності, з одного боку, та суспільного інституту — з іншого. Соціальні працівники спирають­ся на знання, сформовані у межах соціології управлін­ня, соціології конфлікту, етносоціології, розуміючої со­ціології, системної соціології та інших галузей (знання, рекомендації, соціальні проекти). Ці знання є основою для розвитку моделей структурної соціальної роботи (соціологічно орієнтованих моделей соціальної роботи), спрямованих на організацію соціального захисту колек­тивними засобами.

84

Соціальна робота у структурі соціально-гуманітарних наук

Взаємозв'язки соціальної роботи з іншими дисциплінами

85


Соціологія управління вимагає чіткого визначення суб'єкта соціальної роботи, соціального працівника як фахівця, який обіймає певну посаду і виконує певний набір функцій, а також закладів соціальної роботи, гру­пи соціальних працівників, волонтерів тощо. Особливе значення для неї мають управлінський процес, управ­лінські цикли, технології управління, планування соці­альної роботи.

У взаємодії соціології і соціальної роботи вагому роль відіграє такий розділ соціологічного знання, як со­ціологія управління персоналом, який безпосередньо стосується організації роботи, використання кадрового потенціалу різних соціальних служб і органів управлін­ня соціальною сферою.

На розв'язання проблем соціальної роботи, організа­цію діяльності практичних соціальних працівників сут­тєво впливають теоретичні і практичні напрацювання соціології сім'ї. Передусім це виявляється у діагносту­ванні сімейного становища клієнта, соціального стано­вища, матеріального забезпечення різних родин і груп. Цінною для соціальної роботи є концепція соціального часу (соціальної історії) сім'ї, яка стверджує, що на кожному етапі свого розвитку сім'я вирішує типові зав­дання. Без соціологічного осмислення цих реалій соці­альним працівникам важко пізнати і зрозуміти пробле­ми клієнтів, знайти й оптимально використати засоби їх розв'язання.

Соціологія праці збагачує соціальну роботу знання­ми про становище і спосіб життя, трудову діяльність різноманітних професійних груп населення. Ці знання сприяють розумінню соціальними працівниками специ­фіки виникнення проблем клієнта, можливостей їх до­лання зусиллями професійного, виробничого середови­ща, а також специфічних особливостей працівників різ­ного профілю, залежності їхньої забезпеченості від умов і результатів праці на конкретному робочому місці. Звертає увагу соціологія праці і на професійні захворю­вання, стереотипи мислення, традиційні різновиди по­ведінки представників різних соціально-професійних груп. Знаючи це, соціальні працівники мають змогу ви­користовувати увесь арсенал своїх можливостей у розв'язанні проблем клієнтів, оптимізувати стратегію організації соціальної допомоги вразливим групам насе­лення, впливати на соціальну політику державних орга­нів, недержавних організацій. Соціологія праці дослі-

джує і проблеми зайнятості, безробіття, оптимальної ор­ганізації робочого місця, соціального захисту працівни­ка у трудовому колективі, що завжди цікавить соціаль­них працівників.

Неабияке практичне значення для соціальних пра­цівників має соціологія духовного життя, яка акумулює дані щодо особливостей поведінки, становища, соціаль­них орієнтацій представників різноманітних соціокуль-турних груп, спільнот, що різняться своїми духовно-іде­ологічними, морально-етичними, художньо-естетични­ми, регіональними орієнтаціями.

Ця галузь соціології, а також соціологія культури разом із психологією і філософією допомагають соціаль­ним працівникам диференціювати клієнтів за типами і видами їхньої Я-концепції, уявлень про себе, свої пра­ва, можливості, перспективи розвитку. Врахування культурного контексту побуту клієнта, його уподобань у світі культурних цінностей є важливою умовою ефек­тивної допомоги, особливо тим, хто переживає екзис-тенційну кризу (кризу сенсу життя), неузгодженість життєвих орієнтацій і реального соціального станови­ща. Соціальним працівникам також доводиться зважа­ти на стиль і спосіб життя соціальних груп, які відріз­няються своїм культурно-освітнім рівнем. Знання із со­ціології культури є особливо корисними в залученні до соціальної роботи представників закладів культури (бібліотекарів, музейних працівників, артистів тощо), які допомагають раціонально використовувати благо­творний вплив мистецтва у соціальній реабілітації інди­відів, груп,громад.

