Главная страница

Информатика 3 1-тоқсан 8-сынып. Сынып 8 атысандар атыспаандар


Скачать 382.68 Kb.
НазваниеСынып 8 атысандар атыспаандар
Дата22.05.2023
Размер382.68 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаИнформатика 3 1-тоқсан 8-сынып.docx
ТипПрограмма
#1149950
страница1 из 8
  1   2   3   4   5   6   7   8

Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:

Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау.
Күні: Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

§4.1. Forциклі

Осы сабақта қолжеткізілетіноқумақсаттары

8.3.3.2forцикл операторынпайдалану;

Сабақтыңмақсаты

Барлық оқушы:For циклін Python программалау тілінде қолданутәсілін анықтау;

Оқушылардың көбі: Python программалау тілінде For циклініңорындалуын талдау, қолдану;

Кейбіроқушылар:Forциклінқолданудыңмаңыздылығынбағалау.

Ойлаудағдылары

Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау.

Бағалаукритерийі

  • For циклін Python программалау тілінде қолдану тәсілінанықтайды;

  • PythonпрограммалаутіліндеForциклініңорындалуынталдайды,қолданады;

  • Forциклінқолданудыңмаңыздылығынбағалайды.

Тілдікмақсаттар

Пәндіклексикаментерминология:

Цикл-цикл-loopҮшін-для-For

Диапазон-диапазон-RangeШексіз-бесконечный-infinite

Диалог /жазбашажұмысқа қажетті пайдалы фразалартоптамасы

  1. Алгоритмді құру кезінде қайталану саны белгілі болса қандай циклқолданылады?

  2. rangeфункциясы...жасайды.

  3. forоператорынrange функциясынқолданутүрлерін анықтаңдар.

Құндылықтарғабаулу

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалықөсу құндылықтарына сәйкес оқушыларды еңбекке жәнешығармашылыққа, ынтымақтастыққа, өмір бойы білім алуға баулу.Академиялық адалдық: академиялық адалдық принциптерін сақтауғанегізделген басқаадамдардың идеяларымен ойларын құрметтеу.

Пәнаралықбайланыс

Программакодтарыағылшынтіліндежазылады.

Алдыңғыбілім

Python программалау тілінде сызықтық, шартты алгоритмдердіпрограммалау.

Сабақтыңбарысы




Сабақтыңжоспарланған

кезеңдері/уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушыныңіс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басыҰйымдастырукезеңі/3мин


Топқабіріктіру/2мин

Қызығушылықты оятуӨткенсабақтыпысықтау

/7мин

Сәлемдесу,түгендеу.
Психологиялық ахуалорнату, ширатужаттығуы.

«Топтасқан сандар»тәсілі арқылытоптарғабіріктіру.

«Жаңбырша жауғансұрақтар»әдісі.

Оқушылармұғалімменсәлемдеседі
«Пойыз» жаттығуы. Ойынортада жүргізіледі. Еңалдымен, 1, 2, 3-ке саналыпалады. 1-нөмірдегілерқолдарын бір рет соғып,аяқтарымен еденді екі реттарсылдатады, 2-нөмірдегілерқолдарын екі рет соғып,аяқтарымен еденді үш реттарсылдатады. Ал, 3-нөмірдегілерқолдарынүшретсоғып, аяқтарымен еденді бірреттарсылдатады.

«Топтасқансандар»тәсіліарқылы1,2,3депретіменсаналғанбойыншаоқушылартопқабірігеді.

Әртоппараққасұрақтаржазып,бір-бірінелақтырады.Алғансұрақтарынажауапжазып, кері лақтырады. Жауапжазылған парақты қағып алыпоқушы,солжауаптансұрақтудырып,әріқарайлақтырады.Ойыносылайжалғасабереді.



Қошеметкөрсету.

СмайликарқылыҚБ.


ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.

Астана,

2013



Миғашабуыл/3мин


«Миғашабуыл»әдісіарқылы өткен сабақпен жаңа сабақтыұштастырумақсатындапроблеманы біргешешу.

Берілген сурет туралы неойлайсындар?Оқушыларсын тұрғысынан ойланып өзпікірлерін айтады. Тақырыптыөздеріашады.



Ауызшамадақтау.










  • Циклдер жайлы небілесің?

  • Бұл ұғымның біздіңөмірімізге қандайбайланысыбар?













  • Табиғат пен адамөмірінде циклдердіңмаңызықандай?

  • Циклдердің адамөміріндегі маңызықандай депойлайсыңдар?

  • Математикадациклдергенежатады?







Сабақтыңортасы.

Мағынанытану.

Оқулықпенжұмыс/5мин

Оқулықта берілгенақпараттыоқушылармен біргеталдайды.

