Главная страница
Навигация по странице:

  • Меланотропін (меланостнмулювальнии гормон

  • Ліпотропін (ліпотропний гормон

  • Вазопресин

  • Гєронтологічні

  • Аденогломерулотропін

  • Гормони кіркової речовини наднирників

  • , глюкортикоїди

  • Гормони мозкової речовини адреналін (до 80%) та норадреналін (20%)

  • Глюкагон

  • Центропнеїн

  • Розвиток соматичної і вегететивної нервової системи. Розвиток соматичної та вегетативної нервової си... Розвиток соматичної та вегетативної нервової системи


    Скачать 303.88 Kb.
    НазваниеРозвиток соматичної та вегетативної нервової системи
    АнкорРозвиток соматичної і вегететивної нервової системи
    Дата21.09.2022
    Размер303.88 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаРозвиток соматичної та вегетативної нервової си...docx
    ТипДокументы
    #689586
    страница5 из 13
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
    Лакіотропін (пролактин, пролактотропний гормон ПТГ). Цей гор­мон у жінок впливає на функцію грудних залоз, стимулює лактацію, у чо­ловіків є чинником росту передміхурової залози. ПРЛ виробляється аци­дофільними клітинами (лактотропоцитами).

    Перші такі клітини з'являються в аденогіпофізі на 9-му тижні розвитку ембріона, до 4 міс їх кількість збільшується. У цей період починається секреція ПРЛ. Концент­рація ПРЛ в крові плода збільшується наприкінці вагітності. Концентрація його в крові плода така сама, як концентрація ПРЛ в крові матері та амніотичній рідині.

    У новонароджених дітей вміст гормону високий. Протягом року він по­ступово знижується й утримується до періоду статевого дозрівання на рівні 5 мкг на 1 л. У жіночому організмі в період становлення статевих циклів показники концентрації в крові ПРЛ коливаються від 11 до 40 мкг на 1 л.

    Меланотропін (меланостнмулювальнии гормон МСГ). Стимулює ферментні системи меланоцитів, зумовлює диспепсію пігментних гранул меланоцитів, що призводить до пігментації шкіри.

    МСГ виробляється проміжною частиною аденогіпофіза, починає син­тезуватись у плода на 10—11 -му тижні, рівень його концентрації протягом внутрішньоутробного розвитку залишається стабільним.

    У крові вагітної жінки концентрація гормону підвищена, що зумовлює появу на шкірі пігментних плям.

    Ліпотропін (ліпотропний гормонЛІТ). Цей гормон впливає на жи­ровий обмін, стимулює використання жиру в енергетичному обміні.

    Уся секреторна діяльність аденогіпофіза перебуває під контролем гіпоталамуса, який синтезує стимулювальні фактори — ліберини і гальмівні фактори — статини.

    Нейрогіпофіз виділяє в кров 2 гормони — антидіуретичний (АДГ) — вазопресин

    та окситоцин.

    Вазопресин є нейросекретом супраоптичного, а окситоцин — паравентрикулярного ядер гіпоталамуса. Синтез гормонів починається на 3—4-му місяці внутрішньоутробного розвитку. По аксонах гіпоталамо-гіпофізарної системи вазопресин і окситоцин транспортують­ся в нейрогіпофіз, де вперше з'являються на 4—5-му місяці ембріогенезу. Концентрація цих гормонів у крові плода постійно збільшується до мо­менту народження дитини.

    Через 20—22 год після народження концентрація вазопресину в крові дитини різко зменшується. З віком у дитини посилюється функція цього гормону. Окситоцин проявляє в дітей лише антидіуретичну дію. Після за­вершення статевого дозрівання чутливими до окситоцину стають матка і грудні залози.

    Вазопресин посилює реабсорбцію води із солі в дистальних відділах ниркових канальців і є регулятором водного балансу організму.

