№76 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Төрт түлік туралы жырлар
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: халық ауыз әдебиеті түрлерінің бірі – төрт түлік жырлары, олардың жанрлық ерекшеліктері туралы біледі.
Дамытушылық: оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамиды.
Тәрбиелік: ұжыммен ынтымақтастықта, бірлесе жұмыс істеп үйренеді.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
1.
Қызығушылығын ояту
| Мұғалім «Адасқан әріптер»ойынын ойнатуға болады.
Тақтаға әртүрлі адасқан әріптер қимақағазын ұсынады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
| (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі
Оқушылар әріптер топтамасынан жануарлардың атын тауып оқиды.
| Дескрипторы: жануарлардың атын тауып оқиды.
| Қимақағаз дар
|
| Тұрмыс-салт жырлары, олардың өзіндік ерекшеліктері туралы білімін тереңдетеді.
| «Анықтама» айдары
Тұрмыс-салт жырлары – ауыз әдебиетініңбіртүрі.
|
|
| 2. Мағынаны тану
| Мұғалім оқушылардың өлеңді мәнерлеп, дауыс ырғағын қойып оқу машығын жалғастырады.
| (Ж) «Түсініпоқы»әдісі
Оқушылар жұптаса отырып, өлеңді оқиды, талқылайды. Мұғалімнің көмегімен мағынасын ашады.
| Дескрипторы: мұғалімнің көмегімен өлеңді түсініп оқиды. ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.
| Оқулықта- ғы суреттер
|
| Бұл тапсырмада оқушыларға төрт түліктің әрқайсысына арналған шағын буклет ұсынады. Түліктің сипатын кластер арқылы беруге болады.
| (Т) «Біліміңді қолдан» айдары Оқушылар мұғалімнің нұсқауын ескере отырып, төлдердің сипатын атап айтады. Оқушылар өлеңнен әрбір төлдің қандай сипаты айтылғанын табады. Өз ойын қосады.
| Дескрипторы:
төлдерді сипаттай алады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық
| Дәптермен жұмыс
| Мұғалім оқушыларға үй жануарларының төлдері мен олардың иелері туралы айтады. Содан кейін жануарлардың төлдерін
жаздырады.
| (Ө) 1. Көшіріп жазып, жұмбақты шешеді.
Төл өсіріп момақан,Уызішкенқоймалжың.
Білсең,айтшы,балақай,
Еңбегізейнетқаймалшы?(қойшы)
2. Төрт түлік малдың төлдерін жазады.
| Дескрипторы: сауатты жазады. Кері байланыс: мұғалімнің,
сыныптастарының қолдау сөздері.
| Оқулық, дәптер
| 3. Ойтолғаныс
| Мұғалім оқушыларға өлең атауына байланысты ойын айтуын сұрайды.
| (Т) «Ойлан» айдары
Оқушылар топта өлеңді оқиды, оған тақырып таңдайды. Сол тақырыпты таңдау себебін түсіндіреді.
| Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Ақ парақтар
|
| Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен «уыз»,
«зейнет» сөздерінің
мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.
| (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары
уыз – төлдеген малдың алғашқы қоймалжың сүті
зейнет– еңбектің жемісі, рақаты
|
| Оқулық, дәптер
|
| Мұғалім оқушылардан сипатына байланысты төлді таңдау себептерін сұрайды. Оқушыларды, мысалы, қой момақан мал, өзімнің момын мінезімді соған ұқсатамын деп айтуға жетелейді.
| (Ө) «Қорытындыла» айдары
– Сағанқайтөлұнайды? Әр оқушы өз ойын параққа жазып, ұжымға оқып береді.
| Дескрипторы:
сұраққа жауапты нақты дәлел келтіру арқылы айта алады.
Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.
|
| Үй тапсырмасы
|
| «Малдың баласын сүюі» өлеңін жаттап алу.
|
|
|
№77 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Наурыз – жыл басы
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.3.1.1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру
2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: табиғаттағы өзгерістерді, наурызкөженің қалай жасалатыны туралы біледі. Мәтінді бөліктерге бөліп оқып, жоспар құрады.
Дамытушылық: оқушылардың ойын еркін жеткізе білу қабілеті дамиды.
Тәрбиелік: табиғатты сүюге, ұлттық дәстүрді қадірлеуге тәрбиелей отырып, оқушыларды топ ішінде бірлесіп әрекет етуге, бірін-бірі тыңдауға, шығармашылық тұрғыда қарым-қатынас жасауға үйрету.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| 1.
Қызығушылығын ояту
| Мұғалім оқушыларға мереке туралы түсінік береді.
| (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі
| Дескрипторы:
мерекені салыстыра отырып, нақты дәлелмен
| Суреттер, оқулық
|
| Бірінші оқушыға таныс мерекелерден бастау керек.
| Оқушылар мұғалім ұсынған суреттен Наурыз мерекесіне тән суретті табады.
(Ө) «Ойлан» айдары
– Наурыз айында табиғатта қандайөзгерістерболады?
Оқушы өз ойымен бөліседі.
| ойын жеткізе алады. ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.
|
| 2. Мағынаны тану
| Мұғалім оқушылардың мәтінді тізбектей оқуын ұйымдастырады.
Мәтінді оқып болған соң сұрақ қою керек.
| (Ж) «Түсініпоқы»әдісі Оқушылар мәтінді белгілі ретпен тізбектей оқиды.
| Дескрипторы:
мәтінді түсініп оқиды.
| Оқулық
|
| Мұғалім оқушының өлеңде кездескен «әз», «бауырына тарту» сөздерінің мағынасын
дұрыс түсінуіне көмектеседі.
| (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары
әз– қасиетті, қадірлі, ардақты
бауырынатарту– өз баласындай жақсы көру
|
| Оқулық, дәптер
|
| Оқушыларға мәтін мазмұны бойынша жоспарды ретімен атауды ұсынады.
| (Ө) «Ойлан» айдары
Мәтін мазмұны бойынша жоспарды ретімен атайды.
Наурыз ата Әженің көжесі Наурызкөже
| Дескрипторы:
мәтін мазмұнына сәйкес жоспар құрады.
| Дәптер, оқулық
| Дәптермен жұмыс
| Мұғалім оқушыларға жоғарыдағы тапсырмамен байланыстыра Наурыз мерекесінің бір белгісі наурызкөже екендігін атап өтеді.
| (Ө)
Оқушылар тапсырманы бірінші ауызша орындайды.
Содан кейін суретке қарап, наурызкөжеге қосылатын жеті түрлі дәмнің атын жазады.
| Дескрипторы:
сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.
| Оқулық, жұмыс дәптері
| 3. Ойтолғаныс
| Мұғалім оқушыларға тақтадан суреттер ұсынып, сұрақ қояды. Сұраққа жауап беруде алған білімін қолдануын басшылыққа аламыз.
– Наурыз мерекесіндегідәстүрлердіата.
| (Т) «Қорытындыла» айдары Оқушылар Наурыз мерекесіндегі дәстүрлерді атайды.
(Бірін-бірі құттықтау, көрісу, наурызкөжежасау, қонаққа шақыру, ағаш отырғызут.б.)
| Дескрипторы:
сұраққа жауап береді, өз ойын айтады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Ақ парақтар
|
| – Наурызмерекесінотбасыңқалайтойлайды?
| Наурыз мерекесін отбасында қалай өткізетіні туралы әңгімелейді.
|
|
| Үй тапсырмасы
| Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.
| Наурыз туралы қосымша ақпарат іздейді.
|
|
| |