Осысабақтақол
жеткізілетін оқумақсаттары
| 8.3.3.3циклбасқарунұсқаулығын қолдану(continue,break,else);
| Сабақтыңмақсаты
| Барлықоқушы:Elseұғымыменқызметін анықтау;
Оқушылардың көбі:Elseнұсқаулығының орындалуын талдау мен қолдану;Кейбір оқушылар:Elseнұсқаулығын қолданудың маңыздылығынтұжырымдау.
| Ойлаудағдылары
| Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау.
| Бағалаукритерийі
| Elseұғымыменқызметін анықтайды; Elseнұсқаулығының орындалуын талдайдыәріқолданады; Elseнұсқаулығынқолданудыңмаңыздылығынтұжырымдайды.
| Тілдікмақсаттар
| Пәндіклексикажәнетерминология:
Else-иначе-әйтпесе.
| Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы
Еlse нұсқаулығы ...және ...циклдарының сыртында орналасады.Else операторы қолданылған for циклінің құрылымын жазыңдар.Elseоператорықолданылғанwhileциклініңқұрылымынжазыңдар.
| Құндылықтарғабаулу
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы»құндылығықалыптасады. Ынтымақтастық:топтықжұмысбарысындажылулыққарым-қатынастардамиды,ынтымақтастықдағдыларықалыптасадыжәнесындарлыкөзқарасдамиды,қарым-қатынастардықалыптастырукезіндесыниойлауқабілетідағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғниакадемиялық адалдықпринциптерінсақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікдағдысықалыптасады.
| Пәнаралық
байланыс
| Программакодыағылшынтіліндежазылады,математикалықамалдар
қолданылады.
| Алдыңғыбілім
| Breakциклін басқару.
| Сабақтыңбарысы
| Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері/уақы
т
| Мұғалімніңәрекеті
| іс-
| Оқушыныңіс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басыҰйымдастырукезеңі/5мин
Сыныптакөңілді ахуалорнату
| Сәлемдесу,
| Оқушылармұғалімменсәлемдеседі.
|
|
| түгендеу.
|
|
| «Мағандосымның ...ұнайды»әдісі.
| Оқушылар сыныптасының өзінеұнайтын тұстарын ғана айтады.Мысалы,Аиданың елгезектігіұнайды.
Мақсаты:Оқушыларбір-біріне
| Қошеметкөрсету.
|
| жақсықарым-қатынасорнатады,
|
|
| сондай-ақбарлықоқушының
|
|
| қатыстырылуыарқылысабаққа
|
|
| белсенділігіартады.
|
| «Мозайка»әдісі.
|
|
| Топқабіріктіру/2мин
Қызығушылықтыояту Өткен сабақтыпысықтау/5мин
|
«Алтынсаха»ойыны.
| Оқушылар «жұлдыз», «ай», «күн»суреттерін құрастыру арқылытоптарғабірігеді. Оқушылар қоржыннан нөмірленгенсахаларды алып сұрақтарға жауапбереді.
Вreakнұсқаулығы циклжұмысынақалайәсеретеді?
for i in range(1,10): if i ==4 :breakциклінешеретжұмысістейді? Вreak-тіциклде шартсызқолдансақ, қандай нәтижеаламыз? Циклдебірнешеbreakнұсқаулығынқолдануғаболама?Себебінтүсіндір. Вreak пен сontinue цикл басқарунұсқаулықтарын программажазудақолданабілуқаншалықтымаңызды? Шарттексеруоператорының
else командасы қандай қызметатқарады?Есіңе түсір.
|
СмайликтерарқылыҚБ
| Суретқиындылары ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.
Астана,
2013
| СабақтыңортасыМағынанытануОқулықпенжұмыс\5мин
Саралаутапсырмалары Жекежұмыс
| Оқулықтағыақпараттыоқушыларменбірге талдайды.Слайд материалыарқылытаныстырылымжасайды.
1-тапсырма жалпытапсырма.
Мұғалімкөмектеседі.
| Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады. Визуалды ақпарат алады.Мұғаліммен біргеталдайды. Мақсаты: аудиал мен визуалоқушылардыбілімменқамтамасызету.
1-тапсырманы мұғалімнің көмегіменорындайды.
