Главная страница

Вступ до социальної роботи Мигович Семигіна. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


Скачать 2.65 Mb.
НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
АнкорВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
Дата26.12.2017
Размер2.65 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
ТипНавчальний посібник
#13047
страница24 из 25
1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25

Дестигматизація (грец. stigmaтавро, пляма) — процес зняття «стигми», тобто подолання суспільного відторгнення представників соці­ально вразливих груп (осіб похилого віку, з інтелектуальною недостатніс­тю, які живуть з ВІЛ, із функціональними обмеженнями тощо).

Децентралізація соціальних послуг — процес поступового переходу прийняття рішень і контролю з великих центрів на місця, ближче до пот­реб клієнтів, надання ширших повноважень соціальним службам у визна­ченні власної організаційної структури та управлінні персоналом.

Дискримінація (лат. discriminatioрозрізнення) — упереджене, не­гативне ставлення до людини, навмисне обмеження або позбавлення її прав на основі расової або національної належності, політичних або релі­гійних переконань, статі тощо.

Дитина — особа віком до 18 років (повноліття), якщо за законом во­на не набуває прав повнолітньої раніше.

Діти вулиці — діти, які законом не визнані позбавленими батьків­ського піклування, але можуть бути визнані сиротами, оскільки батьки з певних причин не займаються їхнім вихованням.

Догляд у громаді — соціальна робота, спрямована на забезпечення людям, які мають проблеми фізичного, психічного здоров'я або вікові проблеми, можливості жити незалежно у своєму власному помешканні або в умовах, наближених до домашніх.

Дослідження — вивчення літератури з певної тематики, оцінювання результатів здійсненого втручання, визначення якості соціальних прог­рам, вивчення суспільних потреб у запровадженні конкретних соціальних послуг.

Дослідження в дії (дієве дослідження) — співпраця між дослідником і досліджуваними; ідентифікація та розв'язання практичних проблем, оціню­вання потреб досліджуваної групи; вдосконалення практики, що вимагає спостереження за її ефективністю, передбачає моніторинг та оцінювання.

Ейджизм (англ. ageвік) — дискримінація за віком.

Емпатійне слухання — взаємодія соціального працівника-консуль-танта з клієнтом, яка охоплює всі види відчуттів, інтуїцію, відображення, співпереживання його емоційного стану.

Емпатія (грец. empatiaспівпереживання) здатність осягнути емоційний стан іншої людини, проникнути в її переживання шляхом внут­рішнього відчуття.

Етика (лат. ethica— звичай) — вчення про мораль, що аналізує її при­роду, характер і структуру (моральна свідомість, моральні відносини, мо­ральна діяльність), категорії моралі (добро і зло, справедливість і неспра­ведливість, честь, гідність тощо), за допомогою яких формуються мораль­ні принципи, норми, цінності, правила поведінки, теоретично обґрунтову­ється певна система моральних переконань.

Етичні цінності — цінності, які відображають діяльнісно зацікавлене ставлення людей до явищ дійсності, є орієнтирами для людської свідомості.

Ефект недавності сприйняття — викривлення у спілкуванні, обумов­лене тим, що стосовно давно знайомої людини значущою є остання інфор­мація.

Ефект первинності сприйняття — викривлення у спілкуванні, обумовлене тим, що значущою про знайому або малознайому людину є перша інформація.

Ефект позитивного ореолу — викривлення у сприйнятті, що складається через нестачу інформації про людину і призводить до виникнення загальних оцінних уявлень.

Ефективність (результативність) — показник, за яким визначають рівень досягнення поставленої мети.

Жертва — особа, яка зазнала насильства, жорстокого поводження внаслідок дій іншої людини, стихійного лиха чи аварії.

294

Короткий термінологічний словник

Короткий термінологічний словник

295


Забезпечення якості соціальних послуг — систематичні дії, реаліза­ція яких вселяє впевненість у тому, що послуга відповідатиме встановле­ним вимогам до якості.

Засоби спілкування — способи кодування, передавання, перероб­лення та розшифрування інформації.

Захисник прав та інтересів клієнта — фахова, службова роль соці­ального працівника, яка передбачає активну цілеспрямовану діяльність щодо представництва прав та інтересів клієнта або групи громадян, ве­дення переговорів від їх імені, захист їх інтересів, в тому числі у суді, в тих ситуаціх, коли вони потребують допомоги, а існуючі служби інституції неза-цікавлені у наданні послуг і вирішенні питань або демонструють відкрито негативне ставлення до них.

Зменшення шкоди — практичні стратегії, метою яких є встановлен­ня контакту зі споживачами наркотиків «на їхній території» для надання їм допомоги, спрямованої на обмеження шкоди, пов'язаної із вживанням наркотиків для самих споживачів і суспільства.

Модель, зосереджена на завданні — комплексний підхід у соціаль­ній роботі, який ґрунтується на чіткій послідовності діагностики проблеми та роботи з нею, що складається з трьох етапів: вивчення проблем, узго­дження мети та часових меж, виконання завдань.

Ігрова терапія — вільна чи керована гра, яка терапевтично впливає на клієнта.

Ідентифікація (лаг. identificoототожнюю) процес і результат ото­тожнення себе з іншою людиною, намагання уподібнитися до неї з метою зрозуміти, як би вона вчинила в подібній ситуації.

Ідея прав людини — невід'ємна складова громадянського суспільства. Інвалід —людина, не здатна самостійно забезпечити нормальне осо­бисте і (або) соціальне життя внаслідок фізичної або розумової вади; втрата або обмеження здатності брати участь у житті громади. Інші назви: люди з функціональними обмеженнями; люди з обмеженими можливос­тями; люди з особливими потребами; неповносправні.

Індивідуальна робота — надання допомоги індивідам і сім'ям у розв'язанні психологічних, міжособистісних, соціоекономічних проблем шляхом взаємодії з ними.

Інсайт — миттєве, цілісне розумінням проблеми. Інституціалізація соціальних послуг — процес утворення системи ус­танов для осіб, які потребують спеціального нагляду чи догляду (інституці-ональна допомога на противагу сімейній, догляду в громаді тощо). Харак­терними її ознаками є розташування установ, яке забезпечує ізоляцію від суспільства; наявність елемента примусу в розміщенні там осіб; жорсткий режим і контроль з боку персоналу; передача функцій обслуговування, які під силу клієнтам, спеціальному обслуговуючому персоналу; велика кіль­кість (200—300) осіб, які перебувають у закладі одночасно тощо.

Інформована згода — процедура отримання від клієнта чи його за­конного представника згоди на надання послуг після роз'яснення його особливостей.

Каузальна атрибуція {пат. causlisпричина) — пояснення причин поведінки людини на основі суб'єктивних припущень.

Клієнт соціальної роботи — індивід, група людей, сім'я, громада, які не можуть самостійно подолати свої проблеми, вийти з життєвої кризи, функціонувати самостійно і тому потребують допомоги фахових соціаль­них працівників, є адресатами соціальної роботи.

Клієнтцентрований підхід — підхід до консультування, який ґрунту­ється на провідній ролі клієнта, його потреб і запитів.

Когнітивна (лат. cognioпізнання, розум) модель соціальної робо­ти — модель практики соціальної роботи, яка виходить із того, що біль­шість людських емоцій і форм поведінки зумовлено тим, що люди дума­ють, уявляють, у що вірять, тобто когнітивними процесами («мислення формує поведінку»).

Кодування інформації — втілення задуму адресанта (відправника ін­формації) у засоби доступної адресату (одержувачу) мови.

Команда — відносно невелика група осіб, об'єднаних спільними ці­лями, які мають високий рівень взаємозалежності.

Комунікативний потенціал — об'єктивні і суб'єктивні можливості здій­снення зв'язків і взаємодії, обміну інформацією; співпереживання, взаємо­розуміння, сприймання, відтворення, вплив на індивіда, групу тощо.

Комунікація (лат. communicoспілкуюсь з кимось) спілкування особистостей за допомогою мовних і паралінгвістичних (позамовних) за­собів з метою передавання інформації.

Конгломерат (лаг. conglomeraceнагромаджувати, ущільнювати­ся) — група, механічне об'єднання незнайомих людей.

Консолідація (лат. solidatioзміцнення, об'єднання) — готовність до спільної діяльності, спрямованість на вирішення завдань.

Консультування — комбінована стратегія, реалізовуючи яку експерт допомагає консультованому (іншому соціальному працівнику) ефективні­ше надавати послуги клієнтові завдяки збагаченню, модифікації знань, навичок, ставлень, поведінки.

Конфлікт (лат. conflictusзіткнення) — взаємодія двох або більше суб'єктів, які мають взаємовиключні цілі і реалізують їх на шкоду один од­ному (форма вираження суперечностей).

Конфліктологія — наука про соціальні конфлікти, їхні причини і нас­лідки, механізми формування і призупинення, способи і методи управлін­ня ними та розв'язання їх.

Концепція «Третього шляху» (Third Way) — концепція, згідно з якою держава повинна захищати ефективні громади і волонтерські організації, сприяти їхній участі у розв'язанні соціальних проблем.

Концепція деконструкції суспільства — стратегія постструктураліст-ського критицизму, яка передбачає певну деструкцію (порушення структу­ри) і реконструкцію (докорінну перебудову) феномену з метою його спрос­тування.

Кооперація (лат. cooperatioспівробітництво) група людей, які активно взаємодіють з метою досягнення певних результатів.

Лібералізм (лат. liberalisвільний) — соціально-політична ідеологія, яка підтримує особисту свободу і обмежений контроль з боку уряду, систе­му вільного підприємництва і віру в права людей, які належать їм від на­родження і які не залежать від держави.

Маргінали (лаг. margoкрай, межа) — індивіди, соціальні верстви і групи, які опинилися за межами характерних для суспільства основних структурних підрозділів або певних соціокультурних норм і політичних тра­дицій.

Метацінності соціальної роботи — цінності соціальної роботи, які фі­гурують як певні ідеали.

Методи соціальної роботи — сукупність прийомів, способів діяльнос­ті соціальних працівників, які вони використовують для розв'язання соці­альних проблем клієнтів, стимулювання розвитку їхніх сил, конструктивної діяльності, спрямованої на зміну несприятливої життєвої ситуації.

Механізм соціальної перцепції (лат. perceptioсприймання) — за­соби, завдяки яким людина інтерпретує, розуміє та оцінює іншу людину.

296

Короткий термінологічний словник

Короткий термінологічний словник

297


Міжрольовий конфлікт — конфлікт, який виникає внаслідок несуміс­ності ролей, які доводиться виконувати одній людині.

Моніторинг (англ. monitoringконтроль, спостереження) наданих послуг — накопичення інформації з усіх аспектів діяльності з метою з'ясу­вання, наскільки відповідає вона бажаному результату, сприяє досягнен­ню поставлених цілей.

Моральна дилема — необхідність вибору між двома, як правило не­простими, неоднозначними можливостями.

Моральний кодекс — сукупність моральних норм, які регулюють по­ведінку людей в певній сфері діяльності, суспільного життя.

Мотив — матеріальний або ідеальний предмет, що спонукає до діяль­ності, вчинків і заради якого їх здійснюють.

Мотивація — система мотивів, яка визначає конкретні форми діяль­ності або поведінки людини.

Мультидисциплінарна команда (багатопрофільна бригада) — фор­ма організації роботи є соціальних службах, за якої експерти з різних га­лузей знань скоординовано працюють щодо надання послуг клієнтові.

Набута безпорадність — психологічний стан людини; упевненість у тому, що жодна діяльність не матиме корисних результатів, позитивного впливу на її життя.

Навички — дії, які людина виконує автоматично (продумування кож­ної операції «згорнуте» в часі).

Наркоманія (залежність від психоактивних речовин) — хворобли­вий психічний стан, зумовлений хронічною інтоксикацією внаслідок зло­вживання наркотичними засобами.

Насильство в сім'ї — умисні дії фізичного, сексуального, психологіч­ного чи економічного спрямування одного члена сім'ї стосовно іншого, які порушують конституційні права і свободи людини та громадянина і завда­ють моральної шкоди, шкоди фізичному і психічному здоров'ю.

Неблагополучна сім'я — сім'я, яка в силу об'єктивних або суб'єктив­них причин втратила свої виховні можливості, внаслідок чого в ній сфор­мувалися несприятливі умови для виховання дітей.

Невербальні засоби спілкування — не виражені у словах засоби пе­редавання інформації (виражаються через пози тіла, жести, міміку, вираз очей, зоровий контакт, зовнішній вигляд, рухи, поцілунки, обійми тощо, паузи та інтонацію, наголоси в мовленні тощо).

Новий менеджеріалізм — поєднання гуманістичних доктрин, що від­стоюють права споживача на вибір, із бізнесовими техніками управління, які спрямовані на підвищення ефективності і продуктивності роботи соці­альних служб.

Номінальна (лат. nominalisіменний) група — група людей, яка має спільну назву, формально існує, але функцій ще не виконує (новобранці в армії, першокурсники у навчальному закладі, новостворена організація).

Нормативна потреба — потреба, визначена на основі суджень профе­сіоналів, які вираховують і встановлюють певні норми, стандарти, рівні.

Опіка (піклування) — особлива форма державної турботи про непов­нолітніх дітей, які залишились без піклування батьків, і повнолітніх осіб, які потребують допомоги у забезпеченні прав та інтересів.

Патерналізм (лат. paterбатько) — модель соціальної політики, що сформувалась у країнах із директивною економікою, централізованим розподілом соціальних благ та послуг; характеризується «батьківською» опікою держави над своїми громадянами, цілковитим одержавленням со­ціальної сфери, нерозвинутими структурами громадянського суспільства, зростанням соціальної пасивності, безконтрольним бюрократизмом.

Перенесення — особливий тип об'єктних стосунків, який характеризу­ється переживанням клієнтом певних почуттів до особистості соціального працівника, які породжені не його особистісними якостями, поведінкою, ді­яльністю, а досвідом його стосунків з іншими людьми.

Перцепція (лат. perceptioсприймання, пізнання) процес і ре­зультат сприйняття, розуміння та оцінювання людиною явищ навколиш­нього світу, соціальних об'єктів (інших людей, себе, груп).

План втручання — документ, який складають соціальні працівники разом із клієнтами з урахуванням їх проблем, потреб, переваг та обме­жень. Відображає основні потреби клієнта, цілі та завдання роботи, кон­кретні дії для досягнення мети, графік їх здійснення, відповідальність соці­ального працівника і клієнта, форми моніторингу та оцінки. Може мати різну робочу назву: план догляду; програма реабілітації; індивідуальний план роботи; план-угода співпраці тощо.

Позитивізм (лат. positivusумовний, позитивний) — філософське вчення, згідно з яким існує раціональна істина і єдина реальність, яку можна наближено відображати за допомогою наукових методів.

Позитивістський сцієнтизм (лат. scientiaнаука) — абсолютизація ролі науки.

Потреба — необхідність у чомусь для підтримки життєдіяльності орга­нізму людини, соціальної групи, суспільства; внутрішня спонука активнос­ті; стан організму, особи, соціальної групи, суспільства, що виражає за­лежність від об'єктивного змісту умов існування і розвитку.

Потреба, що відчувається — потреба, яку людина безпосередньо визнає і відчуває.

Права людини — соціальні можливості особистості в економічній, політичній, культурній та інших сферах, що їх зобов'язана гарантувати дер­жава.

Правова культура — ставлення людей до права і правової системи, їхні переконання, цінності, ідеали, що спонукають їх регулювати свої дії відповідно до чинних законів.

Правова свідомість — розуміння, усвідомлення особою своїх прав, обов'язків, відповідальності своєї і сторонніх осіб за їх порушення.

Практична соціальна робота — діяльність соціальних служб і праців­ників щодо визначення потреб клієнтів, узгодження плану спільних дій, надання необхідних послуг і консультування, розвитку їхньої самостійнос­ті тощо.

Превентивна (профілактична) допомога — вид соціальної допомо­ги, що полягає у запобіганні негативним явищам, проблемам професійної діяльності чи особистого життя індивіда, які можуть призвести до кризової ситуації, критичного загострення проблеми.

Предмет соціальної роботи як науки — соціальні процеси і соціаль­ні явища, що безпосередньо стосуються життєдіяльності особистості, кон­кретної соціальної групи, громади, а також їх зміни під впливом психоло-го-педагогічних, економічних та управлінських чинників.

Представництво — допомога людям реалізувати свої інтереси у структурах влади; процес захисту прав індивідів і груп населення вповно­важеними представниками. У соціальній роботі — забезпечення доступу клієнта до послуг установ, на які він має право, але не спроможний їх от­римати.
1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25


написать администратору сайта