№6
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
9.2B Бөліп шығару
| Мектеп:
|
| Кәсіптік даму мақсаттары
| Әртүрлі бағалау тәсілін қолдану және терминологияға мән беру арқылы, оқушылардың білім деңгейін арттыру
|
| Күні: --. --. 2019
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
| Сынып:
| Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
| Сабақ тақырыбы
| Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары: пиелонефрит, цистит,Бүйрекке тастың жиналуы.
Себептері және алдын алу шаралары.
|
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру
|
| Сабақ мақсаттары
| Оқушы біледі:
- зәр шығару жүйесінің ауруларын
- зәр шығару жүйесі мүшелерінің бұзылуының белгілері мен себептерін түсіндіру
|
| Бағалау критерийлері
| Оқушылар мақсаттарға қол жеткізеді егер:
- аурулардың себептерін атай алса;
- аурулардың белгілерін атай алса;
- гигиеналық және аурулардың алдын алу шараларын атай алса.
|
| Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты лексика мен терминология
Антидиуретикалық гормон, несеп концентрациясы, диета, жоғары қан қысымы, диабет, бүйрек тасы, инфекция, бүйрек аурулары, қатерлі ісік, темекі шегу
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы
Қан шумақшаға түскен кезде болатын үдеріс…болып табылады
Сүзінді орталық иілгіш арнаға жеткенде болатын үдеріс...болып табылады
Ультрасүзгілеу үдерісінде қанда қалатын / қаннан жойылады молекулалар...болып табылады
Молекулалары ірі болғандықтан сүзілмейді…сондықтан олар
Энергияны талап ететін таңдамалы қайта абсорбцияға тартылған үдеріс аталады…
|
| Дағдылар
| Білу. Талдау, сыни ойлау және зерттеу дағдылары.
|
| Құндылықтарды дарыту
| Өмір бойы оқу, академиялық шындық, өзіне және өзгелерге құрмет, ашықтық.
|
| Пәнаралық байланыстар
| Химия: органикалық заттардың ыдырауы. Медицина: нефрология
|
| АКТ қолдану дағдылары
| Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау
Microsoft PowerPoint
|
| Бастапқы білім
| Қоректену: 7 және 8 сыныптар.
Заттардың тасымалдануы: 7 және 8 сыныптар.
Бөліп шығару: 7 және 8 сыныптар.
|
|
Сабақ барысы
|
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
| Сабақ басы
1-2мин.
3-12мин.
13-15 мин.
|
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
(ҚБ) Мақсат бойынша ҚБ-ды ұйымдастыру:
9.1.5.1- нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау;
9.1.5.2 -фильтрация және несептің түзілу үрдістерін сипаттау
9.1.5.3 - бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау
(Ұ) Ой шақыру. Мұғалім оқушыларға "бөліп шығару жүйесінің аурулары" тақырыбына "идеялар қоржынын толтыруды" ұсынады, оқушылар карточкаларда бөліп шығару жүйесінің ауруларын жазады, одан кейін қандай аурулар жиі кездесетінін анықтауды ұсынылады (пиелонефрит, цистит, бүйрек-тас ауруы). Аурулар тізімін оқушылар саны мен сынып жұмысының қарқынына байланысты кеңейтуге болады.
Содан кейін сабақтың тақырыбы, мақсаттары мен бағалау критерийлері бірлесіп тұжырымдалады.
Оқушылар мыналар туралы идеяларды қамти алады:
Диагностика және емдеу Диабет, жоғары қан қысымы, семіздік, шылым шегу және жас мөлшерін қоса қауіп факторлары Бүйрек инфекциясының алдын алуда жеке тазалық маңызды рөл атқарады Ерте анықтау және емдеу, мүкжидек шырыны бүйрек инфекциясын алдын алуда тексерілген үй дәрісі ретінде Жаттығу мен теңдестірілген диета және шылым шекпеу арқылы дұрыс салмақ сақтау
| Зәр шығару жолдарының аурулары туралы ақпарат:
http://kidshealth.org/kid/health_problems/bladder/kidney_conditions.html#
http://www.kidneydialysis.org.uk/
| Сабақ ортасы
16-26 мин.
27-36 мин.
| (Т) (ҚБ) Мұғалім жұмысты топта ұйымдастырады. Оқушыларға бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының себептерін және олардың алдыналу жолданын зерттеуді ұсынады, зерттеу жүргізу үшін интернет-ресурстардан / ақпараттық парақтарды пайдалана отырып, постер-презентацияны дайындауды ұсынады
Ауырулар: пиелонефрит, цистит, бүйрек-тас ауруы (аурулар тізімін уретрит және энурезбен толықтыруға болады).
Бірінші топ пиелонефрит туралы презентация дайындайды; Екінші топ цистит туралы презентация дайындайды;
Үшінші топ бүйрек-тас ауруы туралы презентация дайындайды.
Жұмыстарын бағалау критерийлері
- Атауы
- Ауыру себептері;
- Ауыру белгілері;
- Ауыруды алдыналу шаралары. (Ж) (Т) Топтар өздерінің презентацияларын/постерлерін қорғайды және өзара баға береді.
Оқушылар бүйрек пен зәр шығару жүйесі аурулары туралы ақпаратты көрсетілген кестеде толтырады.