Соціологія соціальної роботи і соціологія «третього сектору» (неурядових організацій) розкривають і ос­мислюють особливості діяльності різних груп соціаль­них працівників, активістів недержавних організацій, які займаються соціальним захистом, соціальних служб і закладів, що сприяє оптимізації організацій­них, технологічних аспектів професійної і добровільної соціальної роботи. Вони здійснюють моніторинг розвит­ку соціальної роботи як діяльності і громадського інсти­туту, дбають про цілісність, різнобічність наукового супроводу й організації соціальної роботи.

Можливостями соціальних досліджень часто послу­говуються фахівці соціальної сфери, отримуючи цінну інформацію про ефективність своїх зусиль, сприйняття їх серед клієнтів і в суспільстві загалом, про доцільність

86

Соціальна робота у структурі соціально-гуманітарних наук

Взаємозв'язки соціальної роботи з іншими дисциплінами

87


впровадження конкретних програм, спрямованих на поліпшення соціального захисту населення. При скла­данні соціальних біографій клієнтів із числа представ­ників груп ризику вони використовують дані інтерв'ю, анкетування, опитування, листів, документів, архівних матеріалів, автобіографій та інших джерел і методів збирання інформації, які традиційно використовують у соціології.

Загалом, без використання надбань пошуково-дос­лідницького інструментарію соціології соціальна робо­та ризикує втратити зв'язок з реальністю і розвиватися на периферії актуальних життєвих потреб людей, чиї соціальне самопочуття, емоційне благополуччя, бачен­ня буттєвої перспективи залежать саме від неї.

Взаємозв'язки соціальної роботи із психологією

Соціальна робота, будучи спрямованою на різнома­нітні потреби людей, які потрапили у складні життєві обставини, та активізацію потенціалу їх життєдіяль­ності, у своєму функціонуванні не може обійтися без ма­сиву знань, закумульованих у лоні психології — науки про закономірності, процеси, форми психічної діяль­ності людини. Саме завдяки використанню наукових, достовірних, доказових знань про психіку людини, які можна перевірити логічним аналізом і досвідом, соці­альна робота може забезпечити свою результативність, оскільки опора на буденний досвід, емпіричні спостере­ження за психологічними процесами, реакціями клієн­тів часто породжують непоправні помилки.

Психіка як сукупність душевних якостей, внутріш­ній суб'єктивний світ особистості виникає і змінюється в процесі взаємодії людини з навколишнім світом, вира­жається у формі думок, почуттів, образів, дій. Пізнаю­чи навколишній світ, людина пізнає закони природи і суспільства не лише з метою пристосування їх для за­доволення своїх матеріальних і духовних потреб, а й для певного впливу на них.

Центральним об'єктом психології є особистість, її потреби, мотиваційна і пізнавальна сфери, спрямова­ність індивідуальності у всій багатоманітності проявів.

Для соціальної роботи важливі знання не тільки про загальні закономірності людської особистості, а й про її особливості, які залежать від конкретних умов соціаль-

ної ситуації, розвитку, життєдіяльності, фаху, віку, ста­тусу в групі й у системі міжособистісних стосунків, по­зицій і диспозицій (норм, що визначають правила пове­дінки), особливостей соціально-психологічної адаптації.

Про цінність психології для соціальної роботи свід­чить і те, що різноманітні концепції соціальної роботи здебільшого вибудовуються на відповідних психологіч­них теоріях і поглядах. Наприклад, ідеї психоаналізу прислужилися обґрунтуванню діагностичної теорії со­ціальної роботи, що була предтечею психосоціальної роботи, яка прагне вичленити проблеми клієнта із се­редовища, підсилюючи при цьому сильні сторони «Я» людини та механізми, за допомогою яких клієнт може долати проблеми самостійно за мінімальної підтримки соціальних працівників.

Психологічні знання, відповідні методики, техніки є основою психологічно і комплексно орієнтованих мо­делей практики соціальної роботи. Особливе значення для неї мають такі галузі психологічної науки і психо­логічної практики:

а) психодіагностика — галузь психологічного знан­
ня про психологічний стан клієнта або про окремі його
психологічні властивості, пов'язана зі встановленням
психологічного діагнозу;

б) психологічне консультування — надання допомо­
ги психічно здоровим людям у реалізації ними своїх
можливостей, досягненні життєвих, професійних та ін­
ших цілей, в організації ефективної власної поведінки;

в) використання технік, методів і засобів психоло­
гічної взаємодії з клієнтом (психодрама, музикотерапія
та ін.).

Соціальна робота у своїх наукових пошуках і в ре­альній практиці не може обходитися без надбань вікової психології — галузі психологічної науки, яка досліджує особливості особистісного і психічного розвитку, внут­рішнього світу людини на різних етапах її життєвого шляху в онтогенезі (від народження до смерті).

Юридична психологія збагачує соціальну роботу знаннями про різноманітні психологічні проблеми від­хилень у поведінці і їх наслідки, а також методи їх передбачення і профілактики. Як правило, нелегко да­ється взаємодія з людьми асоціальної поведінки: деві-антної (такої, що суперечить усталеним у суспільстві нормам), делінквентної (яка не передбачає обов'язкової карної відповідальності), карної (такої, що передбачає



88
Соціальна робота у структурі соціально-гуманітарних наук

покарання судом). Не знаючи властивих таким індиві­дам особливостей перебігу психічних процесів, не воло­діючи необхідними у взаємодії з ними методиками впливу, соціальні працівники не зможуть досягти мети у своїй роботі.

Чи не найтіснішим є зв'язок між соціальною робо­тою і соціальною психологією — наукою про взаємодію, взаємозалежність соціального і психологічного на рівні окремої людини, групи, громади; про соціально-психо­логічні явища, які виникають у процесі взаємодії і характеризують індивіда та групу. Отже, своїм змістом соціальна психологія зосереджена на дослідженні сус­пільно-психологічних явищ і суб'єктів: потреб, настро­їв, психологічного клімату, громадської думки; масо­вих соціально-психологічних механізмів спілкування (навіювання, мода, переконання тощо), психічних ста­нів (збудження, піднесення, ентузіазм, розгубленість) та ін. її цікавить, наскільки механізм передавання кон­кретного психічного настрою сприяє реалізації су­спільної чи індивідуальної суб'єктності особистості, хто й навіщо використовує настрій як «важіль» у до­сягненні певних цілей і як усе це позначається на доб­робуті народу.

Наприкінці XX ст. психологія помітно розширила межі своїх досліджень, зацікавившись такими феноме­нами, як «благополуччя», «громадська діяльність», «соціальні служби», які допомагають людям зробити своє життя осмисленим, реалізувати свою діяльність, розвивати життєві сили, надавати допомогу й підтрим­ку тим, хто її потребує.

Для спеціалістів, у т. ч. й соціальних працівників, які працюють з людьми, беруть участь у регулюванні соціальних відносин важливі знання із конфліктоло-гії — науки про соціальні конфлікти, їх причини і на­слідки, механізми формування і призупинення, спосо­би і методи управління ними та розв'язання їх. Сформу­валася вона у другій половині XX ст. на межі соціальної психології, соціології та педагогіки.

Спільно із соціальною роботою як наукою конфлік-тологія вивчає потенційні й існуючі конфлікти між особистістю і соціальним середовищем (соціумом і мік-росоціумом), які є значущими для обох сторін. Без вра­хування конфліктологічного аспекту неможливо ос­мислити зміст, об'єкт, предмет, категорії соціальної роботи як науки. В іншому разі неминучий її відрив від


89

Взаємозв'язки соціальної роботи з іншими дисциплінами

суспільних потреб і завдань. Ігнорування конфліктоло­гічного розгляду теоретико-методологічних проблем соціальної роботи призводить до однобічного їх тракту­вання, звуження меж соціальної діяльності, зведення її лише до благодійності й милосердя, соціальних вип­лат, медицини.

У соціальній роботі непоодинокими є випадки зітк­нення інтересів клієнта і соціального працівника, індиві­да і групи, групи клієнтів і суспільної спільноти, системи закладів і груп клієнтів та ін. Уміла поведінка у конфлікт­ній ситуації соціального працівника, психологічно гра­мотне управління конфліктом утримують його у діловій сфері, убезпечують від перенесення на особистості, що є передумовою успішного його подолання.

Отже, специфіка соціальної роботи як міждисциплі­нарної сфери наукового знання зумовлює необхідність глибокої обізнаності фахівців з основними теоріями психології, напрямами психодіагностики і психологіч­ного впливу на особистість у кризових ситуаціях. Роз­маїті психологічні концепції озброюють соціальних працівників усвідомленням особливостей розвитку пси­хологічної структури особистості, динаміки позитив­них змін, дають їм змогу визначити власний підхід до надання соціальної допомоги, узгоджений з їхніми про­фесійними поглядами та ціннісними орієнтаціями. То­му знання психології є основою для діяльності соціаль­них працівників.

Педагогіка і соціальна робота

Соціальна робота спрямована передусім на спону­кання особистості (клієнта) до самовиховання, самови­значення мети і сенсу життя, що досягається завдяки залученню індивідів, груп до продуктивної соціальної поведінки, безперервної освіти (самоосвіти). З огляду на це практична соціальна робота виявляє зацікавленість до теоретичних надбань педагогіки — сукупності теоре­тичних і природних знань про процеси навчання, вихо­вання і розвитку особистості.

Оскільки ефективність соціальної роботи значною мірою залежить від вихованості людей, педагогіка пев­ною мірою виконує для неї і прогностичні функції. Вона відіграє провідну роль у визначенні способів, шляхів і засобів розвитку суб'єктів соціальної роботи.

90

Соціальна робота у структурі соціально-гуманітарних наук

Взаємозв'язки соціальної роботи з іншими дисциплінами

91


Важливими педагогічними аспектами соціальної ро­боти є формування гуманістичних цінностей, що визна­чають світогляд людини, її готовність до співробітниц­тва, надання допомоги. Педагогічні знання як частина загальної культури затребувані у сфері соціальної робо­ти і соціальної допомоги сім'ям, людям похилого віку, безробітним, людям із функціональними обмеження­ми, бездомним, представникам інших соціально враз­ливих груп.

Педагогічний компонент соціальної роботи є важли­вим чинником ефективних, педагогічно доцільних рі­шень, спрямованих на розвиток соціальних ініціатив, творчої активності особистості, повноцінне використан­ня можливостей суспільства та його інституцій щодо ре­алізації соціальної турботи про права і благополуччя кожної людини.

Безпосередніми і прямими є взаємозв'язки між соці­альною роботою і соціальною педагогікою — педагогіч­ною наукою, що вивчає особливості організації соціаль­ного виховання, виховні можливості соціального се­редовища та оптимальні умови соціалізації особистості. Соціальна робота як наука активно використовує та­кі основні категорії соціальної педагогіки, як «соціаль­не середовище», «соціалізація», «адаптація», «індиві­дуалізація», «інтеграція» тощо. Важливе значення во­на приділяє науковим дослідженням соціального фону, в якому відбувається життєдіяльність індивіда, його по­тенційних можливостей, психолого-педагогічних умов, що сприяють самоактуалізації, саморозвитку, само­вдосконаленню особистості або створюють певні бар'єри для самореалізації.

Інколи ці дисципліни ототожнюють або взаємопід-мінюють, вдаючись до більш широкого чи вужчого їх тлумачення («соціальна робота — складова частина со­ціальної педігогіки», «соціальна педагогіка є основою соціальної роботи» тощо). Іноді стверджують, що всіх педагогів можна вважати соціальними працівниками, але не всіх соціальних працівників — педагогами, нап­риклад, патронажних працівників, які доглядають за людьми похилого віку. Насправді обидві ці дисципліни можуть мати справу з представниками соціально враз­ливих груп населення, використовувати однаковий пси-холого-педагогічний інструментарій, їм обом властивий прикладний характер. Проблема лише в тім, що в роз­винутих країнах немає однозначного тлумачення соці-

альної роботи, а соціальна педагогіка як фах поширена у небагатьох із них і є переважно навчальною дисциплі­ною. Попри те, деякі фахівці виокремлюють соціально-педагогічну модель практики соціальної роботи, яка сфокусована на ідеї допомоги шляхом виховного впливу на процес соціалізації індивіда, соціальної групи, який здійснюється через систему інститутів — сім'ю, школу, позашкільні заклади, що мають коригувати формуван­ня соціальних якостей особистості відповідно до сус­пільно значущих цінностей, обмежувати або активізу­вати вплив зовнішніх і внутрішніх факторів.

Педагогічна і соціальна діяльність завжди пов'язані з пошуком, творчістю конкретних людей у конкретних ситуаціях. Тому важливим є оволодіння принципами і методами соціальної педагогіки, яка охоплює систему цілеспрямованої, педагогічно організованої підтримки життєвих сил і можливостей особистості. її знання нав­колишнього світу і людей необхідні соціальним праців­никам, усім, хто визначає соціальну політику держави й забезпечує її виконання.

Соціальна робота і історія

У другій половині XX ст. все чіткіше простежується тенденція зближення історії з педагогікою, психологі­єю, соціологією, демографією, антропологією та ін. Внаслідок цього процесу сформувалася соціальна істо­рія — наука, яка вивчає становлення і розвиток соціаль­ної структури суспільств, спільнот, соціальних інститу­тів, взаємовідносин особистості із соціальним світом.

Соціальна історія дає змогу побачити соціальну робо­ту в контексті історичного розвитку, виникнення й зміни формацій, епох, державного устрою, систем життєзабез­печення, трансформацій у структурі різних прошарків, суспільних груп, етносів, націй. Такий підхід розкриває соціальну роботу в її історичній різноманітності і в кон­тексті соціальної стратифікації (поділу суспільства на страти — вертикально розташовані соціальні групи, верстви), оскільки групи (верстви) населення різняться за рівнем добробуту, орієнтаціями, смаками, уподобан­нями, місцем проживання, станом здоров'я тощо.

За будь-яких суспільно-історичних умов соціальна робота не може бути відірваною від властивих певному етносу соціальних традицій. Цінними для неї є відомос-

92

Соціальна робота у структурі соціально-гуманітарних наук

Взаємозв'язки соціальної роботи з іншими дисциплінами

93


ті про розвиток і становлення соціально-побутової сфе­ри суспільства, систему закладів соціального обслугову­вання, історію підтримки нужденних, функціонування інститутів, які забезпечують життєстійкість суспільс­тва як системи (заклади охорони здоров'я, освіти і нау­ки, сім'я, трудові асоціації, засоби масової інформації тощо). Це забезпечує бачення соціальної роботи як са­мостійного соціального інституту, який еволюціонує разом із суспільством і людиною. А усвідомлення того, що кожна епоха породжує властивий саме їй тип осо­бистості, актуалізує для соціальних працівників зна­чення і зміст соціально-історичного контексту в оціню­ванні конкретних проблем соціальної роботи.

На соціальну роботу, як і на інші сфери буття сус­пільства і людини, поширюється принцип історизму. Це спонукає до вивчення історії суспільства і традицій, конкретних надбань соціальної роботи, використання досвіду минулих поколінь, що сприяє збагаченню су­часної теорії і практики.

Соціальна політика і соціальна робота

Для схвалення дій в інтересах вразливих груп насе­лення і суспільства необхідне їх пояснення, обґрунту­вання, узаконення (легітимізація). Завдяки цьому соці­альна робота набуває основних інституційних ознак (стає структурним елементом суспільства). Йдеться про те, що вона інтегрується в соціально-політичну, ідеоло­гічну й ціннісну структуру суспільства, відбувається впорядкування, організація і регуляція її через систему принципів, норм і законів, конституювання у закладах і установах, забезпечення матеріальними, фінансови­ми, кадровими та інформаційними ресурсами. Це свід­чить про тісний зв'язок соціальної роботи із соціальною політикою, яка є сукупністю заходів держави та інших суб'єктів політики, спрямованих на розвиток класів, соціальних груп, соціальних прошарків (страт), націо­нальних та інших етнічних спільнот, мовних, конфесій­них груп, що утворюють суспільство, а також на розви­ток (соціалізацію) людини. Така політика зорієнтована на захист усіх елементів структури суспільства, а також окремих осіб від деструктивних процесів у суспільстві на певних етапах його розвитку. Об'єктом особливої

уваги соціальної політики є соціальне забезпечення (пенсійне забезпечення у старості, у разі інвалідності тощо), зайнятість, системи охорони здоров'я, освіти, житлова політика, а також сімейна та тендерна політи­ка. Реалізація соціально значущих цілей і розв'язання соціальних завдань відбувається через соціальні проек­ти і програми, які є складовою соціальної політики.

Соціальній політиці як науці властива міждисцип-лінарність, її науковий апарат охоплює поняття права, політології, соціології, економіки, соціальної роботи, соціальної педагогіки тощо.

Проблемним залишається питання, що є первин­ним — соціальна робота чи соціальна політика. Очевид­но, не позбавлена рації думка, що соціальна політика визначає методи, характер і масштаби соціальної робо­ти, хоч соціальна робота також може впливати на підви­щення ефективності загальнодержавної соціальної по­літики. Підтвердженням цієї тези є соціальна робота як фахова діяльність, що утверджувалася у так званих державах загального добробуту, які впроваджували со­ціальні програми зусиллями відповідних фахівців.

Провідною метою соціальної роботи є вдосконален­ня соціальних взаємовідносин, досягнення вищої соці­альної справедливості. У зв'язку з цим особливої акту­альності набуває регулююча роль держави у виробленні та реалізації заходів, здатних протидіяти явищам сти­хійності й незахищеності, забезпечити соціальний за­хист громадян, гідний рівень їхнього існування й жит­тєдіяльності суспільства. Для цього необхідна стратегія соціального розвитку, спрямована на стабілізацію соці­альних відносин. Такі стратегії формують у межах за­снованої на певних цінностях (наприклад, соціальна справедливість, рівність, прагматизм) моделі соціаль­ної політики. У більшості розвинутих країн соціальна політика реалізується за соціал-демократичною (у скан­динавських країнах вважається, що потреби людей має задовольняти держава на універсальній основі), лібе­ральною (у США дотримуються принципу, згідно з яким державні соціальні служби мають допомагати тільки найнужденнішим), корпоративною (у Німеччи­ні, Франції, Японії активну участь у реалізації соціаль­них програм, які організовані на засадах обов'язкового соціального страхування, беруть профспілки, об'єднан­ня роботодавців) моделями.

94

Соціальна робота у структурі соціально-гуманітарних наук

Взаємозв'язки соціальної роботи з іншими дисциплінами

95


Моделі розрізняють не тільки за цінностями, а й за використанням інструментів соціальної політики, тя­жінням до універсальних (поширюваних на всіх членів суспільства, соціальної групи) чи вибіркових (поширю­ваних на певну частину населення чи визначену части­ну соціальної групи) соціальних програм, рівнем вит­рат на соціальну сферу і джерелами фінансування соці­альних програм (податки, страхові внески, штрафи, спеціальні стягнення, благодійна допомога тощо), інс-титуційною системою надання соціальних послуг. У скандинавських країнах більшість соціальних служб є державними, у Німеччині цією роботою за дорученням і за підтримки держави переймаються недержавні — ре­лігійні, етнічні, благодійні організації; у СПІА та Вели­кобританії відбулися часткове роздержавлення соціаль­ної сфери, диверсифікація надання соціальних послуг, значна увага приділяється взаємодопомозі, залученню громад і неприбуткових організацій до розв'язання соці­альних проблем. Тут співіснують муніципальні, волон­терські та прибуткові соціальні служби, взаємодіють дер­жавні, благодійні і комерційні соціальні програми.

Соціальна політика, визначаючи зміст, спрямова­ність, нормативно-правову базу соціальної роботи, є її методологічною, теоретичною і практичною передумо­вою. Водночас вона — один із напрямів внутрішньої по­літики держави, втіленої в соціальних програмах і в практиці. Соціальна політика регулює відносини в сус­пільстві в інтересах і завдяки інтересам основних соці­альних груп. Іноді про неї ведуть мову як про організа­торську, виконавчу діяльність з реалізації соціальної політики держави, теорію і практику соціальної політи­ки або як про позадержавний феномен, який певною мі­рою відображає культурні традиції країни. Та оскільки у багатьох країнах значна кількість соціальних праців­ників є співробітниками державних соціальних служб, а отже провідниками соціальної політики, спрямова­ність і зміст їхньої фахової діяльності, їхні власні уста­новки залежать від ставлення суспільства до людей, які є клієнтами соціальної роботи. Однак це не дає підстав ототожнювати соціальну політику й соціальну роботу, адже соціальні працівники можуть бути й порушника­ми суспільного спокою, борючись за права клієнтів, ло-біюючи впровадження соціальних програм, виділення ресурсів на розв'язання конкретних соціальних проб-

лем. Крім того, як зауважує Т. Шанін, вони нерідко працюють у державних установах, цілі яких не завжди збігаються з цінностями професії. Саме з боку соціаль­них працівників лунає критика на адресу державної по­літики.

Не тільки соціально-політичний контекст впливає на соціальну роботу, а й соціальні працівники можуть впливати на нього. Наприклад, результати досліджень певних соціальних проблем можуть бути використані при ухваленні відповідних політичних рішень, а нові соціальні послуги, апробовані в соціальних службах, можуть стати частиною державної соціальної програми, державних нормативів. Експериментальні соціальні служби, що довели свою корисність, ефективність і пер­спективність, часто отримують державні ресурси для своєї діяльності, а інколи входять до державних інсти­туцій, що займаються соціальним обслуговуванням. Наприклад, організаційну модель створеного у Микола­єві експериментального центру ранньої реабілітації ді-тей-інвалідів згодом було використано по всій Україні як складову державної системи соціального захисту на­селення.

З метою впливу на соціальну політику держави соці­альні працівники можуть: лобіювати інтереси груп клі­єнтів і власні фахові інтереси; заохочувати клієнтів до представництва власних інтересів, впливу на органи влади при розгляді питань, які їх стосуються; організо­вувати кампанії зі збирання підписів під зверненнями, написання листів до органів влади, формулювання пев­них соціальних проблем і пропозицій щодо їх подолан­ня тощо.

Водночас побутує думка, що соціальна робота як професія повинна бути політично нейтральною, хоч це не заперечує активної позиції соціальних працівників у формуванні загальнодержавної та місцевої соціальної політики.

Отже, соціальна робота тісно пов'язана із соціаль­ною політикою як на науковому, так і на практичному рівнях. Зміст діяльності соціальних працівників знач­ною мірою обумовлений концептуальними підходами до організації системи соціального захисту населення в країні, поєднанням індивідуальних і суспільних (вира­жених через відповідні соціально-політичні концепції та політичні рішення) інтересів до соціальної роботи.



1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   25


написать администратору сайта