| Үйдегі, мектептегі, ауладағы т.б. қоғамдық орындардағы әдептілік мінез-құлық пен
іс-әрекеттерді еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
| Танысам да, танымасам да келгенқонақпенамандасамын. Егер танымасам, ол кісіменамандаспаймын. Біріншіболыпөзімамандасамын. Өздеріамандасса,амандасамын.
|
|
| 2. Мағынаны тану
| Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.
| (Т) «Мәнерлепоқы»әдісі
Балалар Бауыржан Момышұлының әңгімесімен танысады. Оқылған мәтін мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды.
Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпараттарды белгілеп алады.
– Жағымды әдет-ғұрыпқа баланы кімтәрбиеледі?
Кішкентай Бауыржан қонақтармен қалайамандасты? Бауыржан бұл адамдардың барлығынтанима? Ойыңды білдір.
| Дескрипторы:
мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық
|
| Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен
«бірауыздан» деген сөз тіркесінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.
| (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары бірауыздан– барлығы бірдей
|
|
|
| Оқушылардың шығармашылығына қолдау көрсетеді.
| Шығармашылық жұмыс
Оқушылар кішкентай Бауыржанның қонақтармен қалай амандасқанын қимылмен бейнелеп көрсетеді.
| Дескрипторы: вербалды емес тілдік құралдарды қолданады.
|
|
| Мұғалім оқушыларға сұраққа байланысты ойын айтуды ұсынады.
Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады.
| (Т) «Ойлан» айдары
– Бауыржанның орнында болсаң, не істередің?
Сұраққа байланысты оқушылар өз ойы мен пікірін айтады.
| Дескрипторы:
сұраққа жауап береді, өз ойын айтады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Ақ парақтар
|
Дәптермен жұмыс
| Мұғалім оқушылардың шығармадан ақпаратты белгілеуіне бағыт береді.
| (Ө) Бауыржанның әкесі айтқан ақыл сөзін тауып, көшіріп жазады.
| Дескрипторы:
мәтіннен нақты ақпаратты тауып жазады.
ҚБ: «Смайл» әдісі
| Оқулық, жұмыс дәптері
|
| Мұғалім бағыттау сұрақтарын қояды.
| (Ө) Суретке қарап, адамдардың қандай үйде отырғанын жазады.
| Дескрипторы:
өз ойын жазады.
| Жұмыс дәптері
| 3. Ойтолғаныс
| Мұғалім оқушыларға ойын еркін жеткізуге көмектеседі.
| (Ө) «Қорытындыла» айдары
Оқушылар тақырыпты қорытындылап, Бауыржан әкесінің сөзінен қандай өнеге алғаны туралы өз ойын айтады. Мысалы: үлкен адамдармен әрқашан сәлемдесіп жүру қажеттігін үйренді.
| Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, пікір білдіреді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық
| Үй тапсырмасы
| Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.
| Б. Момышұлы туралы қосымша мәлімет тап. З. Ахметованың «Атасы мен немересі» әңгімесін есіңе түсір.
|
|
|
№68 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Мен білетін салт-дәстүрлер
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.1.2.1 шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: мәтінді оқып, дайын жоспар бойынша мәтін мазмұнын баяндайды.
Дамытушылық: тақырыпқа сай ой тұжырымдау біліктілігі артады.
Тәрбиелік: салт-дәстүр түрлерімен танысып, оларды қолдану аясын түсінеді.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
1.
Қызығушылығын ояту
| Мұғалім сабақты ребус шешуді ұсынудан бастайды. Мұғалім ребус шешуіне байланысты түсіндіру жұмысын жүргізеді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
| (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі
| ҚБ: «Отшашу»әдісі
| Оқулық, ребус салынған плакат
|
| Оқушылар берілген ребустың шешуін табады.
Байғазы– қазақ дәстүрінде үлкеннің кішіге, негізінен балаға беретін сыйлығы. Ол балалар жаңа киім кигенде, жаңа зат алғанда көрімдік ретінде беріледі.
| 2. Мағынаны тану
| Мұғалім оқушылардың мәтінді түсініп оқуына қолдау көрсетеді.
| (Т) «Түсініпоқы»әдісі
Оқушылар Серік Нұғыманның «Байғазы» мәтінін түсініп оқиды.
| Дескрипторы:
мәтінді түсініп оқиды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық
|
| Мәтін мазмұнын жоспар бойынша әңгімелеуге жаттықтырады.
| (Т) Оқушылар шағын топтарда түсінгенін жоспар бойынша әңгімелейді.
Жоспар:
Сәлемші балалар Әженің байғазы беруі Нартайдың сұрағы Атасының жауабы
| Дескрипторы:
мәтін мазмұнын жоспар бойынша баяндайды.
|
| Дәптермен жұмыс
| Мұғалім оқушыларға жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді.
| (Ө)
Оқушылар әженің тілек сөзін көшіріп жазады.
| Дескрипторы:
сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.
| Оқулық, жұмыс дәптері
|
| Бұл тапсырмада сөздерді жекеше және көпше түрде қолдануға машықтандыру керек. Қарапайымнан күрделіге өту мақсатында
«бала – балалар» деген мысалдарды келтіру қажет.
| Дәптердегі келесі тапсырмада оқушылар сөздерді оқып, кестеге көпшілікке арналған сөз ретінде өзгертіп жазады.
Қонақ келгенде айтылатын сөз:
Жоғары шығыңыздар!Қош келдіңіздер!
Қонақ үйіне қайтқанда айтылатын сөз:
Сауболыңыздар!
| Дескрипторы:
сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.
|
| 3. Ойтолғаныс
| Мұғалім оқушылардың байғазы салты туралы ойын жеткізуіне көмектеседі.
| (Ө) «Қорытындыла» айдары
Оқушылар тақырыпты қорытындылап, байғазы дәстүрі туралы не білгенін айтады.
| Дескрипторы: тақырып бойынша ой тұжырымдайды.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық
|
Үй тапсырмасы
| Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.
| Мәтін соңындағы атасының сөзін оқып,
байғазысөзіне анықтама жазады.
|
|
|
№69 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Бесік жыры
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
2.2.1.2 шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: өлеңнің жанрлық ерекшелігін, өлеңнен қажетті мәліметтерді анықтай алады.
Дамытушылық: мәтін мазмұны бойынша нақтылау сұрақтарын қоя білу дағдысы дамиды. Топта бірігіп жұмыс жасауға төселеді.
Тәрбиелік: оқушылардың ата-бабадан қалған мұраларға деген құрмет сезімі артады.
| |