Атауы
| Себептері
| Белгілері
| Алдыналу шаралары
|
|
|
|
|
|
Қосымша 2 https://etopochki.ru/bolezni-pochek/inie/vidy-boleznej.html
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
38-40 мин
| Оқушылар арасында жұпаралық бағалау жүргіземін.
1- түсінбедім, 2- Түсіндім, бірақ қайталуым қажет
3- Өже жақсы түсіндім
Үй жұмысы:
Бүйреке гигиенасы мен ауруларының тағыда басқа түрлерін іздестіреді.
|
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
| Барлық оқушылар
Бүйректің ауруларының себептерін сипаттайды
Оқушылардың көп бөлігі
Бүйрек ауруларының белгілерін атайды.
Кейбір оқушылар
Бүйрек ауруларының алдыналу шараларының баламалы жолдарын ұсынады
| Мұғалім сабақ бойы қалыптастырушы бағалайды: сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтаудан бастап, мағына тану кезеңінде мәтінмен жұмыс, топтық жұмыс, таныстырылым.
Топтық жұмыс таныстырылымын оқушылар өзара бағалайды
| Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
| №7
Бөліп шығару
|
| Күні:
|
| Сынып: 9
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар:
| САБАҚ:
| Тірі ағзалардың зат алмасу өнімдеріне тiршiлiк ортасының әсері
| Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| әр түрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты анықтау
| Сабақтың
мақсаттары
| әр түрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнату
| Бағалау критерийлері
| әр түрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты орната алады.
| Тілдік мақсат
| Пән лексикасы және терминология:қыртыс қабат, милы қабат, нефрон, Баумен капсуласы, шумақша, қылтамыр, проксимальды иілгіш арна, Генле ілмегі, перифериялық иілгіш арна, жинақтаушы арна, несепағар, афферентті артериола, шығарушы артериола,
ультрафильтрация, таңдамалы реабсорбция, осмос, диффузия,
сүзгілеу, несепнәр, глюкоза, су, амин қышқылдары, ақуыздар,
үдеріс, жою, кіру, қалу, қайта абсорбциялау, қайту
Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы:
Қан шумақшаға түскен кезде болатын үдеріс… болып табылады.
Сүзінді орталық иілгіш арнаға жеткенде болатын үдеріс ... болып табылады.
Бүйрек жұмысына әсер ететін жағдайлар ......................
| Құндылықтарды
дарыту
| Негізгі түсініктерді талдау кезінде сыныптасының пікірімен санасу, әркімнің пікірін құрметтеу.
Бірге жұмыс істеу мен жоспарлау кезінде өзара ынтымақтастықты қалыптастыру.
Дені сау ұрпақ және Қазақстанның зияткерлік әлеуетін арттыру жолында оқушылардың ғылымға деген қызығушылығын арттыру.
| Пәнаралық
байланыстар
| Химия - Зат алмасу өнімдері.
| Сын тұрғысынан
ойлау
АКТ қолдану дағдылары
| Жеке, топтық жұмыс ( бөліп шығару жүйелерінің ерекшеліктерін салыстыру) Сабақта оқушылардың АКТ құзыреттіліктері интернет желісінен қажетті ақпараттар іздестіру арқылы жүргізіледі.
| Алдын-ала білімдер
| Бөліп шығару тірі ағзалар сипаттамаларының біреуі болып табылады (6 сынып)
Өсімдіктер мен жануарлардан бөліп шығаратын өнімдер
Адам бөлуіп шығаруында зәр шығару жүйелерінің маңызы
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жұмыс
| Ресурстар
| Сабақтың басы
0 - 2
3-8
9-10
Сабақтың ортасы
11-16
17-22
23-38
| 1.(W) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды тексеру.
2.(D) Оқушылар берілген терминдердің анықтамасын дәптерге жазады.
Терминдермен жұмыс:
нефрон, бүйрек, қылтамыр, Генле ілмегі,несепағар,
ультрафильтрация, реабсорбция, осмос, диффузия,
глюкоза, су, амин қышқылдары, ақуыздар.
КБ: мұғалім оқушылардың жауаптарын бағалайды.
Миға шабуыл кезінде суреттер көрсетіледі. Суреттерде не көрсетілген?
Оқушылармен сабақ тақырыбын, оқыту мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау және тұжырымдау. (Р) Оқушылар тірі ағзалардың бөліп шығару жүйелерінің суда, құрлықта және шөлді жерлерде дағдылануын зерттейді. Содан бір -бірімен ақпаратпен алмасады.
КБ: мұғалім әр оқушыға көмек көрсетеді.
(G) Оқушылар топтың ішінде бақыланған бейімделушіліктің себебі мен артықшылықтарын талқылайды.
(G) Әр түрлі ағзаларда табылған бейімделушіліктерді жинақтау үшін, оқушылар арнайы постер жасайды, әрбір ағза үшін бейімделушіліктердің себептері мен артықшылықтарын көрсетеді.
Бағалау критерийлері ұсынылады:
нақты және түсікті ақпараттың болуы; постердің безендіруі; қорғауға топтың қатысуы
КБ: мұғалім оқушылардың жұмыстарын дайындық кезінде бағалайды, көмек береді.
Қорғау кезінде оқушылар кесте толтырады:
Ағза
| Мекен ортасы
| Зәр шығару
мүшесі
| Экскрет
| акула
|
|
|
| карп
|
|
|
| варан
|
|
|
| торғай
|
|
|
| адам
|
|
|
|
|
http://goo.gl/OCThm http://goo.gl/UhNoS
Таратпалар
| | |