Главная страница
Навигация по странице:

  • Індивідуальні якості осіб, яких корисно мати в колективі

  • Голову­ючий Закрій­никМозокДослід­ник ресурсів Оціню - вач-конт- ролер

  • Якість

  • Забезпечення якості соціальних послуг

  • Вступ до социальної роботи Мигович Семигіна. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


    Скачать 2.65 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
    АнкорВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
    Дата26.12.2017
    Размер2.65 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаВступ до социальної роботи Мигович Семигіна.doc
    ТипНавчальний посібник
    #13047
    страница22 из 25
    1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25




    272

    Нормативно-організаційні аспекти соціальної роботи

    Конгломерат (лат. conglomerare — нагромаджува­ти, ущільнювати) — група, механічне об'єднання незнайомих людей. У кожного з них є свої цілі, однак група ще не структурована, її члени не займаються спільною діяльністю, а спілкування між ними є корот­кочасним. Після розв'язання індивідуальних проблем така група розпадається. Прикладом конгломерату можна вважати чергу в магазині, пасажирів у поїзді,

    автобусі тощо.

    Номінальна (лат. nominalis — іменний) група — гру­па людей, яка має спільну назву, формально існує, але функцій ще не виконує (новобранці в армії, першокурс­ники у навчальному закладі, новостворена організа­ція). Цей короткочасний етап розвитку групи спрямова­ний на знайомство людей між собою, з'ясування мети, способів та умов майбутньої спільної діяльності. Доки триває обговорення умов співпраці, група вважається номінальною. З початком спрямованої на досягнення мети співпраці настає наступний етап розвитку групи.

    Асоціація (лат. associo — приєдную, з'єдную) — об'єднання людей, які усвідомлюють спільну мету. Для неї характерна спільна діяльність, групова структура і групова динаміка, спільні інтереси, єдині вимоги до норм поведінки, які найчастіше стосуються дисципліни й окреслюють режим роботи. Всередині асоціації часто визрівають неформальні структури на основі симпатій та антипатій, заявляють про себе перші претенденти на лідерство. Ще однією характерною ознакою асоціації є консолідація — готовність до спільної діяльності, спря­мованість на вирішення завдань. Як тільки група дося­гає першого результату у своїй діяльності, вона перехо­дить у своєму розвитку з рівня асоціації на рівень коопе­рації.

    Кооперація (лат. cooperatio — співробітництво) — група людей, які активно взаємодіють з метою досяг­нення певних результатів. На цьому етапі у ній повно­цінно починають функціонувати лідери, організовуючи індивідів для вирішення складних завдань. Кожен член групи займає певну позицію і відіграє відповідну цій по­зиції роль.

    Автономія (грец. autonomia — самостійність, неза­лежність) — цілісне, самостійне формування, індивіду­альні цілі учасників якого можуть бути досягнуті тільки внаслідок його участі у спільній груповій діяльності. На

    273
    Організаційні аспекти соціальної роботи

    цьому рівні відбувається емоційна ідентифікація кожно­го з групою, виникає відчуття «ми». Рівень автономії ха­рактеризується відокремленістю, внутрішньою згурто­ваністю, однотипністю поведінки («будь, як ми»).

    Команда — група людей, яких поєднує спільна мета і які злагоджено діють для її досягнення. Це найвища стадія розвитку групи, на якій відбувається гармоніза­ція індивідуальних, групових і суспільних цілей, інте­ресів, цінностей. Розвиток будь-якої команди підкоря­ється закономірностям групової динаміки — сукупності процесів, що відбуваються у малій групі і характеризу­ють її з точки зору розвитку і функціонування. Піком розвитку організаційної групової діяльності є командна співпраця. Але не кожна група може розвинутися до рівня команди і не кожна команда тривалий час може бути ефективною. Про ефективність команди свідчать її результати: успішне вирішення поставлених завдань, чітка взаємодія, взаємоповага, взаємоопіка індивідів. Успішна діяльність команди залежить і від розподілу у ній ролей.

    У команді соціальної служби важливо мати людей, здатних виконувати різні ролі (табл. 5.3), в іншому разі можливі збої, розбалансованість у роботі, неадекватне можливостям службове навантаження. Для максималь­ного використання потенціалу кожного співробітника, уникнення дезінтеграційних процесів у групі, досяг­нення якнайвищих результатів важливо знати їхні ін­дивідуальні якості, уподобання і з урахуванням цього розподіляти обов'язки між ними. Адже одні співробіт­ники більше зорієнтовані на інноваційність, готові, не шкодуючи часу і сил, працювати над прогнозами і їх обґрунтуваннями, інші — значно ефективніші на етапі втілення ідей і програм, а третім найкраще дається ана­ліз, раціоналізація процесів, підготовка відповідних звітів тощо.

