Главная страница
Навигация по странице:

  • Бағалау Ресурстар 1. Қызығушылығын

  • Өтірік

  • Дамытушылық

  • Сабақтың

  • Сабағымды

  • 2 сынып қмж әдебиеттік оқу. Сыныбы 2сынып


    Скачать 259.13 Kb.
    НазваниеСыныбы 2сынып
    Дата12.04.2023
    Размер259.13 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла2 сынып қмж әдебиеттік оқу.docx
    ТипДокументы
    #1057785
    страница15 из 20
    1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   20

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    1.

    Қызығушылығын ояту

    Ойқозғау сұрағына оқушылардың белсенді

    араласуын қадағалайды.

    (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

    Саған ауыз әдебиетінің қай түрі таныс?Сұрақ төңірегінде ойқозғау жүргізіледі. Оқушылар өзі білетін ауыз әдебиетінің түрлерін атайды.

    «Халық ауыз әдебиеті – ауызша тараған көркем-әдеби шығармалар. Олар жаттап алу арқылы ауыздан ауызға таралған, сондықтан ауызәдебиеті деп аталады».

    Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.

    Кесте




    Мұғалім тұрмыс-салт










    жырларына ерекше тоқталып,










    соның ішінде «Бесік жыры»










    туралы білгенін айтқызады.










    Сабақтың тақырыбы мен










    мақсаты хабарланады.







    2. Мағынаны тану

    Оқушылардың тізбек

    (Т) «Мәнерлеп оқы»әдісі

    Дескрипторы:

    Оқулық




    бойынша, тізбекті үзбей,

    Оқушылар «Бесік жырын» тізбек бойынша

    өлеңдегі негізгі ойды







    мәнерлеп, түсініп оқуына

    оқиды.

    анықтап, өз сөзімен айтып







    қолдау көрсетеді.

    Оқыған өлең мазмұнын топта талдап,

    жеткізеді.










    мазмұнын топта баяндайды.

    ҚБ: «Ду қолшапалақ»













    әдісі







    Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «Байғұтан»

    (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

    Байғұтан иттің аты




    Оқулық







    деген сөздің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.













    Оқушылардың сұраққа жауапты өлеңнен іздеп табуына және сол жауапты өз сөзімен айтуына қолдау көрсетеді.

    (Т) «Ізде» айдары

    Оқушылар анасы сәбиге қандай жақсы сөздер арнағаны туралы іздеп, өлеңнен тауып оқиды.

    Мысалы: ақ бөпем, айналайын шырағым,көлге біткен құрағым, жағамдағықұндызым,аспандағыжұлдызым.

    Дескрипторы:

    өлеңнен қажетті ақпаратты тауып оқиды.

    Оқулық

    Дәптермен жұмыс

    Жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді.

    Мұғалім тапсырманы орындауға кіріспес бұрын оқушыларға қарама-қарсы мағыналы сөздерді жеңіл түрде ұсынады.

    Мысалы: аш жап, ақ – қара.

    (Ө)

    1. Нәрестенің бесігі неден жасалады?Балалар бесіктің неден жасалатынын анықтап, белгілейді.




    1. Оқып, мағынасы қарама-қарсысөйлемдердібірдейтүспенбояйды.

    Дескрипторы:

    сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.

    Оқулық, жұмыс дәптері

    3. Ойтолғаныс

    Мұғалім оқушылардың сөздік қорын молайтып, білетін сөздерін қолдана алуына ықпал етеді.

    (Ұ) «Білгенің жөн» айдары

    Бесік – ата-бабамыздан қалған мұра.Оқушылар бесік туралы өздері білетін сөздерін ақ параққа жазып, сынып қабырғасына іледі. Содан кейін бір-бірінің жазғанын оқып, айтып көреді.

    Баланыбесіккесалады,бесіккебөлейді,бесіктітербетедісөз тіркестерінің мағынасын түсініп, есінде сақтайды.

    Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.

    Оқулық




    Мұғалім оқушыларға көмектеседі.

    Постер арқылы өз ойын ұсынуда оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.

    (Ұ) «Қорытындыла» айдары

    Халық ауыз әдебиетінің түрлерін постер арқылы ұсынады.

    Халық ауыз әдебиеті түрлерінің маңызы жайлы айтады.

    Дескрипторы: тақырыпқа сай ой қорытады.




    Үй тапсырмасы

    Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

    Бесік жырынан ұнаған шумақтарды жаттап алу.








    70 сабақ

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сыныбы: 2-сынып

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Өтірік өлең

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 2.3.2.1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру

    2.3.4.1 мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету

    Сабақтың мақсаты:

    Білімділік: өтірік өлеңнің басқа өлеңдерден айырмашылығы мен ұқсастығын ажыратады.

    Дамытушылық: оқушылардың шығармашылық қабілетін жетілдіреді.

    Тәрбиелік: өлеңдерді оқыту арқылы қысылтаяң шақта жол таба білетін тапқырлыққа, байқампаздыққа тәрбиелеу.

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    1.

    Қызығушылығын ояту

    Дәптермен жұмыс

    Мұғалім өлеңді алдымен өзі оқып беріп, сосын оқушыларға оқытқызуға болады. Оқушыларға бір әріптің әсерінен сөз мағынасының қалай өзгеретіндігін мысал келтіре түсіндіру керек. Оқушыларды адасқан әріпті табуға жетелеу. Қатені таппас бұрын өлеңнің шындыққа жанаспайтындығын айтамыз. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

    (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

    Оқушылар өлеңдегі өтіріктерді түзетіп жазады.

    Сабағымды оқимын,Көңіліметоқимын.
    Жаңғыртыпдаланы,

    Қазқаңқылдапбарады.

    Дескрипторы: мұғалімнің көмегімен қателерді тауып, түзетеді.

    Оқулық

    2. Мағынаны тану

    Мұғалім оқушылардың өлеңді түсініп оқуына мүмкіндік береді.

    (Т) «Түсініпоқу»әдісі

    Өтірік өлеңді топта оқып шығады. Өлең мазмұнын топта талдайды.

    Дескрипторы: оқушылар өлеңді түсініп, мәнерлеп оқиды.

    Оқулық




    Мұғалім оқулықтағы теориялық мәтінмен таныстырады. Оқушылардың

    (Т) «Ойлан» айдары

    Дескрипторы:

    өз пікірін білдіреді.

    Қимақағаз
    1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   20


    написать администратору сайта