Главная страница
Навигация по странице:

  • Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып

  • Сабақтың тақырыбы Қазақтың ұлттық ойындары

  • Жоспар Жоспарланатын уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

  • Оқушының әрекеті Дереккөздер

  • Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы айталы. Үй тапсырмасы

  • Бөлім Педагогтың аты-жөні

  • Сабақтың кезеңі/ уақыты Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті

  • Сабақтың тақырыбы бойынша дәстүрлі сабақтың түрі «Асық ату» ойынымен таныстыру , ойнату.

  • Формативтік бағалау: «Мерген»

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда, активити

  • Ортасы 1-тапсырма Арқан тарту

  • 2-тапсырма «Бөрік жасырмақ»

  • 6 сынып ҚМЖ. Негізгіимылозалысжаттыуларыныбайланысынанытайды


    Скачать 5.04 Mb.
    НазваниеНегізгіимылозалысжаттыуларыныбайланысынанытайды
    Дата19.09.2022
    Размер5.04 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла6 сынып ҚМЖ.docx
    ТипДокументы
    #684008
    страница19 из 40
    1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   40









    Күні:

    Мұғалімнің аты-жөні:

    Сынып:







    Сабақтың тақырыбы

    Қазақтың ұлттық ойындары

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    6.2.6.1 - жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін түсіне білу

    Сабақтың мақсаттары

    Оқушылар жасайалады: Топтарда қауіпсіз жұмыс істеу; Денсаулықтың негізгі аспектілерін түсіну

    Барлық оқушылар қозғалыс кеңістігінде толық топ ретінде қауіпсіз жұмыс істеу

    Бағалау критерийлері

    ОқушыларЖаттығукезіндеқауіпсіздікшараларынсақтайалады. Командалық жарыстардағы қиындықтарды жеңу қабілетін көрсетеаладыНегізгі қимыл-қозғалыс жаттығуларының байланысын анықтайды.







    Жоспар

    Жоспарланатын уақыт

    Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

    Оқушының әрекеті

    Дереккөздер

    Сабақтың басы



    Сәлемдесу.Сабақтың тақырыбын хабарлау.

    Сапқа отырғызу. сабақ барысын түсіндіру. Қауіпсіздік және тәртіп ережелері.дене шынықтыру сабақтарында қауіпсіздікті сақтау туралы презентацияны қарауға шақырылады . Техника қауіпсіздігі

    Сапқа тұруКеңістікте топпен жүгіргенде неге сақ болу керек екенімізді айта аласын ба? Жүру . Саптық жаттығулар. Ж.Д.Ж. қозғалыстаОрташа қалыпта жүгіру , алаңның оң жағынан сол жағына қарай Оң жақ иықпен адымдап секіру Сол жақ иықпен адымдап секіру Әрбір адымда секіріп жүгіру Аяқты артқа бүгіп жүгіру Тізені жоғары қөтеріп жүгіру Ж.Д.Ж.бір орында.


    Оқушы өз жұбын табады

    Әдіс арқылы қайталау

    Сұрақ жауап орындайды

    Әр бір тапсырмаға үлкен, бос кеңістік.


    Сабақтың ортасы


    «Жаяу көкпар».Сыныпты екі топқа бөліп жарыс өткізіледі. Командалар шеткі сызықтың бойына сапқа тұрады. Шеткі сызықтан 12-15м қашықтықта көкпар қойылады. Әр командданың ойыншыларының міндеті, қарсыластарынан бұрын «көпарды» алып, командаластарымен бір-біріне «көкпарды» беріп, қарсыластардың қақпасына «салымды» салу. Ең көп «салым» салған команда жеңіске жетеді.

    Сыныпты 3-4 ойыншыдан тұратын командаларға бөлу. Ойынның мақсаты – «көпарды» алып, командаластарымен бір-біріне «көкпарды» беріп, қарсыластардың қақпасына «салымды» салу. Ойынды өткізу кезінде ойыншылар секірулер (оң, сол және екі аяқта) арқылы қозғалады. Ең көп «салым» салған команда жеңіске жетеді.