    Окситоцин забезпечує скорочення м'язів матки, особливо в процесі пологів, впливає на секрецію молока.
    Гєронтологічнізмінигіпофіза
    Маса гіпофіза дорослої людини — 50—60 мг. У жінок його маса більша, ніж у чоловіків. У період старіння організму маса гіпофіза зменшується в чоловіків і не змінюється в жінок. У старечому віці може спостерігатися васкуляризація гіпофіза. Вікові зміни морфології гіпофіза полягають у то­му, що кількість еозинофільних гранулоцитів зменшується зі збільшенням кількості базофільних гранулоцитів, функціональні елементи замінюють­ся на сполучну тканину, спостерігається зменшення його кровопостачан­ня. Але в багатьох людей не відбувається атрофічних змін гіпофіза і він зберігає свій активний стан.

    Однією з головних ознак організму є припинення репродуктивної діяльності. Ця діяльність залежить від гонадотропної функції гіпофіза. У жінок вікові зміни гонадотропної функції настають раніше, ніж у чо­ловіків, що зумовлює більш пізнє зменшення статевої функції в чоловіків.

    У жінок у віці 40—45 років екскреція гонадотропінів втрачає характер циклічності, у віці 50—59 років збільшується секреція гонадотропінів, після 60 років вона знижується.
    Епіфіз є верхнім придатком мозку.

    Він, як і задня частка гіпофіза належить до проміжного мозку. Розміщений він над верхніми горбиками пластинки покришки середнього мозку У ембріогенезі людини епіфіз закладається на 5-6-му тижні як випинання даху проміжного мозку.. Середня маса епіфіза на протязі першого року життя збільшується з 7 до 100 мг. До 10 років маса цього органа майже подвоюється , а в подальшому мало змінюється. Епіфіз досягає максимуму розвитку до 5-6 років, а в подальшому при продовженні функціонування спостерігається поступова інволюція.

    В зрілому , а особливо в похилому віці в шишковидному тілі можуть з”явитися кисти і відкладатись мозковий пісок, що призводить до збільшення його розмірів.

    З тканин епіфіза виділені біологічно активні речовини: мелатонін, аденогломерулотропін,

    Мелатонінбере участь у регуляції пігментного обміну; гальмує розвиток статевих функцій в дитячому організмі і дію гонадотропних гормонів - у дорослому. Це зумовлено впливом мелатоніну на гіпоталамус (блокує звільнення рилізинг-гормона) і аденогіпофіз (гальмує дію люліберину на звільнення лютеінізуючого гормона лютропіну). В організмі, що росте, активні речовини епіфіза гальмують також вироблення соматотропіну в аденогіпофізі.

    Діяльність епіфіза залежить від добового ритму, зокрема від освітлення. Із збільшенням світлового дня наростає гальмування секреції мелатоніну, що супроводжується збільшенням виділення гонадотропінів, ростом статевих залоз, утворенням в них статевих гормонів (річний ритм плідності багатьох ссавців).

    Висловлюється припущення, що епіфіз бере участь в процесах адаптації організму до нових умов існування в ролі біологічного “годинника”. Доведено,що епіфіз гальмує вироблення гормонів практично в усіх залозах внутрішньої секреції, а також водно-електролітний, вуглеводний обмін та інші показники гомеостазу.

    Аденогломерулотропін - стимулює секрецію гормона кори надниркових залоз альдостерону; бере участь в регуляції водно-електролітного обміну. Підвищений вплив гормонів епіфіза на організм спосерігається в переддошкільному періоді.

    Гіпофункція епіфіза призводить до передчасного статевого дозрівання,

    Гіперфункція - до його затримки.
    Щитоподібна залоза залоза міститься на шиї спереду від трахеї і на бічних стінках гортані.

    У плода утворюється на 17 добу ембріонального розвитку з епітелія передньої кишки. На 7 тижні розвитку залоза займає положення, характерне для дорослої людини. З 11-12 тижня вагітності залоза здатна акумулювати йод і утворювати тиреоїдні гормони. В перші 3 місяці внутрішньоутробного розвитку забезпечення плода тиреоїдними гормонами здійснюється в основному за рахунок материнського організму. Між 16 та 22-м тижнями вагітності концентрація тиреоїдних гормонів збільшується, що свідчить про активність щитовидної залози плода, але до 30 тижня вагітності концентрація тироксину трийодтироніну залишається не високою. Між 30 тижнем вагітності і 1-м місяцем постнатального життя відмічено значне збільшення рівня гормонів.