    Таблиця 5.3 Індивідуальні якості осіб, яких корисно мати в колективі

    Тип

    Характеристика

    Позитивні риси

    Слабкості

    1

    2

    3

    4

    Праців­ник

    служби

    Консервативний, ретельний, старанний, передбачуваний

    Організаторські здібності, здоровий глузд, працьовитість, самодисципліна

    Недостатня

    гнучкість

    і слабка реакція

    на неперевірені

    (свіжі) ідеї

    10 5-229

    274

    Нормативно-організаційні аспекти соціальної

    Організаційні аспекти соціальної роботи

    275






    Високоорганіз о-

    ваний,

    непересічний,

    оригінальний,

    динамічний

    Нетерплячість, роздратованість і провокатив-ність

    Екстраверт, ентузіаст, допитливий і комунікативний

    Здатність швидко

    захоплюватися і втрачати інтерес

    Тверезий, неемоційний, розсудливий, обачний

    Соціально орієнтований, м'який і чутливий

    Старанний

    (ретельний),

    організований,

    дисциплінований,

    совісний,

    турботливий
    Голову­ючий

    Закрій­ник

    Мозок

    Дослід­ник ресурсів

    Оціню -

    вач-конт-

    ролер

    Праців­ник команди

    Завер­шувач

    Закінчення таблиці 5

    Спокійний, самоконтрольо-ваний, впевнений

    Посередній інтелект і творчий потенціал

    Здатність

    неупереджено

    ставитися до

    потенційних

    співпрацівників

    відповідно

    до їх заслуг.

    Глибоке

    усвідомлення

    цілей і завдань

    Динамічність,

    здатність

    протистояти

    інерції,

    самовдоволеності,

    неефективності

    чи самообману

    Уява, інтелект і знання

    Надмірний

    романтизм,

    недооцінення

    практичних

    деталей

    Індивідуаліст­ський, вдумливий і неортодоксаль-ний

    Вміння йти на контакт з людьми, досліджувати нове. Здатність реагувати на виклик

    Дефіцит

    наснаги,

    здатності

    заохочувати

    інших

    Розважливість, практичність

    Нерішучість у кризові моменти

    Здатність реагувати на людей і ситуації, сприяти колективному духові

    Здатність доводити все до кінця, досконалість (до педантизму)

    Переоцінка дрібниць, недовіра, намагання все тримати під контролем, побоювання спонтанного розвитку подій

    У будь-якій команді, незалежно від індивідуальних професійно-виробничих ролей, існують психологічні ролі. Майже завжди у них є свої неформальні лідери і неофіційно визнані авторитети у певних справах, а та­кож особи, яким необгрунтовано приписують негатив­ні, комічні ролі, внесок їх у спільну справу оцінюють спотворено. Часто це роблять з огляду на час перебуван­ня в колективі (новачкам); на національні (представни­кам етнічних меншин), вікові (наймолодшим, найстар­шим особам) особливості. Такі люди нерідко бувають «одинаками» у команді, їм доводиться долати різнома­нітні труднощі. Наявність їх у команді, як правило, деструктивно впливає на ділову, творчу атмосферу в ній, призводить до зниження загальної ефективності роботи. Подоланню такої ситуації сприяють поєднання індивідуальної супервізії (професійної підтримки) і збо­рів команди.

    Лідером у команді може стати тільки визнана біль­шістю, якщо не всіма індивідами, особа. Неформальний лідер може бути достатньо цінним для команди, особли­во якщо його роль у загальній справі не переоцінюєть­ся. Однак він створює відчутні труднощі невпевненому в собі керівнику команди. Якщо неформальний лідер кине виклик лідерству керівника-супервізора, той від­чуватиме реальну загрозу і намагатиметься протидіяти їй. Але якщо такий лідер позитивно впливає на ситуа­цію в команді, наснажує колег, керівникові найкраще піти на неформальний союз із ним.

    Завдяки розвитку групових норм, ідентифікації себе з групою можна змінити баланс ролей, розвинути дові­ру учасників групи один до одного.