    Оқушыларды «Көкпар» ойынының шығу тарихымен және ережелерімен таныстырыңыз.

    Берілген ойында қауіпсіздік ережелерінің сақталуына назар аударыңыз. Ойын барысында қарсыластарға қарсы тәртіп бұзушылықты және дөрекілікті болдырмау. Қақпаның орнына шеңберлерді қолдануға немесе бормен салуға болады. Командаларды белгілеу үшін манишкаларды немесе бауларды қолданған дұрыс болады. «Көкпардың» орнына допты пайдалануға болады.

    Сұраңыз: Көкпар ойынын өткізу кезінде қауіпсіздік ережелерінің сақталуы неліктен маңызды? Берілген ойында әділ ойынды көрсететін қандай мінез-құлық түрлері байқалады?



    .


    Жаңа анықтамаларды ережелердіі тыңдайды, қайталайды, арнайы тапсырмаларды орындайды
    - Өз жолымен жүгіреді.

    - Ережені бұзбай жылдам жүгіріп өтеді.

    - Жарыс кезінде жылдам қозғалады


    Әрбір әрекет түріне арналған үлкен, бос кеңістік.

    Мұғалімге арналған ысқырғыш, әр түрлі ұзындықтағы арқандар, шарттарын белгілейтін кеглилер.



    Сабақтың соңы



    Кері байланыс:

    «Бес саусақ» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы айталы.

    Үй тапсырмасы: 5-тапсырма 53 бет.

    Қима қағаздан гүлдің суретін жинау арқылы 3 топ құрылады.

    стикер



    Бөлім




    Педагогтың аты-жөні




    Күні




    Сынып

    Қатысушылар саны

    Қатыспағандар саны

    Сабақтың тақырыбы


    Қазақтың ұлттық ойындары

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    6.2.3.1 - қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтау және қолдана білу

    Сабақтың мақсаты


    Дәстүрлі ойындар арқылы қолайлы оқу ортасын қалыптастыру

    Бағалау критерииі

    Ойын ережесін біледі 

    Ережеге сай ойнай алады 

    Асық атуды

    Сабақтың кезеңі/ уақыты

    Мұғалімнің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Басы

    Сабақтың тақырыбымен,оқыту мақсатымен, жетістік критериилерімен таныстыру. 

    Сабақтың негізгі мақсатын айту  

    Қауіпсіздік ережесімен таныстыру. 

    Жалпы жүру, жүгіру жатығулары  

    Демалу,дембасу 

    Жалпы дамыту жатығулары  

    Оқушы өз жұбын табады

    Әдіс арқылы қайталау

    Сұрақ жауап орындайды

    Қол шапалақ



    Тренинг жазылған парақшалар

    Ортасы

     Сабақтың тақырыбы бойынша дәстүрлі сабақтың түрі «Асық ату» ойынымен таныстыру, ойнату.  

    1. Ойын ережесімен, ойын тарихымен таныстыру. Қосымша №1көріңіз 

    1. Ойын асықтарын қолдану.  

    1. Ойын қағидаларын жазып отыруды ұйымдастыру. 

    1. Асықтың тұрыстарын түсіндіру. 

    1. Топқа бөлініп ойнау. 

    1. Қауіпсіздік ережелерін айту. 

      «Шеңбер» ойыны. 

    1. Ойынның ережесін түсіндіру.Қосымша №1 көріңіз. 

    1. Оқушыларды топқа бөлу 

    1. Ойын асықтарын қолдану 

    1. Шеңбер сызу. 

    1. Қауіпсіздік ережелерін айту. 

