|
2 сынып қмж әдебиеттік оқу. Сыныбы 2сынып
1.
Қызығушылығын ояту
| Мұғалім оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту мақсатында сөзжұмбақ жасырады.
«Спорт» деген сөз шығады.
| (Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар мұғалім жасырған сөзжұмбақты шешеді.
Бұлқай сөз?
Бұл сөз:
тасымалданбайды. бірбуынды. көптілдебірдейдыбысталады.
| Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.
|
|
| Мұғалім оқушылардың сұраққа толық, түсінікті жауап беруін қадағалап, байланыстырып сөйлеуге икемдейді.
| (Т) «Ойқозғау»әдісі
Оқушылар «Спорт деген немене?» деген сұраққа жауап береді.
| Дескрипторы: сұраққа жауап беріп, өз ойын толық жеткізеді.
| Оқулық
| 2. Мағынаны тану
| Мұғалім оқушыларға мәтінді оқытып, сұрақ бойынша мазмұнын талдатады.
Қажетті ақпараттарды анықтай алуға баулиды.
| (Т) «Шеңбербойыменәңгімелеу»әдісіАрасанбай Естеновтің «Спорт деген немене?» деген өлеңін түсініп оқиды.
Содан соң оқушылар шеңберге тұрады, ортадағы жүргізуші кез келген баланы нұсқайды, сол бала өлең мазмұнын бастап әңгімелейді, қалғандары сағат бойымен бір- бір сөйлемнен ілестіре алып кетеді.
| Дескрипторы: өлеңдегі қажетті ақпараттарды белгілеп оқиды.
| Оқулық
|
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «етене өссең» деген сөздің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.
| (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары
етенеөссең– спортқабейімболсаңдеген мағынада
Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем айтып көреді.
|
| Оқулық
|
| Мұғалім оқушылардың салауатты өмір салты сипаттарын анықтай алуына көмектеседі.
| (Ж) Оқушылар «Спорт – сенің серігің» дегенді қалай түсінетіндігін салауатты өмір салтымен байланыстыра отыра баяндайды.
| Дескрипторы:
спорттың пайдасы туралы әңгімелейді.
| Оқулық
|
| Мұғалім оқушылардың спорт түрлерін өз өмірімен байланыстыра отырып, ойын білдіруіне қолдау көрсетеді.
| (Т) «Бағала»әдісі
Спорттың қай түрі ұнайтындығын айтады.
| Дескрипторы:
өз ойын білдіреді. ҚБ: «Отшашу»әдісі
| Оқулық
|
| Спорт түрі
| ұнайды/ұнамайды
| жүзу
|
| велосипед тебу
|
| футбол
|
|
Дәптермен жұмыс
| Мұғалім оқушылардың өлеңді таза, қатесіз, сауатты жазуын бақылайды.
| (Т)
«Спорт үйірмесі» өлеңін көшіріп жазады.
| Дескрипторы:
өлеңді көшіріп жазады.
| Оқулық, жазу дәптері
|
|
| Суреттегі заттар қай ойынның құралдары екенін анықтап, ойын аттарын жазады.
| Дескрипторы:
ойын аттарын жазады.
| Жазу дәптері
| 3. Ойтолғаныс
| Мұғалім сынып оқушыларының қандай үйірмеге қатысатындығын айтқызады, қиялына ерік беруіне қолдау көрсетеді.
| (Ө) «Қорытындыла» айдары
Өзі қатысып жүрген спорт үйірмесі туралы әңгімелей отырып, спортпен шұғылданған адамның денсаулығы қандай болатындығы туралы тұжырым жасайды.
| Дескрипторы: тақырыпты өз өмірімен байланыстырады.
| Оқулық
| Үй тапсырмасы
| Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.
| «Спорт деген немене?» өлеңін жаттап алу.
|
|
|
№63 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Өзіңді тексер
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: мәтіннің тақырыбы мен авторын анықтайды. Өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып, сурет бойынша баяндайды. Қарапайым және нақтылау сұрақтарына жауап береді.
