Главная страница
Навигация по странице:

  • 1.1. Споживні властивості пластмас і чинники, які їх визначають Методичні поради до вивчення теми

  • Таблиця 1. Результати розпізнавання пластмас

  • 1.2. Споживні властивості, асортимент та якість господарських товарів із пластмас Методичні поради до вивчення теми

  • Товарознавство непродовольчих товарів (ч.1). Товарознавство непродовольчих товарів (ч. Навчальнометодичний посібник з дисципліни Товарознавство непродовольчих товарів Частина І


    Скачать 0.92 Mb.
    НазваниеНавчальнометодичний посібник з дисципліни Товарознавство непродовольчих товарів Частина І
    АнкорТоварознавство непродовольчих товарів (ч.1).doc
    Дата22.04.2017
    Размер0.92 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаТоварознавство непродовольчих товарів (ч.1).doc
    ТипНавчально-методичний посібник
    #5083
    страница2 из 22
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22

    Частина І
    Методичні поради до вивчення дисципліни



    І модуль Товарознавство товарів з пластмас та хімічних побутових товарів
    1. Товари з пластмас
    1.1. Споживні властивості пластмас і чинники, які їх визначають
    Методичні поради до вивчення теми
    Перш ніж вивчати асортимент та якість товарів з пластмас, необхідно з’ясувати такі основні поняття, як полімер, їх види, властивості, класифікація. Цей матеріал достатньо широко вивчався на другому курсі з дисципліни «Матеріалознавство та основи технології виробництва товарів», тому достатньо пригадати такі питаня:

    1. Класифікація полімерів. Полімери – високомолекулярні сполуки, які складаються з довгих ланцюгових молекул, утворених багаторазовим чередуванням однакових або різних груп атомів, що пов’язані хімічними зв’язками. Основною структурною одиницею полімерів є макромолекула. Класифікуються за походженням, складом основного ланцюга, способом одержання, типом структури, термічними властивостями, ступенем кристалічності, видами.

    2. Склад пластмас. За складом пластмаси поділяють на прості і композиційні. Прості містять лише полімер і до 3% барвників і стабілізаторів. Композиційні можуть містити наповнювачі, пластифікатори, стабілізатори, затверджувані, барвники тощо.

    3. Класифікація пластмас. Пластмаси класифікують за складом (прості, складні), природою сполучної речовини, за фізико-механічними властивостями (жорсткі, напівжорсткі, мякі), за термічними властивостями (термопластичні і термореактивні), за характером макроструктури (однорідні і неоднорідні), за видами (поліетилен, поліпропілен, полістирол, фенопласт тощо).

    4. Характеристика споживних властивостей пластмас та чинників, що їх формують. Споживні властивості пластмас в першу чергу залежать від властивостей самого полімеру (так, наявність полярних груп збільшує механічну стійкість, форма макромолекул зумовлює термостійкість – сітчасті термореактивні, а лінійні термопластичні, високий ступінь полімеризації забезпечує високу термостійкість і міцність і т.д.) та складу пластмас (наповнювачі збільшують міцність, термостійкість; пластифікатори надають гнучкості і пластичності, але можуть бути фізіологічно шкідливими; стабілізатори подовжують строк служби виробів; барвники формують естетичні властивості виробів і.т.д.)

    5. Характеристика основних видів пластмас. Природні пластмаси – целулоїд, ацетилцелюлозні плівки, білкові пластмаси (екологічно нешкідливі, але мають низькі фізико-хімічні показники, біологічно нестійкі). Полімеризаційні пластмаси – поліетилен, поліпропілен, поліізобутілен, полівінілхлорид, фторопласт-4, полістирол, полі акрилат, поліакрилонитрил, полі вінілацетат, полі формальдегід (переважно термопластичні, з високими механічними та термічними властивостями). Поліконденсаційні пластмаси – фенопласти, амінопласти, поліаміди, поліефіри, епоксидні, кремнійорганічні (мають дуже високі термічні та механічні властивості, двговічні).

    Лабораторне заняття 1,2.

    Розпізнавання основних видів пластмас органолептичними методами


    Мета: Навчитися розпізнавати основні види пластмас, вивчити зовнішні відмінні ознаки пластмас і їх поведінку при внесенні у полум’я.

    Література: 1. с.87-116.

    Матеріальне забезпечення: набори пластмас (паспортизовані і непаспортизовані зразки); щипці; сірники; пальник; лінійка; вироби з пластмас; каталоги.

    Питання для підготовки:

    1. Дати визначення полімерам.

    2. Які бувають полімери за формою макромолекул та за складом основного ланцюга макромолекули?

    3. Які бувають полімери за походженням та складом?

    4. Дати визначення пластмасам .

    5. З яких основних компонентів складаються пластмаси? Вкажіть вплив кожного з них на властивості пластмас.

