Главная страница
Навигация по странице:

  • Сабақтыңтақырыбы §5.1.Мәселеқою(қалыптастыру)

  • Сабақтыңмақсаты Барлық оқушы

  • Кейбіроқушылар

  • Тілдікмақсаттар Пәндіклексикажәнетерминология

  • Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы

  • Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері/ уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушыныңіс-әрекеті

  • Қызығушылы

  • Сабақтыңортасы Мағынанытану

  • Саралау

  • Сабақтыңсоңы Ой толғанысЖаңа сабақтыбекіту/5мин

  • Саралау-Сізқандайтәсілмен Бағалау-Сізоқушылардыңматериалды Денсаулық

  • Информатика 3 1-тоқсан 8-сынып. Сынып 8 атысандар атыспаандар


    Скачать 382.68 Kb.
    НазваниеСынып 8 атысандар атыспаандар
    Дата22.05.2023
    Размер382.68 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаИнформатика 3 1-тоқсан 8-сынып.docx
    ТипПрограмма
    #1149950
    страница7 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8



    11-сабақ.

    Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:

    Практикалықпрограммалау

    Күні: Мұғалімніңаты-жөні:

    Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

    Сабақтыңтақырыбы

    §5.1.Мәселеқою(қалыптастыру)

    Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары

    8.3.1.1Pythonпрограммалаутіліндетапсырмамодельдерінжасау

    Сабақтыңмақсаты

    Барлық оқушы: Программалау кезінде мәселенің қойылымын анықтау;Көпшілік оқушылар:Программалауда мәселені дұрыс қойып программакодынжазу;

    Кейбіроқушылар:Программақұрылымыүшінмәселеніқалыптасттырудыңмаңыздылығын тұжырымдайды.

    Ойлаудағдылары

    Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау

    Бағалаукритерийі

    • Программалаукезіндемәселеніңқойылымынанықтайды;

    • Программалаудамәселенідұрысқойып программакодын жазу;

    • Программа құрылымы үшін мәселені қалыптасттырудың маңыздылығынтұжырымдайды.

    Тілдікмақсаттар

    Пәндіклексикажәнетерминология:

    Шарт-условия-conditionМодель-модель-modelҚалдық-остаток- remainderБөлінді-выделено-allocated

    Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы

    Есептішешукезеңдерін жазыңдар.

    Табиғаттажәнеадамөміріндециклдердіңмаңызықандай?Мысалдаркелтір.

    Прогаммалау кезінде мәселенің қойылу кезеңін дұрыс анықту,тұжырымдауқаншалықтымаңызды?

    Құндылықтарғабаулу

    1. “Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “ тарихтың, мәдениет пентілдің ортақтығы”құндылығықалыптасады.

    2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастардамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарасдамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілетідағдыланады.

    3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді,яғни академиялықадалдық принциптерін сақтайды.

    4. Өмірбойыоқу,Қазақстандықпатриотизмжәнеазаматтықжауапкершілікдағдысықалыптасады.

    Пәнаралықбайланыс

    Ағылшын,математикалықформулаларқолданылады

    Алдыңғыбілім

    Программалаудыүйренейік.Практикалықтапсырмалар.

    Сабақтыңбарысы

    Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері/

    уақыт

    Мұғалімнің іс-әрекеті

    Оқушыныңіс-әрекеті

    бағалау

    Ресурстар

    СабақтыңбасыҰйымдастырукезеңі/5минСыныптакөңілді ахуалорнату:

    Сәлемдесу,түгенде

    «Сөзсіз»әдісі.

    Оқушылармұғалімменсәлемдеседі

    Оқушыларайтылғансөздіқимылменкөрсетеді.

    «Үзіліске қоңырау соғылды», «Ерігенбалмұздақ»,«Жарылған доңғалақ»,

    «Қурағангүл»

    Мақсаты:Оқушыларбір-біріменжақсы


    Қошеметкөрсету










    қарым-қатынасорнатады,сондай-ақбарлық













    оқушылардың қатыстырылуы арқылы













    сабаққабелсенділігіартады.








