Главная страница

Информатика 3 1-тоқсан 8-сынып. Сынып 8 атысандар атыспаандар


Скачать 382.68 Kb.
НазваниеСынып 8 атысандар атыспаандар
Дата22.05.2023
Размер382.68 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаИнформатика 3 1-тоқсан 8-сынып.docx
ТипПрограмма
#1149950
страница6 из 8
1   2   3   4   5   6   7   8







Дәптерге қоңыз қозғалысыныңтраекториясын салыңдар.

Нұсқағышбірқадаммен жылжиды.


  • Программалау үшін алгоритмніңмаңызықандай?

  • Программада жібергенқателеріңдіқалайанықтап,жөндейсің? Тәжірибеңе сүйеніпәңгімеле.

  • Программа жолдарын біртіндепорындаудыңқажеттілігінеде?







Сабақтыңортасы

МағынанытануОқулықпенжұмыс

Оқулықтағыақпараттыоқушылармен біргеталдайды.

Мұғалім слайдматериалы арқылыдемонстрациялайды.

Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады.Визуалдыақпараталады.Мұғаліммен біргеталдайды.
Мақсаты: аудиал және визуалоқушылардыңбілімалуынажағдайжасау.







Саралаутәсілдері
Топтықжұмыс


1-тапсырма жалпытапсырма. Мұғалімкөмектеседі.

«Ойлан, бірік, бөліс»әдісі:


1-тапсырманы мұғаліммен біргеорындайды.
Алдыңғы программа құрутәжірибелеріңе сүйеніп, өздеріңпрограмма құрастырып, орындағандажібергенқателердітоптаңдар.Оны

1-кестедегіқателеркестесіменсалыстыра отырып, талдаңдар.Мысалдаркелтіріңдер.

Дескриптор:

  • Алгоритм трассировкасыұғымын анықтайды;

  • Алгоритм құру кезіндежіберілген қателердіанықтайды;

  • Берілген кесте бойыншақателердісалыстырады.


2балл


Информа-тика 8-сыныпоқулығы


Жекежұмыс


2-тапсырма көлеміүлкен. Алдыменмұғалімнің көмегімен,соданкейінөзбетіншеорындайды.


1-тапсырманы мұғалімніңнұсқауымен өз бетінше орындайды.1)

k мен p сандарыныңаралығындағысандардың цифрларыныңқосындысын табатын программақұрастыр. Тапсырманы орындаубарысындақандай қатежібердің?

Назараудар. Циклденесінде


4балл


Компьютер

,оқулық







орналасқаноператорларжұмысынтрассировкалау арқылы тексер.s=int(input())

k=p=0

foriinrange(k,p+1):s=s+i

print(s)

Дескрипторлар:

  • Берілген санның диапазонынанықтайды;

  • Программа циклінанықтайды;

  • Программакодын тексереді;

  • Қатеніанықтайды.

2)

Төменде берілген программакодтарында кеткен қателердіанықтаңдар.



Дескрипторлар:

  • Программакодынанықтайды;

  • Программакодын тексереді;

  • Программадақателердіанықтайды.

3)

N(100≤N≤999) санына дейінгіүштаңбалы сандар арасында барлықцифрлары әртүрлі сандарды экранғашығар.

Ескерту:үштаңбалысандар100-денбасталады.

Программакоды:

Дескриптор:

  • үш таңбалы сандардыанықтайды;

  • цифрлары әртүрлі сандардыанықтайды;

  • программакодын жазады;

  • программакодын тексереді;













-программадажіберілгенқателердіанықтайды.







Сабақтыңсоңы

Ой толғанысЖаңа білімдібекіту

«Бір айналымсұхбат»әдісі.Алғанбілімін қолдануғаықпалжасау.

Оқушылар сыныпта айналыпжүріп төмендегі сұрақтарға бір-бірлерінен жауап алады.

  1. Өз тәжірибеңнен, программалаубарысында кездескен қандайқателердіайтааласың?

  2. Алгоритмдітрассировкалаудегеніміз не?

  3. Программа трасировкасықалайжүзегеасырылады?

  4. Программа құру барысында жиікездесетін қателердің түріқандай?

  5. Программаны трассировкалау неүшін өтемаңыздысаналады?