Слайд материалыарқылытаныстырылымжасайды.

Оқушылар оқулықтағыақпаратпен танысады,визуалды ақпарат алады.Мұғалімменбіргеталдайды.
Мақсаты: аудиал мен визуалоқушылардың білім алуынажағдай жасау.










Дәптерменжұмыс:

Негізгі ұғымдар мен сабақтақолданылатын терминсөздердідәптерлерінежазады.

Үш тілде берілген терминсөздерді мұғаліммен біргеқайталайды.




Информатика. 8 -сыныпоқулығы


Практикалықжұмыс/15мин


1-тапсырма жалпытапсырма. Мұғалімкөмектеседі.

  1. тапсырма

Оқушылар практикалықтапсырмаларды жекеорындайды.

1)

K мен N (1≤K≤N≤100) барлықжұп сандарды экранғашығаратын программақұрастыр.

Дескрипторлар:

    • Жұп сандардыанықтайды;

    • Қайталану санынанықтайды;

    • Жұп сандарды табуалгоритмінқұрады;

    • Алгоритмдікомпьютердепрограммалайды;

    • Нәтижесінтексереді.

2)

N(10≤N≤99)санына дейінгіекі таңбалы сандар арасындаекі цифры да бірдей сандардыэкранғашығаратынпрограмма

4балл


Компьютер,информатика. 8-сыныпоқулығы


Топтықжұмыс


2-тапсырмакөлеміүлкентапсырма.

Алдымен мұғалімніңкөмегімен, соданкейін өзбетіншеорындайды.

құрастыр. Екі таңбалы сан 10-нан басталады.

Дескрипторлар:

  • Екі таңбалы сандардиапазонынанықтайды;

  • Екі саны бірдейсандардыанықтайды;

  • Екі саны бірдейсандарды анықтауалгоритмінқұрады;

  • Программаныкомпьютердеорындайды;

  • Нәтижесінтексереді.

3)

8 «А» сыныбында N (0 <N <30) оқушы бар. Оқушылардыңбойлары көрсетілген. Егерсыныптағы оқушының бойы140 см- ден қысқа болса, олаласа бойлы оқушыға жатады.Сыныпта неше оқушыныңбойы аласа екенін анықтайтынпрограммакодынжаз..

Дескриптор:

  • Қатысқан оқушыларсанын енгізеді;

  • Бойларыныңұзындығыненгізеді;

  • Бойларынсалыстырады;

  • Сыныпта аласа бойлыоқушылардың санынанықтайтын

2-тапсырманы мұғалімніңнұсқауымен өзбетіншеорындайды.

Практикалық жұмыстаорындалған программа кодын(3-сурет)талдаңдар.Егересепшартын «оқушылардың бойы140 пен 155 см аралығында»деп өзгертетінболсақ,программа кодына қандайөзгеріс жасау керек? Себебінтүсіндіріңдер.
Дескриптор

- For операторыныңқызметінанықтайды.









Жұптықжұмыс



3-тапсырмашығармашылықтапсырма. Өзбеттеріншеорындауынқадағалайды.

  1. тапсырманы өз беттеріншеорындайды.

Параметрліциклдеркөмегіменорындалатын қарапайым бірмысал құрыңдар. Құрғанмысалдарыңның Pythonтіліндегі

программакодыныңжобасындайындап,ұсыныңдар.

Дескриптор


    • Параметрлі циклдіанықтайды;

    • Параметрлі циклдіқолданады.







Сабақтыңсоңы

Ой толғаныс.Жаңа сабақтыбекіту/3мин


Керібайланыс:

/2мин

Сабақтыбекіту үшін

«эссе»әдісін қолдану.


«Тілекағашы»әдісі.

Оқушылартапсырманыжекеорындайды.

Циклдік операторлардыпрограммалауда қолданудыңмаңызынабағабер.

Дескриптор

-параметрлі циклдіқолданудың маңыздылығынтұжырымдайды.
Оқушылар сабақтан алғанәсерлерін стикерге жазыптілекағашынажапсырады

Өздерін-өзібағалау.

А4парағы

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірекқолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларғақарағанда қабілеттірек оқушыларғақандайтапсырмаларбересіз?

Бағалау.Сіз оқушылардың материалдыигеру деңгейін қалай текеруді жоспарлапотырсыз?

Денсаулық жәнеқауіпсіздіктехникас

ынсақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылысабақты меңгерту.«Топтасқан сандар»топқа біріктіру, «Сұрақтар жаңбыры»әдісі бойынша өткен тарауды пысықтау,миға шабуыл , саралаутапсырмалары,эссе , кері байланыс жасату: «Тілекағашы».