1)
Nнатуралсаныберілген.Солсанныңцифрларыныңарасында«7»цифрыболса,циклжұмысынтоқтатып
«Error», әйтпесе санныңцифрларыныңқосындысын экранғашығаратын программа құрастыр.x=int(input('N='))
k=s=0whilex!=0:
k=x%10 x//=10s=s+k
if k == 7:print('Error')
|
6балл
|
Оқулық,жұмысдәптері.
Компьютер,оқулық.
|
Топтықжұмыс
|
2-тапсырма көлеміүлкентапсырма.
| break
else:
print(s)
Дескрипторлар:
Программада циклдіңорындалуынанықтайды; Else циклінің жазылу кодынанықтайды; Программакодын тексереді.
2)
Латын әріптерінен құралғанL жолберілген. Осы жолда «k» әрпі кездесеме?Анықтаңдар.Егеріздегенәріпкездессе,онда«bar»,алкездеспесе
«joq»жауабынэкранғашығаратынпрограммақұрастыр.
Программа коды:x=int(input('x='))k=s=0
while x!=0:k=x%10x//=10
ifk <5:
print('Joq')break
else:
print('Ia')
Дескрипторлар:
Программада циклдіңорындалуынанықтайды; Else циклінің жазылу кодынанықтайды; Программакодын тексереді.
3)
ҰзындығыN(1≤N≤20)бүтінсандармен бір ғана бөлшек саннан тұратынтізбекберілген.Бөлшексанкейжағдайлардатізбектекездеспеуідемүмкін. Осы тізбектебөлшек болса,ондасанның орнын, әйтпесе «joq»жауабынэкранғашығаратынпрограммақұрастыр.Программададеректертігінененгізіледі.
Дескриптор:
Программада циклдіңорындалуынанықтайды; Else циклінің жазылу кодынанықтайды; Программакодын тексереді.
|
4балл
|
|
| Алдыменмұғалімніңкөмегімен,соданкейін өз бетіншеорындайды.
| 2-тапсырманы мұғалімніңнұсқауыменөзбетіншеорындайды.
1,2-практикалықтапсырмалардың
программа кодын талдаңдар (1, 3-суреттер). Екі программадағы еlseблогының қызметіне түсініктемеберіңдер.
Дескриптор
- Else операторының қызметінанықтайды.
|
|
| Сабақтың соңыОй толғанысЖаңа білімдібекіту/5мин
Керібайланыс
/2мин
| «Венндиаграммасы»
«БББкестесі»әдісі.
| Оқушылар топтық жұмыс жасайдыВreakсontinue,еlseциклнұсқаулықтарының негізгі ұқсастықпен айырмашылықтарын салыстыраотырып, бағала. Бұлнұсқаулықтардың программақұрудағымаңызықандай?
Программа құруды қаншалықтыжеңілдетеді?Ойыңдыортағасал. Оқушыларсабақтуралыбұрыннанне білетінін, сабақта не білгенін жәненебілгісікелетінін кестегежазады.
| Бірін-бірібағалау.
| А4
парағы
| Саралау. Сіз қандай тәсілменкөбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілеттірекоқушыларға қандай тапсырмаларбересіз?
| Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?
| Денсаулық жәнеқауіпсіздіктехникасын
сақтау
| Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс,жұптықжұмысарқылысабақтымеңгерту.«Мағандосымның
...ұнайды» әдісін қолдану арқылысыныптакөңілді ахуалорнату,
«Аспан денелері» арқылы топқабіріктіру. «Миға шабуыл» әдісіарқылыөткенсабақпен жаңасабақты ұштастыру, Мағынаны танубөлімінде оқып жатқан тақырыптыңқажетін түсінуге топтық жұмыс пендеңгейлік тапсырмалар беру, ойтолғаныс бөлімінде «Венндиаграммасы», шағын тест, керібайланысжасату:«БББ кестесі».
| Смайликтерарқылы, ауызша, жазбаша түрдеқалыптастырушыбағалаудыіскеасыру.
| Компьютер-менжұмыскезіндегіқауіпсіздікережелері н ескетүсіру.
| Жалпыбағалау
Сабақтаең жақсыөткен екінәрсеқайсы?(оқытумен оқуғақатысты)
1:
2:
Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоңықпалетереді?(оқытумен оқуғақатысты)
| 7-сабақ.