.

Оқушыларсабақтаналғанәсерлерінсмайликтерді көрсету арқылыбілдіреді.

Ауызшамадақтау

А4парағы


Керібайланыс


«Смайликтер»әдісі.





Смайликтер

Саралау- Сіз қандайтәсілмен көбірекқолдаукөрсетпексіз?

Сіз басқаларғақарағанда қабілеттіоқушыларға қандайтапсырмаларбересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игерудеңгейінқалайтекерудіжоспарлапотырсыз?

Денсаулық жәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау

Бірлескен жұмыс, жекежұмыс , жұптық жұмысарқылы білім алуынақолдау көрсету..«Сәлемсөздің патшасы» арқылысыныпта көңілді ахуалорнату, «Зерттеушілікконференциясы» әдісібойынша өткентақырыптыпысықтау,

«Ойлан, бірік, бөліс»әдісі, практикалықтапсырмалар, «Бірайналымсұхбат»әдісі,керібайланысжасату:

«Смайликтер».

Смайликтерарқылы, ауызша, жазбаша түрдеқалыптастырушы бағалауды іске асыру,тапсырмаларға балл қою арқылы бағалау, жалпы 10балл.

Компьютер-мен жұмыскезіндегі қауіпсіздікережелерінескетүсіру.

Жалпыбағалау

Сабақтаең жақсыөткенекінәрсе(оқытуменоқуғақатысты)?

1:

2:

Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоң ықпалетереді(оқытумен оқуғақатысты)?

1:

2:

8-сабақ.


Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:

Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау
Күні: Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

4.8.Программалауды үйренейік. Практикалықтапсырмалар.

Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары

        1. Whileциклоператорынпайдалану;

        2. Forциклоператорынпайдалану;

        3. циклбасқарунұсқаулығын қолдану(continue,break,else)

Сабақтыңмақсаты

  • Барлықоқушы:программаалгоритмінанықтау;

  • Көпшілікоқушылар:программакодынжазу,қатеніанықтау;

  • Кейбір оқушылар:программа нәтижесін алудың маңыздылығынтұжырымдау.

Ойлаудағдылары

Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау.

Бағалаукритерийі

  • программаалгоритмінанықтайды;

  • программакодын жазады,қатеніанықтайды;

    • программанәтижесіналудыңмаңыздылығынтұжырымдайды.

Тілдікмақсаттар

Пәндік лексика және терминология:Тіктөртбұрыш-прямоугольник-rectangleКесте-таблица-table

Полиндром-полиндром-polyndrome

Үштаңбалысан-трехзначныйчисло-three-digitnumber

Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы

  • Whileциклоператорынқолданудыңқандайерекшеліктерібар?

  • For цикл операторын пайдалануда жиі жіберетін қандай қателерді атайаласың?

  • Сontinue, break, else цикл басқару нұсқаулықтарын қолдану программа құрудыңтиімділігінқаншалықтыарттырады?

  • Программаны біртіндеп орындай отырып тексерудің қандай тиімді жақтарыбар?

Құндылықтарғабаулу

  1. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбекқоғамы»құндылығықалыптасады.

  2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым-қатынастардамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарасдамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілетідағдыланады.

  3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді,яғни академиялықадалдық принциптерін сақтайды.

  4. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтықжауапкершілікдағдысықалыптасады.

Пәнаралықбайланыс

Программакодыағылшынтіліндежазылады,математикалықамалдар

қолданылады.

Алдыңғыбілім

Алгоритм трассировкасы

Сабақтыңбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері/

уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушыныңіс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

СабақтыңбасыҰйымдастырукезеңі:/5мин

Сәлемдесу,түгендеу.Сыныптапсихологиялықахуалорнату.

Шаттықшеңбері:

Оқушылармұғалімменсәлемдеседі.
Оқушылар шеңбер болып тұрады.Мұғалімнің айтуы бойынша біріншіқолын қысады, екінші арқасын қағады,үшінші бір-бірлеріне қарап күлімдейді,қол бұлғайды, көздерін қысады, жылысөз айтады,қол ұстасып айналады.



Қошеметкөрсету.