Фигураларарқылы,ауызша,жазбашатүрдеқалыптастырушыбағалаудыіскеасыру

Компьютерменжұмыскезіндегіқауіпсіздікережелерінеске

түсіру.


Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:

Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау.
Күні: Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

§4.2.Кірістірілгенциклдердіұйымдастыру

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары

8.3.3.2 Forциклоператорын пайдалану

Сабақтыңмақсаты

Барлық оқушы: кірістірілген цикл, күрделі цикл ұғымын анықтау;Оқушылардың көбі: кірістірілген циклдердің орындалуын талдау, қолдану;Кейбіроқушылар:кірістірілгенциклдердіқолданудыңтиімділігінтұжырымдау.

Ойлаудағдылары

Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау.

Бағалаукритерийі

  • Кірістірілгенцикл,күрделіциклұғымынанықтайды;

  • Кірістірілгенциклдердіңорындалуынталдайды,қолданады;

  • Кірістірілгенциклдердіқолданудыңтиімділігінтұжырымдайды.

Тілдікмақсаттар

Пәндіклексикаментерминология:

Кірістірілген цикл-интегрированный цикл-intagrated loopКүрделіцикл-сложныйцикл-complex loop

Төртбұрыш-прямоугольник-rectangleТабуляция-табуляция-tabulation

Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы

Бірінің ішіне екіншісін кірістіріп пайдаланған бірнеше қарапайым циклдерді... депатайды;

Кірістірілген циклдер көмегімен сандық және символдық деректерді... түріндеэкранғашығаруғаболады.

Құндылықтарғабаулу

  1. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы»құндылығықалыптасады.

  2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым-қатынастар дамиды,ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастардықалыптастырукезіндесыни ойлауқабілеті дағдыланады.

  3. Академиялықадалдық:өзгелердіңидеяларыменойларынқұрметтейді,яғни

академиялықадалдықпринциптерінсақтайды.




4.Өмірбойыоқу,Қазақстандықпатриотизмжәнеазаматтық жауапкершілік

дағдысықалыптасады.

Пәнаралық

байланыс

Программакодтарыағылшынтіліндежазылады,математикалықсандармен

амалдарқолданылады.

Алдыңғыбілім

Forциклі.

Сабақтыңбарысы

Сабақтың

Мұғалімніңіс-

Оқушыныңіс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

жоспарланған

кезеңдері

әрекеті










/уақыт













СабақтыңбасыҰйымдастырукезеңі/5мин

Сәлемдесу,

түгендеу.

Сыныптапсихологиялықахуалорнату.

«Шаңырақ» әдісі.Мұғалім ортадатүрлі-түстіленталардыңбастарын бірқолына жинапұстап тұрады.

Бірінші мұғалім біроқушының біржақсы қасиетінайтады.

Оқушылармұғалімменсәлемдеседі.


Оқушылар шеңбер болыплентаның екінші ұшын ұстапшаңырақ құрыптұрады.

Келесі оқушы сол жақсы қасиетінетағы бір жақсы қасиетін қосыпайтады, барлық оқушылар солайқайталайды. Мысалы, Алтынайақылды қыз деп мұғалім айтады,ал Алтынай Бегман ақылды жәнежігерлібаладеп жалғастырады.


Қошеметкөрсету.

ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.

Астана,

2013

Топқабіріктіру:2мин


«Жеребе»әдісі.

Оқушылар жеребе тастау арқылытоптарғабірігеді.








Қызығушы-лықты оятуӨткенсабақтыпысықтау

/5мин

«Қатені ұста»әдісі.

Оқушылар мәтіндегі қатеніанықтайды:
Python-даforоператорыбелгілібір есептеуде көрсетілген мәнгежеткенге дейін жұмыс жасайды.Параметрлі цикл жұмысынұйымдастыруүшінforоператорын loop () функциясыменбіргеқолдану керек.

for операторын range ()функциясынқолданутүрлері

foriinrange(n)

forі inrange(k,n * n )forіinrange(k,n2)

Кейбір программаларда циклдібасқару мүмкін болмай қалады.Әрине, бұл программалау кезіндежіберген қателерден туындайтынжағдай.Мұндай циклдердікүрделіциклдердеп атайды.

МедальдарарқылыҚБ






Миғашабуыл/3мин


«Миға шабуыл»әдісі арқылыөткен сабақ пенжаңа сабақтыұштастыру,продлеманы біргешешу.


Оқушылар берілген сұрақ туралыпікірлерін еркін жеткізеді:

  • «Кірістірілген цикл» дегенімізне?

  • Екі for циклін бір-біріне кірістіріппайдалансақ, қандай нәтижеалуымызмүмкін?

