|
Информатика 3 1-тоқсан 8-сынып. Сынып 8 атысандар атыспаандар
3-сабақ.
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау Күні: Мұғалімніңаты-жөні:
Сынып: 8 Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
| Сабақтыңтақырыбы
| §4.3Whileциклі
| Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары
| 8.3.3.1Whileцикл операторын пайдалану;
| Сабақтыңмақсаты
| Барлықоқушы:whileциклініңжұмысынанықтау;
Оқушылардыңкөбі:whileциклінің орындалуынталдау,қолдану;
Кейбір оқушылар:while циклінпрограммада қолданудың маңыздылығынтұжырымдау.
| Ойлаудағдылары
| Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау.
| Бағалаукритерийі
| whileциклініңжұмысын анықтау; whileциклінің орындалуын талдау,қолдану; whileциклінпрограммадақолданудыңмаңыздылығынтұжырымдау.
| Тілдікмақсаттар
| Пәндіклексикаментерминология:
While-әзірше-покаШарт-условия-termsЛогика-логика-logicalsАқиқат-истина-trueЖалған-лож-false
|
| Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы
|
| Шартциклі...–резевтіксөзден және...өрнектентұрады.
Шартциклінің логикалықөрнегі...немесе...мәнінғанақабылдайды.
| Құндылықтарғабаулу
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы»құндылығықалыптасады. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым-қатынастар дамиды,ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастардықалыптастырукезіндесыни ойлауқабілеті дағдыланады. Академиялықадалдық:өзгелердіңидеяларыменойларынқұрметтейді,яғниакадемиялық адалдықпринциптерінсақтайды. Өмірбойыоқу,Қазақстандық патриотизмжәнеазаматтық жауапкершілік
дағдысықалыптасады.
| Пәнаралықбайланыс
| Программа кодтары ағылшын тілінде жазылады, математикалық сандар менамалдарқолданылады
| Алдыңғыбілім
| Кірістірілгенциклдердіұйымдастыру.
| Сабақтыңбарысы
| Сабақтың
| Мұғалімніңіс-
| Оқушыныңіс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| жоспарланған
| әрекеті
|
|
|
| кезеңдері
|
|
|
|
| /уақыт
|
|
|
|
| Сабақтың басыҰйымдастырукезеңі/5мин
| Сәлемдесу,түгендеу.
| Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.Оқушылар бір-бірінің желкелерінеқолдарын қойыпшеңбер болыптұрады.Мұғалім«алма»дегендеалға
|
|
| Топқабіріктіру:/2мин
Қызығушылықтыояту.
Өткенсабақтыпысықтау
/5мин
Миғашабуыл/2мин
| Сыныптапсихологиялықахуалорнату.
«Смайликтер»әдісі.
«Он сұрақ» әдісі.Мұғалім біроқушыны таңдапалып, оныңмаңдайынанегізгі сөзжазылғанстикердіжапсырады
«Миға шабуыл»әдісі арқылыөткен сабақ пенжаңа сабақтыұштастыру,проблеманыбіргешешу.
| бір рет секіреді, «апельсин» дегендеалға екі рет секіреді, «банан» дегендеартқа айналады. Осылай сабаққакөңілдіқатысады. Оқушылар үш түрлі көңілдісмайликтерарқылытоптарғабірігеді.
Қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қояалады,оғанжауап «ИӘ»немесе
«ЖОҚ»депберіледі.Арықарайкелесіоқушыжалғастырады.
Оқушылар берілген сұрақтар бойыншапікірлерін еркінжеткізеді.
Интерактивті тақтадан түстердікөрсетіп таңдату.
1.Күнделікті тұрмыстаөзімізгекеректізатты көп заттыңішіненқалайтаңдап аламыз?
«Циклдікпроцесс»дегеніміз не? Циклдік процестерге күнделіктіөмірден қандай мысалдар келтіреаласың? Программалауда циклдердіңқандайтүрлерібар?Есіңетүсір. «Шарт» пен «цикл» ұғымын қалайбайланыстырған болар едің?Мысалкелтір.
| Қошеметкөрсету
МедальдарарқылыҚБ
| Смайликтер ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.
Астана,
2013
| Сабақтыңортасы.
Мағынанытану.
Оқулықпенжұмыс/5мин Саралаутапсырмалары. Топтықжұмыс/3мин
| Оқулықтағыақпараттыоқушыларменбірге талдау.Слайдматериалыарқылыкөрсету.
1-тапсырмажалпытапсырма.Мұғалімкөмектеседі.
«Ойлан, бірік,бөліс»әдісі:
| Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады. Визуалды ақпараталады.Мұғалімменбіргеталдайды. Мақсаты: аудиал мен визуалоқушылардыңбілімалуынажағдайжасау. 1-тапсырмадаоқушылармұғалімменбіргетапсырманыталдайды
.
Практикалықжұмыстаорындалғанесептіңпрограммакодынталдаңдар.Программаныңәрбірқатарыныңатқаратынқызметінетүсініктемежазыңдар.
|
2балл
|
Интерактивті тақта
Информатика. 8-сыныпоқулығы
|
Жекежұмыс12мин
|
2-тапсырмакөлемі үлкентапсырма.
