|
Информатика 3 1-тоқсан 8-сынып. Сынып 8 атысандар атыспаандар
11-сабақ.
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:
Практикалықпрограммалау Күні: Мұғалімніңаты-жөні:
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтыңтақырыбы
| §5.2.Алгоритмдіәзірлеу
| Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары
| 8.3.1.1Pythonпрограммалаутіліндетапсырма модельдерінжасау;
8.3.2.1алгоритмніңтрассировкасынжүзегеасыру
| Сабақтыңмақсаты
| Барлық оқушы: Алгоритмді әзірлеуде тиімді алгоритмдерді анықтау;Көпшілік оқушылар: Алгоритмдерді әзірлеуде тиімді алгоритмдерді қолдану;Кейбіроқушылар:Алгоритмдіәзірлеудетиімдіалгоритмдердіқолданудың
маңыздылығынтұжырымдау.
| Ойлаудағдылары
| Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау
| Бағалаукритерийі
| Алгоритмдіәзірлеудетиімдіалгоритмдердіанықтайды; Алгоритмдердіәзірлеудетиімдіалгоритмдердіқолданады; Алгоритмді әзірлеуде тиімді алгоритмдерді қолданудыңмаңыздылығын тұжырымдайды.
| Тілдікмақсаттар
| Пәндіклексикажәнетерминология:
Математикалықмодель-математическаямодель-mathematicalmodelТиімділік-эффективность-efficiency
Стандарт-стандарт- standardЖылдамдық-скорость-speed
Құрамасан-составной номер-compositenumber
| Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы
Программалауда тапсырмалардың көпшілігі ... анықтауға арналған есептер.Тиімдіалгоритмдер қайжағдайдақолданылады?
Алгоритмніңеңмаңыздыаспектісі...болыптабылады.
| Құндылықтарғабаулу
| “Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “ тарихтың, мәдениет пен тілдіңортақтығы”құндылығықалыптасады. Ынтымақтастық:топтықжұмысбарысындажылулыққарым-қатынастардамиды,ынтымақтастықдағдыларықалыптасадыжәнесындарлыкөзқарасдамиды,қарым-қатынастардықалыптастырукезіндесыниойлауқабілетідағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғниакадемиялық адалдықпринциптерінсақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікдағдысықалыптасады.
| Пәнаралықбайланыс
| Программа кодын жазу үшін ағылшын тілінде сөздер, математикалық амалдарқолданылады
| Алдыңғыбілім
| Мәселеніқалыптастыру
| Сабақтыңбарысы
| Сабақтыңжоспарланған
кезеңдері/уақыт
| Мұғалімніңіс-әрекеті
| Оқушыныңіс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басыҰйымдастырукезеңі/5минСыныптапсихологиялықахуалорнату Топқабіріктіру:/2мин
| Сәлемдесу,түгендеу.
«Қаражорға»биі.
«Мегополис» әдісі.Үш мегаполистіңкартасынинтербелсендітақтаданкөрсетеді.
| Оқушылармұғалімменсәлемдеседі
Оқушылар қара жорға бийін билепсабаққакөңілді қатысады. Оқушылар еліміздегі үшмегаполистің картасын құрастыруарқылы топтарға бірігеді. «Нұр-Сұлтан»,«Алматы»,«Шымкент»
|
Қошеметкөрсету
|
«Қаражорға» әні
| Қызығушылықтыояту
Өткен сабақтыпысықтау/5мин Миғашабуыл/3мин
|
«Автор орындығы»әдісі
Миға шабуылстратегиясынегізінде өткен сабақпен жаңа сабақтыұштастыру
| Оқушы өткен тақырып бойыншажазған шағын эссесінортадағыорындықтаотырыпоқыпбереді.
Оқушыларберілгенсұрақтартуралыпікірлерін еркінжеткізеді.
Циклтақырыбындағыесептердің алгоритмдерінқұрудың қандайқиыншылықтарыбар? Циклдықалгоритмдердіқолданып құрастырылғанқандайтанымалалгоритмдерденхабардарсын?
|
МедальдарарқылыҚБ
|
Орындық.