  • Кірістірілген циклдер қандайесептердішешуде қолданылуымүмкіндепойлайсың?







Сабақтыңортасы

МағынанытануОқулықпенжұмыс:/5мин
Саралаутапсырмалары.
Жекежұмыс/15мин

Оқулықтағыақпараттыоқушыларменбіргеталдайды.

Слайд арқылытолықтырады.

1-тапсырма жалпытапсырма. Мұғалімкөмектеседі.

Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады, визуалды ақпараталады. Мұғаліммен біргеталдайды.
Мақсаты: аудиал жәневизуалоқушылардың білім алуынажағдай жасау.



  1. тапсырманы мұғалімніңкөмегімен орындайды.

1)

Кіріктірілген циклдердіңкөмегімендеректердіn=5жағдайыүшінтіктөртбұрыштүріндеэкранғашығар.

Тапсырманы орындауға ұсыныс:шарт тексеру операторыменциклдарды кірістіріп пайдаланғантиімді.

i=j=0

for i in range(1,6):forjinrange(1,6):

print(i*j,end="\t")

print()

Дескрипторлар:

    • Сыртқы және ішкіциклдердіанықтайды;

    • Ішкі және сыртқы циклпараметрлеріне айнымалыенгізеді;

    • Компьютердепрограммакодын жазады;

    • Нәтижесінтексереді.

2)

Программа орындалу аяқталғансоңx айнымалысы қандай мәнгеиеболады?

Ауызшамадақтау.

6балл

Информатика. 8-сыныпоқулығы


Компьютер

,оқулық


Топтықжұмыс.


2-тапсырмакөлеміүлкен тапсырма.алдымен мұғалімкөмегімен, соданкейін өз бетіншеорындайды.


Дескрипторлар:

  • Программакодынанықтайды;

  • Программада сандардиапазонынанықтайды;

  • Программадақолданылатын циклдердіжазады;

  • Оң жақ оператордтыңмәнін сол жақ операторғақосуалгоритмінжазады;

  • Компьютерге программакодын жазады;

  • Нәтижесінтексереді.


2-тапсырманы мұғалімніңнұсқауымен өзбетіншеорындайды.

Практикалықтапсырмадағы«жайсандарды анықтау» программакодына талдау жасай отырып,программаның әрбір жолынатүсініктемежазыңдар.

Дескриптор
-кірістірілген циклдердіқолданудың маңыздылығынтұжырымдайды.


4балл




Сабақтыңсоңы.

Ой толғаныс.Жаңа сабақтыбекіту/3мин

Сабақты бекітусұрақтары.

Оқушыларсұрақтарғажауапбереді:

  1. Кірістірілген циклдердіңжай циклдерден қандайайырмашылығыбар?

  2. Кірістірлген циклдердіңорындалууақытынқалайесептеугеболады?

  3. Бірнеше циклдікірістіріппайдаланудыңпрограмма

Өздерін-өзібағалайды.










жұмысынакеріәсеріқандай?

4. Деректердітіктөртбұрышты кестетүріндеберупрограммасын жазудақайоператордың жұмысымаңыздысаналады?







Кері

байланыс/2мин

«Бас,жүрек, қол»

әдісі.


Оқушылар алған білімдері туралыбаспен ойланады, жүрекпенайтадыжәнеқолменжасағандығытуралыайтады.

Саралау.Сізқандай

Бағалау.Сізоқушылардыңматериалдыигеру

Денсаулық

тәсілменкөбірекқолдау

деңгейінқалайтекерудіжоспарлапотырсыз?

және

көрсетпексіз?Сіз




қауіпсіздік

басқаларғақарағанда




техникасы

қабілеттірекоқушыларға




нсақтау

қандайтапсырмалар







бересіз?







Бірлескен жұмыс, жекежұмыс, жұптық жұмысарқылысабақтымеңгерту.

«Жеребе» арқылы топқабіріктіру, «Қатені ұста» әдісібойынша өткен тақырыптыпысықтау, миға шабуыл,деңгейлік тапсырмалар,керібайланыс жасату: «Бас,жүрек, қол».

Медальдерарқылы, ауызша мен жазбаша түрдеқалыптастырушыбағалаудыіскеасыру.

Компьютермен жұмыскезіндегіқауіпсіздікережелерінескетүсіру.

Жалпыбағалау

Сабақтаең жақсыөткен екінәрсеқайсы?(оқытумен оқуғақатысты)

1:

2:

Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоңықпалетереді?(оқытумен оқуғақатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\қиыншылықтарытуралыненіанықтадым,келесісабақтарданенәрсегеназараударуқажет?
  1   2   3   4   5   6   7   8


написать администратору сайта