    Командна допомога є поширеною в практичній соці­альній роботі. На Заході соціальних працівників залу­чають до мультидисциплінарних (багатопрофільних) і міжвідомчих команд у медичних закладах (лікарнях, дитячих клініках для роботи з розумово відсталими або психічно хворими людьми), у правоохоронній системі (в'язницях, спеціальних бюро для роботи з малолітніми правопорушниками). Наприклад, у британському ліку­вальному закладі до складу команди можуть входити: лікар (який призначає медикаментозне та інші види лі­кування), медсестра (відповідальна за проведення при­значеного медикаментозного лікування, контроль за виконанням інших видів лікування, догляд за хворим, формування терапевтичного мікроклімату у відділенні,

    276

    Нормативно-організаційні аспекти соціальної роботи

    Організаційні аспекти соціальної роботи

    277


    організацію функціонування відділення); соціальний працівник (визначає соціальні наслідки хвороби, їх вплив на соціальне функціонування людини; відпові­дає за формулювання разом із клієнтом проблем, ін­формаційно-мотиваційну роботу, визначення наявних у клієнта ресурсів та залучення необхідних ресурсів, розв'язання сімейних і побутових проблем, пов'язаних із госпіталізацією, правових проблем, відновлення втрачених соціальних навичок, налагодження контак­тів із професіоналами за місцем проживання клієнта, спільне з клієнтом розроблення плану подальших дій перед випискою). Членами команди можуть також бу­ти: психолог, арттерапевт, трудотерапевт, реабілітолог, сімейний психотерапевт, дієтолог, волонтери, студен-ти-практиканти. Після обстеження клієнта кожен із членів команди визначає проблеми, що стосуються його компетенції. Завдяки організованим контактам між фа­хівцями забезпечується всебічність допомоги.

    Попри свою типологічну спорідненість, команди різ­няться між собою за багатьма ознаками, що обумовлює багатоманітність їх класифікацій. У соціальній роботі команди класифікують за такими критеріями:

    1. За аналогією до спортивних (футбольної, тенісної,
    атлетичної) команд. Ідеться про те, що учасники фут­
    больної команди мають різні ролі, але мають чимало од­
    накових навичок, увесь час взаємодіють і працюють ра­
    зом. У команді атлетів навички більше різняться між
    собою, (наприклад, навички спринтера і штовхача ядра).
    За винятком легкоатлетичної естафети, кожен спорт­
    смен виступає окремо від інших членів команди.

    Подібно функціонують команди в соціальних служ­бах, учасники яких відрізняються між собою за ступе­нем незалежності, особливістю завдань і навичок.

    2. За пріоритетом функціонального впливу. Ключо­
    вими критеріями цієї класифікації є: суб'єкт, який роз­
    поділяє роботу (керівник команди чи збори команди);
    спосіб призначення нового персоналу (із залученням
    персоналу чи централізовано); кількість часу, протягом
    якого члени команди працюють разом; як здійснюють
    супервізію (на індивідуальній чи груповій основі).

    З огляду на ці особливості виокремлюють команди індивідуально орієнтовані (розподіл роботи керівником команди, централізоване призначення персоналу, не­значна кількість часу, протягом якого члени команди працюють разом, індивідуальна супервізія) і колектив-

    но орієнтовані (розподіл роботи зборами команди, призначення нового персоналу із залученням усіх учас­ників, домінування колективної роботи, групова супер­візія).

    1. За організаційними характеристиками команд. Зважаючи на ступінь взаємозалежності учасників команди, відмінності між їхньою формальною владою, а також на обсяг і якість їх взаємодії, глибину соціаль­них і особистісних взаємин, розрізняють команди ін­тегровані, або високоорганізовані (учасники працюють разом над спільним завданням так, що ефективність кожного з них залежить від ефективності колег: ма­ленький стаціонарний підрозділ для осіб, залежних від психоактивних речовин); команди, що функціонують на засадах співробітництва, або середньоорганізовані (кожен учасник команди має власне робоче наванта­ження, хоч частина його може бути розподілена між колегами; усі вони співпрацюють, але переважно неве­личкими групами: місцева команда догляду за дітьми); незалежні, або слабоорганізовані команди (учасники команди діють індивідуально, не співпрацюючи або ма­ло співпрацюючи один із одним; вважаються командою, оскільки мають одного безпосереднього керівника, від­відують одну групову супервізію або працюють в одному приміщенні: волонтери консультаційних служб).

    2. За профілем фахівців, об'єднаних у команду. За цим критерієм виокремлюють мультидисциплінарну, трансдисциплінарну і міждисциплінарну команди.

