№64 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Халқымыздың салт-дәстүрі
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: оқушылар мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Дамытушылық: тақырыпты өз өмірімен байланыстыра алады.
Тәрбиелік: салт-дәстүрлермен таныса отырып, әдептілік сақтай білуге үйренеді.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| 1.
Қызығушылығын ояту
| «Суретпен жұмыс» әдісіМұғалім оқушылардың суреттің әрбір бөлігіне мән беруін қадағалайды.
Сөйлемдері байланысқан мәтін құрауына қолдау көрсетеді. Оқушының ойын қорытындылау мақсатында төменгі сұрақты қою керек.
– Отбасы мүшелерінорындарына отырғызукезінде қай дәстүрдіескердің?
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
| (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі Оқушылар топтаса отырып, сурет бойынша әңгіме құрап айтады.
Отбасы мүшелерін атап, әңгімелеу барысында қолданады.
Суреттегі отбасы мүшелерінің қазақ дәстүріне сай орындарын анықтап, неге солай отырғызғаны туралы ойын түсіндіреді.
| Дескрипторы: мұғалімнің қолдауымен сурет мазмұны бойынша мәтін құрап, өз ойын жеткізеді.
ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.
| Оқулық, сурет
| 2. Мағынаны тану
| QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады.
Мұғалім салт-дәстүр туралы әңгімелейді.
| Оқушылар өз отбасында сақталатын салт- дәстүр туралы 2-3 сөйлем құрап айтады.
| Дескрипторы:
салт-дәстүр туралы білетінін еске түсіреді.
| Оқулық QR-код
|
| Мұғалім оқушылардың мәтіндерді түсініп оқуына мүмкіндік береді.
Төмендегі сұрақтарды қою:
| (Т) «Түсініпоқу»әдісі
Мәтіндерді топта, әр оқушы жеке іштей оқып шығады.
Мәтіндердің мазмұнын топта талдайды.
| Дескрипторы: оқушылар мәтіндерді түсініп, мәнерлеп оқиды.
| Оқулық
|
| – Көңіл сұрау дәстүріндеқандай ескерту айтылған?Бұлтыйымсөзгежатама?
|
|
|
|
| Мәтін мазмұнынан қажетті ақпаратты анықтай алу біліктілігін дамытады.
| Оқушылар көңіл сұрау кезінде қандай жақсы тілек айту керектігін мәтіндерден анықтап оқиды.
| Дескрипторы:
мәтін бойынша сұраққа жауап береді.
| Оқулық
| Дәптермен жұмыс
| Мұғалім оқушылардың әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді.
| (Ө)
Мәтіндерден оқыған сыпайы сөздерді теріп жазады.
| Дескрипторы: сауатты, көркем етіп, жатқа жазады.
| Оқулық, жұмыс дәптері
|
| Мұғалім оқушылардың сауатты жазуына көмектеседі.
| «Жолыңыз болсын!», «Жоғары шығыңыз!» сөздері қандай жағдайда айтылатынын түсіндіріп жазады.
| Дескрипторы: сауатты, көркем етіп жазады.
| Жұмыс дәптері
|
| Оқушылардың сурет бойынша әңгімелеуіне бағыт-бағдар беру, яғни бұл іс әрекетті қай кезде көргені туралы сұрақтар қою. Өмірмен байланыстыру.
| (Т) «Әңгімеле»әдісі
Балалар сурет бойынша әңгімелейді. Суреттегі салт-дәстүрлерді атайды.
| Дескрипторы:
салт-дәстүрлерді атай алады, әңгімелейді.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық, суреттер
| 3. Ойтолғаныс
| Мұғалім оқушыларға салт- дәстүрдің біреуін сипаттап айтуды ұсынады.
| (Т) «Қорытындыла» айдары
Оқушылар өзі білетін салт-дәстүр туралы әңгімелейді. Осы тапсырманы орындау үшін өмірімен байланыстырып, өзі көрген салт- дәстүрлер туралы әңгімелеп береді.
| Дескрипторы: тақырыпты қорытындылайды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Ақ парақтар
| Үй тапсырмасы
|
| Мәтіндердің мазмұнын айтуға дайындалу.
|
|
|
№65 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| «Тұсаукесер» жыры
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.2.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу
2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: оқушылар мұғалімнің көмегімен қарапайым сұрақтар қояды. Әңгіме мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
| Дамытушылық: мұғалімнің көмегімен шығарманы өмірмен салыстыра алу дағдысы артады.
Тәрбиелік: салт-дәстүрімізді тереңнен білуге деген құлшынысы артады.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| 1.
Қызығушылығын ояту
| QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады.
| «Оқуменжазуғадаярлық»әдісіОқушылар сурет бойынша әңгімелейді. Қазақ халқының балаға байланысты салт-
| Дескрипторы: тақырыпқа сай қарапайым сұрақтар қояды.
| QR-код Танысты- рылым
|
| Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
| жорасының бірі – тұсау кесу. Бұл – бала
сүрінбей, батыл жүрсін, болашағы жарқын
|
|
|
|
| болсын деген тілекпен жасалатын дәстүр.
|
|
|
|
| Оқушылар «алдымен, содан кейін, содан
|
|
|
|
| соң» деген тіркестерді пайдаланып, тұсау
|
|
|
|
| кесу рәсімі туралы баяндайды.
|
|
|
|
| Әңгімелеушіге басқа оқушылар өзін
|
|
|
|
| қызықтырған сұрақтарды қояды.
|
|
| 2. Мағынаны тану
| Мұғалім тұсау кесу дәстүрі туралы айтып түсіндіреді.
| «Білгенің жөн» айдары
Тұсаукесер рәсімі бала алғаш жүре бастағанда жасалады. Ауылдағы сыйлы адамға баланың тұсауын кестіреді. Осы
рәсім кезінде «Тұсаукесер» жыры айтылады.
|
|
|
| Оқушылардың автор туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады.
| (Т) «Қойындәптер»әдісі
Оқушылар оқулықтан ақын Жарасқан Әбдіраш туралы мәліметтерді оқып, танысады.
Қажетті деректерді жазып алады.
|
| Оқулық
|
| Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.
Әр өлеңдегі негізгі ойды анықтауға жетелейді.
| (Т) «Мәнерлепоқы»әдісі
Балалар өлеңді тізбек бойынша оқиды. Оқыған өлең мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды. Әр өлеңдегі негізгі ойды анықтайды.
Оқылған өлеңнің мазмұнын өз сөзімен баяндап, нақтылау сұрағына жауап береді.
– Атасы немересіне қандай жақсытілектерайтты?
| Дескрипторы:
өлең мазмұны бойынша нақтылау сұрағына жауап береді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық
| |