Мұғалімкөмектеседі.
| k=N%10 – сандардың жұп екенінанықтау;
s+=k–жұпсандардыңқосындысынанықтау;
s%2=1-сандардыңқосындысыныңтақекенін анықтау
Дескриптор
-whileциклініңқызметінанықтайды;
-сандардыңжұпнемесетақекенінтексеруоператорларын анықтайды.
Оқушылар жеке практикалықжұмыстарорындайды:
тапсырманы мұғалімнің нұсқауыбойыншаөзбетіншеорындайды.
N натурал саныберілген. Солсанның цифрларыныңкөбейтіндісінтабатынблок-сызбақұрастыр.Есептіңпрограммакодынжаз.
Шешуі:
Программа кодын жазу алгоритмі:Дескрипторлар:
Санды енгізу кодынанықтайды; Цифрлардың көбейтіндісінанықтайды; Whileциклін қолданады; Программа кодын компьютердетексереді.
2)
N натурал саныберілген. Сол санныңнеше таңбалы сан екенін анықтайтынблок-сызбаны құрастырып, программакодын жаз.
Дескрипторлар:
|
6балл
|
Компьютер
,оқулық
Информатика. 8-сыныпоқулығы,компьютер.
|
Жұптықжұмыс
|
3-тапсырмашығармашылықтапсырма. Өзбеттеріншеорындауынқадағалау.
| N натурал санын енгізу кодынанықтайды Санның неше таңбалы санекенінанықтаукодынжазады; Программада while циклінқолданады; Программакодын тексереді.
3)
N натурал саны берілген. Сол санныңцифрларының арасындағы ең үлкенінтабатын блок-сызбанықұрастыр.
Есептіңпрограммакодын жаз.
Дескриптор:
Блок-схемалардықолданады: Санның үлкенін табу кодынжазады; Программа кодын компьютердетексереді.
4)
Берілген программа кодын талдаңдар.Программажұмысынаяқтағандаэкранғақандайнәтижебереді?Программа нәтижесіне қарап, есептіңшартын анықтаңдар.
Дескриптор:
Санды енгізу кодынанықтайды; Шартты тексеру циклінқолданады; Санды кері жазу кодынанықтайды.
3-тапсырманы өз беттеріншеорындайды.
Практикалық жұмыста берілгенесептің шартынөзгертіп,берілген санның құрамындағынөлдердіанықтаукерекболса(3-
сурет), онда программа кодына қандайөзгеріс жасауға болады? Программакодын өзгертугеұсынысжасаңдар.
Ұсыныстарыңдыдәлелдеңдер.
|
4балл
|
|
|
| Дескриптор
- Шартты алдын ала тексеретінциклді қолданудыңмаңыздылығынтұжырымдайды.
|
|
| Сабақтыңсоңы
Ой толғанысЖаңа сабақтыбекіту 5мин
| Сабақты бекітусұрақтары
| Оқушылартестсұрақтарынажауапбереді.
«Шарт циклі» дегеніміз не?2.Whileоператорықалайжұмысістейді? Шарт циклы қандай жағдайдатоқтайды? Шарт цикліне қандай есептердімысалретіндекелтіреаласың?
| Өздерін-өзібағалау
| Интерактивті тақтаsabaq.kz/kahoot-арқылы-тест-құрастыру
| Кері байланыс/2мин
| «Аяқталмағансөйлемдер»әдісі
| Менбүгінбілдім.
|
|
|
|
| Менбүгінсезіндім. Мен келесі сабақта білгім келеді.Сөйлемдерінтолықтырыпжазады.
.
|
| ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.
Астана,
2013
| Саралау.Сізқандайтәсілмен
| Бағалау.Сізоқушылардыңматериалдыигеру
| Денсаулық
| көбірекқолдаукөрсетпексіз?
| деңгейінқалайтекерудіжоспарлапотырсыз?
| және
| Сізбасқаларғақарағанда
|
| қауіпсіздік
| қабілеттірекоқушыларға
|
| техникасы
| қандайтапсырмаларбересіз?
|
| нсақтау
| Бірлескен жұмыс, жеке жұмысарқылысабақтымеңгерту.
«Смайликтер» арқылы топқабіріктіру,«Онсұрақ» әдісібойынша өткен тақырыптыпысықтау, миға шабуыл, «Ойлан,бірік, бөліс» әдісі, саралаутапсырмалары,керібайланыс:
«Аяқталмағансөйлем».
| Медальдерарқылы, ауызша, жазбаша түрдеқалыптастырушы бағалауды іске асыру. Саралаутапсырмаларына балл қою арқылы бағалау. Жалпы 10балл.
| Компьютермен жұмыскезіндегіқауіпсіздікережелерінескетүсіру.
| Жалпыбағалау
Сабақтаең жақсыөткен екінәрсеқайсы?(оқытумен оқуғақатысты)
1:
2:
Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоңықпалетереді?(оқытумен оқуғақатысты)
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\қиыншылықтарытуралыненіанықтадым,келесісабақтарданенәрсегеназараударуқажет?
| |
|
|