    У мультидисциплінарній команді незалежні експер­ти з різних галузей знань працюють за окремими плана­ми роботи і над окремими завданнями. Вони можуть також працювати в різних агенціях, збиратися в коман­ду для ведення окремого випадку. Оцінювання викона­ної роботи, визначення пакету послуг, що пропонуються конкретному клієнту, відбувається на регулярних гру­пових зустрічах. Координація роботи членів команди і представлення нових випадків здійснюється координа­тором, яким може бути і соціальний працівник.

    Трансдисциплінарні команди найчастіше діють під час взяття на облік клієнта, експертизи і планування послуг. За цією моделлю лише один фахівець тримає прямий зв'язок з клієнтом, представляючи команду. Такий підхід звільняє клієнта від контактів з багатьма людьми, розширює роль учасника команди як консуль­танта.

    278

    Нормативно-організаційні аспекти соціальної роботи

    Організаційні аспекти соціальної роботи

    279


    Міждисциплінарна команда вважається найперс-пективнішою у створенні скоординованого пакету пос­луг, оскільки акцентує на певному порядку взаємодії, інтеграції зусиль, досягненні згоди між фахівцями. Об'єднані в такі команди спеціалісти мають спільну мету, на регулярних зустрічах узгоджують порядок вза­ємодії і план втручання. Вони зустрічаються з клієнта­ми або членами сім'ї для обговорення всіх етапів управ­ління випадком, переліку послуг і умов їх надання, ук­ладення контракту. Це сприяє максимально точному експертному оцінюванню проблем і ситуації клієнта, спрощує пошук згоди між фахівцями і клієнтом.

    Як свідчать різноманітні дослідження, чимало тра­гедій (наприклад, насилля над дітьми в сім'ї) виникає через погану комунікацію між різними фахівцями з од­нієї або з різних організацій, які працюють з однією родиною. Багато фахівців не вміють підтримувати кон­такти, працювати разом із колегами з інших організа­цій як із членами команди, навіть якщо вона формаль­но не значиться.

    Отже, у практичній соціальній роботі важливо знати особливості та розбіжності в роботі кожного учасника команди, які, не втрачаючи власної професійної іденти­фікації, повинні дотримуватися таких визначальних принципів функціонування багатопрофільних команд, як рівність, консенсус, поточний і кінцевий аналіз ді­яльності, розподіл влади.

    Професійна підтримка (супервізія) в соціальній роботі

    У процесі професійної підтримки і наставництва (су-первізії) одному працівникові надається відповідаль­ність працювати з іншим працівником (працівниками) з метою виконання певних організаційних, професій­них і особистих завдань. Такими завданнями можуть бути компетентне, відповідальне виконання обов'язків, постійний професійний розвиток та особиста підтрим­ка. Супервізію можна здійснювати на індивідуальному рівні, а також на рівні групи або організації.

    Супервізія метод, за допомогою якого визначений установою фахівець (супервізор) допомагає персоналу (супервізованим) як­найефективніше виконувати зазначені в посадових інструкціях завдання відповідно до стандартів роботи.

    Супервізор має допомагати супервізованому чітко визначати мету, пріоритети роботи; бачити всі аспекти проблеми та власну роль в її розв'язанні; керувати влас­ними почуттями щодо конкретних ситуацій; формува­ти позитивне ставлення до своєї роботи, брати на себе відповідальність за її результати. Важливими завдан­нями супервізора є також розвиток професійної автоно­мії, незалежності супервізованого, стабілізація його ду­мок і почуттів щодо професійної діяльності, формуван­ня моделі аналізу і компетентного розв'язання проблем у взаємодії з клієнтами.

    До основних функцій супервізора належать:

    • підтримка персоналу (управління стресом і побою­ваннями; роз'яснення питань; надання порад; зворотний зв'язок; розуміння особистих проблем, що перешкоджа­ють роботі; створення атмосфери довіри; мотивування і наснаження; підтримка вмотивованих рішень);

    • управління персоналом (адміністрування, розв'я­зання адміністративних проблем; планування і органі­зація виконання; встановлення стандартів; моніторинг, оцінювання якості роботи; дотримання плану роботи; дисциплінування; виконання посадових інструкцій; ефективне та економне використання ресурсів);

    • навчання персоналу (інструктування щодо полі­тики і процедур організації; допомога в опануванні ефективною практикою моделювання роботи і прове­дення тренінгу; рекомендування літератури і навчаль­них курсів; підтримка професійного зростання; розви­ток кар'єри; мобілізація ресурсів).

    Особливо важливою є роль супервізора у період ін­тенсивних змін у команді, що на певний час відчутно дезорієнтував її. За такої ситуації для нових членів команди необхідне створення фізичного та психологіч­ного простору, чим і займається супервізія. А якщо проблема стосується всієї команди (групи), наприклад давно сформована команда не приймає новачка, її пот­рібно розв'язувати не лише на індивідуальних підтри­муючих супервізіях, а й на зібраннях команди та групо­вій супервізії.

    Постійна супервізія соціального працівника з боку його керівника є однією з головних умов якісної роботи, ключовим елементом його професійного розвитку.

    У професійних соціальних службах супервізія є еле­ментом надання допомоги, оскільки вона спрямована на забезпечення стандартів якості й підтримку соціальних працівників у їхній повсякденній діяльності. Вона допо-

    280

    Нормативно-організаційні аспекти соціальної роботи

    Організаційні аспекти соціальної' роботи

    281


    магає визначити особистісні якості, способи реагування, особливості поведінки та ціннісні орієнтації працівни­ків, полегшує набуття ними теоретичних знань, умінь і їх адекватне використання в професійній практиці, за­побігає професійному стресу та вигоранню.

    Супервізію слід розглядати як частину політики організації, важливий чинник забезпечення її стабіль­ності й ефективного розвитку. У процесі її здійснення потрібно послідовно діяти в інтересах клієнта, якщо відсутні загрози для інших працівників організації. При цьому слід чітко розподілити обов'язки між клієн­том, супервізором і організацією, що є однією з перед­умов ефективного їх партнерства. Взаємодія супервізо­ра з клієнтом має відбуватися регулярно, на рівноправ­ній основі, без дискримінації, з дотриманням усіх вимог конфіденційності. Важливо при цьому системно фіксу­вати здійснені заходи, результати спостережень, проб­леми, які виникають.

    З огляду на особливості взаємодії супервізора і супер-візованого, виокремлюють такі різновиди супервізії:

    а) менеджерська супервізія, за якої супервізор є без­
    посереднім менеджером працівника, а їхні стосунки
    розгортаються за схемою «керівник — підлеглий»;

    б) наставницька супервізія — супервізор діє як учи­
    тель, наставник, переймаючись тим, як його підопічний
    опановує знання і навички;

    в) навчальна (тренінгова) супервізія, особливість
    якої^ полягає в тому, що супервізований є студентом,
    який перебуває в організації на практиці, а супервізор
    зобов'язаний сприяти йому в цьому і несе певну відпові­
    дальність за результат;

    г) консультаційна супервізія — супервізор не несе
    відповідальності за супервізованого і його роботу, доб­
    ровільно пропонуючи свої послуги консультанта.

    Найпоширенішою є менеджерська супервізія, і тому роль супервізора часто ототожнюють з ролями керівника.

    Супервізія може бути внутрішньою (здійснюють її керівники або спеціально призначені досвідчені праців­ники), зовнішньою (здійснюють запрошені експерти, консультанти), взаємною (інтравізія).

    Найчастіше супервізорами є досвідчені, компетен­тні фахівці-практики, чиї знання і досвід допомагають розв'язувати проблеми супервізованих; науковці або освітяни, які займаються науковою роботою і беруть участь у практичних соціальних проектах, співпрацю-

    ючи з державними службами чи громадськими органі­заціями соціальної сфери. Вони поєднують глибоке тео­ретичне розуміння змісту соціальної роботи з досвідом практичної діяльності в реальних ситуаціях, нерідко беруть участь у моніторингу і оцінюванні ефективності соціальних проектів (інколи їх називають незалежними експертами); спеціально підготовлені фахівці, для яких супервізія є професією.

    Зміст супервізії залежить від змісту діяльності соці­альної служби. Однак у кожній службі він сфокусова­ний на системі працівника (особисті його ресурси); сис­темі практики (взаємодія з клієнтами, їхнім оточенням, особами, яким доводиться відмовляти в наданні пос­луг); системі команди (взаємодія всередині колективу); системі установи (організаційний клімат, нормативні вимоги, процедури, які задають параметри діяльності соціального працівника).

    Супервізор разом із працівником аналізує проблеми у кожній із цих систем, зв'язки між ними: між практи­кою і працівником (професійний аспект), між командою і установою (управлінський аспект) та ін. Наприклад, у соціальній службі під час персонального наставництва соціального працівника менеджером увагу зосереджено на спільному обговоренні ними обома особових справ клієнтів; на аналізі проблем, що постають у роботі; уз­годженні робочого плану; керівництві та підтримці соці­ального працівника з боку менеджера; обговоренні осо­бистих проблем соціального працівника, які можуть впливати на ефективність спільної роботи; створенні можливостей для самостійної роботи соціального пра­цівника на основі консультацій з менеджером; оціню­ванні компетентності соціального працівника та ефек­тивності його роботи.

    Обговорення проблем, планів, досвіду між соціаль­ним працівником і менеджером (керівником) під час су­первізії має бути конфіденційним. Супервізія повинна відбуватися за заздалегідь складеним планом, в обумов­лений час, в окремому приміщенні і має бути, наскіль­ки можливо, захищеною від втручання сторонніх осіб, її слід проводити принаймні раз на місяць. Крім персо­нального наставництва соціального працівника мене­джером, доцільно організовувати командні супервізії.

    Консультанти можуть проводити і зовнішні суперві­зії на замовлення керівництва організації. На індивіду­альних і групових сесіях із супервізованими вони ініці­юють обговорення конкретної проблеми в організації,

    282 Нормативно-організаційні аспекти соціальної роботи

    Організаційні аспекти соціальної роботи

    283


    загальних тем, що сприяє аналізу і об'єктивній оцінці ситуації в організації, виробленню тактики дій щодо її поліпшення. Як правило, із супервізованими ведуть мо­ву про призначення супервізії та її вплив на розвиток організації; про основні проблеми організації і можли­вості (ресурси) вдосконалення її функціонування, мож­ливості (ресурси) для особистого професійного розвитку; обговорюють завдання на найближчий період. Супервізо­ру необхідно мати повну інформацію про особистісні якості, функціональні обов'язки, проблеми на роботі учасників супервізії, знати особливості їх роботи в команді, їхні очікування від супервізії та можливі, на їх погляд, форми підтримки. Важливо при цьому налаго­дити зворотний зв'язок із супервізованими, вислухати запитання і побажання, що допоможе раціональніше спланувати і продуктивно здійснювати супервізію.

    Групову супервізію у цьому разі слід зосередити на таких питаннях, як особливості роботи в команді; мож­ливості проведення спільних обговорень діяльності учас­ників команди (форма проведення, типи можливих запи­тань, способи обговорення, планування роботи команди тощо), конфіденційність стосунків та інформації.

    У західних країнах існують спеціальні центри, що спеціалізуються на консультаційних і тренінгових су-первізіях. Доволі успішними були спроби проведення їх і в Україні.

    Серед науковців і фахівців побутує думка, що для консультантів телефонів довіри, громадських прийма­лень, соціальних служб для дітей і молоді необхідний постійний супровід супервізора — висококваліфікова­ного психолога з досвідом роботи у спорідненій сфері. Не обов'язково він має бути людиною зі сторони. У та­кому разі можлива взаємосупервізія (інтравізія) — об­говорення групою консультантів складних випадків, обмін досвідом і психічне розвантаження.

    Забезпечення якості соціальних послуг

    У соціальній роботі, для якої процес часто є не менш важливим, ніж результат, непросто визначити її ефек­тивність і якість. Для цього недостатньо ні економічних розрахунків, ні суб'єктивно-психологічних оцінок.

    Якість у соціальній роботі є феноменом, що має певі об'єктивні критерії виміру (відповідність певним стан-

    дартам), і водночас фігурує тільки в суб'єктивних від­чуттях, сприйняттях конкретних людей.

    Якість соціальних послуг істотні ознаки соціальних послуг, які задовольняють вимоги встановленого стандарту.

    Відповідно до моделі Максвела, критеріями визна­чення якості соціальних послуг є їх географічна доступ­ність, соціальна доступність, рівність у розподілі пос­луг, відповідність потребам населення, ефективність (досягнення цілей), економічність.

    У соціальній роботі багатьох країн критеріями якос­ті послуг вважають їх корисність і схвалення їх клієнта­ми, оперативність реакції на їхні потреби і позитивну оцінку ними цієї реакції, позитивний вплив на поліп­шення якості життя клієнтів (вони повинні відчувати, що система обслуговування має на меті поліпшення їх­нього життя).

    Якість послуг залежить від узгодженості цілей, вза-ємодовіри у практичній діяльності фахівців соціальної роботи, клієнтів і донорів, максимального використан­ня ресурсів усіх служб і мереж допомоги, від їх ком­плексності і міждисциплінарності, взаємозв'язку зі спеціалізованими службами кризового втручання.

    На якість соціальних послуг впливає також зорієн-тованість зацікавлених служб і осіб на її досягнення, спрямовування відповідних зусиль і засобів. Комплекс цих зусиль і дій утворюють систему забезпечення якос­ті у соціальній роботі.

    Забезпечення якості соціальних послуг — систематичні дії, реа­лізація яких вселяє впевненість у тому, що послуга відповідатиме встановленим вимогам до якості.

    Стандартні вимоги відіграють важливу роль у соці­альній роботі. В багатьох країнах існують нормативи і стандарти, покликані забезпечити належний якісний рівень послуг, підвищення кваліфікації соціальних працівників, впровадження системи контролю за якіс­тю освіти. Дотримання стандартів є обов'язковою умо­вою акредитації соціального, навчального закладів, от­римання чи підтвердження ліцензії соціальними пра­цівниками, а також критеріями аналізу якості процесу соціальної роботи, мірилом у зіставленні реального і ба­жаного.

    Стандарти соціальної роботи є моделлю, зразком для вимірювання, порівняння з ними реальної практики,

    284

    Нормативно-організаційні аспекти соціальної роботи

    Організаційні аспекти соціальної роботи

    285


    механізмом забезпечення прав користувачів і належної якості послуг. Такими стандартами можуть бути: час обслуговування одного клієнта; витрати на утримання одного клієнта; кількість клієнтів, яких обслуговує один працівник. Водночас стандарти є критеріями етич­ної поведінки соціальних працівників, відповідно до яких вони формують систему цінностей, ідеалів. До та­ких стандартів належать: права та обов'язки працівни­ків і клієнтів; процедури і правила (в яких випадках слід припиняти надання послуги); конфіденційність; повага до клієнта тощо.

    У соціальній сфері існують певні відмінності між стандартами діяльності організації і стандартами про­фесійної діяльності (до них належать соціальні норми, нормативи та етичні стандарти).

    Стандарти є своєрідною обіцянкою уряду, місцевих органів влади, соціальної служби забезпечити певний рівень якості послуг. Вони мають бути реалістичними, надійними, обґрунтованими, чіткими й вимірювани­ми. Загалом стандарти передбачають: нормативні умо­ви захисту і підтримки прав користувачів; неупере-джений і чіткий моніторинг якості соціальних послуг; повноваження користувачів послуг оцінювати їх якість; критерії оцінювання соціальними працівника­ми правомірності своїх дій і послуг; оцінювання відпо­відності реальних послуг соціальній політиці держа­ви; вимоги до соціальних служб стосовно обґрунтова­ності і якості послуг; пріоритети в навчанні й розвитку персоналу.

    Упровадження стандартів може відбуватися центра­лізовано («згори») або з ініціативи фахових асоціацій («знизу»). За централізованого впровадження стандар­тів держава розробляє відповідне законодавство, яке ре­гулює професійні стандарти надання соціальних пос­луг. Інструментами такого регулювання можуть бути ліцензування і сертифікація певних видів і форм надан­ня соціальних послуг. Для контролю за дотриманням цих стандартів створюються національні та регіональні інспекційні служби.

    В Україні, на відміну від інших держав, поки що не сформовано системи ліцензування, атестації соціальних послуг, спрямованої на забезпечення стандартів соціаль­ної роботи. Це ускладнює оцінювання ефективності та якості соціальних послуг, діяльності соціальних праців­ників. Попри те, немало організацій розробляють власні

    нормативи і критерії, що дає змогу з'ясовувати наскіль­ки надані послуги відповідають очікуванням клієнтів.

    У процесі створення стандартів важливо враховува­ти думки, побажання усіх сторін, на яких ці стандарти мають поширюватися. Це є однією з передумов адекват­ності й реалістичності стандартів, позитивного сприй­няття їх, налаштованості на їх виконання. Для забезпе­чення якісного розвитку соціальних послуг стандарти необхідно періодично переглядати.

    Для аналізу дотримання соціальною службою стан­дартних вимог використовують моніторинг (англ. moni­toringконтроль, спостереження) наданих послуг — накопичення інформації з усіх аспектів діяльності з ме­тою з'ясування, наскільки відповідає вона бажаному результату, сприяє досягненню поставлених цілей. Метою його є оцінювання поточних результатів, вияв­лення труднощів, проблемних питань, вироблення ре­комендацій для їх усунення. У процесі моніторингу з'ясовують відповідність плану вихідних документів організації здійсненим заходам, а також проблеми, що виникли під час реалізації програми, і заходи для їх усунення. Елементами моніторингу можуть бути регу­лярні звіти, контрольні візити до клієнтів, матеріали супервізійних зустрічей, щоденникові записи соціаль­них працівників.