Мақсаты:Оқушыларбір-бірімен













жақсықарым-қатынасорнатады,













сондай-ақбарлықоқушылардың













қатыстырылуыарқылысабаққа













белсенділігіартады.








Топқабіріктіру:

/2мин

Оқушылардыстикерлерарқылы топтарғабіріктіру.


Оқушылар үш түрлі стикерлер арқылытоптарғабірігеді.




Стикерлер

Қызығушылықты оятуӨткен сабақтыпысықтау/7мин

Сын тұрғысынанойлаудың

«Кубизм»стратегиясынқолданып өткенсабақ пен жаңасабақтыұштастырыпқызу оқужұмысыменшұғылдануғақызығушылығынояту мақсатындапроблеманышешудіұсыну.

Алгоритмдерді программалау кезіндеқолданылатынциклдердібасқаруды

«Кубизм» аясында талдаңдар:Сипатта (түрі, түсі, көлемі).Салыстыр(ұқсастығы,айырмашылығы).

Ұсын (қалай, қай жердепайдаланылады).

Дәлелде (қарсы және қарсы емеспін).Талда (қалай жасалған, неден тұрады).Ойтолғау(бұл неден жасалған).

Түрлі-түстіасықтарарқылыҚБ



ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.

Астана,

2013.

Кубик


Миғашабуыл/3мин

Миға шабуылстратегиясыарқылымәселенібіргешешу.


Оқушылар берілген сұрақтар туралыпікірлерін еркінжеткізеді.

  • While цикл операторын қолданудыңқандайерекшеліктерібар?

  • For цикл операторын пайдалануда жиіжіберетін қандай қателерді атайаласың?

  • Сontinue, break, else цикл басқарунұсқаулықтарынқолданупрограмма

құрудыңтиімділігінқаншалықты

Ауызшамадақтау










арттырады?

  • Программаны біртіндеп орындайотырып тексерудің қандай тиімдіжақтарыбар?







Сабақтыңортасы

МағынанытануПрактикалықжұмыс/18мин

Оқушылардыңпрактикалықтапсырмалардыорындауынқадағалау, бағытберу.

Оқушылар жеке практикалық жұмысорындайды.

1-тапсырма

Тіктөртбұрышты кесте**. Төмендекөрсетілген өлшемі N* Nтіктөртбұрышты кестені экранғашығаратынпрограммақұрастырыңдарN (1
Программаның шығару жолын талдап,блок-схемасын құрыңдар.



2балл

Интерак-тивтітақта









Информ

а-тика 8-сыныпоқулығы


Оқулық




Дескрипторлар:

  • Программакодын анықтайды;

  • программада орындалғаналгоритмдердіталдайды;

  • программаныңблок-схемасынсызады.

2-тапсырмаПолиндромсандар***

A данB ға (1 ≤ А, B ≤ 1018)дейінполиндромсандардытауып,экранғашығаратынпрограммақұрастыр.Егерсоларалықтаполиндромсанболмасаонда,экранға«-1»шығар.Полиндромсандепсолғажәнеоңғақарайбірдейоқылатынсан.Тапсырманыорындаудыңүлгісі2-суреттеберілген.Программаныңшығаружолынталдаңдар.


4балл


Компьютер,оқулық











Компьютер,оқулық




Дескрипторлар:













  • Берілген есептің алгоритмінанықтайды;

  • Кірістірілгенциклдардыанықтайды;

  • Whileциклін қолданады;

  • Elseциклін қолданады.

  • Программакодын тексереді.

  1. тапсырма

Үштаңбалы цифрлары әртүрлісандар***

Үштаңбалыбарлықцифрларыәртүрлісандардың жалпы санын табыңдар(кірістірілгенциклдардықолдан).

Тапсырманы орындаудың үлгісі 3-суретте берілген. Программаныңшығаружолынталдаңдар.



Дескриптор:

    • Үштаңбалысандардыанықтайды;

    • Цифрлары әртүрліүштаңбалы сандардыанықтайды;

    • Кірістірілгенциклдардықолданады;

    • Программакодын тексереді.

4балл




Сабақтыңсоңы

Ой толғанысЖаңа сабақтыбекіту/3мин
Керібайланыс

/2мин

Сабақтықорытындылауүшін «Ашықмикрофон»әдісінқолдану.
«Табыс сатысы»әдісі.