Оқытудыңбелсенді әдістеріNIS.
Астана,
2013
| Сабақтыңортасы
МағынанытануОқулықпенжұмыс/5мин
| Оқулықта берілгенақпараттыоқушылармен біргеталдау, слайдматреиалымен
демонстрациялайды.
| Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады. Визуалды ақпараталады. Мұғаліммен біргеталдайды.
|
|
|
Саралаутапсырмалары
|
|
|
| Информа-тика8-
сыныпоқулығы
| Топтықжұмыс/5мин
|
1-тапсырма жалпытапсырма. Мұғалімкөмектеседі.
|
1-тапсырманы мұғалімніңкөмегімен орындайды.
|
4балл
|
|
|
| «Шарбақтыбояу» есебінің
программасына(3-сурет)
|
|
|
Жекежұмыс
|
2-тапсырма көлеміүлкентапсырма.
Алдымен мұғалімніңкөмегімен, соданкейін өз беттеріншеорындайды.
| талдау жасаңдар. Талдаубарысында түрлі жағдайлар-дықамтитынтесттапсырма-ларын дайындап, программажұмысын жан-жақты тексе-ріңдер.
Дескриптор
есепшартынанықтайды; математикалыққойылымынанықтайды алгоритмқұрады; программакодыментрассировкасынанықтайды.
тапсырманы мұғалімніңнұсқауымен өз бетіншеорындайды.
Төмендеберілгенесептіңмәтінінкүнделіктіөмірменбайланыстыесеп мәтінінеаустырыңдар (үлгіретіндепрактикалықжұмыстағыесептіал).
Есеп:Nмүшесібартізбекберілген.ОсытізбектеP-шыорынға дейінгі тізбек мүшелерініңқосындысынтабатынпрограммақұрастыр (1≤Р,N<100).
Дескрипторлар:
Есептің шартынанықтайды; есептің математикалыққойылымынанықтайды; есеп шешу кезінде тиімдіалгоритмдерді қолданутәсілдерін анықтайды; программакодыментрассировкасынанықтайды.
|
6балл
|
| Сабақтың соңыОй толғанысЖаңа сабақтыбекіту/5мин
| «Кезбетілші»әдісі
| Алгоритмді әзірлеу тақырыбындапрограммажасаукерек.
оқушы:
телефон соғылып жатқанғаұқсатып, сабақбойы орын алғаноқиғалартуралыхабарлайды.
оқушы:
Телестудиядағы диктор; жиынтықақпаратбереді.
| Өзарабағалайды
| Телефон
|
Керібайланыс:
/1мин
|
«Смайликтер»әдісі.
| оқушы:
Тілші; оқиға орнынан ақпаратұсынады.
оқушы:
Тілшісұхбаталатынкуәгер. Оқушылар сабақтан алғанәсерлерін смайликтер арқылыкөрсетеді.
|
|
| Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірекқолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларғақарағанда қабілетті оқушыларғақандай тапсырмаларбересіз?
| Бағалау- Сіз оқушылардың материалдыигеру деңгейін қалай текеруді жоспарлапотырсыз?
| Денсаулық жәнеқауіпсіздіктехникасын
сақтау
| Бірлескенжұмыс,жекежұмысарқылысабақты меңгерту.«Қара жорға» биіарқылыкөңілді ахуал орнату,
«Мегаполис» әдісіарқылы топқабіріктіру, «Автор орындығы» әдісібойыншаөткентақырыптыпысықтау,
«Кезбетілші»,Смайликтер.
| Медальдарарқылы, ауызша, жазбаша түрдеқалыптастырушы бағалауды іске асыру,тапсырмаларғабаллқоюарқылыбағалау.
Жалпы10 балл.
| Компьютерменжұмыскезіндегіқауіпсіздікережеле
рін ескетүсіру
| Жалпыбағалау
Сабақтаең жақсыөткенекінәрсе(оқытуменоқуғақатысты)?
1:
2:
Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоң ықпалетереді(оқытумен оқуғақатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктеріқиыншылықтарытуралыненіанықтадым,келесісабақтарданенәрсегеназараударуқажет?
|
|
|
|