    Топқабіріктіру/2мин

    «Топтасқансандар»әдісі

    Оқушыларсанауарқылытоптарғабірігеді






    Сандар



    Қызығушылықты оятуӨткенсабақтыпысықтау/5мин

    «Тірек сөздер»әдісін қолданыпөткен сабақ пенжаңа сабақтыұштастыраотырып қызу оқужұмысынақызығушылықтарын ояту.

    Мұғалім тірексөздербереді.

    for

    else while

    Цикл
    break continue

    e
    Оқушылар тірек сөздердің ретін бұзбайәңгіменемесемәтінқұрастырады.Мәтінқұрастыру кезінде логикалық ойлау іскеқосылады..



    ФигураларарқылыҚБ



    ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.

    Астана

    2013





    Миға шабуылстратегиясы

    Оқушылар берілген сұрақ туралыпікірлерін еркін жеткізеді.

    • Циклдержайлынебілесің?












    Миғашабуыл/2мин

    арқылыпроблеманыбіргешешу

    • Бұл ұғымның біздің өмірімізге қандайбайланысыбар?

    • Табиғатта және адам өміріндециклдердіңмаңызықандай?Мысалдар

    • келтір.

    • Прогаммалау кезінде мәселенің қойылукезеңін дұрыс анықту, тұжырымдауқаншалықтымаңызды?Есіңетүсір.







    Сабақтыңортасы

    МағынанытануОқулықпенжұмыс:/5мин

    Оқулықтағыақпараттыоқушыларменбірге талдайды,слайдматериалын

    демонстрациялайды.

    Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады.Визуалдыақпараталады.Мұғаліммен біргеталдайды.







    Саралаутапсырмалары
    Топтықжұмыс/3мин



    1-тапсырмажалпы тапсырма.Мұғалімніңкөмегіменорындайды

    «Біргеойлаймыз»әдісі


    1-тапсырманымұғалімніңкөмегіменорындайды.
    Математика, физика және информатикадаесептершешукезеңдерінсалыстырыңдар.Ұқсастық және айырмашылықтарынанықтаңдар.

    Дескриптор

    - Мәселенің қойылуын анықтайды


    2балл


    Информатика 8сыныпоқулығыА4

    парағы


    Жекежұмыс/8мин


    2-тапсырмакөлемі үлкентапсырма.

    Алдыменмұғалімніңкөмегімен,соданкейін өзбеттеріншеорындайды.

    Оқушыларғажекепрактикалықтапсырмалардыорындату



    Оқушылармұғалімніңнұсқауыбойыншаөзбеттеріншетапсырмалардыорындайды.

    1)

    «Қарапайымесеп»

    А, В сандары және олармен орындалуыкерекамалдыңтаңбасыберілген.Мысалы,

    +,-,/,* . Берілген амал түрінеқарап А , Всандарымен осы амалдардың бірінорындайтынпрограммақұр.

    Дескрипторлар:

    • Мәселенің қойылуынанықтайды;

    • Есептің математикалықформасын жазады;

    • Есептіңалгоритмінжазады;

    • Программа коды ментрассировкасынанықтайды.

    2)

    «Ағашотырғызу»

    Жылсайынмектепоқушыларыкөктемдеағаш отырғызу жұмыстарына белсенді


    6балл

    Компьютеринформатика8сыныпоқулығы


    Жұптықжұмыс


    3-тапсырмашығармашылықтапсырма. Өзбеттеріншеорындауынқадағалайды

    араласады.Биылда8-сынып оқушылары Nбригадағабөлініп,ағашотырғызужұмыстарына белсенді кірісті (1≤N≤20). Әрбригаданың отырғызған ағаштарының саныбелгіліболса,ағашотырғызудажеңімпазбригаданыңнөмерінанықтайтынпрограммажаз.

    Дескриптор

    • Мәселенің қойылуынанықтайды;

    • Есептің математикалықформасын жазады;

    • Есептіңалгоритмінжазады;

    • Программа коды ментрассировкасынанықтайды.