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:
Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау Күні: Мұғалімніңаты-жөні:
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтыңтақырыбы
| 4.7Алгоритмніңтрассировкасы
| Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары
| 8.3.2.1алгоритмніңтрассировкасынжүзегеасыру;
| Сабақтыңмақсаты
| Барлық оқушы: трассировкалау ұғымы мен қызметін анықтау;Оқушылардың көбі: программадағы қателерді түзетудің орындалуынталдау,қолдану;
Кейбіроқушылар:программадатрассировканықолданудыңмаңыздылығынтұжырымдау.
| Ойлаудағдылары
| Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау.
| Бағалаукритерийі
| Трассировкалауұғымыменқызметінанықтайды; Программадақателердітүзетудің орындалуынталдайды,қолданады; Программада трассировканы қолданудың маңыздылығынтұжырымдайды.
| Тілдікмақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:Түзету-отладка-debuggingТрассировка-трассировка-tracingҚадам-шаг-step
Компиляция-компиляция-compilationҚате-неправильно-error
Тестілеу-тестирование-testing
| Диалог/жазбашажұмысқақажеттіфразалартоптамасы
...кездесетін қатеменжұмысжүргізуретін білдіреді.
...–программаныңжұмысқабілетінтексеругеарналғанарнайыдайындалғандеректердікомпьютергеенгізу болыпсаналады.
| Құндылықтарғабаулу
| «Мәңгілікел»жалпыұлттықидеясыбойынша«еліміздіңұлттыққауіпсіздігіжәнебүкіләлемдік,өңірлікмәселелердішешугежаһандықтұрғыданқатысуы»құндылығықалыптасады. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастардамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарасдамиды,қарым-қатынастардықалыптастырукезіндесыниойлауқабілетідағдыланады. Академиялықадалдық:өзгелердіңидеяларыменойларынқұрметтейді,яғниакадемиялық адалдықпринциптерінсақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікдағдысықалыптасады.
| Пәнаралықбайланыс
| Программакодыағылшынтіліндежазылады,математикалықамалдар
қолданылады.
| Алдыңғыбілім
| Elseциклін басқару.
| Сабақтыңбарысы
| Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері/
уақыт
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушыныңіс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| СабақтыңбасыҰйымдастыру
кезеңі
Топқабіріктіру:
Қызығушылығын ояту Миғашабуыл
| Сәлемдесу,түгендеу.
Сыныпта көңілдіахуалорнату:«Сәлемсөздің патшасы».
«Бағдаршам» әдісіарқылы топқабіріктіру.
«Зерттеушілікконференция»әдісінқолдануарқылыжобажұмыстарынқорғауғаықпалету.
Миға шабуылстратегиясыарқылыжаңа тақырып пенөткен сабақтыұштастыру.
| Оқушылармұғалімменсәлемдеседі. Оқушыларүлестірмеқағаздаралады.Қағаздажазылғанәрелдіңсәлемдесусөзімен сыныптасымен сәлемдеседі.Қазақтілінде–сәлеметсізбе!
Орыс тілінде – здравствуйте!Ағылшын тілінде –hello! (хеллоу)Француз тілінде – bonjour! (бонжуу)Хинди тілінде – namastee! (намасти)Жапон тілінде – konnichiwa!(конничава)
Қытай тілінде – nihoo! (нихао)Испан тілінде – Hola! (оль-ла)Түріктілінде–merhaba!(мерхаба)
Мақсаты:Оқушыларбір-біріменжақсықарым-қатынасорнатады,сондай-ақбарлықоқушынықатыстыру арқылы сыныптың жалпысабаққабелсенділігі артады. Оқушыларбағдаршам түстеріарқылытоптарғабірігеді.
Оқушылар ұсынылған тақырыпбойынша өз жобаларыментаныстырады. Жоба бойыншасыныптастарының пікірінанықтайды. Жинақталғандеректердің құнды болуынанықтайды.Жобанықорғайды.
Оқушыларберілгентапсырманыорындайды.
|
|
Үлестірмеқағаздар
ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.
Астана,
2013
Интерактив
-тітақта
|
| |