Дамытушылық: білетінін ойша жинақтап, тұжырым жасай білу дағдысы артады.
Тәрбиелік: салауатты өмір салтын ұстанып, өз денсаулығын сақтауға үйренеді.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| 1.
Қызығушылығын ояту
| Мұғалім оқушыларға хормен тақпақ айтқызып, сабаққа белсенділігін арттырады.
| Кел, балалар, күлейік,Күлкіменен түлейік.Қабақтүйгеннекерек?Көңілдібопжүрейік.
|
|
| 2. Мағынаны тану
| Мұғалім оқушылардың өткен тақырыптар бойынша білімін еске түсіруіне көмектеседі.
| 1. Әріптердің қайсысы дәруменнің атауын білдіреді?
А, С, Ю, Ж, В, Д, Р, Ш, Е
| Дескрипторы:
адам ағзасына қажет дәрумендерді анықтайды.
| Оқулық
|
| Мұғалім оқушылардың еркін ойлауын белсендіреді.
| 2. Тиісті сөзді қойып, мақалдарды оқиды.
Денсаулық–зорбайлық.
Денісаудыңжанысау.
| Дескрипторы: тақырыпқа сәйкес мақалды аяқтап оқиды.
| Оқулық
|
| Мұғалім оқушылардың білімін еске түсіруіне көмектеседі.
| 3. Еңбек құралдарының жұмысын үлгі бойынша айтады.
(Балта шабады, қайшы кеседі, арааралайды, кетпен қопсытады, тырнауыштазалайды, күрек қазады, балға шегеқағады).
| Дескрипторы:
еңбек құралдарының не істейтінін біледі.
| Оқулық
|
| Мұғалім оқушылардың білімін еске түсіруіне көмектеседі.
| 4. «Аурудан аяған күштірек» мәтінінің жанры әңгіме екенін табады.
| Дескрипторы:
мәтіннің жанрын біледі.
|
|
| Оқушылардың ертегі тақырыбын, кейіпкерін дұрыс анықтауын қадағалайды.
| 5. Суреттегі кейіпкерлер туралы оқыған мәтін тақырыбын атайды. («Жаман әдеттің әлегі»).
– Қай кейіпкердің суреті жоқ?(Сиқыршыныңсуретіжоқ).
| Дескрипторы: ертегінің тақырыбы мен кейіпкерін анықтайды.
| Оқулық
|
| Оқушылардың мәтін тақырыбын анықтауына көмектеседі.
| 6. Төмендегі үзінді қай мәтіннен алынғанын анықтайды.
«Кәмпитті көп жейсің. Содан тісіңауырады, – деп, аяушылық білдірді. Ешкініөзіқайырыпкелді».(«Жамалдыңөкініші»).
| Дескрипторы: мәтін тақырыбын анықтайды.
| Оқулық
|
| Мұғалім оқушылардың сауатты, көркем жазуын белсендіреді. Мәтін құрылымын жақсы білуін қадағалайды.
| 7. Мәтіннің құрылысына байланысты тіркестерді ретімен жазады.
Оқиғаныңбасталуы,дамуы,аяқталуы.
| Дескрипторы:
мәтін құрылысын біледі.
| Оқулық
|
| Оқушылардың кейіпкерге кеңес жазуын қадағалайды.
| 8. Оқушылар мәтінді оқып, Нығыметтің денсаулығына пайдалы кеңес жазады.
| Дескрипторы:
кейіпкерге кеңес жазады.
| Оқулық
| 3. Ойтолғаныс
| Оқушылардың тақырыпқа сай мақалдар жазуын қадағалайды.
| 9. Тарауды оқу барысында денсаулық туралы оқыған мақалдарды есіне түсіріп жазады.
| Дескрипторы: тақырыпқа сай мақалдар жазады.
| Оқулық
| |
|
|