    3)

    «Баскетболойыны»

    Баскетбол ойыны 4 кезеңнен тұрады.Енгізу мәліметі ретіндеәр кезеңдекомандаларжинағанұпай санынкөрсететінa жәнеb бүтін сандарыберілген (0 ≤ a,b≤ 100).Екі командаарасындағы ойынның нәтижесіне қарайойын жеңімпазынанықтайтын программақұраңдар.Ойын нәтижесі ретінде«1 -komanda»,«2-komanda»немесе«tenoyin»сөздеріжауапқаберіледі

    Дескриптор

    • Мәселенің қойылуынанықтайды;

    • Есептің математикалықформасын жазады;

    • Есептіңалгоритмінжазады;

    • Программа коды ментрассировкасынанықтайды.


    3-тапсырманыөз беттеріншеорындайды.
    Математикадан өздеріңе таныс есептердіңбірін таңдаңдар.

    Таңдағандарыңбойыншаесепшешукезеңдерінпайдаланып,

    программа жобасын құрастырып, оныұсыныңдар.Жобаға

    атауберіңдер.
    Дескриптор

    - Есеп шешуде мәселе қоюдыңмаңыздылығынсипаттайды


    2балл




    Сабақтыңсоңы

    Ой толғанысЖаңа сабақтыбекіту/5мин

    «Крестиктер-нөлдіктер» әдісінқолдану

    Ереже1.1-ші

    команда(нөлдіктер)кестеденсантаңдайды.

    1. Мұғалімсолнөмірдегісұрақтыоқиды.

    2. Жауапдұрысболғанжағдайда,1-ші

    Өзарабағалау


    А4

    парағыОқытудыңбелсенді

    әдістеріNIS.

    Астана

    2013







    командасол квадратқа крестикқояды.










    4.Жауап дұрысболмаған жағдайда,2-ші










    команда(крестиктер)сұраққажауап беруге










    жәнесол квадратқакрестикқоюға










    мүмкіндікалады.

    Сұрақтар:

    1. Программалау ортасындаберілген есепті орындау қандайкезеңдерден тұрады?

    2. Жобаның компонентін таңдаудақандай мәселелерге назар аударукерек депойлайсыңдар?

    3. Есептің тестін құрастыруда жәнетестілеу барысындақандайжағдайларды назарда ұстаукерек?

    4. Есептерді компьютердешешеудің қандайөзіндікерекшеліктерінатайаласыңдар?Мысалдаркелтіріңдер.






    Керібайланыс/1мин


    «Басбармақ»әдісі.

    Оқушыларсабақтаналғанәсерлерінбасбармақарқылыкөрсетеді.




    Саралау-Сізқандайтәсілмен

    Бағалау-Сізоқушылардыңматериалды

    Денсаулық

    көбірекқолдаукөрсетпексіз?Сіз

    игерудеңгейінқалайтекерудіжоспарлап

    жәнеқауіпсіздік

    басқаларғақарағандақабілетті

    отырсыз?

    техникасын

    оқушыларғақандай




    сақтау

    тапсырмаларбересіз?







    Бірлескенжұмыс,жекежұмыс

    Фигураларарқылы,ауызша,жазбашатүрде

    Компьютермен

    арқылысабақтымеңгерту.

    қалыптастырушыбағалаудыіскеасыру.

    жұмыскезіндегі

    «Сандар»топқабіріктіру,«Тірек

    Саралаутапсырмаларынабаллқоюарқылы

    қауіпсіздік

    сөздер»әдісібойыншаөткен

    бағалау.Жалпы10балл.

    ережелерінеске

    тараудыпысықтау,миғашабуыл,




    түсіру

    «Біргеойлаймыз»әдісі,деңгейлік







    тапсырмалар,«Крестиктер-







    нөлдіктер»,керібайланысжасату:







    «Басбармақ»әдісі







    Жалпыбағалау

    Сабақтаең жақсыөткенекінәрсе(оқытуменоқуғақатысты)?

    1:

    2:

    Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоңықпалетереді(оқытумен оқуғақатысты)?

    1:

    2:
    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта