Главная страница

Вступ до социальної роботи Мигович Семигіна. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


Скачать 2.65 Mb.
НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
АнкорВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
Дата26.12.2017
Размер2.65 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
ТипНавчальний посібник
#13047
страница25 из 25
1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25

Прилаштування партнерів — ситуативна позиція співрозмовників у комунікативному процесі, яка передбачає взаємодію на однаковому чи різному рівнях спілкування з позицій «Батька», «Дорослого» чи «Дитини».

298

Короткий термінологічний словник

Короткий термінологічний словник

299


Принцип активізації (імпаурменту, наснаження) — підвищення впевненості, самооцінки, компетентності клієнтів з метою активізації їх участі у розв'язанні своїх проблем в існуючих соціальних службах; об'єд­нання зусиль для створення служб, необхідних для поліпшення їх соціаль­ного самопочуття.

Принцип мотивації — активізація внутрішніх спонукальних сил з ме­тою поліпшення соціального становища індивіда, підвищення його впев­неності в собі, власній здатності подолати проблеми свого буття.

Принцип нормалізації («соціальної валоризації») — підхід до органі­зації соціальної роботи, який грунтується на переконанні, що перебуван­ня в установах закритого типу небажане для людей із будь-яким типом па­тології, що майже всі особи, навіть зі стійкими вадами, можуть і повинні мати якомога нормальніше і повноцінніше життя у спільноті, отримуючи необхідну їм для цього індивідуальну підтримку.

Принцип рівності — принцип, який обстоює однакові для всіх права (рівноправність), потреби, можливості, передбачає повагу до гідності кож­ної людини.

Принципи соціальної роботи — основоположні ідеї, правила, норми поведінки.

Притулок (шелтер) — 1) місце, де можна знайти порятунок або відпо­чити; 2) соціальний заклад, у якому людей забезпечують харчуванням і не­обхідною допомогою. Існують притулки загального типу (індивід сам визна­чає час і терміни свого перебування) і діагностичного (його завданням є ді­агностика ситуації, в якій перебуває особа, і визначення її подальшої долі).

Пробаційна служба — сфера соціальної роботи, покликана здійсню­вати нагляд за особами, чия вина доведена судом, але не засудженими до тюремного ув'язнення.

Проблема — ситуація, яка унеможливлює бажані дії, досягнення цілей.

Професійна деонтологія (грец. deonпотрібне, необхідне) — систе­ма моральних норм, вироблених у межах професійного співтовариства.

Професійна роль — детермінована фахова культура моделі поведін­ки; робочі функції, що передбачають використання певного підходу; діяль­ність щодо виконання певних завдань.

Професійні межі соціальної роботи — межі компетенції соціального працівника і професійної дистанції між фахівцем і клієнтом.

Професіоналізація соціальної роботи — процес перетворення соці­альної роботи як діяльності на основне заняття для групи людей; організа­ція спеціальних навчальних закладів відповідного профілю; формування професійної асоціації; політична кампанія, спрямована на прийняття зако­нодавчих актів, які надають професійній асоціації офіційні повноваження; розробка і затвердження етичного кодексу професії.

Профорієнтація — комплекс психолого-педагогічних заходів, спря­мованих на оптимізацію процесу вибору молодою людиною своєї майбут­ньої професії відповідно до індивідуальних нахилів, уподобань, здібностей і суспільної потреби.

Процес соціальної роботи — послідовність дій, за якою відбувається втручання соціального працівника у ситуацію клієнта задля досягнення конкретного результату.

Процес спілкування — сукупність послідовних дій, засобів, спрямо­ваних на досягнення мети спілкування.

Психодинамічна модель соціальної роботи — модель практики, яка фокусується на внутрішньому житті індивіда і послуговується психічним де­термінізмом — принципом, згідно з яким дії та поведінка людини витіка-

ють радше з процесу її мислення, ніж з впливів особливостей міжособис-тісних відносин або навколишньої ситуації.

Психодрама — моделювання життєвих ситуацій, в яких учасники гру­пи виступають у ролях акторів і глядачів, що сприяє усуненню неадекват­них емоційних реакцій.

Психотерапія — комплексний лікувальний вербальний і невербаль-ний вплив на емоції, думки, самосвідомість людини при багатьох психіч­них, нервових і психосоматичних захворюваннях.

Расизм — дискримінація за етнічною ознакою.

Резидентний заклад — стаціонарний соціальний заклад, в якому клі­єнти проживають тимчасово або тривалий час і в якому здійснюється гру­повий догляд.

Ресоціалізація — відновлення в особистості якостей, необхідних для нормальної життєдіяльності в суспільстві.

Ресурси — джерело й арсенал засобів і можливостей, якими за необ­хідності можна послуговуватися при виконанні певного завдання, удоско­налення дій.

Рефлексивно-терапевтичний погляд — ідентифікація висловлених клієнтами потреб і конкретна робота щодо їх задоволення, тобто у відшу­куванні оптимальних варіантів добробуту для індивідів, груп і громаду сус­пільстві шляхом сприяння їхньому розвитку, взаємодії з іншими та само-реалізації.

Рефлексія (лаг. reflexioвідображення) — процес самопізнання, споглядання, розуміння власного внутрішнього світу, а також сприйняття, розуміння психічного стану, можлчивого плину думок іншої людини в спіл­куванні.

Рефлективне слухання — стимулювання розповіді клієнта, підбадьо­рювання його простими репліками.

Ризик — ступінь імовірності певної негативної події, яка може відбу­тися в певний час або за певних обставин.

Робота з випадком — метод соціальної роботи, який полягає у за­безпеченні представникам вразливих груп (людям похилого віку, людям із функціональними обмеженнями, проблемами психічного здоров'я тощо) необхідної індивідуальної підтримки для продовження життя у власній гро­маді.

Роль соціального працівника — модель поведінки, детермінована фаховою культурою; ділова функція, яка передбачає застосування певно­го підходу, завдань, які повинен виконувати працівник.

Самоактуалізація — прагнення людини до найповнішого прояву і розвитку особистісних можливостей.

Самоменеджмент — послідовне, цілеспрямоване використання ефективних методів і технологій самореалізації, саморозвитку творчого потенціалу.

Самореалізація — реалізація активності, яка задовольняє людину у значущих для неї сферах життєдіяльності і (або) взаємовідносин.

Сексизм — дискримінація за статевою ознакою.

Сенситивність — емоційна чутливість, вразливість.

Симпатія — почуття приязні та прихильності.

Система знань — сума суджень, що узагальнюють особливості, законо­мірності, форми, методи й інші аспекти функціонування цього суспільного фе­номену; специфічна діяльність, спрямована на здобуття нових знань.

Системна модель соціальної роботи — модель практики соціальної роботи, яка грунтується на ідеї, що задовільне життя людини залежить від систем, які її оточують.

300

Короткий термінологічний словник

Короткий термінологічний словник

301


Складні життєві обставини — ситуація чи обставини, які неможливо об'єктивно подолати самостійно (інвалідність, часткова втрата рухової ак­тивності у зв'язку із старістю або станом здоров'я, самотність, сирітство, безпритульність, відсутність житла або роботи, насильство, зневажливе ставлення і негативні стосунки в сім'ї, малозабезпеченість, психологічний чи психічний розлад, стихійне лихо, катастрофа тощо).

Солідарність — активне співчуття, яке налаштовує на розуміння страждань і прагнень людини, участь у боротьбі за її права.

Соціалізація (лат. socialis — суспільний) — процес набуття індивідом соціального досвіду, утвердження як особистості, включення у суспільне життя як активної і дієвої сили.

Соціалістично-колективістський погляд — пошук співпраці та взаємної підтримки у суспільстві, спрямований на те, щоб владу над власним життям могли здобути найпригніченіші й найзлиденніші люди.

Соціал-реформізм — течія у соціалістичному русі, яка заперечує не­обхідність класової революції, вважаючи, що за допомогою реформ, здій­снюваних у межах законності, можна побудувати державу загального добробуту і соціальної справедливості.

Соціальна депривація — відсутність або недостатня наявність еко­номічних і психологічних умов для розвитку людини (забезпеченість жит­лом, грошима, турбота близьких людей тощо).

Соціальна діагностика — процес наукового визначення і вивчення причинно-наслідкових зв'язків, ставлення індивіда до соціальних ціннос­тей суспільства, з'ясування сутності соціальних проблем, що утворюють складну життєву ситуацію індивіда, родини, групи.

Соціальна історія — наука, яка вивчає становлення і розвиток соці­альної структури суспільств, спільнот, соціальних інститутів, взаємовідно­син особистості із соціальним світом.

Соціальна корекція — подолання або послаблення вад психічного або фізичного розвитку дітей, порушення функцій у дорослих.

Соціальна педагогіка — педагогічна наука, що вивчає особливості ор­ганізації соціального виховання, виховні можливості соціального середо­вища та оптиальні умови соціалізації особистості.

Соціальна перцепція — цілісне сприймання соціальних об'єктів (лю­дей, груп, громад).

Соціальна політика — сукупність заходів держави та інших суб'єктів політики, спрямованих на розвиток класів, соціальних груп, соціальних прошарків (страт), національних та інших етнічних спільнот, мовних, кон­фесійних груп, що утворюють суспільство, а також на розвиток (соціаліза­цію) людини.

Соціальна профілактика — робота, спрямована на попередження аморальної, протиправної, іншої асоціальної поведінки людей, виявлення будь-якого негативного впливу на життя і здоров'я і запобігання такому впливу.

Соціальна робота — галузь наукових знань і професійна діяльність, спрямована на підтримання і надання кваліфікованої допомоги будь-якій людині, групі людей, громаді, що розширює або відновлює їхню здатність до соціального функціонування, сприяє реалізації громадянських прав, запобігає соціальному виключенню.

Соціальна робота в громаді — процес розвитку колективного й інди­відуального досвіду, який відбувається у територіальних громадах і грома­дах за інтересами.

Соціальна справедливість — справедливість, яка налаштовує на не-упереджене задоволення необхідних потреб людини, вмотивований роз-

поділ матеріальних ресурсів, вільний доступ до послуг і системи охорони здоров'я, освіти, створення рівних можливостей; соціальний захист і за­безпеченість.

Соціальна сфера — сфера життєдіяльності людського суспільства, що охоплює весь соціальний простір (умови праці, побуту, здоров'я, етно-національні, сімейно-шлюбні відносини та ін.).

Соціальна терапія — допомога на емоційному, когнітивному і пове-дінковому рівні у визнанні і подоланні клієнтом власних труднощів.

Соціальна технологія — сукупність наукових знань, засобів, прийо­мів, методів, організаційних процедур, спрямованих на оптимізацію про­цесу впливу.

Соціальна установка — детермінована минулим досвідом здатність людини сприймати процеси, явища, події, інших людей і діяти відповідно до свого досвіду.

Соціальне виключення — реальне або уявне, цілковите або частко­ве відсторонення індивіда, групи від суспільного життя, унеможливлення доступу до суспільних благ.

Соціальне інспектування — система заходів, спрямованих на здій­снення нагляду, аналізу, експертизи, контролю за виконанням соціальних програм і проектів, а також за умовами життєдіяльності, моральним, пси­хічним і фізичним станом дітей та молоді, забезпеченням захисту їх прав, свобод і законних інтересів.

Соціальне обслуговування — робота, спрямована на задоволення потреб, які виникають у процесі життєдіяльності, що забезпечує гармоній­ний і всебічний розвиток дітей та молоді шляхом надання соціальної допо­моги і різноманітних соціальних послуг.