    Формативтік бағалау: «Мерген»ойынын ойнату.Кішкене шарлар жабыстырылған тақта, оқушылар 2метр қашықтықтан дротик арқылы таңдаған шарға дәлдеп жаруы тиіс, бұл ойын сабақтың тақырыбына тікелей байланысты, тура дәлдеуді, икемділікті арттырады.Шардың ішіндегі сұрақтар сабақтың тақырыбы бойынша жазылады, оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып бірін-бірі бағалайды.Қосымша №4. көріңіз 


    Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

    Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

    Смаликтер арқылы

    ҚБ өзін өзі бағалау
    ҚБ «Бағдаршам»

    ҚБ «От шашу»


    Әр бір іс-әрекет үшін үлкен бос кеңістік.

    Баскетбол доптары. Конустар.



    Сабақтыңсоңы


    Кері байланыс: Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ арқылы бағалаймын.

    Рефлексия: БББ кестесін пайдаланамын

    Білемін

    Білдім

    Білгім келеді

    Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




    Рефлексия парағы




    Бөлім




    Педагогтың аты-жөні




    Күні




    Сынып

    Қатысушылар саны

    Қатыспағандар саны

    Сабақтың тақырыбы


    Қазақтың ұлттық ойындары

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    6.2.3.1 - қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтау және қолдана білу

    Сабақтың мақсаты


    Әр-түрлі физикалық әрекеттерді пайдаланып, қазақтың ұлттық ойындарды ойнай алады

    Бағалау критерииі

    Қазақтың ұлттық ойындарын біледі

    Біріккен әрі тиімді жұмыс көрсетеді

    Ойын кезінде әр-түрлі физикалық әрекеттерде дағдыларды түсініп қолданады

    Сабақтың кезеңі/ уақыты

    Мұғалімнің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Басы

    Оқушылармен сәлемдесу,бүгінгі сабақтың тақырыбымен және бағалау критериімен таныстыру.Сабақ барысындағы немесе дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерімен таныстыру.

    Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда, активити «ақсерекпен көксерек»ойынын ойнату.

    Жүгіріп орындалатын жаттығулар жиынтығы.

     бірінші топ құрал жабдықсыз орындалатын қарапайым жаттығулар кешенін құрады, сынып болып орындайды. (қол мен иық буындарына, мойынға және денеге, аяққа және жалпы денеге арналған);

     екінші топ құрал жабдықпен орындалатын жаттығулар кешенін құрады, сыныпқа ұсынады (нығыздалған доппен, секіргішпен, гимнастикалық орындықта, гимнастикалық қабырғада).

    Оқушылардан сұрау - Әр түрлі бұлшық еттер топтарын жаттықтыратын жаттығуларды неліктен орындау қажет.(оқушылардың жауаптарын тыңдау, жауаптарына қарай бағалау)

    Оқушы өз жұбын табады

    Әдіс арқылы қайталау

    Сұрақ жауап орындайды

    Қол шапалақ



    Тренинг жазылған парақшалар

    Ортасы

    1-тапсырма

    Арқан тарту — ұлттық ойын.

    Ойынды жазда көгалды алаңда, спорт залында өткізуге болады. Ойынға ұзындығы 10 метрдей жуан кендір арқан керек. Ол арқанның тең ортасынан орамалмен орап белгі жасайды, белгінің екі жағынан бір жарым-екі метрдей жерден тағы да жогарыдағы тәртіппен белгілейді. Ойынға қатынасушылар тең екі топқа бөлінеді. Олардың саны 10—12 адам немесе сыныптың адам санына тең бөлінуге болады, ойыншылар бойларына қарай қатар түзеп тұрады.

    Ойын басқарушының берген командасы бойынша қатар түзеп сапта түрған ойыншылар оң жақ шетінен бастап қатар санын «бір, екі, үш»... деп сол жақ шетіне дейін санап шыгады. Сөйтіп тақ жағы бір бөлек, жұп жағы бір бөлек бөлініп шығады. Сызып қойған үш сызықтың ортасына арқандағы үш белгінің екі шеткісін дәл келтіріп керіп тұрады да, арқанның шеткі белгісінен бастап ұшына дейін ойыншылар қос қолдап ұстап тартып тұрады. Содан соң ойын басқарушының берген командасы бойынша екі топ тартысқа түседі. Ойыншылардың мақсаты — тартысқа түскен екі топ бірін-бірі тартып, жердегі орталық сызықтан бұрын сүйретіп өткізіп әкету. Екі топтың қай жағы орталық сызықтан қарсы топты бұрын сүйреп өткізіп әкетсе, сол жағы ұтқан болады, жеңген жағы бәйгесін алады. Ойынды осы жоғарыдағы тәртіппен жүргізе беруге болады. Ойын қимыл бірлігін қалыптастырып, коллективтік іс-әрекетке тәрбиелейді. 

    Адал ойындағы адамгершілік құндылықтары туралы шағын топтарда талқылау.

    Ойыншыларды қошеметтеу, сырттай бақылау, нәтижелерін есепке алып екі жұлдыз бір тілек айту

    2-тапсырма

    «Бөрік жасырмақ» ойынына қатынасушылар араларынан бір ойыншыны шығарып, алыстау жерге барып, бөрік немесе басқа бір белгілі затын жасыруға жібереді және өзі де сол маңайда жасырынуы керек. Қалған ойыншылар жасырған ойыншының тыққан затын іздеуге кіріседі. Кімде-кім тығылған бөрікті көріп қойып, алуға қам жасаса, онда иесі бермеуге тырысады. Бермеудің жағдайы екеуі бірдей бас салып бөрікке таласу емес, қай бұрын алғаны алады, ал көрген ойыншы ала алмай қалса, онда иесі қорып, бөрікке жібермеуге тырысады. Ал басқалардың қай-қайсысы болмасын, бөріктің иесіне қол тигізіп күш жұмсауына болмайды. Қайткенде де алдап жүріп алып, оны ойын жүргізушіге ертіп келулері керек. Келесі жолы бөрікті жасыруға бөрікті әкелген ойыншы барады да, ойын жалғаса береді

    Сұрақ-жауап

    Қандай қиындықтар болды?

    Шешу жолдары?

    Оқушыларды орындаған жаттығуларына қарай талдау және бағалау. Өзін-өзі бағалау парағы,



    Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

    Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

    Смаликтер арқылы

    ҚБ өзін өзі бағалау

    ҚБ «Бағдаршам»

    ҚБ «От шашу»


    Әр бір іс-әрекет үшін үлкен бос кеңістік.

    Баскетбол доптары.

    Ынталандыру сөйлемдері жазылған автокөліктер суреттерінің карточкалары.

    Мобильді (интерактивті) тақта.

    https://www.youtube.com/watch?v=de5fCK

    Сабақтыңсоңы


    Соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

    - нені білдім, нені үйрендім.

    - нені толық түсінбедім деген сұрақтарға жауап іздейтін болады.

    Бүгінгі сабақта "Үш М" амалын қолдану арқылы рефлексия жүргіземіз. Оқушыларға мықты болған үш моментті атап айту ұсынылады және олардың тарапынан келесі сабақта оданда жақсы шығу үшін бір әрекет айту талап етіледі.

    Мұғалім сұрақтары:

    • эстафеталық ойындар қандай бұлшықеттерге әсер етті?

    • командадағы тактикалық әрекеттер үшін эстафеталық ойындар қажет пе?

    Үй тапсырмалары беріледі;

    Мұғалім тарапынан кері байланыс жүргізіледі (сабақ барысында кеткен қателіктер мен артықшылықтар ауызша айтылады)

    Келесі сабаққа дайындалу үшін киім ауыстыру бөлмесіне бару.

    Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




    Рефлексия парағы
    1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   40


    написать администратору сайта