|
2 сынып қмж әдебиеттік оқу. Сыныбы 2сынып
| өтірік өлеңді басқа өлеңмен салыстырып, өзіндік қорытынды жасауына көмектеседі.
| – Өтірікөлеңнеүшінжазылады?Ойыңдыбілдір. Әр оқушы өз ойын ортаға салады.
| ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
|
|
| Мұғалім оқушылардың өлеңді түсініп оқып, мазмұнын айтып беруіне ықпал етеді.
Сонымен қатар көбірек оқып- білу қажеттілігін, байқампаз болып, мұқият тыңдау керектігін айтады.
| (Т) «Түсініпоқу»әдісі
Оқушылар өлеңді оқып шығады, сұрақтарға жауап береді.
Керіктің қай жерді мекендейтіні туралыбілгеніңдіайт. Өтірікайтқанкейіпкердіңатыкім?
| Дескрипторы: оқушылар өлеңді түсініп, мәнерлеп оқиды.
| Оқулық, жұмыс дәптері
| 3. Ойтолғаныс
| Мұғалім оқушылардың пікірталасына сұрақтар қойып, ойларын ашу мақсатында қатысып отырады. Басқа шығарма жанрларымен салыстыруына бағыт беріледі. Мысалы:
Несебептіқиын? Өтірікөлеңнеүшінкерек?
| (Ө) «Қорытындыла» айдары
Оқушылар тақырыпты қорытындылап, өтірік өлең құрастыру оңай немесе қиын деген көзқарасқа бөлініп, ойын дәлелдейді.
| Дескрипторы: пікірталаста өз ойын дәлелдейді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық
| Үй тапсырмасы
| Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.
| Өзіңе ұнаған тақырыпқа өтірік өлең құрап көр.
|
|
|
№71 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Жұмбақ айтып берейін
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: оқушылардың жұмбақ жанры туралы түсінігі тереңдейді. Жұмбақ құрап жазады.
Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісі дамиды.
Тәрбиелік: оқушылардың сөздік қоры байып, тіл байлығы жетіледі.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| 1.
Қызығушылы ғын ояту
| Мұғалім оқушылардың жұмбақ құрауына ықпал етеді.
Жұмбақ туралы түсінік береді. Жұмбақ шешу үшін байқампаз болу керектігін, ойлану қажеттігін айтып өтеді.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты хабарланады.
| (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі
Оқушылар суреттің көмегімен жұмбақтың екінші бөлігін тауып оқиды.
Жұмбақтарды шешеді.
Мұғалімнің сұрағына жауап береді:
– Үйде бір-біріңе жұмбақ жасырасыңдарма?
| Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.
|
|
| Мұғалім оқушылардың жұмбақ туралы түсінігін тереңдетеді.
| «Анықтама» айдары
Жұмбақ – бір зат немесе құбылыстың тұспалдап сипатталуы.
Жұмбақ ұйқас сөздермен айтылады. Мысалы:
Бойын жерге жасырған,Бұрымы бар жасылдан.Бұл неболды екен?
Әрине,сәбіз.
|
|
| 2. Мағынаны тану
| Мұғалім оқушыларға метаграмма туралы түсінік береді.
Метаграмма – сөз ішіндегі бір әріпті басқа әріппен ауыстыру арқылы жаңа сөз жасау екендігін айтады. Анықтаманы дәптерге жазғызады.
| (Т)
Оқушылар метаграммаларды түсініп оқып, кез келген сөз ішіндегі әріпті өзгертіп, жаңа мағынасын айтады.
| Дескрипторы:
сөз ішіндегі әріпті өзгертіп, өлеңді оқи алады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық
| Дәптермен жұмыс
| Мұғалім оқушыларға өзі білетін жұмбақты жазуға ықпал етеді. Мұғалім тапсырмаларды дәптерге орындауда оқушылардың бірдей орындап, қатесіз, көркем жазуын қадағалайды.
| (Ө) Дәптерге өзі білетін жұмбақты жазып, шешуін көрсетеді.
Жұмбақтың жазылу тәртібін үйренеді. 2-тапсырмада сипаттауы арқылы сөзжұмбақтағы жануарды анықтайды. Жауабына сәйкес сөзжұмбақ сызбасын дайындайды, жауабын жазады.
Өзі бір жануар сипатын ойлап жазады.
| Дескрипторы:
сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.
| Оқулық, жұмыс дәптері
|
3. Ойтолғаныс
| Мұғалім оқушылардың
«Жұмбақты шешу оңай ма?» деген пікірталасына сұрақтар қойып, ойын ашу мақсатында қатысып отырады. Мысалы:
Жұмбақ шешу үшін не істеукерек? Неліктеноңайдепойлайсың? Жұмбақнеүшінкерек?
| (Ө) «Қорытындыла» айдары
Оқушылар тақырыпты қорытындылап,
«Жұмбақтышешуоңайма?»
сұрағының төңірегінде ойын ортаға салады.
| Дескрипторы: пікірталаста өз ойын дәлелдей алады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық
| Үй тапсырмасы
| Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.
| Жұмбақ жаттап, «Жұмбақ айтысқа» дайындалу.
|
|
|
№72 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Ертегі айтамыз
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
2.1.2.1 шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндайды. Ертегінің жанрлық ерекшелігіне тоқталады. Ертегіні сахналайды.
Дамытушылық: ертегі мазмұнын түсіндіру және айтқызу арқылы сөздік қорын молайтып, тілін дамыту. Тәрбиелік: ертегідегі кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы балаларды тапқырлыққа, мейірімділікке, достыққа тәрбиелеу.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| 1.
Қызығушылығын ояту
| Оқушылардың ертегі түрлері туралы білімін қайталатады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
| (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі
Оқушылар ертегі түрлерін естеріне түсіріп айтады: шыншыл ертегілер, қиял-ғажайып ертегілер, жан-жануарлар туралы ертегілер. Ертегілердің өзіндік ерекшеліктері туралы
баяндайды.
| Дескрипторы:
ертегі түрлері мен жанрлық ерекшеліктерін анықтайды.
|
| |
|
|