Соціальне середовище — сукупність умов життєдіяльності людини (сфери суспільного життя, соціальні інститути, соціальні групи), що вплива­ють на її свідомість і поведінку.

Соціальний працівник — професійно підготовлений фахівець, який має необхідну кваліфікацію у сфері соціальної роботи і надає соціальні

послуги.

Соціальний супровід — робота, спрямована на здійснення соціаль­них опіки, допомоги і патронажу соціально незахищених категорій дітей і молоді з метою подолання життєвих труднощів, збереження, підвищення їх соціального статусу.

Соціальні норми і нормативи — показники необхідного споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг, забезпечення освіт­німи, медичними, житлово-комунальними, соціально-культурними послуга­ми (нормативи споживання, забезпечення, доходу).

Соціальні послуги — комплекс правових, економічних, психологіч­них, освітніх, медичних, реабілітаційних та інших заходів, спрямованих на окремі соціальні групи чи індивідів, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, з метою поліпшення або відтворення їх життєдіяльності, соціальної адаптації та повернення до

повноцінного життя.

Соціальні служби — підприємства, установи та організації різних форм власності і відомчої підпорядкованості, а також громадяни, які нада­ють соціальні послуги особам, що перебувають у складних життєвих обс­тавинах і потребують сторонньої допомоги.

Соціальні технології — сукупність наукових знань, засобів, прийо­мів, методів і організаційних процедур, спрямованих на оптимізацію про­цесу впливу.

302 Короткий термінологічний словник

Соціально-радикальна модель соціальної роботи — модель практи­ки, яка є сукупністю філософських, політичних і соціологічних шкіл та нап­рямів. Вона, спираючись передовсім на марксизм і радикальний фемі­нізм, кидає виклик психологічним поясненням проблем клієнтів і закли­кає до розгляду балансу влади, використання структурних засобів розв'язання проблем, колективних дій.

Соціологія (лат. societasсуспільство) — наука про суспільство як ціліс­ну систему, інститути, процеси, групи і спільноти, принципи їх взаємодії, відно­сини особистості і суспільства, закономірності наявної поведінки людей.

Соціометрія — вивчення міжособистісних стосунків у малих групах шляхом аналізу виборів, які здійснюють учасники групи за певним крите­рієм.

Соціономія — прикладна наука, предметом якої є фахова допомога нужденним, а також проблеми людини і технології їх розв'язання.

Спілкування — сукупність зв'язків і взаємодій людей, спільнот, сус­пільств, у процесі яких відбувається обмін інформацією, досвідом, уміння­ми, навичками і результатами діяльності.

Спільне оцінювання — дослідження із залученням учасників (бать­ків, учителів, сусідів, членів громади, представників влади та ін.) не тільки в соціальній роботі, а й у її оцінюванні на засадах співучасті/партнерства.

Справедливість — повага до гідності людини, безпека і недоторка­ність особи, однакове, рівноправне і недискримінаційне ставлення до всіх членів суспільства, крім випадків, які дають підстави для диференці­йованого підходу.

Стандарт (англ. standardнорма, зразок) — модель, зразок для ви­мірювання чи порівняння; критерії етичної поведінки, відповідно до яких приймається система цінностей чи ідеалів.

Стереотип — відносно стійке уявлення про соціальне явище, соціаль­ний статус або об'єкт (конкретного індивіда, групу).

Стигматизація (грец. stigmaтавро, пляма) — дискредитація через приписування соціально негативних рис, принизливих характеристик, які спричинюють негативні переживання.

Стратегії втручання — загальні підходи до процесу надання допомо­ги, якими послуговуються соціальні працівники у своїй повсякденній ді­яльності.

Стратегія (грец. strategia—- веду) — взаємопов'язані заходи, що ма­ють спільну мету або спільний підхід.

Сублімація (лат. sublimareпідіймаю, підношу) механізм психоло­гічного захисту, який передбачає спрямування психічної енергії у творче або професійне русло.