    У новонародженого стрімке підвищення рівня ТТГ в крові відбувається в перші 30 хвилин після народження, трийодтироніна - через 2 години, а тироксину - через 24 години після народження. Відносна маса її у новонародженого така, як у дорослої людини. Протягом першого року життя маса залози зменшується (до 1,8-2,5г). В подальшому розміри і маса її збільшується: в 3 роки - 5г, в 8 років - 9г, в період статевого дозрівання (12-15років) - до 18г. Такою маса залози залишається до 65 років. Незначне зменшення маси і розмірів у зв”язку з віковою атрофією (у чоловіків більше, ніж у жінок) відбувається в старечому віці, однак функція її, хоча і дещо ослаблена, зберігається.

    Утворює гормони трийодтиронін, тироксин, які впливають на морфологію і функцію тканин і органів, всі види обміну речовин, ріст і розвиток організму, на активність ферментних систем, вегетативні функції, функції ЦНС та вищу нервову діяльність, активізують діяльність наднирників, статевих і молочних залоз. Щитовидна залоза, діючи узгоджено зі статевими залозами, є одним з основних факторів, що спричинюють закриття епіфізарних ліній окостеніння.

    Гормон щитовидної залози кальцітонін бере участь у регуляції кальцієвого обміну. Вміст кальцітоніну підвищується під час вагітності та після переломів кісток.

    Найбільшою активність залози буває в 3-5 місяці, 5 років, 8-10 років, в період статевого дозрівання (15-16 років). Найнижчою - у чоловіків після 60 років, у жінок - після 80 років.

    Прищитовидні залози містяться на задній поверхні бічних часток щитовидної залози.

    Кількість їх у різних людей не однакова (від 2 до 8) частіше 4. У новонароджених і дітей раннього віку вони відрізняються малими розмірами, слабким розвитком сполучної сітроми, відсутністю оксифільних клітин (з”являються після 20 років), відсутністю жирової тканини.

    Залози виробляють паратгормон (паратирин), який поряд з кальцітоніном щитовидної залози і вітаміном Д регулює обмін кальцію в організмі.

    Зниження функції внаслідок аплазії, ураження під час пологів, гіперкальціємії матері часто приводить до гіпокальціємії і гіперфосфатемії у новонароджених, що проявляється нервово-м”язовим збудженням, судомами.
    Загрудинна залоза - тимус, відома давно, але й досі залишається багато нез”ясованого стосовно її фізіологічної ролі.

    Це парний орган, що складається з 2 частин, кожна з яких містить невеликі часточки, в яких розрізняють кірковий і мозковий шари. Розташована залоза у верхній передній частині грудної порожнини над ручкою грудини і продовжується до ІІІ-ІV ребра. У новонароджених маса тимусу становить в середньому 12г (від 7г до 34г). Протягом перших 3 років життя дитини залоза дуже інтенсивно росте. Досягає максимуму в 11-15 років (в середньому 35-40г). Потім маса її починає поступово зменшуватись.У 25 роікв до 25г, у 60 - 15г, після 70 років - 5-6г.

    В органі розростається жирова і сполучна тканини: у людей старше 50 років вона становить до 90%. Однак паренхіма залози в процесі інволюції повністю не зникає і зберігається у вигляді острівців.

    Загрудинна залоза є центральним органом лімфопоеза і імуногенеза. Гормони загрудинної залози: тимозин, гомеостатичний тимус гормон, тимопоетин І, тимопоетин ІІ і тимусний гормональний фактор.

    Тимозин відіграє велику роль у розвитку захисних імунологічних реакцій організму, стимулюючи утворення антитіл, які забезпечують реакцію на чужерідний білок. Доведено, що недиференційовані стовбурові клітини, які утворюються в кістковому мозку, виходять в кровотік і надходять в тимус. Тут вони розмножуються і диференціюються в Т-лімфоцити, які циркулюючи в крові, відповідають за розвиток клітинного імунітету. Крім того тимус виділяє в кров інсуліноподібний фактор,що знижує вміст цукру, кальцітоніноподібний фактор, який знижує концентрацію кальцію в крові, фактор росту.

    Гормони загрудинної залози справляють гальмівний вплив на розвиток статевих залоз. Разом з наднирниками тимус приймає участь у стресреакціях. Встановлено тісні функціональні зв”язки тимусу з усіма залозами внутрішньої секреції.

    Надниркові залози - парні органи , розташовані над верхніми полюсами нирок на рівні ХІ-ХІІ грудних хребців.

    Маса одного наднирника у новонародженого становить 8-9 г і значно перевищує масу наднирника дитини першого року життя. Протягом 3-х місяців після народження маса наднирників інтенсивно зменшується (до 3-3,5г) головним чином за рахунок перебудови і стоншення кіркової речовини, а потім поступово відновлюється до 5 років і продовжує наростати. Формування кіркової речовини закінчується в 8-12 років . Маса наднирників досягає максимума (в середньому 12-13г) в 20 років і в подальшому розміри і маса наднирників майже не змінюються.

    Наднирники у жінок трохи більші, ніж у чоловіків. Під час вагітності маса кожного наднирника збільшується приблизно на 2 г.

    Після 70 років зменшується маса і розміри наднирників, але функція їх залишається досить інтенсивною.

    В наднирниках виділяють кіркову речовину, на яку припадає 90% маси і мозкову. Кіркову речовину поділяють на клубочкову, пучкову і сітчасту зони.

    Гормони кіркової речовини наднирників - кортикостероїди можна поділити на мінералокортикоїди (альдостерон, дезоксикортикостерон) які утворюються клітинами клубочкової зони кори, глюкортикоїди (гідрокортизон, кортизон і кортикостерон), що утворюються в пучковій зоні, та статеві гормони - андрогени, естрогени і прогестерон - (виділяються клітинами сітчастої зони).

    Глюкокортикоїди регулюють вуглеводний обмін, мають виражену протизапальну, десенсибілізуючу дію, виявляють катаболічний ефект.

    Мінералокортикоїди беруть участь в регуляції мінерального обміну (підвищують реабсорбцію води хлору в канальцях нирок, затримують натрій і виводять калій, сприяють розвитку запальних процесів, приймають участь у регуляції тонусу судин.

    Статеві гормони надниркових залоз мають значення для розвитку статевих органів у ранньому дитячому віці і появу вторинних статевих ознак в період статевого дозрівання, коли внутрішньосекреторна функція статевих залоз ще незначна. Окрім того, статеві гормони наднирників справляють антисклеротичний ефект (особливо

    жінок) сприяють синтезу білків в організмі, впливають на емоційний статус та поведінку людини.

    Гормони мозкової речовини адреналін (до 80%) та норадреналін (20%) мають спільну назву катехоламінів. Вони впливають на розпад глікогену, мають ліполітичну дію, підвищують артеріальний тиск, розслабляють непосмуговані м”язи кишок, бронхів, жовчних ходів, сечового міхура.

    Під впливом адреналіну підвищується працездатність скелетних м”язів (особливо, якщо вони були стомлені), збудливість рецепторів (сітківки, слухового апарату), завдяки чому поліпшується сприйняття організмом зовнішніх стимулів та інформації. Збудження нервової системи теж супроводжується підвищеним надходженням в кров адреналіну. Адреналін називають “гормоном тривоги”, тому що при деяких станах (перевтома, емоційне збудження, крововтрата тощо) різко збільшується утворення і виділення адреналіну в кров, що перешкоджає виникненню значних, небезпечних для організму змін.

    Таким чином адреналін відіграє важливу роль в пристосуванні організму, підвищенні працездатності, стимулює розумову діяльність.

    Функція надниркової залози перебуває під постійним впливом гіпофіза.

    Підшлункова залоза міститься позаду шлунка, звичайно на рівні І і ІІ поперекових хребців, і займає простір від дванадцятипалої кишки до воріт селезінки.

    Маса її у новонароджених - 4-5г, в період статевого дозрівання - 70-80г, як у дорослих. В ній розрізняють голівку, тіло і хвіст. Вона має зовнішньосекреторну і внутрішньосекреторну активність. Ендокринна частина підшлункової залози представлена групами “світлих клітин”, розташованих серед екзокринної тканини. Їх називають острівцями Лангерганса. Маса цієї тканини не перевищує 1-2%. Найбільше містить її хвостовий відділ залози. У острівцях підшлункової залози розрізняють 3 типи клітин: бета-клітини, які синтезують інсулін, альфа-клітини, що утворюють глюкагон і дельта-клітини - синтезують соматостатин. Крім того, із екстрактів тканини підшлункової залози виділено гормони ваготонін, центропнеїн, бомбезин, ліпокаїн.

    Клітини панкреатичних острівців з”являються у 12-13 тижневих ембріонів. В 17 тижнів відмічена висока концентрація фетального інсуліну в крові і навколоплідних водах.

    Гормональна регуляція вуглеводного обміну у плода за участю інсуліна формується між 5 і 6 -м місяцями внутрішньоутробного життя.

    Інсулін бере участь у регуляції вуглеводного, білкового і ліпідного обміну, стимулює синтез глікогену, білків, жирних кислот з амінокислот, посилює фосфорний обмін, підвишує внутрішньоклітинний транспорт калію, тощо.

    Глюкагон - антогоніст інсуліну; він посилює глікогеноліз, ліполіз, стимулює глюконеогенез, прискорює окислення жирних кислот в печінці.

    Ваготонін підвищує тонус блукаючого нерва.

    Центропнеїн - збуджує дихальний центр, сприяє розслабленню гладеньких м”язів бронхів.

    Ліпокаїн - гальмує відкладання жиру в печінці.

    Бомбезин - стимулює виділення пепсинів шлунком і відповідає за насичення організму.

    У разі інсулярної недостатності острівцевого апарата підшлункової залози розвивається цукровий діабет. Якщо хвороба розвивається в молодшому віці, то вона зумовлена зниженням числа бета-клітин острівцевого апарата.

    У дорослих секреція інсуліну може бути пригніченою (особливо в початковій стадії захворювання) внаслідок резистентності до інсуліну, яка пов”язана з недостатністю рецепторів інсуліну на клітинах-мішенях, або утворенням комплексу білок-інсулін, котрий є неактивною формою гормона.
    Статеві залози - яєчка та яєчники мають змішану функцію. За рахунок зовнішньосекреторної функції цих залоз, утворюються чоловічі і жіночі статеві клітини. Інкреторна функція проявляється утворенням і виділенням чоловічих і жіночих статевих гормонів.

    Закладка статевої системи на початкових стадіях ембріогенезу відбувається однаково у ембріонів обох статей. В тісному контакті з розвитком видільної системи. Закладка помітна у зародка 4-тижневого віку у вигляді статевих валиків - потовщень на поверхні обох первинних нирок. Однак первинні статеві клітини - гаметобласти з”являються у ембріона на 3 тижні. Із епітелія статевих валиків утворюються фолікулярні клітини в яєчниках та підтримуючі епітеліоцити в сім”яних міхурцях.

    Диференційовка зачатків яєчників і яєчок відбувається на 8-10 тижні ембріонального розвитку, під впливом ЛГ та ФСГ гіпофіза ембріона.

    До 16 тижня вагітності кіркова речовина яєчників чітко диференціюється від мозкової, з 17 по 23 тиждень відбувається інтенсивне діління та диференційовка фолікулів в яєчниках, протягом 27-30 тижня в яєчниках виявляються численні фолікули на різних стадіях розвитку, хоча яєчник у внутрішньоутробний період розвитку не синтезує статеві стероїди.

    В той же час яєчка вже на 10-11 тижні вагітності синтезують тестостерон, максимальна концентрація якого в плазмі крові виявляється на 11 і 18 тижнях вагітності. Період новонародженості і 1-й рік життя дитини характеризується значними змінами в діяльності статевої системи. Вже на протязі 1-го тижня після народження із організму дитини виводяться всі гормони плацентарного походження хоча в пуповинній крові рівень ЛГ і ФСГ є однаковим у хлопчиків і дівчаток , в подальшому рівень ФСГ є вищий у дівчаток.

    Організм чоловіка і жінки виробляє одні і ті ж гормони, але в різних кількостях. До чоловічих гормонів належать андрогени (тестостерон і андростерон).

    До жіночих естрогени і прогестини (естрадіол, естерон, прогестерон).

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13


    написать администратору сайта