Оқушылар қолдарына микрофон алыпбір-бірлерінесабаққабайланыстыашықсұрақтарқояды.


Оқушылар«Менбілемін», «Ментүсіндім»,«Менжасайаламын»сатысыбойыншапікірлерінжазады.




Өздерін-өзібағалау.

Микрофон
ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.

Астана,

2013

Саралау- Сіз қандай тәсілменкөбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағандақабілетті оқушыларға қандайтапсырмаларбересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игерудеңгейінқалайтекерудіжоспарлапотырсыз?

Денсау-лықжәнеқауіпсіздіктехника

-сынсақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс,жұптық жұмысарқылы білімалуына жағдай жасау.«мимика»арқылы сыныпта көңілді ахуалорнату, стикерлерарқылы топқабіріктіру, «Кубизм» стратегиясынқолданып өткен сабақ пен жаңасабақты байланыстырып проблематастау, деңгейлік тапсырмалар,шағынтест,керібайланысжасату:

«Табыссатысы».

Смайликтерарқылы, ауызша, жазбаша түрдеқалыптастырушыбағалаудыіскеасыру.

Компьютерменжұмыскезіндегіқауіпсіздікережелерін ескетүсіру.

Жалпыбағалау

Сабақтаең жақсыөткен екінәрсе(оқытумен оқуғақатысты)?

1:

2:

Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоң ықпалетереді(оқытумен оқуғақатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\қиыншылықтарытуралыненіанықтадым,келесісабақтарданенәрсегеназараударуқажет?



9-сабақ.


Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:

Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау
Күні: Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

4.9Программалаудыүйренейік.Практикалықтапсырмалар

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары

        1. Whileциклоператорынпайдалану;

        2. Forциклоператорынпайдалану;

        3. циклбасқарунұсқаулығын қолдану(continue,break,else)

Сабақтыңмақсаты

Барлықоқушы:программаалгоритмінанықтау;

Көпшілікоқушылар:программакодынжазу,қатеніанықтау;

Кейбіроқушылар:программанәтижесіналудыңмаңыздылығынтұжырымдау.

Ойлаудағдылары

Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау

Бағалаукритерийі

  • программаалгоритмінанықтайды;

  • программакодын жазады,қатеніанықтайды;

  • программанәтижесіналудыңмаңыздылығынтұжырымдайды.

Тілдікмақсаттар

Пәндіклексикажәнетерминология:-

Төрт таңбалы сан-четырезначный число-four digital numbersАудан-площадь-area

Ортақ сан-общий число-total numberТізбек-последовательность-sequence

Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы

  • Whileциклоператорынқолданудыңқандайерекшеліктерібар?

  • Forциклоператорынпайдаланудажиіжіберетінқандайқателерді атайаласың?

  • Сontinue, break, else цикл басқару нұсқаулықтарын қолдану программа құрудыңтиімділігінқаншалықтыарттырады?

  • Программаныбіртіндепорындайотырыптексерудіңқандайтиімдіжақтарыбар?

Құндылықтарғабаулу

  1. “Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы”құндылығықалыптасады.

  2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды,ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастардықалыптастырукезіндесыни ойлау қабілетідағдыланады.

  3. Академиялықадалдық:өзгелердіңидеяларыменойларынқұрметтейді,яғниакадемиялық адалдықпринциптерінсақтайды.

  4. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікдағдысықалыптасады.

Пәнаралық

байланыс

Программакодыағылшынтіліндежазылады,математикалықамалдар

қолданылады.

Алдыңғыбілім

Программалаудыүйренейік.Практикалықтапсырмалар.

Сабақтыңбарысы

Сабақтыңжоспарлы

кезеңі/уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушыныңіс-әрекеті

бағалау

Ресурстар

СабақтыңбасыҰйымдастырукезеңі/5мин

Сыныптыпсихологиялықахуалорнату.

Сәлемдесу,түгендеу

Денемүшелеріменсандарды жазуарқылыжаттығужасату

Оқушылармұғалімменсәлемдеседі

Оқушылар дене мүшелеріменсандарды жазады. Қолмен бір санын,белмен екі санын, баспен үш санын,аяқпен төрт санын жазады.