Супервізія — метод, за допомогою якого визначений установою фа­хівець (супервізор) допомагає персоналу (супервізованим) якнайефек­тивніше виконувати зазначені в посадових інструкціях завдання відповід­но до стандартів роботи.

Сучасна психодинамічна модель соціальної роботи — модель прак­тики, яка фокусується на внутрішньому світі індивіда і послуговується пси­хічним детермінізмом.

Теорія імпаурменту (англ. empowermentнадихання, надання влад­них повноважень) підхід, який передбачає залучення людей до розв'язання власних проблем.

Теорія криз — загальна «криза норм», криза влади, зразків поведін­ки тощо.

Теорія ярликів — концепція, яка пояснює поведінку, відхилену від нор­ми, тим, що людині приписують певні негативні характеристики (ярлики).


303

Короткий термінологічний словник

Тренінг — вид групової роботи з метою формування нових навичок, самопізнання і саморозвитку.

Управління соціальною роботою — особливий вид управлінської праці, що забезпечує виконання відповідних соціальних завдань засоба­ми адекватної організаційної структури соціальних служб (закладів соці­альної роботи).

Утопізм — філософське вчення про ідеальний суспільний лад, соці­альну перебудову на основі справедливого перерозподілу.

Фасилітатор (англ. faciliteполегшувати) — роль соціального пра­цівника, яка полягає у наданні допомоги індивідам, групам виразити по­треби, ідентифікувати (з'ясувати) проблеми, розробити і застосувати стра­тегії їх подолання, внаслідок чого клієнт набуває здатності справлятися з проблемами більш ефективно.

Фахове регулювання соціальної роботи — процес, завдяки якому соціальний працівник діє відповідно до встановлених стандартів профе­сійної поведінки та практики. Його механізмами є кодекси поведінки і стандарти практики; освітні та кваліфікаційні вимоги до соціальних пра­цівників; вимоги до навчальних закладів; реєстрація (ліцензування) фа­хівців; дисциплінарні заходи стосовно тих, хто порушує професійні стан­дарти.

Філософія — форма суспільної свідомості, спрямована на формування світогляду, системи ідей, поглядів на світ і місце людини в ньому.

Філософія професіоналізму — система ідей, згідно з якими соціаль­на діяльність, пов'язана з людиною, завжди спрямована на створення і забезпечення ефективної взаємодії індивіда і суспільства, їх взаємну са-мореалізацію.

Філософія соціальної роботи — ідеологія соціальної діяльності, осно­вою якої є цінності та ідеали, що еволюційно сформувалися у процесі ді­яльності; колективне уявлення об'єднаних певними знаннями, єдиними вимогами до своєї професії людей стосовно суспільних і професійних принципів, норм, цінностей.

Філософські цінності соціальної роботи — своєрідна система, сві­тоглядний концепт професійної субкультури, в якій реалізуються переко­нання і відносини, ідеали і прагнення, норми і практичні принципи взає­модії, етичні правила і професійні цінності.

Формальна організація — структурне об'єднання людей з метою до­сягнення ефективного результату в розв'язанні соціальної проблеми в контексті соціальної роботи.

Холістичний (англ. wholeцілий, цілісний) підхід — підхід, який пе­редбачає ставлення до користувачів соціальних послуг передусім як до особистостей, а не як до патологічних суб'єктів.

Цінність соціальної роботи — ідея та переконання, на які спирають­ся соціальні працівники у процесі прийняття фахових рішень.

Якість життя — комплексна інтегральна характеристика становища людини в різних соціальних системах і структурах, яка відображає ступінь її соціальної свободи, можливості всебічного розвитку, реалізації здібнос­тей і життєвих планів; сукупність і якість матеріальних, соціальних, куль­турних і духовних цінностей, якими послуговується людина, задовольняю­чи свої потреби і реалізовуючи інтереси.

Якість соціальних послуг — істотні ознаки соціальних послуг, які за­довольняють вимоги встановленого стандарту.

1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25


написать администратору сайта