    6. Основні властивості, переваги та недоліки пластичних мас.

    7. Як підрозділяють пластмаси за термічними властивостями? Наведіть приклади.

    8. Як підрозділяють пластмаси за фізико-механічними властивостями? Наведіть приклади.

    9. Як групують пластмаси за способом їх одержання? Наведіть приклади.

    Робота 1. Розпізнавання основних видів пластмас.

    Керуючись непаспортизованими зразками пластмас та додатком А, вивчити зовнішні ознаки їх основних видів: колір, блиск (матовий або блискучий); прозорість (прозорий, напівпрозорий, непрозорий); характер поверхні (гладка, шершава, жирна); твердість (жорсткий або еластичний, гнучкий), звук при ударі (глухий, дзвінкий, металевий); будову на зламі (гладкий, склоподібний або неоднорідний, шершавий).

    При проведенні проби на горіння невеликий зразок пластмаси беруть щипцями і вносять у полум’я пальника. При цьому звертають увагу на плавкість, здатність пластмаси до горіння, колір полум’я, запах продуктів горіння. Особливої обережності треба дотримуватися при горінні целулоїду. Результати роботи записують у вигляді таблиці 1.

    Таблиця 1. Результати розпізнавання пластмас

    № з.п.

    Найменування пластмаси

    Структурна формула полімеру

    Група пластмаси за складом основного ланцюга макромолекули

    Підгрупа за способом одержання

    Зовнішні відмінні ознаки (колір, блиск, прозорість, твердість, гнучкість, характер поверхні, будова на зламі)

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    Продовження таблиці 1.

    Поведінка при внесенні в полум’я

    Відношення до нагріву, характер горіння, колір полум’я та запах продуктів горіння

    Тип пластмаси за складом, підтип за видом наповнювача

    Сімейство пластмас за термічними властивостями

    Підсімейство за формою макромолекули

    Застосування пластичної маси

    7

    8

    9

    10

    11

    Робота 2. Самостійно ідентифікувати по 10 непаспортизованих зразків пластичних мас запропонованих викладачем. Результати роботи записати у зошит у довільній формі.
    Питання для самоконтролю:

    1. Які характерні ознаки горіння:

    • поліметилметакрилату

    • поліетилену;

    • полістиролу;

    • фенопласту та амінопласту;

    • полівінілхлориду

    1. Як відрізнити:

    • поліетилен низького тиску від капрону;

    • поліетилен високого тиску від пластикату?

    • пластикат полівінілхлориду від вініпласту?

    • полістирол від органічного скла?

    • полістирол від полікарбонату?

    • фенопласт від амінопласту?

    1. Які види пластмас не застосовують для виробів що контактують з харчовими продуктами?

    2. Які види пластмас застосовують для виготовлення виробів для гарячих харчових продуктів?

    3. Які види пластмас застосовують для виготовлення виробів для гарячих сипучих продуктів?


    1.2. Споживні властивості, асортимент та якість господарських товарів із пластмас
    Методичні поради до вивчення теми
    При вивченні даної теми слід особливу увагу звернути на чинники, що формують споживні властивості виробів з пластмас та їх якість:

    1. Чинники, які впливають на споживні властивості товарів із пластмас. На споживні властивості виробів з пластмас впливають: сировинні матеріали, конструкція виробу, методи виготовлення виробів (гаряче пресування, лиття під тиском, екструзія, каландрування, видування, вакуумне формування, штампування), декорування виробів (гравіювання, на колір, гаряче тиснення фольгою, напресування декоративного паперу, тканин).

    2. Класифікація та характеристика асортименту товарів із пластмас. Асортимент товарів з пластмас класифікують за призначенням (господарчі, галантерейні, культурно-побутові і т.д), за видами пластмас, за способом виготовлення виробів, за конструктивними особливостями, за формою, за видом декорування, за розмірами, за комплектністю, за видами виробів.

    3. Вимоги до якості товарів із пластмас. Якість товарів з пластмас визначається якістю проекта, якістю виробничого виконання, повнотою та чіткістю маркування, якістю пакування, умовами транспортування і зберігання . Вимоги пред’являють до:проектного зразка – відповідність зразку-еталону; до виду та складу пластмас – полімери повинні бути дозволені МОЗ України, фізико-механічні властивості (щільність, твердість, термостійкість) гарантуються виробником в відповідних сертифікатах; до форми – має бути максимально обтічна, кути і грані заокруглені, вироби стійкі на горизонтальній поверхні.

    4. Контроль якості господарських товарів із пластмас. Товари з пластмас на сорти не поділяють. В торгівлі проводять контроль якості партії на 5% від кількості виробів у партії. Перевіряють зовнішній вигляд, форму, стан декорування, наявність та допустимість дефектів (візуально), розміри – вимірювальними інструментами.

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22


    написать администратору сайта