Ауызшамадақтау










Мақсаты:Оқушыларбір-бірімен













жақсықарым-қатынасорнатады,













сондай-ақбарлықоқушылардың













қатыстырылуыарқылысабаққа













белсенділігіартады.







Топқабіріктіру/2мин

Қызығушылықтыояту

«Жүзіксалу»әдісі.


Өткен сабақтыпысықтау.


Қолға үш түрлі ұсақ моншақтаржасырып, оларды оқушылардыңқолдарына біреуден салып шығады.Қолдарындағы моншақтардың түстеріарқылытоптарғабірігеді.
Оқушыларөткенсабақтаорындағантапсырмалардыүштоптаталдайды.

МедальдарарқылыҚБ

моншақтар


Оқытудыңбелсендіәдістері

Өткен

«Фишбоун»

Тапсырмағабайланыстысұрақтарды




NIS.

сабақты

әдісінқолдану.

балыққаңқасыныңжоғарғыжағына

Астана

пысықтау




жазады.Сұрақтарқамтылғанбалық

2013

/6мин




қаңқасын келесітопқаұсынады.










Келесітопбалыққаңқасыныңтөменгі










қабырғаларынажауаптарынжазады.










Мақсаты:










Оқушылардыңалғанбілімдерінөмірде










қолдануы;










Бірлесіпбілімалуын,бірін-бірі










оқытудыжүзесеасыру.




СабақтыңортасыМағынанытануПрактикалықжұмыс/20мин

Оқушыларғаоқулықтағыпрактикалықтапсырмалардыорындату

Оқулықтаберілгенпрактикалықтапсырмалардыорындайды
1-тапсырма

Бірдейсандар*.K-данN-гедейінгіекітаңбалы сандар арасында екі цифрыдабірдей тақсандардыэкранға шығар.(10≤K, N≤99)

Әртапсырмаға1балл


Информатика 8 сыныпоқулығыКомпьютер







2-тапсырма

Барлығыәртүрлі**.MненNгедейінгі төрт таңбалы сандарарасындағы (1000≤ M,N ≤9999) барлықцифрларыәртүрлісандардыңсанынэкранғашығар.Егерсоларалықтаондай сан болмаса онда, экранға «-1»шығар.













3-тапсырма.Еңүлкенаудан**.Nтіктөртбұрыш қабырғаларыніңұзындығыа (1≤a≤20000)және еніb(1≤b≤20000) берілген N (1≤N≤20). Осытіктөртбұрыштардың арасында ауданыең үлкенінің мәнімен орнынэкранғабер.













4-тапсырма. Тіктөртбұрыштыкесте**

ТөмендекөрсетілгенөлшеміN*NтіктөртбұрыштыкестеніжасаңдарN(1













5-тапсырма.Үшбұрыштыкесте***.Төменде көрсетілген әдіспен сандардыэкранғашығарыңдар N(1













6-тапсырма. 4 цифры** .K –дан N-гедейінгісаныныңцифрлары-ныңарасында неше 4 цифры бар табыңдар.Егер4 цифры кездес-песе онда «-1»жауабынэкранғашығар.Есептіңболк-
















сызбасынқұрастырып,программакодын жазыңдар. Ескерту:кірістірілген циклды else нұсқаулығынқолдан.


  1. тапсырма. 2 мен 5 цифры * .N(1≤N≤109)саныныңарасынан кезкелген ретпен орналасқан, тек қана 2және 5 цифрынан тұратын санқұраңдар. Егербұл цифрларкездеспесе онда «0» жауабын экранғашығар.Есептің болк-сызбасынқұрастырып, программа кодынжазыңдар. Ескерту:continueнұсқаулығын қолдан.




  1. тапсырма. Ортақ сандар*** .N(1≤N≤109) жәнеМ (1≤N≤109)сандарыныңцифрларындаекісандадакездесетін цифрларды тап. Егерекеуіндедекездесетінортақцифрболмаса,экранға«-1»шығарыңдар.

Есептің программа кодын жазыңдар.Ескерту: кірістірілген циклдықолдан.

  1. тапсырма.Полиндром**.

N (1≤N≤1018) саны полиндром ба?Анықтаңдар. Программасынқұрыңдар. Егер сан полиндром болсаэкранға «Ia», айтпесе«Joq»жауаптарын шығар.


  1. тапсырма. Сандар тізбегі***. K –дан N-ге дейінгісандар (19)берілген.Осы сандардың арасындацифрларыныңқосынды-сыжұпболғансандардыэкранғашығарыңдар.


Десриптор

    • Тапсырманыңшартынтүсінеді;

    • Тапсырманыңматематикалық моделінжасайды;

    • Алгоритмніңблок-сызбасынқұрастырады;

    • Программасынқұрастырады,трассировкалайды.







Сабақтыңсоңы

Ойтолғаныс

Қорытындылауүшін

Оқушылар синквейн бойынша жұмысжасайды.

Бірін-бірібағалау


А4парағы

Сабақтыбекіту/5мин

Керібайланыс

/2мин

«Синквейн»әдісінқолдану

  1. Зат есім-бірсөз

  2. Сынесім-екісөз

  3. Етістік-үшсөз

  4. Ойдытүйіндеу-төртсөз

  5. Синоним сөз-бірсөз


«БББ кестесі»әдісі.


Оқушылар тақырып туралы бұрыннанне білетінін, сабақта не білгенін жәненебілгісікелетінін кестегежазады







Саралау- Сіз қандай тәсілменкөбірек қолдау көрсетпексіз?Қабілетті оқушыларға қандайтапсырмаларбересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игерудеңгейінқалайтекерудіжоспарлапотырсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасы

нсақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмысарқылысабақтымеңгерту.

Сыныпта көңілді «Жузік салу»әдісі, «Фишбоун» әдісі бойыншаөткен тақырыпты пысықтау,деңгейлік тапсырмалар,

«Синквейн» әдісі, кері байланысжасату:«БББкестесі»

смайликтерарқылы, ауызша, жазбаша түрдеқалыптастырушы бағалауды іске асыру,тапсырмаларды балл арқылы бағалау, жалпы 10балл

Компьютермен жұмыскезіндегіқауіпсіздікережелерінескетүсіру

Жалпыбағалау

Сабақтаең жақсыөткенекінәрсе(оқытуменоқуғақатысты)?

1:

2:

Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоң ықпалетереді(оқытумен оқуғақатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\қиыншылықтарытуралыненіанықтадым,келесісабақтарданенәрсегеназараударуқажет?



10-сабақ.


Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:

Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау
Күні: Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

4.10Программалаубойыншажобажұмыстарынорындау

Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары

Программалау ортасындағы теориялық және практикалық білімдердіжобалық жұмыстардыорындаудатиімді қолдану

8.3.3.1Whileциклоператорын пайдалану;




        1. Forциклоператорынпайдалану;

        2. циклбасқарунұсқаулығын қолдану(continue,break,else)

Сабақтыңмақсаты

Барлықоқушы:Тарау бойыншаалғанбілімдерінжүйелейді,

Көпшілікоқушылар:Программалауортасындажасалғанқосымшалардыпайдаланужолдарынзерттейді, ұсыныстаржасайды

Кейбір оқушылар: Программалаудың кіріктірілген ортасында жасалғанпрограммалық өнімдердіөмірде пайдаланудың артықшылықтарындәлелдей отырып, тараубойыншаой тұжырымдайалады.

Ойлаудағдылары

Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау

Бағалаукритерийі

  • Жобаныоныәзірлеу ережесібойыншадайындайды

  • Жобаныкөпшілікалдындақорғайды

  • Нәтижелерінталдайды,бағабереді

Тілдікмақсаттар

Пәндіклексикажәнетерминология:

Жоба-проект-project

Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы

Жобанықорғау

Құндылықтарғабаулу

  1. “Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбекқоғамы”құндылығықалыптасады.

  2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастардамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарасдамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілетідағдыланады.

  3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді,яғни академиялықадалдық принциптерін сақтайды.

  4. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтықжауапкершілікдағдысықалыптасады.

Пәнаралықбайланыс

Математика,физика,ағылшын тілі

Алдыңғыбілім

Программалаудыүйренейік.Практикалықтапсырмалар.