    Для моніторингу та оцінювання результатів, ефек­тивності діяльності соціальної служби використовують систему показників (кількісних і якісних критеріїв), що дає змогу виміряти та оцінити рівень реалізації зав­дань. Вони мають бути об'єктивними, зрозумілими, від­повідати меті діяльності. їх систему утворюють базові показники (описують структуру діяльності: кількість навчальних годин, кількість витрачених ресурсів то­що); кінцеві показники (описують діяльність: кількість працівників, які пройшли навчання; кількість сімей, залучених до програми сімейного планування); показ­ники, якими вимірюють вплив (заходи, що вплинули на стан здоров'я, на зменшення кількості захворювань певної категорії осіб тощо).

    Соціальні служби інколи розробляють спеціальні бланки проміжних звітів (критеріїв виконання), які спільно заповнюють соціальні працівники і клієнти, бланки перегляду плану-угоди тощо. Незалежно від програми доцільно відстежувати і контролювати такі параметри:

    286

    Нормативно-організаційні аспекти соціальної роботи

    Організаційні аспекти соціальної роботи

    287


    — види діяльності згідно з програмою;

    — характеристики персоналу, який надає послуги;
    • — періодичність, тривалість, інтенсивність обслуго­
    вування;

    • відповідність обслуговування передбаченій запла­нованій діяльності;

    • розмір групи, яка користується послугами;

    • стабільність (нестабільність) діяльності;

    • якість обслуговування, чутливість його до зміни індивідуальних потреб.

    Кожна соціальна служба обирає власну систему звітності і моніторингу. Іноді їй доводиться готувати додаткові звіти на вимогу спонсорів соціальної служби або контрольних органів. Звичайно, жодна формалізо­вана система звітності не може охопити всі ситуації, що виникають у роботі соціальних працівників. Це ак­туалізує важливість дотримання ними власних стан­дартів якості послуг, етичних стандартів соціальної роботи.

    Найпростішим методом оцінювання діяльності є складання переліку всіх стандартних вимог, нормати­вів і критеріїв. Зміст і структура його залежать від зміс­ту діяльності соціальних працівників і складеного ними спільно з клієнтом плану втручання, тому вони не мо­жуть бути універсальними. Наприклад, соціальні служ­би підтримки сім'ї розробили систему індикаторів вико­нання (понад ЗО). Одні з них стосуються стану дитини (на запобігання передачі дитини до школи-інтернату спрямована діяльність служб), інші — стану сім'ї зага­лом. Ці індикатори дають змогу фіксувати досягнуті ре­зультати та особливості процесу соціальної роботи із сім'єю. У процесі оцінювання клієнтові пропонують власноруч заповнити «Анкету оцінювання роботи». Після припинення надання сім'ї підтримки соціальний працівник заповнює фінальний «Звіт про проведену ро­боту з сім'єю», в якому узагальнено описує стан сім'ї пе­ред початком роботи з нею, види наданої допомоги та результати роботи.

    Оцінювати соціальні послуги слід з урахуванням рівня, на якому здійснювалося втручання (макро-, ме-зо-, мікрорівень) та очікуваних (запланованих) резуль­татів. Наприклад, оцінюючи діяльність з представниц­тва інтересів на макрорівні, можна зробити висновок, чи вдалося досягти запланованих змін у місцевому бю­джеті (кошти, виділені на певні програми); з'ясувати,

    скільки депутатів місцевої ради підтримало таке рішен­ня; як місцева преса зреагувала на це; чи вплинуло збіль­шення фінансування на зростання кількості обслуговую­чого персоналу в соціальних службах; скільки людей зможе скористатися можливостями програми тощо.

    Отже, на сучасному етапі розвитку соціальної робо­ти, яка здійснюється у соціальних службах різних форм власності, особливої актуальності набирає потреба стан­дартизації соціальних послуг з метою забезпечення їх якості, гарантування клієнтам права на толерантне ставлення та особисту безпеку. Важливу роль у дотри­манні стандартних вимог відіграють регулярне оціню­вання діяльності соціальних працівників і соціальної служби відповідно до встановлених показників.
    1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25


    написать администратору сайта