Сабақтыңбарысы

Сабақтың

жоспарланғанкезеңдері/уақыт

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушыныңіс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басыҰйымдастырукезеңі/5мин
Сыныптапсихологиялықахуалорнату.

Топқабіріктіру:/2мин

Сәлемдесу,түгендеу
Шаттықшеңбері:
«Топтасқансандар»әдісі

Оқушылармұғалімменсәлемдеседі

Оқушылар шеңбер болыптұрып бір-бірлеріне жақсытілектерайтады
Мақсаты: оқушылар бір-бірлерінежақсытілектерайтып сабаққа көңілдіқатысады.
Оқушылар санау арқылыжұптарғабөлінеді


Қошеметкөрсету


Сандар

Қызығушылықтыояту

Өткен сабақтыпысықтау/5мин
Миғашабуыл/2мин

«Блицкездесу»әдісі

Миға шабуылсұрақтарыарқылы өткенсабақ пен жаңасабақтыұштастыру

Оқушылар бір-бірлеріне өткенсабақта берілгентапсырмаларды орындаужолын түсіндіреді.

Оқушылар берілген сұрақтарбойынша пікірлерін еркінжеткізеді

  • Жобалау жұмыстарынорындау ережелері қандай?Есіңетүсір.

  • Программалау арқылыкүнделікті өмірде өзқажетімізге пайдалануғаарналған қандай жобаларжасауғаболады?

Өзарабағалау

Информатика 8сыныпоқулығы,компьютер,интербелсендітақта.

Сабақтыңортасы

Мұғалім

Жобатақырыптарыныңішінен

Смайликтер




Мағынанытану/19мин


оқушыларғаберілгентақырыптарішінен жобатақырыптарынтаңдап алудыұсынады.

Диск

бір тақырыпты таңдап алыпжеке немесе жұппен орындапұсынады. Жобаны орындаубарысындатеориялықматериалдардыұсынуданбөлекжобаныңпрограммалықөнімдерінжасауөтеқұнды

болыптабылады.

арқылыҚБ

Информатика 8сыныпоқулығы




материалы

Сабақбарысындаоқушылар










арқылы

алғантақырыптарының










көрсету

жоспарынжасап,мұғаліммен













талдаужұмысынжүргізеді.













Күрделітақырыптарбойынша













жобаныекіоқушыдан тұратын













командалық жобаретінде













ұсынады.







Сабақтың соңыОй толғанысСабақтыбекіту/5мин

«Екі дұрыс, бірбұрыс»әдісі.

Оқушылар тақырыпқабайланысты екі дұрыс, бірбұрыс жауабы бар шағын тестқұрастырады.

Өздерін-өзібағалайды

Интерактивтітақтаsabaq.kz/kahoot-арқылы-тест-құрастыру

Керібайланыс/2мин

«БББ кестесі»әдісі.

Оқушылар жоба туралыбұрыннаннебілетінін,сабақтане білгенін және келешекте небілгісікелетінінкестегежазады







Саралау-Сізқандайтәсілмен

Бағалау-Сізоқушылардыңматериалды

Денсаулық

көбірекқолдаукөрсетпексіз?Сіз

игерудеңгейінқалайтекерудіжоспарлап

және

басқаларғақарағандақабілетті

отырсыз?

қауіпсіздік

оқушыларғақандайтапсырмалар




техникасын

бересіз?




сақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмысарқылы сабақты меңгерту.«Шаттықшеңбері» арқылы сыныпта көңілдіахуал орнату, «Сандар» арқылытопқа біріктіру, жоба жұмысынжасатуарқылыбілідерін ісжүзінде

қолдану дағдысын арттыру, керібайланысжасату:«БББкестесі»

смайликтерарқылы, ауызша, жазбашатүрде қалыптастырушы бағалауды іскеасыру

Компьютерменжұмыскезіндегіқауіпсіздікережелерінескетүсіру

Жалпыбағалау

Сабақтаең жақсыөткенекінәрсе(оқытуменоқуғақатысты)?

1:

2:

Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоң ықпалетереді(оқытумен оқуғақатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\қиыншылықтарытуралыненіанықтадым,келесісабақтарданенәрсегеназараударуқажет?
1   2   3   4   5   6   7   8


написать администратору сайта